کاشف «غار علیصدر» درگذشت

خبرگزاری تسنیم: یوسف نجایی یکی از کاشفان اولیه سطح زیرین غار علیصدر بزرگترین غار آبی قابل قایقرانی جهان به دیار حق پیوست.

علیصدر همدان

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، یوسف نجایی عضو گروه 4 نفره کوه نوردی سینا ی همدان است که در سال 1342  موفق شدند طی یک دوره غار نوردی در غار علیصدر لایه زیرین آن که قابل قایرانی است را کشف کردند و امروز پیکر وی بر دوش مردم نوع دوست و ورزشکاران و پژوهشگران غار شناسی استان تشیع شد و در باغ بهشت همدان به خاک سپرده شد.

 این گروه 4 نفره به سرپرستی مرحوم محمد طاهر همایونی و مرحوم یوسف نجایی ، عین الله بختیاری و عباس رئوفی با ورود به غار علیصدر و افتادن اتفاقی یک سنگ صخره ای به درون آب مسیر آب زیرین این غار را شناختند و با استفاده از وسایل ابتدایی مانند نردبان و کلکی های ساده و وابتدایی 3 کیلومتر از این مسیر را شناسایی کردند. 
 
عباس رئوفی یکی از اعضای گروه سینا امروز در حاشیه تشیع یوسف نجایی از دلاوری ها و سختی های این شناسایی غار گفت : در صد سال گذشته، اهالی ده با هدایت آب نهر سراب به غار علیصدر، از آن به عنوان مخزن و سدی برای استفاده در فصل گرما بهره می‌برده‌اند و همین موضوع باعث شده بود تا سطح آب در قسمت شرقی غار تا ارتفاع 2٫20 متر یعنی تا نزدیکی دهانه ورودی غار بالا بیاید و امکان دسترسی به غار را تا سالها غیر ممکن کند.
 
وی با بیان اینکه با وقوع زلزله مخرب فارسینج در 22 آذر 1336، و ایجاد شکاف در کف غار ، طی 6 سال یعنی حدود سال 1342 سطح آب غار علیصدر به ارتفاع طبیعی خود رسید افزود: از آن پس ورود به غار میسر گشت و به تدریج پای کوهنوردان به درون غار باز شد و ما موفق به شناختن این غار شدیم.
 
رئوفی افزود: بعدها هم ما به همراه گروه های غار نوردی ایرانی و آلمانی برای شناسایی قسمت های ناشناخته غار علیصدر رفتیم و به همراه مرحوم نجایی در نخستین کلاس سنگ نوردی و مربیگری کوهنوردی کشور شرکت کردیم.
 
 مرحوم یوسف نجایی در اولین صعود گروه کوه نوردی کشور به قله دماوند از جبهه شمالی و صعود به قله هیمالیا حضور داشته است.


/ 0 نظر / 29 بازدید