پیگیری بسته شدن غار "نخجیر" در کارگروه ملی غارشناسی ایران

http://msfi.ir/images/upload/images/v5fgkstysnld6qnm57nw.jpg

جلسه کارگروه ملی غارشناسی ایران صبح روز یکشنبه 18 تیرماه در محل معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به مدت سه ساعت و با موضوع پیگیری بسته شدن غار نخجیر برگزار شد.

پیرو دریافت گزارشاتی مبنی بر تخریب و نابسامانی در بهره برداری غار نخجیر (استان مرکزی، نراق – دلیجان)، اعضای کارگروه ملی غارشناسی ایران در سال گذشته، بازدیدی از این غار داشتند، با توجه به مشاهدات و گزارش کارشناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور مبنی بر احتمال ریزش غار بخاطر گسل‌ها و بلوک‌های آزاد، بسته شدن موقت غار و بررسی با حضور مسئولان ذیربط به تصویب کارگروه رسیده بود.

پیرو جلسه قبلی کارگروه مورخ شنبه 10 تیرماه 1391 در سازمان محیط زیست مقرر شد موضوع بسته شدن غار نخجیر سریعتر پیگیری شود که در نهایت این موضوع در 18 تیرماه با حضور مهندس فیاض (معاونت گردشگری)، رضوانی (مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی)، دکتر انصاری (مدیرکل محیط زیست استان مرکزی)، خسروی و صائب فر (مشاوران محیط زیستی غار نخجیر) و به ریاست دکتر مقدسی (مدیرکل دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان محیط زیست) در محل معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و با حضور اکثریت اعضای کارگروه برگزار شد.

در این جلسه مسئولین محیط زیست و میراث فرهنگی استان مرکزی، مشاوران محیط زیستی غار و مهندس بلورچی از سازمان زمین شناسی به تفصیل در مورد مسائل فنی و کارشناسی و پیشینه بهره‌برداری غار صحبت کردند سپس اعضای کارگروه نقطه نظرات خود را بیان کردند.

در پایان و پس از بحث‌های مختلف مقرر شد در ادامه مصوبه قبلی کارگروه مبنی بر بسته شدن غار نخجیر، بازید مجددی از غار و جلسه با استاندار استان مرکزی در مورد این مساله و مخاطرات و آسیب‌های غار برگزار گردد.

همچنین سازمان زمین شناسی جهت ارائه گزارش کارشناسی، تیمی از متخصصان را برای بررسی بیشتر به منطقه اعزام نماید.

شایان ذکر است پیرو دریافت گزارشات، عکس و فیلم توسط فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی مبنی بر تخریب و آسیب غار نخجیر، این موضوع در هیئت رئیسه فدراسیون در خرداد 1389 مطرح و فدراسیون بعنوان یکی از اعضای کارگروه ملی غارشناسی ایران، مستندات مرتبط را به کارگروه ارسال کرده است همچنین در همان زمان بخش غارنوردی فدراسیون، پیگیری‌هایی نیز با نماینده دلیجان در مجلس شورای اسلامی انجام شده بود.

کارگروه ملی غارشناسی ایران با یازده عضو و با مصوبه هیئت وزیران مسئولیت مدیریت، حفاظت و بهره برداری از غارهای کشور را بر عهده دارد.

منبع:فدراسیون کوهنوردی

/ 0 نظر / 3 بازدید