غار چال‌نخجیر به علت بی‌تدبیری مدیران در حال نابودی است

یک استاد دانشگاه در گفت‌وگو با تسنیم:

غار چال‌نخجیر به علت بی‌تدبیری مدیران در حال نابودی است خبرگزاری تسنیم: یک استاد دانشگاه گفت: غار چال‌نخجیر به علت بی‌تدبیری مدیران در حال نابودی است چرا که در غار تونل غیرعلمی زدند و هم اکنون به دلیل ورود جریان هوای غلط به آن، این غار زیبا در معرض انقراض است.

غار چال نخجیر دلیجان

حاجی کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، با بیان اینکه غارها بسیار حساس هستند و اینکه ما چه غاری را با چه تمهیداتی در معرض بازدیدکننده قرار دهیم مهم است اظهار داشت: نباید در مورد غارهای کشور مطالعه نشده کار نکنیم؛ گاهی اوقات غارهای زیبایی مانند چال‌نخجیر دلیجان را غیرعلمی باز کردند و در آن تونلی زدند که به همین دلیل جریان هوایی در تونل ایجاد شد و شرایط آب و هوایی داخل غار را به هم ریخت و در حال حاضر این غار در حال نابودی است.

وی اضافه کرد: چرا این کار صورت گرفته است؟ چون افرادی برای آن تصمیم گرفتند که فقط از زاویه جلب توریست و معرفی به آن نگاه کردند در حالی که اگر مطالعه می‌شد و زیست‌شناس، زمین‌شناس، باستان‌شناس و غارشناس با هم در آن تصمیم‌ می‌گرفتند تصمیم جامع و کاملی گرفته می‌شد و با عث می‌شد که بعدها همدیگر را متهم نکنند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اهمیت غارنوردی خاطرنشان کرد: بسیاری از غارنوردان ما از دیدگاه ورزشی یا حس کنجکاوی و شناخت درون زمین به این رشته می‌آیند و ممکن است دانش زیادی در زمینه غارشناسی نداشته باشند لذا غارشناسی و غارنوردان می‌توانند دو بازوی خوب برای هم باشند.

حاجی‌کریمی گفت: ضمن اینکه باید تشویق به ورزش غارنوردی کنیم از آن طرف هم باید مراقب باشیم غارنوردی را با غارشناسی اشتباه نکنیم و فکر نکنیم فقط تهیه نقشه غارها کافی است و مطالعات دیگری نیاز نیست.

 


/ 0 نظر / 85 بازدید