پایان کنفرانس کارست کلاسیک

یکی ازبهترین کنفرانسهای غارشناسی به پایان رسید ، من از غارنوردان وغارشناسانی که حضور پیدا کردند ،  سپاس گزارم . قسمتی از سخنان دکتر فدی نارد دبیر اتحادیه غارشناسی

 

 

بیست و سومین کنفرانس  بین المللی کارست"کارست کلاسیک" با عنوان ( غارها، کاوش و مطالعات ) همراه با پنجاهمین سالگرد تاسیس اتحادیه جهانی غارشناسیUISاز تاریخ 15 ژوئن تا 20 ژوئن 2015 در شهر پوستوینا کشور اسلونی برگزار  شد.

مدرسه بین المللی کارست"کارست کلاسیک" از سال 1993 هرساله میزبان کنفرانسهای بین المللی تخصصی کارست و غار می باشد .

از آنجا که اتحادیه جهانی غارشناسی در چهارمین کنگره بین المللی غارشناسی در سال 1965  در شهر لوبلیانا و پوستیانا کشور اسلونی بنیان نهاده شد.

اتحادیه تصمیم گرفت به همین منظور امسال در بعد از ظهر روز پنجم این کنفرانس بین المللی مصادف با 19 ژوئن که روز اتحادیه نیز نامیده می شود  ، جشن پنجاهمین سالگرد تاسیس خود را  در غار پوستویناسکاما برگزار نماید .

این مراسم باشکوه با حضور اکثریت کشورهای عضو و میهمانان ویژه در این غار برگزارگردید  و سپس  روز بعد جلسه هیئت رئیسه این اتحادیه انجام شد  و طی آن  رسما"  خبرموافقت اکثریت اعضای با پیشنهاد اتحادیه به سازمان یونیسکو جهت نام گزاری سال 2021 بعنوان سال غار و کارست اعلام گردید.

شایان ذکر است که از جمهوری اسلامی ایران که اخیرا" نیز به این اتحادیه پیوسته ، سه نفر با ارائه مقاله در این کنفرانس شرکت کردند که هرسه مقاله پذیرفته شده  دو مقاله بعنوان  پوستر و یک مقاله برای ارائه حضوری انتخاب گردید .

شرکت کنندگان دربیست و سومین کنفرانس کارست کلاسیک از ایران ، سرکارخانم مهندس شیرین بهادرنیا با ارائه حضوری مقاله " مطالعه رسوب شناسی ، سن سنجی غارنهشته ها با مطالعه موردی غار کلهرود " جناب آقای دکترحجازی  با مقاله " بازسازی محیط قدیمه براساس مطالعات رسوب شناسی " و جناب آقای مهندس یونس شریعتمداری و خانم شیرین بهادرنیا  با مقاله " مطالعه و بررسی وضعیت امکان سنجی بهره برداری توریستی غارزرین رود "   

دراین کنفرانس از کتاب پنجاهمین سال تشکیل اتحادیه غارشناسی رونمایی شده و نسخه ای هم به کشور ما هدیه گردید .

منبع: وب سایت انجمن غار و غارشناسی ایرانیان

 

/ 0 نظر / 30 بازدید