آراگونیت

تشکیل

آراگونیت اولین بار در سال ۱۷۹۷ در مولینا د آراگون[۴] در ۲۵ کیلومتری آراگون در اسپانیا کشف شد و به همین دلیل هم نام آن آراگونیت انتخاب شد. یک غار آراگونیت[۵] نیز در اسلواکی یافت شده است؛ در امریکا نیز آراگونیت در غارها به شکل چکنده دیده شده‌است. عبارت «گل‌های غار» یا آنتودیت نیز از پارک ملی حفره‌های کارلزبد و سایر غارها گرفته شده‌است. حجم بزرگی از ماسه‌های اولیتیک‌آراگونیت[۶] نیز در بستر دریا در باهاما یافت شده‌است.

آراگونیت تقریبا در تمام صدف‌های بدن نرم‌تنان و همچنین در استخوان بندی درون بدن مرجان‌های آب‌های گرم و سرد تشکیل می‌شود. از آنجایی که کانی رسوبی در صدف نرم تنان به شدت وابسته به شرایط زیستی است درنتیجه بین بلورهای زیستی و غیرزیستی تفاوت‌های زیادی می‌توان پیدا کرد. صدف این جانوران گاهی به تمامی از آراگونیت و گاهی بخشی از آن از آراگونیت و بخشی از کلسیت تشکیل شده‌است. همچنین آراگونیت در اقیانوس‌ها و غارها به شکل غیر زیستی ایجاد می‌شود که در آن صورت به ترتیب رسوب‌های دریایی و اسپلئوتم[۷] نام خواهد گرفت.

ویژگی‌های فیزیکی

آراگونیت از نظر ترمودینامیکی در دما و فشار استاندارد ناپایدار است و در دوره‌های ۱۰۷ تا ۱۰۸ ساله، تمایل به جایگزین شدن با کلسیت دارد. کانی واتریت[۸] یا μ-CaCO3 کانی دیگر کربنات کلسیم است که در شرایط معمول سطح زمین ثبات کمی[۹] دارد و حتی راحت‌تر از آراگونیت تجزیه می‌شود.

آراگونیت  اطلاعات کلیدلیل‌نام‌گذاری از نام محل اکتشاف آن در Aragon اسپانیا مشتق شده‌است فرمول شیمیایی CaCO3 ترکیب شیمیایی CaO=٪۵۶ CO2=٪۴۴ رده بندی کربنات اطلاعات کانی شناسیشکل بلوری منشوری شکل ظاهری بلوری، الیافی، درخشنده در چکنده‌ها رنگ سفید، نارنجی، قرمز، سبز، زرد، آبی و قهوه‌ای رنگ خاکه سفید سختی موس ۳٫۵ تا ۴ وزن مخصوص ۲٫۹۵ جلا شیشه‌ای، صدفی شفافیت شفاف، نیمه شفاف پاراژنز کلسیت، زئولیت، لیمونیت کانی مشابه کلسیت، استرونتیانیت

اطلاعات معدنی

منشأ تشکیل هیدروترمال، ثانوی
/ 1 نظر / 26 بازدید
پیام رضابخش

سلام ارمین جان ممنون از اطلاعات مفید و جالب در مورد غارنوردی