نصب تابلو نقشه و مشخصات غار رئیس نیاسر

کاشان - ایرنا - رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان از پایان عملیات نقشه برداری غار رییس نیاسر خبرداد و گفت: نقشه و مشخصات این غار برای استفاده گردشگران در قسمت ورودی آن نصب شد.

به گزارش ایرنا، محسن جاوری روز شنبه در گفت وگو با خبرنگاران افزود: نقشه( پلان و پروفایل) و اطلاعات توصیفی غار رییس نیاسر با هدف معرفی و آشنایی هرچه بیشتر گردشگران با ویژگی ها و قسمت های مختلف غار در قسمت ورودی نصب شد.

وی اظهار کرد: نقشه ( پلان و پروفایل) و اطلاعات توصیفی این غار توسط شهرداری و پایگاه میراث فرهنگی و گردشگری شهر تاریخی نیاسر رییس و با همکاری گروه غارنوردی و غارشناسی نقش جهان اصفهان به دست آمد.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان با اشاره به اهمیت تاریخی این غار، اظهار کرد: غار رییس با 950 متر طول مسیرهای شناسایی شده و 60 متر عمق در کنار آبشار زیبای نیاسر گستردگی اعجاب برانگیزی دارد.

به گفته وی غار شگفت انگیز رییس به عنوان شاهکاری از معماری دستکند بشمار می رود که در قسمت زیرین باغ معروف به تالار و زمین های مجاور آن واقع شده است.

جاوری یادآور شد: این غار بصورت مجموعه ای زیرزمینی و پیچیده در پنج رشته شامل ورودی های متعدد، راهروهای تنگ و طولانی، فضاهای اتاق مانند با تاقچه هایی در دیواره های آنها، سکو و ستون های سنگی در چند طبقه با بهره گیری از ابزار ساده ابتدایی در درون توده سنگی از جنس تراورتن ایجاد شده است.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان تصریح کرد: ارتباط بین طبقات، همچنین تهویه هوای فضاها از طریق چاه ها و کانال های متعددی که در داخل برخی از فضاها حفر شده، بر اعجاب این غار افزوده است.

جاوری با اشاره به اینکه نقشه برداری این غار باستانی در سال 91 توسط گروه غارنوردی و غارشناسی نقش جهان اصفهان انجام گرفت، یادآور شد: تا قبل از این تنها برای معرفی غار کلهرود واقع در شهرستان شاهین شهر و میمه چنین طرحی با این نوع مشخصات توسط گروه مذکور تهیه و نصب شده است.

کهن باغشهر نیاسر با آثار ارزشمند تاریخی همچون چارتاقی، چشمه اسکندریه، آبشار، آسیاب آبی و حمام صفوی، باغ تاریخی تالار، کوشک صفوی و برج چالقاب در 15 کیلومتری کاشان قرار دارد.

/ 0 نظر / 173 بازدید