مسائل زیست محیطی «علیصدر» و دو نظر مختلف

حسینی عنوان کرد: این مکان به عنوان مکانی توریستی بوده و مسافران زیادی هر روز از این مکان بازدید می‌کنند که مکان‌های رفاهی از قبیل سرویس بهداشتی و رستوران‌ها در اطراف غار وجود دارد که فاضلاب‌های این مکان‌ها هیچ ارتباطی با داخل غار و آب داخلی غار ندارد و نزدیک به 2000 متر از یکدیگر فاصله دارند.

وی در ادامه گفت: خط لوله‌های فاضلاب در این منطقه به صورت ایزوله بوده و احتمال هیچ گونه نفوذی به بیرون وجود ندارد.

وی تصریح کرد: در آینده تصفیه‌ فاضلاب در منطقه علی صدر به کار گذاشته می‌شود تا زمین‌های کشاورزی این منطقه بتوانند از این شرایط استفاده کنند؛ چرا که در این منطقه محدودیت بهره‌برداری از آب‌های زیرزمینی وجود دارد که تصفیه فاضلاب در این منطقه یکی از کارهای مثبت قابل اجرا در این منطقه است.

حسینی استفاده از تنقلات در داخل غار را یکی از خطرات زیست محیطی درون غار معرفی کرد و گفت: استفاده از تنقلات در محیط داخلی غار خطر آلودگی زیست محیطی را در این منطقه افزایش می‌دهد.

وی در پایان گفت: توصیه های لازم در عدم بردن تنقلات به درون غار با انجام کارهای تبلیغاتی و نوشته شدن بر پشت بلیط ها به مسافران انجام شده، اما سایر دستگاه‌ها به ویژه محیط زیست در این زمینه باید اقداماتی نیز انجام دهند؛ چراکه غار علی‌صدر تنها متعلق به همدان نیست و متلعق به تمامی دنیاست.


افزایش بازدیدکنندگان غار علیصدر خطرناک است/ سیستم فاضلاب غار قابل تایید محیط زیست نیست

معاون محیط انسانی محیط زیست استان همدان، از وجود سیستم سپتیک قدیمی و فرسوده فاضلاب در منطقه "علی صدر" اظهار نگرانی کرد.

"مجیدرضا مهری" در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) - منطقه همدان، اظهار کرد: منطقه علی صدر شیب دار بوده بنابراین فاضلاب این مجموعه مطابق با شیب موجود به سمت ضلع شمال غربی غار پیش می‌رود و این سیستم به دلیل فرسوده و قدیمی بودن نشت داشته و قابل تایید مجموعه محیط زیست نیست.

وی با تاکید بر اینکه سیستم فاضلاب مجموعه علی صدر نیازمند اصلاح اساسی است، اضافه کرد: این منطقه دارای سفره‌های زیر زمینی بوده و نشت فاضلاب این منطقه به مناطق بالا دستی بعید بوده اما احتمال آسیب رسانی به آبهای زیر زمینی وجود دارد.

مهری به وجود جلبکهای موجود در دیواره غار علی صدر اشاره کرد و گفت: در دیواره‌های غار گلسنگ و جلبکهایی رشد کرده که با چشم نیز دیده می‌شوند که این جلبکها به دلیل وجود رطوبت و نور در محیط غار ایجاد شده‌اند.

مهری افزود: در صورتیکه تنها به فکر زیبایی داخل غار باشیم جلبکها نیز شروع به رشد می‌کنند بنابراین باید بیش از حد این محیط طبیعی را تحت تاثیر قرار ندهیم چرا که غارعلیصدر یک اثر ملی بوده و تنها به استان همدان تعلق ندارد.

معاون اداره کل محیط زیست همدان توصیه کرد: قایقرانان داخل غار برای حرکت از چراغ قوه استفاده کنند، میزان نور را در این محیط کاهش دهند و تا مرز صفر برسانند.

وی یادآورشد: وجود جلبکها و رشد آنها در داخل غار باعث از بین رفتن استالاکتیت و استالاکمیتها در دیواره غار می شود و به این ترتیب دیواره‌ها با رشد جلبک‌ها درخشش و زیبایی خود را از دست می‌دهند.

مهری در ادامه اضافه کرد: بیش از نیمی از زیبایی غار را آب داخل غار و نزدیک به نیمی دیگر را دیواره‌های داخل غار به ویژه کریستالها تشکیل می‌دهد که وجود جلبکها در دخال غار باعث تیرگی کریستالها و افت ارزش زیبایی شناختی غار می‌شود و به این ترتیب زیبایی غار از بین می‌رود.

وی تاکید کرد: مدیریت غار باید نسبت به زدایش عوامل گیاهی با جدیت تلاش کند و جلوی رشد عوامل گیاهی را بگیرد تا به دیواره‌های غار آسیب نرسد.

این کارشناس ادامه داد: در مجموع بهره‌برداری انسان از منابع طبیعی بدون تاثیر گذاری نخواهد بود و در صورت ممنوع شدن نیز اثرهای طبیعی ناشناخته باقی می‌مانند بنابراین بشر باید در میزان بهره‌برداری خود دقت داشته همچنین در کنار بهره‌برداری دغدغه حفظ آن را داشته باشد.

مهری اضافه کرد: ظرفیت تحمل هر محیط باید به دقت ارزیابی شود بنابراین در همان حد باید مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

این کارشناس تصریح کرد: افزایش تعداد بازدید کنندگان از غار خطرناک بوده چرا که با تنفس افراد میزان دی اکسیدکربن در داخل غار افزایش می‌یابد و در مجموع با رطوبت داخل غار اسید ضعیف تولید می‌شود که به کریستالها آسیب وارد می کند.

وی با تاکید بر اینکه این اثر نیاز به برنامه‌ریزی و طرح مطالعاتی دارد و مدیریت غار در این زمینه باید اقدامات لازم را انجام دهد، یادآورشد: در گذشته مغازه‌ای در جلوی ورودی غار وجود داشت که مسافران به هنگام بازدید تنقلات را همراه خود به داخل غار می‌بردند که این مغازه بسته شده است اما مسافران باید ارزش این اثر طبیعی را بدانند و از بردن تنقلات به داخل غار خودداری کنند.

 خبرهای مرتبط با تحریب و حفاظت غارها


منبع خبر اول: ایسنا

منبع خبر دوم: ایسنا

/ 0 نظر / 29 بازدید