خفاش‌های غار دهلر‌ان عصای دست کشاورزان

غار‌های شگفت‌انگیز‌ی در دل کوه‌های استان ایلام وجود دارند، که غار خفاش در شهرستان دهلر‌ان یکی از آنهاست.  این غار در سه کیلومتری شمال شرقی شهرستان دهلر‌ان واقع شده و به دلیل زندگی هزاران خفاش در آن، به غار خفاش معروف شده است.

غار خفاش که حدود255 متر طول، 30 متر عرض و 50 متر ارتفاع دارد، یکی از غار‌های تاریخی عصر غار‌نشینی است که بعدها به زیستگاه خفاش‌ها تبدیل شد.
 
در این غار، دهلیزهای وسیعی وجود دارند که عمق بعضی از قسمت‌های آن به 400 متر می‌رسد. در این غار بیش از 30 هزار خفاش از گونه‌های مختلف همچون دم موشی، خفاش دم‌دار و خفاش بال پهن زندگی می‌کنند. 
 
کشاورزان این منطقه برای تقویت زمین‌های زراعی خود از توده عظیم فضله خفاش در کف این غار که طی هزاران سال پدید آمده، استفاده می‌کنند.
 
گردشگران بسیاری در فصل تابستان برای دیدن از این پدیده نادر به استان ایلام سفر می‌کنند. بهترین زمان برای دیدن خفاش‌ها هنگام غروب و زمانی است که خفاش‌ها به صورت دسته‌های بزرگ از دهانه غار خارج می‌شوند . این خفاش‌ها پس از پروازی سه کیلومتری تا شهر و کمی گشت و گذار دوباره به غار بر می‌گردند. 
 
خفاش به علت قرار گرفتن در انتهای زنجیره غذایی‌، نقشی مهم در کنترل کاهش حشرات دارد و از این رو در چرخه محیط‌زیست بسیار حائز اهمیت است. 
غار خفاش در فهرست آثار طبیعی ملی کشورمان ثبت شده و مورد حفاظت و مراقبت است.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان 16 مرداد1394
/ 0 نظر / 33 بازدید