غار مژاره قطعه ای گمشده از بهشت روی زمین-ایلام

ایلام- ایرنا- غار طبیعی و منحصر به فرد مژاره یکی از جاذبه های زیبای گردشگری شهرستان آبدانان استان ایلام با وجود ویژگی های خیره کننده تاکنون کمتر معرفی و شناسانده است.

این اثر طبیعی شگرف و پرجاذبه در 25 کیلومتری شمال باختری شهر آبدانان و در کیلومتر پنج مسیر مورموری قرار دارد.

غار چشم نواز مژاره، دارای سه حوضچه آبگیر در فاصله های مختلف و عمق 250 متر است که تاکنون 180 متر آن توسط غارنوردان آبدانانی کشف و مورد واکاوی علمی و فنی قرار گرفته است.

یکی از کار شناسان اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان آبدانان گفت: این غار زیبا و بدیع، در کنار اثر طبیعی شگرف دیگری به نام دریاچه دو قلوی سیاه گاو قرار دارد و به گفته شماری از کارشناسان خبره، می تواند منبع اصلی و سرچشمه این دریاچه رویایی با شد.

ˈمحمد دامیارˈ اظهار کرد: دهانه ورودی غار مژاره آبدانان 5/3 متر و بلندی آن نیز بین 5 تا 12 متر است.

وی افزود: دیواره های غار مژاره از سنگ گچ و سنگ واره های رسی است و حوضچه های درونی آن به ترتیب 35، 18 و 120 متر گستره دارد.

این کارشناس میراث فرهنگی ادامه داد: انتهای غار به یک سخره گلی و لایه های رنگین نرم و چسب ناک منتهی می شود که می تواند سرچشمه بخش ریادی از آب های اطراف و پایین دست تلقی شود.

دامیار بیان کرد: غار مژاره یکی از آثار زیبا و جذاب شهرستان آبدانان است که در آثار ملی و ماندگار استان ایلام ثبت شده است.

بخشدار سرابباغ هم در پیوند با این موضوع گفت: غار مژاره هر سال میزبان شمار زیادی از گرشگران و مسافران نوروزی به ویژه طبیعت گردان استانی و ملی است.

ˈجعفر جیدریˈ افزود: امسال نیز تمهیدهای لازم برای تماشای این اثر طبیعی که نشانی از شکوه و هنرمندی الهی است توسط بخشداری سرابباغ انجام شده است.

وی اظهار کرد: گروه های مردمی از جمله جوانان عضو جمعیت هلال احمر شهرستان آبدانان در مبادی ورودی سرابباغ و راه های شهرستان آبدانان با ارائه و تحویل دفترک های مختلف، آماده راهنمایی مسافران برای دیدن غار مژاره هستند.

حجه الاسلام ˈفتح اله، الله نوریˈ امام جماعت مسجد جامع سرابباغ نیز گفت: در صورت کمک و همت مسوولان شهرستان و استان و آماده کردن زیرساخت های نخستین، اثر شگفت انگیز غار طبیعی مژاره می تواند به عنوان نشانه ای از هنرمندی پروردگار و نقطه ای دیدنی، سالانه هزاران ایرانگرد و جهانگرد را به سمت خود بکشاند.

وی افزود: با وجود گمنامی این اثر طبیعی امسال از همان نخستین روزهای آغاز نوروز هزاران گردشگر و طبیعت گرد بومی و غیر بومی از مناطق گوناگون کشور برای دیدن غار مژاره راهی بخش سرابباغ شده اند.

وی ادامه داد: در صورت ایجاد امکانات رفاهی و اقامتی غار مژاره می تواند به عنوان یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری استان ایلام و غرب کشور معرفی شود.

منبع: ایرنا 10 فروردین1393

با تشکر از غار نیوز

/ 2 نظر / 28 بازدید
ghashang

سلام دوست من یه پیشنهاد ویژه و توپ تو میتونی از همین وبلاگت کسب درآمد کنی چجوری؟ از طریق تبلیغات به صورت پاپ آپ یه سر به این سایت بزن ;)