غار «کرفتو»؛ ظرفیتی مناسب برای توسعه گردشگری استان

  • برای جذب گردشگر بیشتر به این اماکن چه باید کرد؟

مهم ترین زیرساخت مورد نیاز برای بالا بردن تعداد گردشگران کرفتو و به تبع آن، زیویه آسفالت کردن جاده کرفتو ‌ـ  تکاب است. هرچند همه این جاده در شهرستان تکاب در استان آذربایجان غربی واقع شده است، اما فرماندار دیواندره و همچنین فرماندار تکاب بر اجرای این راه مهم گردشگری به توافق رسیده‌اند و این موضوع به زودی عملی می‌شود. با آسفالت کردن 32 کیلومتر این راه خاکی، می‌توان با کمی تلاش تبلیغاتی، بسیاری از گردشگران تخت سلیمان را به‌عنوان یک پایگاه گردشگری جهانی به کرفتو و زیویه سوق داد. با اینکه امکانات و زیرساخت‌های منطقه حتی در سطح استانی نیست، اما کرفتو از امکانات مناسب تری نسبت به زیویه برخوردار است. زیرساخت‌های گردشگری شامل همه امکاناتی است که نیاز گردشگر را در مسیر رسیدن به هدف گردشگری تأمین کند و هتل، مهمانسرا، فضای سبز برای اتراق، رستوران، پمپ بنزین و مسیر مناسب و حتی سرویس ایاب و ذهاب را در برمی‌گیرد. با این وصف باید اندازه گیری کنیم که تا چه میزان توانسته ایم این زیرساخت‌ها را تأمین کنیم تا حضور گردشگران را در کرفتو و زیویه بالا ببریم. ایجاد همه این زیرساخت‌ها برعهده میراث فرهنگی نیست، اما این سازمان امکاناتی را برای جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی مهیا کرده است تا این بخش بتواند پا بگیرد و با ارائه خدمات به سود مناسبی دست یابد.

  • برای مقابله با افرادی که بر دیواره غار کرفتو یادگاری می‌نویسند چه اقدام‌هایی انجام داده اید؟

غار تاریخی و طبیعی کرفتو در کردستان ویژگی‌های فرهنگی بسیاری دارد، اما به دلیل کنترل نشدن بازدیدکنندگان و همچنین علاقه مردم و هیأت‌های کوهنوردی به نوشتن یادگاری بر دیواره‌های غار، حتی در عمیق ترین و تاریک ترین قسمت‌ها چهره این غار باارزش، مخدوش شده است. اکنون هم با وجود کنترل و اطلاع رسانی در محدوده غار همچنان روند نوشتن یادگاری ادامه دارد، اما حجم بسیاری از این نوع تخریب مربوط به سال‌های دور و قبل از تشکیل پایگاه میراث فرهنگی آن است. علاوه بر آن، زمینه پیگیری حقوقی نوشته‌ها و تبلیغات جدید در غار کرفتو نیز فراهم شده و اقدام‌های لازم اطلاع رسانی و فرهنگسازی در میان بازدیدکنندگان از این غار نیز در حال انجام است.

  • فکری هم به حال پاکسازی غار کرفتو از نوشته‌های یادگاری کرده اید؟

با توجه به تخریب سیمای تاریخی و طبیعی این غار، پایگاه میراث فرهنگی درصدد پاکسازی اثر این یادگاری‌ها از سطوح دیواره‌هاست. در همین زمینه طرح پاکسازی یادگاری‌ها از سطوح دیواره غار با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان و مشارکت کارشناسان مرمت آثار تاریخی درحال انجام است. این طرح براساس رعایت اصالت تاریخی و طبیعی غار و استفاده نکردن از روش‌های پرخطر و نامناسب انجام می‌شود. پاکسازی در این طرح با استفاده از مواد شیمیایی ویژه رنگبری و بدون آسیب به اثر و کاربر آن انجام می‌شود.

  • برای روشنایی غار کرفتو چه اقدام‌هایی انجام داده اید؟

با توجه به اینکه سامانه برق این غار قدیمی و چهره ناماسبی به غار بخشیده بود و علاوه بر آن، هزینه مصرف برق این غار نیز بسیار بالا بود، به همین دلیل پیمانکار نورپردازی غار بعد از انجام مراحل تست نورپردازی، تجهیزات مورد نیاز را سفارش داده است و در آینده شاهد نورپردازی بهتر غار کرفتو هستیم.

گفت و گو از هیوا محمدپور

منبع:http://baraninews.ir/

/ 1 نظر / 28 بازدید
شادمهر

سلام گفتگو جالب و کاملی بود خسته نباشید