گزارش دوره بین المللی امداد غار در کشور تونس

 

چند ماه قبل از نوروز 1391 دوست غارنوردم جلال زارعی از غارنوردی تونسی برایم گفت و خواست که در صورت درخواستش با او در چت صحبت کنم. پس از اولین گفتگوی ما بود که موضوع دعوت به تونس جهت شرکت در دوره امداد غار را مطرح نمود. از آنجایی که می دانستم اخیرا در تونس انقلاب رخ داده و امکان گرفتن ویزا دشوار می نمود با شک و تردید به او قولی 50 درصدی دادم. در جریان برنامه 3 روزه امداد غار به میزبانی دوستان کرج با جلال هم که دعوت به دوره شده بود صحبت کردم و پس از اطمینان از عدم شرکت او بدلیل مشکل کاری بدلیل خوش درخشیدن دوستم یونس شریعتمداری او را جهت استفاده از دعوتنامه دوم مد نظر قرار دادم و موافقت ضمنی اقای نظام دوست را هم جلب نمودم.

بدلیل همزمانی برنامه با نامه سوال برانگیز فدراسیون درباره انجمن غارنوردان و غارشناسان ایرانیان ترجیح دادم هیچ صحبتی درباره این برنامه قبل از عزیمت مطرح نکنم. در جلسه پس از مجمع (قبل از استعفا از هیئت مدیره) موضوع را دوباره مطرح نمودم و با اجماع دوستان قرار به پیگیری آن کاملا به خود بنده واگذار شد.

متاسفانه تماسهایم با آژانسهای مسافرتی همه با یاس روبرو شد و همه اجماعا از عدم صدور ویزای توریستی به تونس خبر می داد. روز 15 فروردین شخصا وارد عمل شدم و پس از تماس با وزارت امور خارجه عاقبت آدرس صحیح سفارت را یافته و پس از تماس در کمال تعجب از صدور ویزا خبر دار شدم. با عجله در مجالی اندک به علت تاکید بر مراجعه حضوری دوستم یونس عازم تهران و سفارت شد که با مشکل دعوتنامه روبرو شدیم. همزمانی حضور یونس در تهران و برخورد با تعطیلی روز عید پاک کاملا او را در تهران زمینگیر نمود. دوست تونسی ما هم زمان در یک نمایشگاه بین المللی در آلمان بسر می برد و زمان بسرعت از دست می رفت. بدلیل عدم اطمینان از صدور ویزا مجبور به خرید بلیتی گرانتر شدیم تا در صورت عدم صدور بتوانیم پولمان را پس بگیریم. همزمانی تلاشمان برای گرفتن ویزا با برنامه گنبدهای نمکی در قشم به پیچیدگی کار افزوده بود. عاقبت پس از تلاش دکتر شاکر طائب و تماس با وزیر کشور تونس روز شنبه، 5 روز قبل از حرکت خبر صدور ویزا بدستمان رسید که باز همیونس با تلاش خود را به تهران رسانید و عاقبت داستان ویزای پر مسئله پایان پذیرفت.


روز پنجشنبه 26 آوریل ساعت 3:30 بامداد پس از یک ساعت تاخیربه مقصد استانبول پرواز کرده و پس از تعویض هواپیما عاقبت ساعت 14:30 وارد فرودگاه بین المللی کارتاژ در شهر تونس شدیم. توسط دوستمان مهدی به هتل رفته و بعد از ظهر به بازار سنتی و تاریخی تونس و خیابان حبیب بورقیبه رفتیم. در ابتدای خیابان ساعتی بزرگ به چشم می خورد که اخرین تجمع مردم تونس در اعتراض به حکومت بن علی به گفته خودشان سه ماه قبل در آنجا برگزار شده بود.

روز جمعه 27 آوریل از هتل به فرودگاه رفته و پس از دیدار با 6 بلغار و 3 الجزایری و چندین تن از غارنوردان تونسی عازم محل اقامت در نزدیکی شهر زغوان شدیم. محل اقامت ویلایی بزرگ با چندین سوئیت واقع در باغی بزرگ بود. نزدیک بعد از ظهر 4 مراکشی هم به جمع ما پیوستند. شب هنگام با حضور مسئولین محلی و غارنوردان تونسی میهمانی افتتاحیه پس از سخنان دکتر شاکر طائب و الکسی ژالوف برگزار شدروز شنبه 28 آوریل به هنگام صبح تمامی لوازم فنی افراد مورد بازدید مربیان قرار گرفت و با تاکید مربیان بر همسان سازی تکنیکهای فنی غارنوردی و لوازم مربوطه با معرفی بسکت غار با مارک LANDJOFF ساخت بلغارستان کلاس بصورت رسمی اغاز شد. چگونگی بسکت کردن مصدوم و شیوه های حمل در شرایط مختلف افقی تمرین شد. شب هنگام فیلمی از کلاس امداد غارنوردان فرانسه به نمایش گذاشته شد وپس از آن با نمایش عکسهایی از غارهای ایران فعالیت غارنوردی در ایران به حضار معرفی شد. ضمنا جهت آشنایی حضار با موسیقی ایرانی، کلیپ اجرای موسیقی گروه راستاک پخش شد و با استقبال  روبرو شد.

روز یکشنبه 29 آوریل به محل معدنی قدیمی در نزدیکی زغوان رفته و یک تکنیک امداد انفرادی آموزش و تمرین شد. علاوه بر دو کارگاه آماده، تیم ایرانی موظف به آماده سازی یک کارگاه جدید برای تمرین بیشتر افراد شد. سپس حمل افقی مصدوم در شرایط مختلف درون غار به شکل عملی تمرین شد.روز دوشنبه  30 آوریل در محل معدن قدیمی  با کوبیدن چندین کارگاه سه نقطه مسیر تیرولی جهت حمل مصدوم برای عملیات حمل اماده شد و تمرین ادامه پیدا کرد. سپس کارگاه بالاکشی و سیستم 3:1 فلاشینگ زوک به همراه کارگاه حمایت عملا تمرین شد.
روز سه شنبه 1 مه برنامه بازدید از غار عین الدحب(سرچشمه طلا) برگزار شد. این غار در 400 متر ابتدایی رودخانه ای است و باسد از معابر تنگی پر از آب عبور کرد. طول کلی این غاربیش از 2500 متر است که در چندین نقطه نیاز به صعود و فرود فنی دارد. استلاگتیتهای نی مانند این غار STRAW‌ گاه به بیش از 6 متر می رسند که جزو بلندترین نوع این استلاگتیتها در دنیا می باشند. عکس این استلاگتیتها در مجله نشنال جیوگرافیک به چاپ رسیده است.روز چهارشنبه 2 مه روز استراحت بود و از بخش توریستی شهر تونس و موزه کارتاژ و شهر بندری سیدی بوسعید بازدید به عمل آمد.
روز پنجشنبه 3 مه عبور بسکت از گره و انحرافی ها به صورت عملی انجام شد و تکنیک وزن مخالف جهت بالاکشی مصدوم و بسکت تمرین شد. لازم به ذکر است که تیمها در گروههای مختلف تکنیکهای مختلف را تمرین می کردند.

صبح روز جمعه 4 مه زمان عملیات بزرگ بود. تمامی تکنیکهای تمرین شده در مسافت زیادی از غار به شکل عملی انجام شد و در زمانی کمتر از 3 ساعت مصدوم از غار خارج گردید. بعد از ظهر باز هم در بخشهای مختلف غار تکنیکها به آزمون گذاشته شد.


روز شنبه 5 مه چهار تن از بلغارها به بازدید غار الماین رفتند و با حضور دو مربی تمامی تیم دوباره مورد آزمون برقراری کارگاهها و بالاکشی های مختلف قرار گرفتند. شب هنگام در جمعی صمیمی مراسم اختتامیه برگزار شد و مدارک شرکت کنندگان توسط الکسی ژالوف اهدا گردید. شایان ذکر است که در همین جلسه یکی از غارنوردان بلغارهم که مدرک امداد غار نداشت همین مدرک را دریافت نمود.

روز یکشنبه 6 مه ساعت 9:30 پس از خداحافظی از میزبانان خوبمان زغوان را به مقصد فرودگاه کارتاژدر شهر تونس ترک گفته و به همراه غارنوردان بلغار ساعت 1 ظهر به مقصد استانبول پرواز کردیم. ساعت 6 به وقت ترکیه در فرودگاه استانبول از دوستان بلغار خداحافظی کرده و عاقبت پس از تاخیر فراوان ساعت 4 صبح به وقت ایران وارد فرودگاه مشهد شدیم.  


منبع:انجمن غارنوردان

/ 3 نظر / 5 بازدید
امین و مهشید و خدای مهربون

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل]_________[گل][گل][گل][گل]__________[گل][گل] [گل] [گل][گل] [گل]______________[گل] [گل]______________ [گل] [گل][گل] [گل][گل][گل]__ سلام دوست عزيز [گل]____ ma3ta.com ___ [گل][گل][گل] _[گل]_[گل] ______اميدوارم خوب باشيد ________________[گل] [گل] [گل][گل][گل]_____ وبلاگ امین و مهشید و خدای مهربون ___ [گل][گل][گل] [گل] [گل][گل]___ جايي از جـنس امید و آرامش _________ [گل][گل] [گل] [گل] [گل] [گل] ________ با مطلبي فوق العاده زيبا ____ [گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل]____ آپ شد__________________[گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل] [گل] [گل] حضور شما باعث دلگرمي ماست [گل][گل][گل][گل][گل] [گل] [گل]_[گل] [گل] __ شاد باشيد هميشه __[گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل] [گل] [گل] [گل] [گل] _______________[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل] [گل] [گل] [گل]__________ [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل] [گل][گل][گل] [گل][گل] [گل] [گل]______[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل] [گل]__[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل]

سحر

ببخشیدمیشه اسم کسی که این عکسا ی زیباازداخل غارهاروانداخته برای خوانندگان بذارید.سپاس گذارم