غار یخی را سرویس بهداشتی کردند!

خداکرمی ادامه داد: لودری که در ساخت جاده‌ی یخ مراد استفاده می‌شد پنج‌شنبه‌ی گذشته به دلیل نقص ترمز از جاده منحرف شد و به دره و کنار رودخانه سقوط کرد که دیگر قابل استفاده نیست، راننده هم مصدوم شد. با این حال عملیات جاده‌سازی متوقف نشده است و کارگران به کار خود ادامه می‌دهند.

 

او در ادامه با بیان این‌که گردشگران زیادی برای دیدن این غار یخی می‌آیند، اما مردم روستا عایدی از آن‌ها ندارند، در پاسخ به این سوال که چرا تا کنون دهیاری اقدامی برای انتفاع مردم از منابع گردشگری انجام نداده است؟ گفت: این غار در اختیار اداره میراث فرهنگی و گردشگری است، چون ثبت ملی شده و دهیاری نمی‌تواند در امور آن دخالت کند، مگر آن که مجوزی در این باره صادر شود. ما پیشنهادهایی در این‌باره دادیم، ولی تاکنون خبری نشده است. حالا هم که ما را در جریان طرح خودشان قرار نداده‌اند.

 

دهیار کهنه ده، سپس به آسیب‌هایی که به این غار در اثر رفت و آمد زیاد وارد شده است، اشاره کرد و افزود: گردشگران مدام برای دیدن یخ مراد می‌آیند که باید این آمد و شد کنترل شوند. انفجارهای زیادی در این غار به خاطر جست‌وجوی گنج رخ داده که هنوز هم ادامه دارد. این انفجارها سبب ایجاد حفره‌ها و مسیرهای جدیدی شده که دمای داخلی غار را افزایش داده و باعث تحلیل رفتن یخ‌ها شده است.

 

خداکرمی تأکید کرد: اگر قرار باشد هر کسی وارد این غار شود و مشکل ایجاد کند مطمئن باشید تا 10 سال دیگر اثری از این غار نمی‌ماند. این غار به متصدی نیاز دارد همان‌طور که قبلا داشت. چهل، پنجاه سال پیش غار متصدی داشت که از هر بازدیدکننده امضا می‌گرفت و ژاندارمری نیز هفته‌ای یک بار فهرست بازدیدکنندگان و وضعیت داخلی آن را کنترل می‌کرد، شاید حالا هم به چنین کنترل‌هایی نیاز داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا 26 مرداد 1394

/ 0 نظر / 26 بازدید