کشف بقایای نئاندرتال در غار شانه‌دَر کردستان عراق

غار شانه‌دَر (به کردی: ئه‌شکه‌وتی شانه‌ده‌ر) غار نه‌چندان بزرگی است که در کوه‌های بَرادوست در شمال غربی زاگرس، در دره رود زاب بزرگ در کردستان عراق واقع شده‌است. محل این غار در بخش بارزان از شهرستان مرگه‌سور استان اربیل است. این غار دارای بقایای باستان‌شناختی غنی از دوره پارینه‌سنگی میانی تا اواخر نوسنگی است. در منابع فارسی ‌زبان نام این غار را به خاطر آوانویسی حدسی از روی انگلیسی به اشتباه شنیدار، شنیدر و شانیدر می‌نویسند.

از لایه‌های استقراری اواخر دوران میان‌سنگی (۱۵٫۰۰۰ تا ۱۰٫۰۰۰ سال پیش) بازمانده‌های ده‌ها اسکلت انسان همراه با هدایای تدفینی پیدا شده است. بیشتر تدفین‌ها به حالت دست و پای جمع شده و متعلق به نوزادان و کودکان بوده‌اند. هدایای تدفینی در این گورها عموماً شامل زیورافزارهایی از جنس سنگ، حلزون، و نیز ابزارهای استخوانی بوده‌اند. سایش زیاد دندان‌های ساکنان جوان‌تر غار، نشان‌دهنده تداول جیره غذایی متکی بر خشکبار و جویدنی‌های سخت بوده است .کشف مجموعه‌ای از اسکلت انسانهای نئاندرتال در لایه موستری غار نقطه عطفی در مطالعات پارینه سنگی زاگرس و خاورمیانه به‌شمار می‌آید.

گورستانی از لایه ب۱ مربوط به دوره آغاز نوسنگی است که طی روزهای پایانی آخرین فصل کاوش (۱۹۶۰) در غار شانه‌در کشف شد. گورستان یادشده در عمق حدود یک متری از کف غار به مساحتی در ابعاد ۶×۶ متر در انتهای غار کاوش و در نتیجه آن تعداد ۲۶ گور با بقایای ۳۵ اسکلت انسان و هدایای متعدد تدفینی یافت شد. تدفینها عموماً به حالت جمع شده و جنینی بوده و اغلب مربوط به نوزادان و بچه‌ها بودند. کلیه تدفینها بر بستری از خاکستر و ذغال قرار داشت و تمام گورستان با لایه‌ای از رسوب رسی-شنی زرد رنگ پوشانده شده بود. نزدیک به نیمی از گورها دارای هدایای تدفینی از قبیل زیور آلات، حلزون، ابزار استخوانی، سنگ ساب و یک آویز مسی بودند. وجود این شئ مسی احتمالاً حاکی از وجود نوعی شبکه تجاری با آناتولی بوده است. مجموعه اسکلتهای انسانی ابتدا در سال ۱۹۶۲ بطور مقدماتی بوسیله خوان مونیزاگا در موزه بغداد مطالعه شدند.

بر پایه مطالعات ساکنان آغاز نوسنگی غار در دوره‌های دچار مضیقه بوده و آثار سوء تغذیه در اسکلت خرد سالان مشهود است. برپایه نتایج بدست آمده، رستنی‌ها، غله خودرو و میوه درصد عمده‌ای از خوراک آنها را تشکیل می داده است. وجود شمار قابل توجه‌ای سنگ‌ساب نیز این رژیم غذایی مبتنی بر گیاهان را تایید می‌کند.


15/4/2015

اربیل، اقلیم کردستان - محققان بقایای نئاندرتال دیگر در داخل غار شانه­در کردستان در شمال اربیل کشف کرده اند. این سومین کشف Shanidar برای رهبری تیم بریتانیا بوده، و فقط آخرین مجموعه ای از انسان باستان باقی می ماند در سایت قدمت آن به اکتشاف در 1950 یافت می شود. باستان شناس بریتانیایی (Graeme Barker)، و تیم کاشف در Rudaw گفت بقایای یافت شده در تاریخ غار Shanidar به عنوان دور برگشت به عنوان 35،000 سال قبل از میلاد، و تیم خود را در حال حاضر تحقیق چرا نئاندرتال ها منقرض شدند. این غار در کوه های زاگرس در منطقه کردستان عراق در نزدیکی مرز ترکیه واقع شده است.

کاوش­های مدرن در Shanidar تحت باستان شناس آمریکایی Ralph Solecki و همکارانش از دانشگاه کلمبیا از سال 1951 به 1960. تیم Solecki بقایای  از فسیل 10 نفر به قدمت بین 65،000 و 35،000 سال پیش آغاز شد.
این یک کشف بزرگ در تاریخ تکامل انسان در نظر گرفته شد. یافته Solecki شواهدی که زندگی نئاندرتال در  Shanidarممکن است تمرین پزشکی اولیه و دفن مراسم، به این مفهوم اعتقاد به زندگی پس از مرگ نشان داد. نئاندرتال دیگر یافت شده توسط تیم Solecki ممکن است به علت زخم چاقو درگذشت، به این مفهوم یک نمونه اولیه از درگیری و استفاده از سلاح های درون انسان است.

منبع: http://rudaw.net/english/kurdistan/150420152


/ 0 نظر / 59 بازدید