دیوارنگاری غار؛ مستندات اقلیم 500 سال اخیر!

دیوارنگاری ‌های منحصر بفردی که در یک غار در چین کشف شده است به همراه آنالیز شیمیایی غارسنگ‌ها، چگونگی تاثیر خشکسالی‌ها بر ساکنین منطقه در 5 قرن اخیر را نشان می‌دهد و اهمیت اجرای راهبردهای مناسب برای تغییرات اقلیمی در سال‌های آتی را گوشزد می‌کند.


یک تیم بین المللی از پژوهشگران، شامل دانشمندانی از دانشگاه کمبریج، دیوارنگاری ‌های (گرافیتی) منحصر بفردی را بر روی دیوارهای غاری در بخش مرکزی چین کشف کرده‌اند، که تاثیرات خشکسالی را بر ساکنین منطقه در بیش از 500 سال اخیر نشان می‌دهد.
نتایج منتشر شده در ژورنال «Scientific Reports» همچنین به امکان کاهش بارندگی در منطقه در آینده نزدیک اشاره دارد.
کتیبه‌های پیدا شده در دیوارهای غار «Dayu»، تاثیرات 7 خشکسالی بین سال‌های 1520 تا 1920 را نشان می‌دهد. آب و هوای منطقه اطراف غار تحت تاثیر بارندگی‌های موسمی تابستانی است به طوری که 70 درصد بارش سالیانه فقط در چند ماه از سال رخ می‌دهد. بنابراین وقتی بارندگی موسمی دیر، زود، کوتاه یا طولانی می‌شود تاثیر بسزایی در اکوسیستم منطقه دارد.
دکتر «Sebastian Breitenbach» از دپارتمان علوم زمین کمبریج: "علاوه بر تاثیر مشهود خشکسالی‌ها، آنها با زوال تمدن‌ها نیز مرتبط بودند – وقتی مردم آب کافی نداشته باشند، سختی و مشقت اجتناب ناپذیر است و مناقشه بوجود می‌آید"، " مدارک پیدا شده در غارها و دریاچه‌ها در دهه گذشته، ارتباط محتملی را بین تغییرات اقلیمی و زوال چندین سلسله در چین را در 1800 سال پیش نشان داده است، مانند سلسله‌های تانگ، یوآن و مینگ"
بر طبق کتیبه‌های غار «Dayu»، ساکنین منطقه در زمان‌های خشکسالی برای بردن آب و نیایش برای باران به غار می‌آمدند.
پژوهشگران ایزوتوپ‌های پایدار غارسنگ‌ها را آنالیز و عناصر داخل آن‌ها را ردیابی کرده‌اند و یافته‌اند که غلظت عناصری خاص با دوره خشکسالی مرتبط است.
برش برخی غارسنگ‌ها مانند استالاگمیت، لایه‌هایی مانند حلقه‌های تنه درختان را نشان می‌دهد. پژوهشگران با استفاده از طیف سنجی جرمی، نسبت ایزوتوپ‌های پایدار اکسیژن، کربن و غلظت اورانیوم و دیگر عناصر را آنالیز و سن یابی کردند. تغییرات در اقلیم، سطح رطوبت و پوشش گیاهی منطقه، همگی بر روی این عناصر تاثیر می‌گذارند، زیرا آبی که به درون غار چکه می‌کند با آب سطحی مرتبط است. پژوهشگران یافته‌اند که نسبت بالاتر ایزوتوپ‌های اکسیژن و کربن نشانگر سطح بارندگی کمتر است و برعکس.
پژوهشگران با استفاده از نتایج بدست آمده، مدلی را برای پیش بینی آینده منطقه ساخته‌اند که نشان می‌دهد در اواخر دهه 2030 خشکسالی دیگری در منطقه خواهد بود.

منبع: غارهای ایران

/ 1 نظر / 82 بازدید
مريم

واقعا جالبه دمتون گرم[تایید][تایید][تایید][تایید]