معرفی غارحسن خان قروه (پیریوسف)

گزارش تصویری غار حسن خان از سال 1362 الی 1390

طیب صالحی و داریوش الهیاری در دهلیز سوم دالان دوم (1362)

غارنوردان گروه قاجر 1368

کامران اقدامیان و زنده یاد فردین طاهری غار نوردان گروه قاجر 1368

 

طیب صالحی- پیام رضابخش و خبات زمانی از غارنوردان آرش سنندج ( 1390)

هومن صالحی جوانترین عضو غار حسن خان

 

رونوشت متن گزارش پیمایش غار حسن خان

تاریخ 1369/319

ریاست محترم هیئت کوهنوردی شهرستان قروه

احتراما به استحضار می رساند طبق برنامه تنظیمی ساعت 5 صبح روز جمعه 1369/3/18 تعداد 17 نفر از گروه کوهنوردان آرش سنندج به همراهی و راهنمایی گروه غارشناسان هیئت کوهنوردی شهرستان قروه متشکل از آقایان طیب صالحی- حمدالله حسن پور- جلال حنیفی و شهریار محمدی غار حسن خان را بطور کامل در مدت 3:30 ساعت شناسایی کردند.

نکته بسیار قابل توجه و حائز اهمیت این بود که اغلب دیواره هو چشم اندازهای طبیعی و زیبای غار را عده ای سودجو تخریب و ضایعات جبران ناپذیری به مناظر دیدنی غار وارد کرده بودند. حتی در چندین نقطه غار خاکبرداریهای پراکنده نیز انجام داده بودند بر روی یکی از تخته سنگهای آن نشانه ای عمیق از آثار مته های کمپرسور بوضوح مشاهده می شد با توجه به اینکه ماموریت شناسایی بخوبی و با موفقیت ساعت11:45 روز جمعه 18/3/1369 به پایان رسید اما تخریب ناجوانمردانه غار کوهی از اندوه و تاسف برای بازدید کنندگان به یادگار گذاشت ضمنا قرائن این امر نشانگر آن است که تعداد مخربین بیش از 3 نفر بوده است.( شناسایی غار را طیب صالحی به عهده داشت)

                                                                                              با تقدیم احترام طیب صالحی

متن اصلی گزارش

نمونه سنگهای داخل غار


گزارش مختصر زمین شناسی غار

در داخل غار معابر های تنگ زیادی زیبایهای کلسیتی وجود داشت دیواره های غار از تراورتن و بلورهای متعدد تشکیل شده است. نسل اول نهشته ها که قسمت اعظم ساختار غار را تشکیل می دهد، همان تراورتن تیره رنگ تست که با لایه بندی موازی افق مشخص است. به دنبال فروکش کردن نهشته های تراورتنی چشمه نسل دیگری از نهشته های خود را بصورت بلورهای با بافت اسفرولیتی در لابلای درز و شکافهای تراورتن گذاشته است به طوریکه این رگه‌های بلوری سفید رنگ کلسیت، تراورتن را قطع کرده‌اند. آخرین تپش های عمر چشمه تراورتنی در کف این غار هنوز جریان دارد و اندک گرمایی که دارد فضای درون غار را گرم کرده است. این اندک گرما باعث انحلال اندکی از سنگ‌های آهک شده و بصورت فاز گازی محلول دیوارهای غار را بلور فرش کرده است.
بلورهای تشکیل شده و در حال تشکیل روی یواره های غار، کلسیت هستند. بلوری تری گونال کلسیت بصورت اشکال دندان سگی، گل رزی و ساده دیده می شوند. در مواردی آهن شسته شده از سنگهای آتشفشانی در لابلای تراوتن، توسط آبهای گرم نهشته شده اند. آهن موجود بیشتر بصورت کتنی هماتیت و گاها بصورت دندریتی هستند که احتمالا آهن نیتیو باشند

منبع: گروه کوهنوردی و غارشناسی آرش سنندج

/ 2 نظر / 4 بازدید
پیام رضابخش

درود بر دوستان قروه ای بر ای گزارش تاریخی درود بر خانم صالحی و اقا طیب گل

لیلا صالحی

آقا پیام: ممنون از این همه حسن نیت خالصانه شما در جهت معرفی غارهای استان کردستان تغییرات کوچکی در گزارش دادم اگر ممکن است شما هم تغییر دهیید زیر عکس دسته جمعی که با هم داشتیم، نوشتم که با گروه غارشناسی آرش برنامه ای داشتیم این مطلب را هم لطفا اضافه کنید