پیش خوان غار و غارنوردی

برگزاری نخستین آزمون ورودی مربی گری «غار» در خراسان رضوی

نایب رئیس هیات کوه نوردی و صعود های ورزشی خراسان رضوی از برگزاری آزمون مربیگری غار برای نخستین بار در کشور در بخش بانوان خبر داد.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران  مشهد: "سعیده وفائیان" با بیان این مطلب افزود: بر این اساس آزمون های ورودی مربیگری درجه 3 برف و یخ و صعودهای ورزشی و همچنین آزمون ورودی مربیگری غار برای نخستین بار در کشور در بخش بانوان اجرا خواهد شد.

وی با اشاره به بازدیدهای این هیئت از شهرستان های محروم استان اظهار داشت: برگزاری کلاس کوه پیمایی به صورت رایگان توسط هیئت کوه نوردی و صعودهای ورزشی نیز به منظور آشنایی افراد علاقه مند با تجهیزات کوه نوردی برای کاهش آسیب پذیری در راستای اهداف این هیأت در حال انجام است.

"وفائیان" برگزاری کلاس داوری سنگ نوردی برای بانوان، اضافه شدن 4 داور دیگر به 2 داور قبلی فعال در استان طی سال گذشته و آموزش مربیگری سنگ نوردی داخل سالن به 5 نفر از بانوان را از دیگر فعالیت های کارگروه بانوان این هیئت برشمرد. وی در ادامه گفت: با برنامه ریزی انجام شده از 22 مربی کوه پیمایی بانو تعداد 7 نفر از آنان به درجه مدرسی ارتقاء یافتند و هم اکنون 7 نفر از بانوان این هیئت در حال گذراندن پایان نامه مربیگری سنگ نوردی طبیعت می باشند. نایب رئیس هیئت کوه نوردی و صعودهای ورزشی استان ادامه داد: اجرای طرح استعدادیابی رده سنی نوجوانان در سال های اخیر از دیگر اقدامات انجام شده این هیآت می باشد.

فاز نخست نقشه برداری و طراحی راه دسترسی به غار «یخ مراد» انجام شد

خبرگزاری مهر:‌ معاون سرمایه گذاری و طرح های اداره کل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری استان البرز از انجام فاز نخست نقشه برداری و طراحی راه دسترسی به غار "یخ مراد" خبر داد.

"احمد ترکاشوند" در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: با توجه به اینکه غار "یخ مراد" یکی از آثارهای ثبت شده ملی است در حال حاضر فاز نخست نقشه برداری و طراحی راه دسترسی به غار "یخ مراد" در حال اجرایی شدن است.

وی ادامه داد: این غار یکی از جاذبه های مهم گردشگری استان البرز است و تورهای البرزگردی معمولاً بازدید از این غار را در برنامه البرزگردی خود قرار می دهند.

معاون سرمایه گذاری و طرح های اداره کل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری استان البرز افزود:‌ عملیات اجرایی این طرح به زودی آغاز می شود و هدف از این کار این است که در واقع ایمن سازی مسیر مهیا و راه دسترسی به غار آسان شود."ترکاشوند" گفت:‌ اعتبار نقشه برداری این طرح 17 میلیون تومان بوده است و همچنین حدود 70 میلیون تومان برای اجرای آن در نظر گرفته شده است.

معاون سرمایه گذاری و طرح های اداره کل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری استان البرز اظهار داشت:‌ مدت زمان اجرایی شدن این طرح تا آخر شهریور ماه سال جاری است.


«مزدوران» طولانی ترین غار «خراسان»

غار «مزدوران» یا «مزداوند» در 95 کیلومتری مشهد قرار دارد و یکی از قدیمی‌ترین غارهای خراسان لقب گرفته که با یک کیلومتر طول، یکی از بی نظیرترین غاری افقی ایران است.

سرتاسر این غار با ستون‌ها و تشکیلات آهکی جالبی مثل استالاگمیت ها پوشیده شده و از همه مهم تر این غار کاملا امن و بی خطر است.

این غار در سال 1335 توسط دو غارنورد (زنده‌یاد منوچهر مهران و زنده‌یاد خورشیدی) کشف شد که در آن زمان یکی از بزرگ‌ترین غارهای کشف شده در ایران به شمار می رفت ... متن کامل در باشگاه خبرنگاران

/ 0 نظر / 4 بازدید