غارنوردی استان کردستان

غارها میراث گران بهاء هستند که از گذشتگان به ارث رسیده اند و بدون تخریب باید تقدیم ایندگان کنیم

مسافران ترکیه به سلامت به کشور بازگشتند
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٤/۳۱
 

چندی پیش درسفر تیم ایرانی به سومین سمپوزیم خاورمیانه دعوتی از غارنوردان شرکت کننده ایرانی برای برگزاری اکسپدیشنی مشترک درترکیه برای ادامه  اکتشاف یکی از غارهای عمیق در آن کشور شده بود و قراربود دراین کشف غارنوردان ایرانی و لبنانی همکاری نمایند .

در اردیبهشت ماه گذشته موضوع این دعوت درهیات مدیره انجمن غارنوردان وغارشناسان ایران مطرح وقرار شد  فراخوان عمومی  زده شود . ظرفیت غارنوردان مورد نیاز برنامه توسط میزبانان ترکیه ای4 نفر اعلام و از 22 نفر داوطلب شرکت شش نفر عضو فیکس  و دونفر هم بعنوان نفرات آماده انتخاب شدند .

         

                                                                                کمپ اصلی غار دودن

قراربود این اکسپدیشن با هدف اکتشاف از عمق ششصد متری غار (دودن )  صورت گیرد و این همکاری طی دو برنامه یک هفته ای درمنطقه انجام شود هفته اول تیم لبنانی به سرپرستی جانی توک بهمراه تیم ترکیه درغاربه اکتشاف پرداختند و قراربود تیم ایرانی بعنوان تیم دوم از روز شنبه 24 تیرماه درمنطقه ای بنام قهرمان ماراش جایگزین تیم لبنانی شده و درصورتیکه اکتشاف تمام نشده باشد ادامه دهنده برنامه باشند .

 


                   
         عکس قسمتی از تزئینات آهکی در عمق حدود 80 متری                                        عکس قسمتی از بلندترین چاه در عمق 350 متری غار

تیم دونفره ایرانی آقایان ابراهیم بیرامیان از تبریز و مجید زراوندی از اصفهان با یک روز تاخیر بعلت تعلل در هماهنگی های لازم و پاسخگو نبودن تلفنهای غارنوردان ترکیه وارد منطقه شده ، اما از رسیدن به تیم دوم باز می مانند .

 حضور تیم دو نفره ایرانی که باعث خوشحالی اعضای کمپ ترکیه ای شده بود و همچنین باعث تعجب که چگونه بدون راهنما خود را تا این منطقه رسانده بودند . پس از یک روز و آشنا شدن با بچه های ایران و اطمینان از تسلط آنان به غارنوردی عمودی از آنها برای کمک در قسمت پایانی دعوت شد .هرچند از عمق 600 متری با تلفن  خبر اتمام اکتشاف در مسیر اصلی را نیز تا عمق 758 متری به کمپ بیرونی اعلام کرده بودند اما روز دوشنبه 26 تیرماه  تیم دونفره ایران با دونفر از اعضای ترکیه ای  جهت عکاسی داخل غارشده و تا کمپ یک برپا شده درعمق 350 متر فرود رفته و سپس بازگشتند . روز سه شنبه از دو عضو انجمن غارنوردان ایران یک نفر با یک غارنورد ترک  با هدف پیمایش غار تا انتهای مکشوف و جمع آوری کابل تلفن و بررسی راه فرعی درعمق 600 متری داخل غارشدند و یک نفر با تیم اکسپلوره به بررسی شکافها و سینگ هولهای سطحی پرداخته که منجر به کشف و نقشه برداری از یک غار کوچک نیز شد .

            
 
                                         نقشه غار دودن تا عمق 565 متر

روز پنج شنبه 29 تیرماه با این هدف که بررسی مسیرفرعی پیدا شده دربرنامه سال آینده ادامه یابد کمپی که 16 روز در دهانه غار دودن برقرار شده بود جمع و غارنوردان به شهرهای خویش بازگشتند .


        
                 روز آخر برنامه و عکس یادگاری با پرچم یادبود زنده یاد لیلا اسفندیاری

منتظر گزارش کامل و عکسهای این برنامه هستیم .

با تشکر از ابراهیم و مجید عزیز برای گزارش مختصر و حضور خوبشان در برنامه . ج/ ن

منبع:انجمن غارنوردان