غارنوردی استان کردستان

غارها میراث گران بهاء هستند که از گذشتگان به ارث رسیده اند و بدون تخریب باید تقدیم ایندگان کنیم

زمان و مکان، مراسم استقبال از غارنورد کوردستانی
نویسنده : payam - ساعت ۳:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱۳
 

مراسم استقبال ازغارنورد کوردستانی هیوا احمدی که عمیق ترین غارجهان ورونیا درکشور روسیه رو تا عمق (1700-) پیمایش، وبه بلندترین قله اروپا (البروس) صعود کردن به دلیل تاخیردرحرکت و عدم وجودبلیط هواپیما به ساعت 5 بعدازظهر روز شنبه 14 شهریور ورزشگاه 22 گوڵان سنندج موکول شد. 
 
آغاز اکسپدیشن اکتشافی غار ((جوجار))
نویسنده : payam - ساعت ۳:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٢
 

به گزارش کارگروه غارنوردی و غارشناسی فدراسیون؛ اکسپدیشن اکتشافی غار «جوجار» با عزیمت اعضای تیم 20 نفره به کرمانشاه در روز دوشنبه 9 شهریور ماه و انتقال تجهیزات و تدارکات به منطقه آغاز شد ...

غار «جوجار» پس از برگزاری چند مرحله شناسایی و اکتشافی، سال گذشته تا عمق 568 متری توسط غارنوردان کشورمان اکتشاف و پیمایش گردید و در رتبه دوم غارهای ایران قرار گرفت. شواهد و برآوردها، حاکی از امکان دسترسی به اعماقی بیشتر و ثبت یک رخداد تاریخی در غارنوردی ایران است.

بنا بر آخرین خبر دریافتی، به خاطر دستبرد به پوشاک و مواد غذایی ذخیره شده در منطقه، این اکسپدیشن با یک روز تاخیر و پس از تامین کسری تدارکات آغاز می شود.

منبع: فدراسیون کوهنوردی


 
 
گزارش از سومین اردوی غارنوردی با رویکرد استعدادیابی در غار نزل
نویسنده : payam - ساعت ۳:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٢
 

به گزارش کارگروه غارنوردی و غارشناسی فدراسیون؛ سومین اردوی غارنوردی با رویکرد استعدادیابی در غار «نزل» استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد ...

در این اردو که با حضور 11 نفر از علاقمندان حاضر در اردوهای قبلی در روزهای 29 و 30 مرداد ماه برگزار گردید، غار «نزل» تا عمق ۲۰۰ متر و طول تقریبی ۶۰۰ متر پیمایش، اکتشاف و نقشه برداری شد.همچنین سیفون انتهایی با استفاده از تکنیک های غواصی غار گشایش شده و پس از حصول اطمینان از امکان ادامه دادن مسیر،ادامه اکتشاف به برنامه های آتی موکول گردید.

شایان ذکر است با هماهنگی به عمل آمده با تیم اکتشافی غار «جوجار»، سه نفر از حاضرین در اردو به همراه این تیم اعزام شدند.

منبع: فدراسیون کوهنوردی


 
 
تاریخچه ای از علم غارشناسی و زیست شناسی غار
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٠
 

در بسیاری از کتاب ها، نویسندگان تاریخچه ای مختصر و یا کامل از رویدادهای مهم تاریخی در ارتباط با شاخه ای از دانشی که کار می کنند را بیان می کنند. بسیاری کتاب ها به طور کامل به این مهم می پردازند. این ضروری است که بدانیم چرا غارشناسی(Speleology)  و زیست شناسی  غار (Biospeleology) به طور کلی به عنوان رشته های علمی و مستقل درآمده اند. البته به دلایلی درک کافی و لازم از تاریخچه این علوم نداریم ولی بخش های مهم و اصلی تاریخچه زیست شناسی غار را بیان می کنیم.  
علم غارشناسی را Speleology و علم زیست شناسی غار را Biospeleology می گویند. تا سال 1895مطالعاتی پراکنده در مورد غارها صورت گرفته بود ولی در این سال یک جغرافیدان فرانسوی به نام  Edward Alfred Martel اولین سازمان رسمی غارشناسی را در جهان بنیان نهاد، وی به عنوان پدر غارشناسی مدرن شناخته می شود. واژهSpeleology نیز اولین بار توسط وی بکار برده شد که به زبان فرانسوی و به صورت Spéléologie بود و بعداٌ به صورت انگلیسی درآمد. در برخی منابع قدیمی انگلیسی از واژه Caveology و در سال 1889 آلفرد مارتل فرانسوی از واژه Grottologie استفاده کرده اند ولی علم غارشناسی امروزه به عنوان Speleology شناخته  می شود. در سال 1904 یک زیست شناس فرانسوی به نام  Armand Vire واژه فرانسوی Biospeleologi را به کار برد. وی تز دکترای خود را در سال 1899 بر روی فون غار نوشت و یک آزمایشگاه زیرزمینی در پاریس تاسیس کرد.
دو جانورشناس به تثبیت زیست شناسی غار به عنوان یک علم کمک زیادی کردند و ویژگی های متمایز زیادی به آن دادند. طبیعی دان رومانیایی به نام Emil Racovitza  و یک حشره شناس فرانسوی به نام Rene Gabraiel Jeannel  در سال 1907 زیست شناسی غار را به عنوان علمی مستقل مطرح کردند. این دو، غارهای زیادی را کاوش کردند و تعداد زیادی از جانوران غارزی را گزارش دادند. راکوویتزا در نشریات خود به زیست شناسی غار پرداخت. زیست شناسان در طی این سالها به بیان ویژگی های موجودات غارزی در نوشته های خود پرداختند، از سازش هایشان با محیط غار گفتند و تکاملشان را بررسی کردند. Jeannel فرانسوی قاب بالان غارهای اروپا و آفریقا را مورد مطالعه قرار داد. او و راکوویتزا در سال  1907 مجله Biospeleologica را پایه ریزی کردند و در سال 1926 فون غارزیان فرانسه را منتشر کردند.


 
 
تصاویری از اکسپیدیشن غار ورونیا 2015 (سری اول)
نویسنده : payam - ساعت ٩:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۸
 

Photos of expedition of 2015 


 
 
معرفی نگاه‌های برتر عکاسان «چیلیک» از غار کرفتو
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٧
 

عکاسان «پایگاه عکس چیلیک» پس از مشاهده، ارزیابی و گفت‌وگو درباره‌ی آثار تولید شده در کارگاه عکاسی از غار کرفتو، نگاه‌های برتر این سفر را انتخاب و معرفی کردند.

به گزارش ایسنا، در این نشست که با حضور عکاسان و علاقه‌مندان به مباحث نظری برگزار شد، ضمن نمایش بیش از 300 قطعه عکس منتخب ارسالی عکاسان، پس از بحث و بررسی‌های فنی و تحلیل زیرساخت‌های معنایی و مفهومی آثار، در نهایت نگاه‌های برتر عکاسان انتخاب و معرفی شدند.

غار کرفتو به عنوان غاری دارای بخش‌های زنده برای حیات وحش با جنسیتی آهکی مربوط به دوران سوم زمین‌شناسی و از جمله آثار با قدمت و باستانی است که نقش و نگاره‌هایی چون انسان، حیوان و گیاه از دوران کهن تاریخی را با خود دارد. این غار در دوران مختلف تاریخی دارای کارکردهای گوناگون بوده و با وجود طبقاتی بودن درونی راهروها، دارای نما و چشم‌اندازی فوق‌العاده است. کتیبه یونانی بر سردر یکی از ورودی‌های طبقه سوم نشانه‌ای معتبر از ارزش تاریخی این غار است.

مهدی سروری - سرپرست کارگاه‌های آموزش و تور عکاسی پایگاه عکس چیلیک - در این نشست یکی از مهم‌ترین اهداف برگزاری این قبیل نشست‌ها را تقویت بنیه نظری عکاسان و اشتراک‌گذاری دانش جوانان عکاس دانست و گفت: زمینه‌سازی برای حضور، ثبت و نمایش آثار عکاسان در حوزه عکاسی مستند و معماری، برگرفته از عشق به ایران اسلامی و سعی در این مسیر همچون جهادی هنری در راستای ایران‌شناسی است.

در پایان این جلسه بنا بر رأی حاضران و نظرات کارشناسی عنوان «نگاه‌های برتر در غار کرفتو» به این عکاسان اختصاص یافت: فاطمه ندیمی، فاطمه شیخعلی میرالی، سید ایمان میری، سمانه میلانلو، مهری راستقدم، سیدصادق موسوی، فاطمه سادات حجازی، رضا بهادری، لادن شجاع، محمدرضا رحیمی و نیلوفر زارعی.

علی هژبری - سرپرست دفتر میراث فرهنگی و گردشگری منطقه - چندی است سعی دارد تا با معرفی این غار به عنوان یک اثر ملی و باستانی، هویتی دوباره به این اثر فاخر تاریخی در اذهان ایجاد کند.

این غار در حاشیه شهرستان دیواندره و سقز و در استان کردستان واقع شده است که در یکی از کارگاه‌های آموزشی به عنوان تور عکاسی هدف موضوعی رسانه پایگاه عکس «چیلیک» قرار گرفت.

http://media.isna.ir/content/1440744473548_2.jpg/4

منبع: خبرگزاری ایسنا 6 شهریور 1394


 
 
غار و غارنوردی در فصلنامه «صعود»
نویسنده : payam - ساعت ۸:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٥
 

نسخه الکترونیک فصل‌نامه‌ی «صعود» - بهار 94 شماره 12 – جهت استفاده علاقمندان منتشر شد.
در مطالب این شماره، به دو موضوع مرتبط با غار و غارنوردی پرداخته شده است:

1- گزارشی از کارگاه آموزشی عکاسی غار؛ زیبایی‌ها و شگفتی‌های غار از لنز دوربین

که در این گزارش، پس از یک مقدمه به گزارش روزشمار دوره عکاسی غار و مسائل مرتبط پرداخته شده است.
دوره عکاسی غار در بهار سال جاری توسط فدراسیون کوه‌نوردی در غار «نخجیر» و با حضور مدرسان برجسته فرانسوی برگزار شد.2- آشنایی با کارگروه غارنوردی و غارشناسی

که در این مطلب، بطور خلاصه به پیشینه و تاریخچه غارنوردی در فدراسیون، اهداف و ساختار کارگروه غارنوردی و غارشناسی فدراسیون و سرفصل‌ها و عناوین بخشی از فعالیت‌های انجام شده در حوزه‌های: آموزش، تشکیلات، امداد و نجات، نقشه برداری، غواصی غار، مستند سازی، اکسپدیشن‌ها، علمی، پژوهشی و غارشناسی، محیط زیست و ... پرداخته شده است.

شایان ذکر است، تصویر روی جلد شماره دوازدهم «صعود»،عکسی از «فیلیپ کروچه» (مدرس دوره عکاسی غار) از غار «نخجیر» است.

نسخه پی دی اف این شماره از فصلنامه صعود از لینک زیر قابل دریافت است:

دانلود

منبع: غارهای ایران


 
 
غارنودان ایران در راه پنجمین اکسپدیشن غارنوردی بلغارستان
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٤
 

 این اکسپدیشن بین المللی غارنوردی با حضور غارنوردانی از کشورهای بلغارستان ، یونان، لهستان، صربستان، و ایران در منطقه بنسکی (Banski) کوههای پیرین (Pirin) کشور بلغارستان در غار N9وN11 از عمق منفی 313 متری اغاز خواهد شد.

این پنجمین برنامه اکتشافی در ادامه سلسله برنامه های اکتشافی در این غار می باشد که از سال 2000 میلادی در این غار انجام شده است. سرپرست این برنامه پیش بینی می کند که در ادامه اکتشاف این غار عنوان عمیق ترین غار بلغارستان را از آن خود کند.

 

این تیم امروز چهارشنبه چهارم شهریور ماه ساعت 10 صبح از فرودگاه امام خمینی به شهر وارنای بلغارستان اعزام خواهد شد .

اعضای تیم :

ابراهیم بیرامیان از تبریز

فاطمه واقف از تهران

یوسف واقف از تهران

مجید ثقفی از کرج

سارا جمالیان از کرج

حسن انتظاری از یزد

محمد شیخ راستی از یزد

منبع: انجمن غار و غارشناسی ایرانیان

 


 
 
اولین کنفرانس غارشناسی آسیا و دومین کنفرانس ترنس کارست
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٤
 

این رویداد از 6 تا 8 نوامبر 2015 در شهر هوبی در استان لیچوان در کشور چین برگزار می گردد. براساس اطلاعات مندرج در سایت پایان مهلت ارسال چکیده مقالات 1 سپتامبر می باشد و ثبت نام در کنفرانس از هم اکنون امکان پذیر است. لینک ثبت نام در ادامه مطلب موجود است...


ارسال از سعید هاشمی نژاد

در ضمن از فعالیتهای جانبی کنفرانس دوره امداد غار از  28 اکتبر تا 5 نوامبر می باشد. جهت شرکت در این دوره باید بصورت جداگانه ثبت نام نمود.

حهت ثبت نام در این کنفرانس می توانیدبه سایت ذیل مراجعه نمایید.

 http://www.asiankarst.com/

از ژان پییر بارتولینز دبیر فرعی اتحادیه جهانی غارشناسی و مسئول دپارتمان حفاظت از غارهای اتحادیه جهت ارسال خبر به اینجانب نهایت تشکر را دارم.  

ارسال از سعید هاشمی نژاد

منبع: غارنیوز


 
 
موفقیت تیم ایرانی، کاوش در عمق 1700- متری غار ورونیا
نویسنده : payam - ساعت ٩:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۳
 

2/6/94

یوسف سورنی نیا

اکسپدیکشن غار ورونیا و کاوش در شاخه 1700 متری روز قبل با رسیدن به مبدا ( ایستگاه قطار ساندریپش )به پایان رسید . همگی سالم و هیچ مشکلی در بین نیست . امروز از مرز آبخازیا گذشتیم و وارد روسیه و شهر ادلر شدیم . و در تدارک برنامه البروس هستییم .

جزئیات بیشتر در برگشت اطلاع رسانی میشه .

هرچند در تلاش 16 روزه ، تیم بین المللی در این شاخه از غار ورونیا به رکورد جدیدی دست پیدا نکرد اما نفرات تیم ایران کارنامه قابل قبولی را از خود بجا گذاشتند ، این یک پیمایش ساده در یک غار معمولی نبود چون اکتشاف در عمق 1700 کار غارنورد معمولی نیست . ولی بطور خلاصه باید بگویم تجربه جدید بود و خیلی چیزها از این برنامه آموختیم تا در صورت امکان باعث بالا بردن سطح غار نوردی ایران شویم .

پس از 16 روز خورشید را دیدم .

 این یک زمان کوتاه نیست ! تجربه ای جدید و مملو از یادها و خاطره هاست ،ترس و هیجان آمیخته با شادی و غرور بود .

پیام دریافتی از یوسف سورنیا

تبریک ویژه به جناب اقای هیوا احمدی غارنورد کردستانی و دیگر اعضای تیم، غارنوردی استان کردستان ارزوی موفقیت توآم با سلامتی را برای برگشت این عزیزان دارد.


 
 
سی و چهارمین گردهمایی و دومین کنگره بین المللی علوم زمین (غارشناسی)
نویسنده : payam - ساعت ۳:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢
 

سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، با عنایت به اهمیت کاربردی شدن فعالیت های پژوهشی به ویژه در علوم بین رشته ­ای و ایجاد زمینه­ های مناسب در بهره­ گیری از ظرفیت ­های مکانی در تشویق و بهبود روند سرمایه­ گذاری درحوزه علوم زمین و ارتقاء سطح بهره­ مندی از قابلیت ­های بخش خصوصی داخل و خارج از مرزهای جمهوری اسلامی ایران، با توجه به تنوع و پراکندگی مواد معدنی درگستره پهناور ایران زمین، در نظر دارد سی و چهارمین دوره ازگردهمایی ملی علوم زمین و دومین دوره کنگره بین المللی را تحت عنوان "سی و چهارمین گردهمایی و دومین کنگره بین المللی علوم زمین" با حضور و همکاری سازمان­ها، مؤسسات و دانشگاه­ های کشورهای صاحب نام در عرصه علوم زمین، کشورهای منطقه آسیای میانه و حوزه کشورهای عضو سازمان همکاری­های اقتصادی (اکو) و دانشگاه ­ها، مؤسسات داخلی ذیربط با علوم زمین در سراسر کشور و همچنین نهادها و ارگان­های اجرایی کشور و نیز شرکت­ها و مجموعه­ های مرتبط با فعالیت ­های زمین شناسی و معدن را در 26 لغایت 28 بهمن ماه سال جاری برگزار نماید.

از این رو از کلیه علاقه مندان و پژوهشگران علوم زمین دعوت می شود با شرکت در این رویداد مهم، موجبات غنای هر چه بیشتر برگزاری آنرا فراهم نمایند. منتظر حضور گرم شما هستیم.

 

منوچهر قرشی

دبیر سی و چهارمین گردهمایی و

دومین کنگره بین المللی علوم زمین

مکان و زمان:

جلسات تخصصی سی و چهارمین گردهمایی و دومین کنگره بین المللی تخصصی علوم زمین، 26 تا 28 بهمن ماه 1394 در تهران برگزار خواهد شد.

26 تا 28 بهمن: جلسات علمی، نشست های تخصصی، نمایشگاه

 

تاریخهای مهم:

آخرین مهلت ارسال مقالات: 25 آذر 94

اعلام نتایج داوری: 25 دی 94

موضوعات تخصصی کنگره به شرح زیر می باشد:

1-     ریزگرد

2-     زمین ساخت، زمین شناسی زمین لرزه، لرزه شناسی و مهندسی زلزله

3-     علوم زمین دریا، اقیانوس شناسی، رسوب شناسی و ژئوفیزیک دریا

4-     علوم زمین و توسعه پایدار (مخاطرات زمین شناختی، زمین شناسی مهندسی، مکانیک سنگ و آب زمین شناسی)

5-     زمین شناسی بنیادی (چینه و فسیل، پترولوژی، زمین شناسی نفت، سنگهای رسوبی و نقشه های زمین شناسی)

6-      زمین شناسی کواترنری

7-     اکتشاف (عناصر فلزی، غیرفلزی، زمین شناسی اقتصادی، ژئوفیزیک زمینی و ژئوشیمی)

8-     اکتشافات نوین (کانسارهای پنهان و عناصر استراتژیک)

9-     زمین شناسی زیست محیطی، زمین شناسی پزشکی و زمین شناسی کشاورزی

10- غارشناسی

11-    فرآوری

12-    روشهای آنالیز دستگاهی در علوم زمین

13-    آموزش علوم زمین

14-    میراث زمین شناختی و ژئوتوریسم

15-    اطلاعات علوم زمین و فناوری های نوین

16-     علوم گوهر

17-    ژئومتیکس و ژئوفیزیک هوایی

18-    گنبدهای نمکی

19-    دریاچه ارومیه

منبع: http://34nigc.conference.gsi.ir 
 
تصاویر زیبا از غار «پهلوان» - استان یزد
نویسنده : payam - ساعت ۸:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱
 

گزارش تصویری از غار «پهلوان» - استان یزد

عکاس: حسن انتظاری

 

 

 


 
 
← صفحه بعد صفحه قبل →