غارنوردی استان کردستان

غارها میراث گران بهاء هستند که از گذشتگان به ارث رسیده اند و بدون تخریب باید تقدیم ایندگان کنیم

دیدار جمعی از اعضای تیم اکتشاف غار جوجار با رئیس فدراسیون
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۳۱
 

 در روز دوشنبه 30 شهریور ماه جمعی از اعضای تیم اکتشاف غار جوجار با «رضا زارعی» رییس فدراسیون دیدار کردند. در این دیدار دوستانه اعضای تیم گزارشی از اکتشاف اخیر و رویه آماده سازی مقدمات این اکتشاف از جمله تجهیزات ویژه شب مانی در شرایط معلق در غار، تلفن های ارتباطی، ملزومات رولکوبی، تجهیزات تولید برق، مقدمات و بررسی های زمین شناسی منطقه، گشت های سطحی و کشف بیش از ۱۴۰  دهانه و... را ارائه دادند ...

در ادامه ویدئو کلیپی مختصر ازبرنامه پخش گردید و ضمن بیان مشکلات و دغدغه های تیم، نگاه کلی و دراز مدت تیم در خصوص کار در منطقه تقدیم شد. در پایان ضمن تاکید بر تداوم اینچنین اکسپدیشن ها، برنامه ریزی جهت ارایه گزارش تفصیلی به عموم علاقه مندان صورت پذیرفت. 
در پایان جلسه رئیس فدراسیون ضمن تمجید از تلاشهای صورت گرفته در چندسال اخیر اظهار امیدواری نمود در تلاشهای آتی تیم اکتشاف غارجوجار ضمن دستیابی به مرزهایی نو امکان حضور غارنوردانی جوانتر و علاقمندان دیگرکشورها را نیز فراهم سازند.
این دیدار لابرنامه ریزی زمان و مکان گزارش برنامه تیم جوجار خاتمه یافت.

منبع:فدراسیون کوهنوردی


 
 
برگزاری دوره بازآموزی مربیان درجه 3 غارنوردی/آقایان و بانوان
نویسنده : payam - ساعت ٩:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٦
 

به آگاهی می‌رساند؛ کارگروه غارنوردی و غارشناسی این فدراسیون در راستای اجرای تقویم سال 94 و به منظور توسعه کمی و کیفی و ارتقای سطح آموزش در سراسر کشور در نظر دارد دوره بازآموزی مربیان درجه 3 غارنوردی را به‌ شرح زیر برگزار ‌نماید: ...

¯ زمان پذیرش دوره: چهارشنبه 15/مهر/94 ـ ساعت 8 صبح

¯ مکان پذیرش دوره: متعاقباً اعلام خواهد شد.

¯ شروع دوره: چهارشنبه 15/مهر/94 تا جمعه 17/مهر/94

¯ پایان دوره: جمعه 17/مهر/94ـ ساعت 16

¯ مدارک و شرایط موردنیاز:

1. ارائه اصل کارت بیمه ورزشی سال 94 در هنگام ثبت‌نام

2. ارائه گواهی صحت و سلامت در هنگام ثبت‌نام

3. رونوشت کارت ملی

4. رونوشت حکم مربیگری درجه 3 غارنوردی

5. اصل فیش واریزی (رسید برای پرداخت کننده) ارسال از طریق پست تا تاریخ 04/مهر/94 به فدراسیون

¯ هزینه دوره: واریز مبلغ 1500000 ریال (یک میلیون و پانصد هزار ریال) به شماره حساب سیبا 0106008114002 بانک ملی، شعبه پیام انقلاب اسلامی، به نام فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی

¯ لوازم موردنیاز فردی:

ـ پوشاک و کفش مناسب ـ لوازم شب‌مانی ـ لوازم شخصی ـ نوشت‌افزار ـ ست کامل غارنوردی ـ 50 متر طناب استاتیک ـ ساک غار ـ هدلامپ و کلاه ایمنی ـ کارابین اضافه (5  عدد) ـ قرقره (1 عدد) ـ طنابچه کارگاهی

¯توجه:

ـ مهلت ارسال اصل فیش بانکی تا پایان وقت اداری روز شنبه 04/مهر/94 می‌باشد. به فیش‌های ارائه شده بعد از تاریخ مذکور ترتیب اثر داده نخواهد شد.

ـ هزینه اسکان، تغذیه و ایاب و ذهاب به عهده شرکت‌کنندگان می‌باشد.

ـ در این دوره آزمون‌های عملی و کتبی اخذ خواهد شد.

ـ مقتضی است هیئت‌های کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان‌ها مراتب مذکور را در اسرع وقت اطلاع‌رسانی نمایند.

شماره 3818 تاریخ 25 شهریور 94

منبع: فدراسیون کوهنوردی


 
 
فراخوان پاک‌سازی غارها
نویسنده : payam - ساعت ۱٢:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٦
 

به آگاهی می‌رساند؛ کارگروه غارنوردی و غارشناسی این فدراسیون در نظر دارد به منظور فرهنگ‌سازی و آموزش غارپیمایان در یک همکاری مشترک اقدام به پاکسازی برخی از غارهای کشور نماید. مقتضی است هیئت‌های کوهنوردی و صعودهای ورزشی با هدایت گروه‌ها و فعالان غارنوردی در سطح استان‌ها در این همایش پاکسازی در روز پنجشنبه 2 مهر ماه 94 شرکت نموده و گزارش مکتوب آن را به همراه تصاویر مربوطه، حداکثر تا تاریخ 11 مهر ماه 94 به دبیرخانه فدراسیون ارسال نمایند

فراخوان پاک‌سازی غارها

منبع: فدراسیون کوهنوردی


 
 
شناسایی 4 دهانه غار در منطقه دزلی مریوان (کردستان)
نویسنده : payam - ساعت ۸:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢۳
 

شناسایی 4 دهانه غار در منطقه دزلی مریوان (کردستان)

 

 

طبق هماهنگی قبلی و درخواست از منطقه توسط یکی از دوستان، تیمی سه نفره ای از کمیته غارنوردی گروه کوهنوردی و غارشناسی آرش سنندج راهی منطقه دزلی در 115 کیلومتری سنندج - مریوان شدیم و در آنجا با مهمان نوازی دوستان و حضور راهنمای محلی به منطقه که دهانه یکی از غار ها در انجا وجود داشت رفتیم و غار اول به صورت چاهی بود و بعد از شناسایی کامل غار از انجا به وسیله یک دستگاه پاترول باری به سمت ارتفاعات دالانی رفتیم که حدود 40 دقیقه از روستای دزلی مسیر سخت و فقط با ماشین های شاسی بلند می توان به این ارتفاعات رفت و سه دهانه غار دیگه در این منطقه به فاصله های خیلی کم از هم قرار دارند. در ضمن این ارتفاعات به علت مرزی بودن باید با هنگ مرزی منطقه هماهنگی لازم را نمود.

 

مشخصات غارهای شناسایی شده:

نام غار ارتفاع دهانه مختصات عمق غار
(M)
 
جانداران داخل غار (مشاهدات) مدت زمان کوهپیمایی جهت رسیدن به دهانه منابع تامین آب آشامیدنی فصل مناسب جهت بازدید
غار بیر 1527 N:35 22 45
E:46 9 44
41 وجود تارعنکبوت در عمق غار و نمونه از حلزون (نرمتنان). 30 دقیقه نیست تابستان و مهر و آبان
موله رش 2211 N:35 20 23
E:46 8 7
39 متر

وجود تالار بزرگ در زیر چاه (سینکول)

دهانه پر از کلاغ ها و عمق غار خفاش داشت. وجود گوانا در کف غار. و در قمست گرگ میش غار وجود خزه ها 20 دقیقه نیست تابستان و مهر و آبان
ره رین 1963 N:35 20 22
E:46 8 29
غار افقی به طول 14 متر و عمق 3 متر وجود پشه ها و در منطقه ورودی غار خزه و جلبک مشاهده شد. 20 دقیقه نیست تابستان و پاییز
قبر عرب 1951 N:35 20 21
E:46 8 32
44   15 دقیقه نیست تابستان و مهر و آبان

 

دهانه غار شماره (1)

 

حلزون بدون صدف


 
 
آخرین اطلاعات از کشف غار جدید (غلاء) در منطقه پراو
نویسنده : payam - ساعت ۸:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٢
 

در پی تماس تلفنی با یوسف سورنی نیا تیمی 6 نفره از اعضا انجمن غارنوردان درغار  "غلا " واقع در قسمت شمالی فلات پراو در حال فعالیت هستند. 400 متر طناب در چاه اول استفاده شد ولی هنوز به کف آن نرسیده اند.
بنا بر اعلام ایشان فعالیت تیم تا چند روز دیگر ادامه دارد . با این خبر این غار سومین غار عمیق کشور و جز بیست غار عمیق دنیا خواهد بود.

یوسف سورنی نیا غارنورد کرمانشاهی طی  اخیرا طی یک برنامه اکتشافی بین المللی به سرپرستی یوری کازیان از غارنوردان پرتجربه دنیا و اهل اکراین ، درعمیق ترین غار جهان که در جمهوری آبخازیای بین گرجستان و روسیه قرار گرفته به همراه سه ایرانی دیگر و در معیت یک تیم ١۵ نفره ، شرکت کرد .

تهیه و تنظیم خبر  : ری را(زهرا) جلیلیان

منبع: کوه نامه


 
 
یک گونه جدید انسانی در غاری در آفریقای جنوبی کشف شد
نویسنده : payam - ساعت ٦:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢۱
 

دانشمندان از کشف یک گونه جدید انسان خبر داده‌اند که می‌تواند دیدگاه‌های موجود درباره نسل بشر را تغییر دهد

به گزارش ایسنا، «شفقنا» به نقل از یورونیوز آورده است: یک گروه تحقیقاتی در یکی از غارهای آفریقای جنوبی در منطقه‌ای نزدیک به ژوهانسبورگ، مجموعه‌ای از استخوان‌های حداقل 15 نفر را پیدا کرده است که می‌تواند پرده از برخی رازها درباره منشاء حیات انسان بگشاید و بسیاری از یافته‌ها را با تردید روبرو کند.

پروفسور «لی برگر»، رئیس این گروه تحقیقاتی، تخمین می‌زند که این افراد احتمالاً سه میلیون سال قبل در آفریقا می‌زیسته‌اند و در انتهای دالانی دفن شده بودند.

او گفت: «این ایده که ما مرگ خود و دیگری را پذیرفته‌ایم و اجساد دوستان، والدین و دیگران را دور از خود دفن می‌کنیم، حاکی از آن است که ما خود را متفاوت از آنها می‌بینیم. هم‌اکنون درمی‌یابیم که این گونه انسان نیز به همین شیوه عمل می‌کرده است.»

گونه جدید که «هومو نالدی» نام گرفته (نالدی در زبان سوتو به معنای ستاره است)، دارای دست‌ها و پاهایی شبیه انسان است که راست قامت بوده اما شانه‌ها و جمجمه‌اش متفاوت است

به باور برخی پژوهشگران، این گونه بشر قابلیت رفتارهای آیینی را داشته است.

به گزارش ایسنا، «روزنو» نیز با انتشار جزئیات بیشتری از این کشف مهم، عکسی را منتشر کرده و نوشته است: محققان دانشگاه «ویت‌واتراستراند» آفریقای جنوبی در سال 2013 به کشف گسترده‌ای از فسیل‌ها نائل شده بودند که بقایای یافت‌شده جزو آنهاست.

سخنگوی انستیتوی ماکس پلانک برای «انسان‌شناسی فرگشتی» در لایپزیگ آلمان گفت که تاکنون بیش از 1550 قطعه استخوان از این مجموعه استخراج شده و هنوز معلوم نیست چه تعدادی در غار موجود است. انستیتوی ماکس پلانک آلمان خود در این تحقیقات شرکت دارد.

محققان همچنین گفته‌اند که این تاکنون بزرگ‌ترین یافته فسیلی به هم پیوسته از بقایای انسانی است که در قاره آفریقا کشف شده است. برای استخراج این بقایا بویژه به افرادی نیاز بوده است که اندامی باریک و ظریف دارند؛ چراکه فسیل‌ها در حفره‌های دور از دسترسی در غار قرار داشته‌اند که فقط از طریق آبراهه‌هایی باریک می‌توان به آنها دست یافت.

به گفته محققان، قد «هومونالدی» یک و نیم متر بوده و وزنش به حدود 45 کیلوگرم می‌رسیده است. این موجود اندامی بسیار ظریف داشته و بزرگی مغز آن به اندازه یک پرتقال بوده است. جمجمه، دندان‌ها و لگن خاصره هومونالدی شبیه کهن‌ترین نمایندگان نوع انسان یعنی «هومو هابیلیس» است، ولی شانه‌هایش بیشتر به میمون‌های انسان‌نما شبیه است.

منبع: خبرگزاری ایسنا


 
 
همایشی برای بزرگترین غار دست ساز ایران برگزار می شود
نویسنده : payam - ساعت ٢:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٠
 
همایش «سنگ اشکن» بزرگترین غار دست ساز ایران روز ۲۶ شهریور ماه در جهرم برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، در این برنامه غار شناسان، کارشناسان زمین شناسی، کارشناسان میراث فرهنگی و گردشگری حضور پیدا می کنند.  این برنامه با همکاری، شهرداری، شورای شهر، سازمان میراث فرهنگی و فرمانداری جهرم برگزار می شود.

غار سنگ‌شکن که از آن به عنوان غار سنگ اشکن، سنگ شکنان و سنگ تراشان نیز نام برده می‌شود. غار سنگ شکنان مجموعه‌ای از دهانه‌ها و ستون‌هایی است که به صورت دالان‌های متقاطع دیده می‌شود. این دالان‌ها بر اثر برداشت و استخراج سنگ‌های سفید آهکی و دولومیتی به وجود آمده‌اند و از آن به عنوان بزرگترین غار مصنوعی جهان یاد می‌کنند. البته غارهای مصنوعی بزرگ‌تر از این غار در جهان وجود دارد، اما اکثر آن‌ها به شکل یک تونل یا دالان سراسری هستند و بر اثر استخراج مواد معدنی با وسایل مکانیکی و ماشین آلات مختلف ایجاد شده‌اند؛ بنابراین می‌توان گفت غاری بزرگتر از این غار که کاملاً دست ساز و به این شکل خاص یعنی دارای دالان‌ها، ستون‌ها و دهانه‌های متعدد باشد وجود ندارد.

 

 

111111111111.gif


 
 
جوجار عمیق‌ترین غار ایران شد، تبریک به کار گروه غارنوردی و غارشناسی فدراسیون
نویسنده : payam - ساعت ۱:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱۸
 

تیمی متشکل از 24 نفر از مربیان و فعالان رشته غارنوردی سراسر کشور در پی اکتشاف‌های سال‌های گذشته؛ سرانجام روز دوشنبه 16 شهریور 94 موفق شدند غار «جوجار» واقع در استان کرمانشاه را تا عمق 806/8 متر و به طول 2256/8 اکتشاف و نقشه برداری نمایند. شایان ذکر است پیش از این غار «پراو» با عمق 752 متر عمیق ترین غار کشور بود که در سال 1351  توسط تیمی از غارنوردان انگلیسی اکتشاف شده بود. به گفته سرپرست تیم، عملیات اکتشاف در منطقه در سال آینده ادامه خواهد یافت. گزارشات تکمیلی در خصوص این غار و دیگر غارهای کشف شده متعاقباً اعلام خواهد شد.‏‎

منبع: فدراسیون کوهنوردی


 
 
غارجوجار در عمق 700 .....؟!
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٦
 

به گزارش کارگروه غارنوردی و غارشناسی فدراسیون؛ تیم اکتشاف در عمق 700 متر به یک مسیر افقی برخورد کرده که تاکنون 800 متر در آن پیشروی شده است و همچنان پیمایش و نقشه برداری ادامه دارد. خبرهای بیشتر در اسرع وقت به اطلاعتان خواهد رسید.

منبع:فدراسیون کوهنوردی

غارنوردی استان کردستان آرزوی موفقیت و سلامتی را برای تک تک این عزیزان دارد.

 
 
استقبال مردم از 'هیوا احمدی' غارنورد کردستانی
نویسنده : payam - ساعت ۳:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٦
 

به گزارش گروه استانهای باشگاه خبرنگاران جوان از سنندج، رییس هیات کوهنوردی استان کردستان در این مراسم گفت: کردستان یکی از قطب های اصلی کوهنوردی و غارنوردی ایران است و استعدادهای بسیاری در این استان وجود دارد.

 

مصطفی باغبانیان افزود: با تمام توان و با رایزنی های متعدد برای گسترش این رشته پر مخاطب در استان تلاش می کنیم و خوشبختانه در چند ماه اخیر دیواره تخصصی کوهنوردی را در ورزشگاه 22 گولان سنندج راه اندازی کردیم و برای توسعه این مهم تلاش می کنیم.

 

آرش یاسمن پور عضو کارگروه غارنوردی استان کردستان نیز در این مراسم گفت: در استان کردستان 93 غار کشف شده داریم که 45 غار به صورت علمی تا سال 88 کارشناسی شده است.

وی افزود: متاسفانه کارگروه غار نوردی استان کردستان از سال 88 تاکنون هیچ جلسه ای نداشته و امیدواریم فعالیت های این کارگروه از سر گرفته شود.

هیوا احمدی غارنورد کردستانی نیز در این مراسم اظهار داشت: در مدت 15 روز غار ورونیا در منطقه آبغازیا در کشور روسیه یکی از عمیق ترین غارهای جهان را طی کردیم و این موفقیت بزرگ را به همه ایرانی ها به ویژه مردم کردستان تقدیم می کنیم.

وی گفت: برای این موفقیت بیش از 10 ماه برنامه ریزی کردیم و برنامه های ما بین المللی بود.

این غارنورد و کوهنورد موفق کردستانی افزود: متاسفانه در دوران آمادگی قبل از صعود بیشتر زمان تمرینی من به جای اینکه در سالن ورزشی طی شود جلوی در اتاق اعضای شورای شهر سنندج و شهردار این شهر طی شد و این دوندگی نیز در نهایت با جواب مایوس کننده آنان مواجه شد.

احمدی ابراز امیدواری کرد در استان کردستان حامیانی برای ورزشکاران بی پناه و بدون حامی پیدا شود و مسوولان و متولیان امر نیز وعده هایی را که تحقق پیدا نمی کند بیان نکنند.

این غارنورد کردستانی با پیمایش غار'ورونیا'، رکورد پیمایش غار عمودی ایران از هزار و 100 متر را به هزار و 700 متر ارتقا داده و با این حرکت نام خود را به عنوان فنی ترین غار نورد کشور ثبت کرده است.

هیوا احمدی همچنین پس از پیمایش عمیق ترین غار دنیا در قالب تیم چهار نفره کشورمان قله البروس، بلندترین قله اروپا را نیز فتح کرد و این افتخار را نیز در کارنامه کوهنوردی خویش به ثبت رساند.

احمدی متولد شهر سنندج بوده و غار نوردی را از سال 89 به صورت حرفه ی آغاز کرده است و در سال 92در آزمون ورودی مربیگری غارنوردی در سطح کشور به عنوان نفر اول شناخته شد.

این غارنورد کردستانی دارای مدرک مربیگری در کوهپیمایی و صعودهای ورزشی و غارنوردی بوده و در سال 92 به جمع پیمایش کنندگان غار پراو ملحق شده است.

سرپرستی تیم 16 نفری استان های مختلف کشور را برای پیمایش 'سم' دومین غار عمیق ایران در استان گلستان و طی کردن بیشتر غارهای عمیق و فنی ایران جزو کارنامه این ورزشکار کردستانی است. 
 
برگزاری آزمون ورودی مربیگری درجه 3 غارنوردی / آقایان
نویسنده : payam - ساعت ٦:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٥
 

به آگاهی می‌رساند؛ این فدراسیون در نظر دارد جهت بسترسازی و ایجاد زمینه حضور جوانان علاقه‌مند و در راستای اجرای تقویم ورزشی، توسعه کمی و کیفی و ارتقای سطح آموزش، آزمون ورودی مربیگری درجه 3 غارنوردی (عملی و کتبی) ویژه آقایان را براساس آخرین ویرایش طرح‌درس‌های کارآموزی و پیشرفته این رشته به شرح زیر برگزار نماید؛
- زمان برگزاری دوره: پنج‌شنبه و جمعه 9 و 10 مهر ماه 94.
- محل برگزاری دوره: استان قزوین، شهرستان آبیک، بلوار امام خمینی، خ طالقانی، جنب اداره برق، کوچه یک، دبیرستان شبانه‌روزی دولتی سوره.
- زمان ثبت‌نام و پذیرش: 8 بامداد ـ پنج‌شنبه 9 مهر ماه 94.
- مدارک موردنیاز:
ـ مستندات پیمایش حداقل 1000 متر غار عمودی غیرتکراری به همراه CD عکس‌های مربوطه
ـ ارائه رونوشت حکم دوره پیشرفته غارنوردی که یک سال از تاریخ آن گذشته باشد.
ـ ارائه رونوشت آخرین مدرک تحصیلی (حداقل دیپلم)
ـ ارائه اصل کارت بیمه ورزشی سال 1394
ـ گواهی پایان خدمت یا مشخص بودن وضعیت نظام وظیفه
ـ رونوشت کارت ملی
ـ ارائه گواهی صحت و سلامت
ـ ارائه معرفی‌نامه از هیئت استان
ـ حداقل سن 22 سال تمام
ـ ارائه اصل فیش واریزی به مبلغ 000/000/1 ریال به شماره حساب سیبا 0106008114002 بانک ملی به نام فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی حداکثر تا تاریخ 30 شهریور ماه 94.
- لوازم و تجهیزات فنی (انفرادی) مورد نیاز:
ـ طناب استاتیک mm 5/10 (1 حلقه) ـ دم‌گاوی (2 عدد) ــ کارابین پیچ‌دار (5 عدد)- کارابین ساده (5 عدد) ـ ست هارنس غارنوردی فردی ـ دستگاه فرود simple و stop ـ شانت ـ یومار ـ پن‌تین ـ قرقره (1 عدد) ـ کرول ـ هد لامپ ـ کلاه کاسکت استاندارد ـ پوشاک غارنوردی مناسب ـ کیت کمک‌های اولیه شخصی ـ ساک غار ـ نوشت‌افزار.
- توجه:
ـ کلیه لوازم فنی باید دارای استاندارد CE و UIAA باشند.
ـ هزینه اسکان، تغذیه و ایاب و ذهاب به عهده شرکت‌کنندگان می‌باشد.
ـ کلیه شرکت‌کنندگان موظفند با توجه کامل به اطلاعیه فوق در این دوره حضور یابند.
ـ در صورت عدم حضور ثبت‌نام کننده در دوره مبلغ شهریه برگشت داده نخواهد شد.
ـ قبول‌شدگان آزمون ورودی تا زمان دوره مربیگری فرصت دارند سایر دوره‌های پیش‌نیاز، شامل پزشکی غار ـ زمین‌شناسی و کارست و نقشه‌برداری غار را سپری نموده و مدارک آن را ارائه نمایند.
ـ مقتضی است کلیه هیئت‌های کوهنوردی و صعودهای ورزشی، ضمن اطلاع‌رسانی و حمایت لازم، اسامی واجدین شرایط شرکت در این دوره را حداکثر تا روز دوشنبه 30 شهریور ماه 94 به این فدراسیون ارسال نمایند. بدیهی است به مدارک ارسال‌شده بعد از تاریخ مذکور ترتیب اثر داده نخواهد شد.

شماره 3536 تاریخ 14 شهریور

منبع: پایگاه خبری فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی


 
 
زمان و مکان، مراسم استقبال از غارنورد کوردستانی
نویسنده : payam - ساعت ۳:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱۳
 

مراسم استقبال ازغارنورد کوردستانی هیوا احمدی که عمیق ترین غارجهان ورونیا درکشور روسیه رو تا عمق (1700-) پیمایش، وبه بلندترین قله اروپا (البروس) صعود کردن به دلیل تاخیردرحرکت و عدم وجودبلیط هواپیما به ساعت 5 بعدازظهر روز شنبه 14 شهریور ورزشگاه 22 گوڵان سنندج موکول شد. 
 
آغاز اکسپدیشن اکتشافی غار ((جوجار))
نویسنده : payam - ساعت ۳:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٢
 

به گزارش کارگروه غارنوردی و غارشناسی فدراسیون؛ اکسپدیشن اکتشافی غار «جوجار» با عزیمت اعضای تیم 20 نفره به کرمانشاه در روز دوشنبه 9 شهریور ماه و انتقال تجهیزات و تدارکات به منطقه آغاز شد ...

غار «جوجار» پس از برگزاری چند مرحله شناسایی و اکتشافی، سال گذشته تا عمق 568 متری توسط غارنوردان کشورمان اکتشاف و پیمایش گردید و در رتبه دوم غارهای ایران قرار گرفت. شواهد و برآوردها، حاکی از امکان دسترسی به اعماقی بیشتر و ثبت یک رخداد تاریخی در غارنوردی ایران است.

بنا بر آخرین خبر دریافتی، به خاطر دستبرد به پوشاک و مواد غذایی ذخیره شده در منطقه، این اکسپدیشن با یک روز تاخیر و پس از تامین کسری تدارکات آغاز می شود.

منبع: فدراسیون کوهنوردی


 
 
گزارش از سومین اردوی غارنوردی با رویکرد استعدادیابی در غار نزل
نویسنده : payam - ساعت ۳:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٢
 

به گزارش کارگروه غارنوردی و غارشناسی فدراسیون؛ سومین اردوی غارنوردی با رویکرد استعدادیابی در غار «نزل» استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد ...

در این اردو که با حضور 11 نفر از علاقمندان حاضر در اردوهای قبلی در روزهای 29 و 30 مرداد ماه برگزار گردید، غار «نزل» تا عمق ۲۰۰ متر و طول تقریبی ۶۰۰ متر پیمایش، اکتشاف و نقشه برداری شد.همچنین سیفون انتهایی با استفاده از تکنیک های غواصی غار گشایش شده و پس از حصول اطمینان از امکان ادامه دادن مسیر،ادامه اکتشاف به برنامه های آتی موکول گردید.

شایان ذکر است با هماهنگی به عمل آمده با تیم اکتشافی غار «جوجار»، سه نفر از حاضرین در اردو به همراه این تیم اعزام شدند.

منبع: فدراسیون کوهنوردی


 
 
تاریخچه ای از علم غارشناسی و زیست شناسی غار
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٠
 

در بسیاری از کتاب ها، نویسندگان تاریخچه ای مختصر و یا کامل از رویدادهای مهم تاریخی در ارتباط با شاخه ای از دانشی که کار می کنند را بیان می کنند. بسیاری کتاب ها به طور کامل به این مهم می پردازند. این ضروری است که بدانیم چرا غارشناسی(Speleology)  و زیست شناسی  غار (Biospeleology) به طور کلی به عنوان رشته های علمی و مستقل درآمده اند. البته به دلایلی درک کافی و لازم از تاریخچه این علوم نداریم ولی بخش های مهم و اصلی تاریخچه زیست شناسی غار را بیان می کنیم.  
علم غارشناسی را Speleology و علم زیست شناسی غار را Biospeleology می گویند. تا سال 1895مطالعاتی پراکنده در مورد غارها صورت گرفته بود ولی در این سال یک جغرافیدان فرانسوی به نام  Edward Alfred Martel اولین سازمان رسمی غارشناسی را در جهان بنیان نهاد، وی به عنوان پدر غارشناسی مدرن شناخته می شود. واژهSpeleology نیز اولین بار توسط وی بکار برده شد که به زبان فرانسوی و به صورت Spéléologie بود و بعداٌ به صورت انگلیسی درآمد. در برخی منابع قدیمی انگلیسی از واژه Caveology و در سال 1889 آلفرد مارتل فرانسوی از واژه Grottologie استفاده کرده اند ولی علم غارشناسی امروزه به عنوان Speleology شناخته  می شود. در سال 1904 یک زیست شناس فرانسوی به نام  Armand Vire واژه فرانسوی Biospeleologi را به کار برد. وی تز دکترای خود را در سال 1899 بر روی فون غار نوشت و یک آزمایشگاه زیرزمینی در پاریس تاسیس کرد.
دو جانورشناس به تثبیت زیست شناسی غار به عنوان یک علم کمک زیادی کردند و ویژگی های متمایز زیادی به آن دادند. طبیعی دان رومانیایی به نام Emil Racovitza  و یک حشره شناس فرانسوی به نام Rene Gabraiel Jeannel  در سال 1907 زیست شناسی غار را به عنوان علمی مستقل مطرح کردند. این دو، غارهای زیادی را کاوش کردند و تعداد زیادی از جانوران غارزی را گزارش دادند. راکوویتزا در نشریات خود به زیست شناسی غار پرداخت. زیست شناسان در طی این سالها به بیان ویژگی های موجودات غارزی در نوشته های خود پرداختند، از سازش هایشان با محیط غار گفتند و تکاملشان را بررسی کردند. Jeannel فرانسوی قاب بالان غارهای اروپا و آفریقا را مورد مطالعه قرار داد. او و راکوویتزا در سال  1907 مجله Biospeleologica را پایه ریزی کردند و در سال 1926 فون غارزیان فرانسه را منتشر کردند.


 
 
تصاویری از اکسپیدیشن غار ورونیا 2015 (سری اول)
نویسنده : payam - ساعت ٩:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۸
 

Photos of expedition of 2015 


 
 
معرفی نگاه‌های برتر عکاسان «چیلیک» از غار کرفتو
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٧
 

عکاسان «پایگاه عکس چیلیک» پس از مشاهده، ارزیابی و گفت‌وگو درباره‌ی آثار تولید شده در کارگاه عکاسی از غار کرفتو، نگاه‌های برتر این سفر را انتخاب و معرفی کردند.

به گزارش ایسنا، در این نشست که با حضور عکاسان و علاقه‌مندان به مباحث نظری برگزار شد، ضمن نمایش بیش از 300 قطعه عکس منتخب ارسالی عکاسان، پس از بحث و بررسی‌های فنی و تحلیل زیرساخت‌های معنایی و مفهومی آثار، در نهایت نگاه‌های برتر عکاسان انتخاب و معرفی شدند.

غار کرفتو به عنوان غاری دارای بخش‌های زنده برای حیات وحش با جنسیتی آهکی مربوط به دوران سوم زمین‌شناسی و از جمله آثار با قدمت و باستانی است که نقش و نگاره‌هایی چون انسان، حیوان و گیاه از دوران کهن تاریخی را با خود دارد. این غار در دوران مختلف تاریخی دارای کارکردهای گوناگون بوده و با وجود طبقاتی بودن درونی راهروها، دارای نما و چشم‌اندازی فوق‌العاده است. کتیبه یونانی بر سردر یکی از ورودی‌های طبقه سوم نشانه‌ای معتبر از ارزش تاریخی این غار است.

مهدی سروری - سرپرست کارگاه‌های آموزش و تور عکاسی پایگاه عکس چیلیک - در این نشست یکی از مهم‌ترین اهداف برگزاری این قبیل نشست‌ها را تقویت بنیه نظری عکاسان و اشتراک‌گذاری دانش جوانان عکاس دانست و گفت: زمینه‌سازی برای حضور، ثبت و نمایش آثار عکاسان در حوزه عکاسی مستند و معماری، برگرفته از عشق به ایران اسلامی و سعی در این مسیر همچون جهادی هنری در راستای ایران‌شناسی است.

در پایان این جلسه بنا بر رأی حاضران و نظرات کارشناسی عنوان «نگاه‌های برتر در غار کرفتو» به این عکاسان اختصاص یافت: فاطمه ندیمی، فاطمه شیخعلی میرالی، سید ایمان میری، سمانه میلانلو، مهری راستقدم، سیدصادق موسوی، فاطمه سادات حجازی، رضا بهادری، لادن شجاع، محمدرضا رحیمی و نیلوفر زارعی.

علی هژبری - سرپرست دفتر میراث فرهنگی و گردشگری منطقه - چندی است سعی دارد تا با معرفی این غار به عنوان یک اثر ملی و باستانی، هویتی دوباره به این اثر فاخر تاریخی در اذهان ایجاد کند.

این غار در حاشیه شهرستان دیواندره و سقز و در استان کردستان واقع شده است که در یکی از کارگاه‌های آموزشی به عنوان تور عکاسی هدف موضوعی رسانه پایگاه عکس «چیلیک» قرار گرفت.

http://media.isna.ir/content/1440744473548_2.jpg/4

منبع: خبرگزاری ایسنا 6 شهریور 1394


 
 
غار و غارنوردی در فصلنامه «صعود»
نویسنده : payam - ساعت ۸:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٥
 

نسخه الکترونیک فصل‌نامه‌ی «صعود» - بهار 94 شماره 12 – جهت استفاده علاقمندان منتشر شد.
در مطالب این شماره، به دو موضوع مرتبط با غار و غارنوردی پرداخته شده است:

1- گزارشی از کارگاه آموزشی عکاسی غار؛ زیبایی‌ها و شگفتی‌های غار از لنز دوربین

که در این گزارش، پس از یک مقدمه به گزارش روزشمار دوره عکاسی غار و مسائل مرتبط پرداخته شده است.
دوره عکاسی غار در بهار سال جاری توسط فدراسیون کوه‌نوردی در غار «نخجیر» و با حضور مدرسان برجسته فرانسوی برگزار شد.2- آشنایی با کارگروه غارنوردی و غارشناسی

که در این مطلب، بطور خلاصه به پیشینه و تاریخچه غارنوردی در فدراسیون، اهداف و ساختار کارگروه غارنوردی و غارشناسی فدراسیون و سرفصل‌ها و عناوین بخشی از فعالیت‌های انجام شده در حوزه‌های: آموزش، تشکیلات، امداد و نجات، نقشه برداری، غواصی غار، مستند سازی، اکسپدیشن‌ها، علمی، پژوهشی و غارشناسی، محیط زیست و ... پرداخته شده است.

شایان ذکر است، تصویر روی جلد شماره دوازدهم «صعود»،عکسی از «فیلیپ کروچه» (مدرس دوره عکاسی غار) از غار «نخجیر» است.

نسخه پی دی اف این شماره از فصلنامه صعود از لینک زیر قابل دریافت است:

دانلود

منبع: غارهای ایران


 
 
غارنودان ایران در راه پنجمین اکسپدیشن غارنوردی بلغارستان
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٤
 

 این اکسپدیشن بین المللی غارنوردی با حضور غارنوردانی از کشورهای بلغارستان ، یونان، لهستان، صربستان، و ایران در منطقه بنسکی (Banski) کوههای پیرین (Pirin) کشور بلغارستان در غار N9وN11 از عمق منفی 313 متری اغاز خواهد شد.

این پنجمین برنامه اکتشافی در ادامه سلسله برنامه های اکتشافی در این غار می باشد که از سال 2000 میلادی در این غار انجام شده است. سرپرست این برنامه پیش بینی می کند که در ادامه اکتشاف این غار عنوان عمیق ترین غار بلغارستان را از آن خود کند.

 

این تیم امروز چهارشنبه چهارم شهریور ماه ساعت 10 صبح از فرودگاه امام خمینی به شهر وارنای بلغارستان اعزام خواهد شد .

اعضای تیم :

ابراهیم بیرامیان از تبریز

فاطمه واقف از تهران

یوسف واقف از تهران

مجید ثقفی از کرج

سارا جمالیان از کرج

حسن انتظاری از یزد

محمد شیخ راستی از یزد

منبع: انجمن غار و غارشناسی ایرانیان

 


 
 
اولین کنفرانس غارشناسی آسیا و دومین کنفرانس ترنس کارست
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٤
 

این رویداد از 6 تا 8 نوامبر 2015 در شهر هوبی در استان لیچوان در کشور چین برگزار می گردد. براساس اطلاعات مندرج در سایت پایان مهلت ارسال چکیده مقالات 1 سپتامبر می باشد و ثبت نام در کنفرانس از هم اکنون امکان پذیر است. لینک ثبت نام در ادامه مطلب موجود است...


ارسال از سعید هاشمی نژاد

در ضمن از فعالیتهای جانبی کنفرانس دوره امداد غار از  28 اکتبر تا 5 نوامبر می باشد. جهت شرکت در این دوره باید بصورت جداگانه ثبت نام نمود.

حهت ثبت نام در این کنفرانس می توانیدبه سایت ذیل مراجعه نمایید.

 http://www.asiankarst.com/

از ژان پییر بارتولینز دبیر فرعی اتحادیه جهانی غارشناسی و مسئول دپارتمان حفاظت از غارهای اتحادیه جهت ارسال خبر به اینجانب نهایت تشکر را دارم.  

ارسال از سعید هاشمی نژاد

منبع: غارنیوز


 
 
موفقیت تیم ایرانی، کاوش در عمق 1700- متری غار ورونیا
نویسنده : payam - ساعت ٩:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۳
 

2/6/94

یوسف سورنی نیا

اکسپدیکشن غار ورونیا و کاوش در شاخه 1700 متری روز قبل با رسیدن به مبدا ( ایستگاه قطار ساندریپش )به پایان رسید . همگی سالم و هیچ مشکلی در بین نیست . امروز از مرز آبخازیا گذشتیم و وارد روسیه و شهر ادلر شدیم . و در تدارک برنامه البروس هستییم .

جزئیات بیشتر در برگشت اطلاع رسانی میشه .

هرچند در تلاش 16 روزه ، تیم بین المللی در این شاخه از غار ورونیا به رکورد جدیدی دست پیدا نکرد اما نفرات تیم ایران کارنامه قابل قبولی را از خود بجا گذاشتند ، این یک پیمایش ساده در یک غار معمولی نبود چون اکتشاف در عمق 1700 کار غارنورد معمولی نیست . ولی بطور خلاصه باید بگویم تجربه جدید بود و خیلی چیزها از این برنامه آموختیم تا در صورت امکان باعث بالا بردن سطح غار نوردی ایران شویم .

پس از 16 روز خورشید را دیدم .

 این یک زمان کوتاه نیست ! تجربه ای جدید و مملو از یادها و خاطره هاست ،ترس و هیجان آمیخته با شادی و غرور بود .

پیام دریافتی از یوسف سورنیا

تبریک ویژه به جناب اقای هیوا احمدی غارنورد کردستانی و دیگر اعضای تیم، غارنوردی استان کردستان ارزوی موفقیت توآم با سلامتی را برای برگشت این عزیزان دارد.


 
 
سی و چهارمین گردهمایی و دومین کنگره بین المللی علوم زمین (غارشناسی)
نویسنده : payam - ساعت ۳:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢
 

سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، با عنایت به اهمیت کاربردی شدن فعالیت های پژوهشی به ویژه در علوم بین رشته ­ای و ایجاد زمینه­ های مناسب در بهره­ گیری از ظرفیت ­های مکانی در تشویق و بهبود روند سرمایه­ گذاری درحوزه علوم زمین و ارتقاء سطح بهره­ مندی از قابلیت ­های بخش خصوصی داخل و خارج از مرزهای جمهوری اسلامی ایران، با توجه به تنوع و پراکندگی مواد معدنی درگستره پهناور ایران زمین، در نظر دارد سی و چهارمین دوره ازگردهمایی ملی علوم زمین و دومین دوره کنگره بین المللی را تحت عنوان "سی و چهارمین گردهمایی و دومین کنگره بین المللی علوم زمین" با حضور و همکاری سازمان­ها، مؤسسات و دانشگاه­ های کشورهای صاحب نام در عرصه علوم زمین، کشورهای منطقه آسیای میانه و حوزه کشورهای عضو سازمان همکاری­های اقتصادی (اکو) و دانشگاه ­ها، مؤسسات داخلی ذیربط با علوم زمین در سراسر کشور و همچنین نهادها و ارگان­های اجرایی کشور و نیز شرکت­ها و مجموعه­ های مرتبط با فعالیت ­های زمین شناسی و معدن را در 26 لغایت 28 بهمن ماه سال جاری برگزار نماید.

از این رو از کلیه علاقه مندان و پژوهشگران علوم زمین دعوت می شود با شرکت در این رویداد مهم، موجبات غنای هر چه بیشتر برگزاری آنرا فراهم نمایند. منتظر حضور گرم شما هستیم.

 

منوچهر قرشی

دبیر سی و چهارمین گردهمایی و

دومین کنگره بین المللی علوم زمین

مکان و زمان:

جلسات تخصصی سی و چهارمین گردهمایی و دومین کنگره بین المللی تخصصی علوم زمین، 26 تا 28 بهمن ماه 1394 در تهران برگزار خواهد شد.

26 تا 28 بهمن: جلسات علمی، نشست های تخصصی، نمایشگاه

 

تاریخهای مهم:

آخرین مهلت ارسال مقالات: 25 آذر 94

اعلام نتایج داوری: 25 دی 94

موضوعات تخصصی کنگره به شرح زیر می باشد:

1-     ریزگرد

2-     زمین ساخت، زمین شناسی زمین لرزه، لرزه شناسی و مهندسی زلزله

3-     علوم زمین دریا، اقیانوس شناسی، رسوب شناسی و ژئوفیزیک دریا

4-     علوم زمین و توسعه پایدار (مخاطرات زمین شناختی، زمین شناسی مهندسی، مکانیک سنگ و آب زمین شناسی)

5-     زمین شناسی بنیادی (چینه و فسیل، پترولوژی، زمین شناسی نفت، سنگهای رسوبی و نقشه های زمین شناسی)

6-      زمین شناسی کواترنری

7-     اکتشاف (عناصر فلزی، غیرفلزی، زمین شناسی اقتصادی، ژئوفیزیک زمینی و ژئوشیمی)

8-     اکتشافات نوین (کانسارهای پنهان و عناصر استراتژیک)

9-     زمین شناسی زیست محیطی، زمین شناسی پزشکی و زمین شناسی کشاورزی

10- غارشناسی

11-    فرآوری

12-    روشهای آنالیز دستگاهی در علوم زمین

13-    آموزش علوم زمین

14-    میراث زمین شناختی و ژئوتوریسم

15-    اطلاعات علوم زمین و فناوری های نوین

16-     علوم گوهر

17-    ژئومتیکس و ژئوفیزیک هوایی

18-    گنبدهای نمکی

19-    دریاچه ارومیه

منبع: http://34nigc.conference.gsi.ir 
 
تصاویر زیبا از غار «پهلوان» - استان یزد
نویسنده : payam - ساعت ۸:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱
 

گزارش تصویری از غار «پهلوان» - استان یزد

عکاس: حسن انتظاری