غارنوردی استان کردستان

غارها میراث گران بهاء هستند که از گذشتگان به ارث رسیده اند و بدون تخریب باید تقدیم ایندگان کنیم

آغاز به کار سایت هفدهمین کنگره بین المللی غارشناسی 2017
نویسنده : payam - ساعت ۸:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٥/۳٠
 

سایت هفدهمین کنگره بین المللی غارشناسی 2017 آغاز بکار کرد. این کنگره به مدت یک هفته از 23 الی 30 جولای 2017 در نزدیکی شهر سیدنی برگزار خواهد شد. این کنگره فرصت خوبی برای ارایه مقالات مرتبط با غارشناسی، نقشه غار،عکس غار و ... خواهد بود.

http://speleo2017.com/index.html 

منبع:غارنیوز


 
 
دست‌درازی به «جهنم»!
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٩
 

حدود 30 متر عمق دهنه چاهی آن است، برای همین تا کنون هیچ مسؤولی پایش را به داخل «جهنم» نگذاشته، اما برای آن حکم صادر کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار گردشگری ایسنا، سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی در نامه‌ای مجوز قانونی اکتشاف "منگنز" از معدنی در نزدیکی چاه «جهنم» را صادر کرد، غاری در 195 کیلومتری شهرستان طبس، 85 کیلومتری عشق‌آباد، واقع در کوهستان یخاب و در نزدیکی روستای تپه‌طاق با مردمی که خواهان حفظ این غار هستند، نه اکتشافات معدنی در آن.

طایفه ایلخانی نسبت به اکتشافات بی ثمر در این منطقه و تخریب‌هایی که به خاطر اکتشافات ابتر معدنی به منابع طبیعی وارد شده، معترض است و این اعتراض را برای جلوگیری از تکرار اتفاقات گذشته در غار جهنم نیز به اطلاع مسؤولان خراسان جنوبی رسانده و خواستار شناسایی، ثبت و حفظ منابع طبیعی، میراث فرهنگی و محیط زیست این منطقه شده است.

1439968030596_IMG_0540.JPG

با این حال معدن‌کاران بدون توجه به خواسته مردم، دکل حفاری خود را طبق گفته‌های دهیار تپه‌طاق حدود 100 متری دهنه چاه جهنم کار گذاشته، اگرچه رییس کارگروه غارشناسی خراسان جنوبی که مدیرکل محیط زیست این استان هم است، می‌گوید: «فاصله دکل حفاری تا دهنه غار بیشتر از این‌ها است»، اما طبق نامه اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، در دی‌ماه سال 93، هرگونه اقدامی که از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی تا شعاع یک کیلومتری دهنه غار رخ دهد، ممنوع است.

دکل هنوز عملیات حفاری را شروع نکرده، اما دهیار تپه طاق می‌گوید؛ دیده که مته‌ها را نصب کرده‌اند و دکل هر آن آماده‌ی کار است.

 محمدرضا ایلخانی به ایسنا می‌گوید: پروانه اکتشاف معدن برای استخراج منگنز از آن منطقه صادر شده، اما اینطور که معدن‌کاران دکل حفاری را نزدیک غار چاهی جهنم نصب کرده‌اند، این احتمال می‌رود که قصدشان برداشت از داخل غار نیز باشد، چرا که جنس غار مرمرین است.

او به نامه اخیر سازمان صنعت، معدن و تجارت اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: این نامه اجازه قانونی به معدن‌کاران برای حفاری در منطقه را داده و صراحتا نوشته که کسی نباید مزاحم آن‌ها شود.


 
 
گزارشی از حضور 2 غارنورد فرانسوی و مطالعه برروی تعدادی از غارهای آبی کشور
نویسنده : payam - ساعت ۸:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۸
 

به گزارش کارگروه غارنوردی و غارشناسی فدراسیون؛ پیرو تفاهم نامه فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی ایران و فدراسیون غارشناسی فرانسه و نشست اعضای کارگروه غارنوردی با آقای «ایو بیلو» در فروردین ماه سال جاری در ایران و هماهنگی های صورت گرفته، 2 تن از غارنوردان و غواصان غار کشور فرانسه آقای «Yves Billaud» (غارنورد و غواص غار و سر مهندس تحقیقات آبهای زیرزمینی و پژوهش های باستان شناسی زیر آب) و خانم «Christine Billaud» (غارنورد و غواص غار) به جهت مطالعه بر روی تعدادی از غارهای آبی کشور در روز شنبه 9 مرداد 94 وارد ایران شدند و ...در مدت 5 روز اقامت در ایران به بازدید از غارهای سهولان، سراب همدان، علیصدر، کتله خور و آبگیرهای منطقه پرداختند. هدف از این بازدید، بررسی غارهای منطقه جهت انجام کارهای تحقیقاتی و برآورد تجهیزات غواصی و لوازم علمی در برنامه آینده بود.


با تشکر از میزبانی غارنوردان همدانی در همدان و همچنین آقای دکتر عباسی به جهت هماهنگی عزیمت به زنجان و بالعکس و تشکر ویژه از آقای شهریار بهزادیان به خاطر میزبانی شایسته و همراهی ایشان در کل برنامه و تهیه گزارش و تصاویر.

منبع: فدراسیون کوهنوردی


 
 
تبدیل غار یخ مراد به سرویس بهداشتی صحت ندارد
نویسنده : payam - ساعت ٧:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٧
 

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی البرز گفت: عملیات عمرانی محدوده غاریخ مرداد به درخواست ساکنان روستای کهنه ده انجام می‌شود.

جلیل شیدا درگفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه البرز، اظهار کرد: عملیات احداث راه دسترسی غاریخ مراد به درخواست ساکنان روستای کهنه ده و با پیگیری‌های دهیاری این روستا از مدتی پیش آغاز شده است.

وی خاطرنشان کرد: امروز اخباری مبنی بر تبدیل این غار به سرویس بهداشتی دربرخی رسانه‌ها منتشر شده که به هیچ وجه صحت ندارد.

شیدا افزود: برخی با انگیزه‌های شخصی و غرض ورزانه مطالب کذبی درخصوص این غار در دسترس رسانه‌ها قرارداده‌اند که بدون شک با آنها برخورد خواهد شد.

وی ادامه داد: معاونت سرمایه گذاری میراث فرهنگی هرچند از لحاظ اعتباری درمضیقه است ولی برای حفظ ایمنی و جلوگیری از به خطرافتادن جان گردشگران اقدام به تخصیص بودجه برای اصلاح راه دسترسی این غار کرده است

شیدا ابراز کرد: متاسفانه وضعیت پله‌ها و بلوک‌های ورودی این غاز اصلا مناسب نیست و برای مسافران خطرساز است.

وی تصریح کرد: اگر دهیاری نگران وضعیت این غاربود باید پیش از این نسبت به ایجاد سرویس بهداشتی‌های عمومی در خارج از محوطه غار اقدام می‌کرد.

معاون سرمایه گذاری میراث فرهنگی در پایان گفت: هیچ یک ازکارگرانی که مشغول اصلاح راه دسترسی این غار هستند از این محوطه به عنوان سرویس بهداشتی استفاده نکرده و این اخبار صرفا شایعه است.

منبع: خبرگزاری ایسنا 26 مرداد 1394


 
 
غار یخی را سرویس بهداشتی کردند!
نویسنده : payam - ساعت ۸:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٦
 

«غار یخ‌مراد سرویس بهداشتی کارگرانی شده است که در حال اجرای طرح توسعه گردشگری و ساخت جاده در محدوده‌ی این غار یخی هستند.»

عملیات جاده‌سازی با هدف توسعه گردشگری غار «یخ مراد» از حدود 15 روز پیش آغاز شده، اما اکنون دهیار روستای «کهنه دِه» که غار یخ مراد در نزدیکی آن است، از وقوع اتفاق جدیدی در این غار یخی خبر می‌دهد که سبب اعتراض و فرار گردشگران شده است.

حسین خداکرمی به خبرنگار گردشگری ایسنا گفت: در نزدیکی غار یخ مراد سرویس بهداشتی وجود ندارد، برای همین کارگرانی که مشغول ساخت جاده‌ی یخ مراد هستند از آن به عنوان سرویس بهداشتی استفاده می‌کنند که این مسأله باعث شده تفریح‌گران و گردشگران نتوانند به داخل غار وارد شوند. برخی از آن‌ها حتا به دهیاری مراجعه کردند و به بوی نامطبوعی که مانع ورود گردشگران به غار شده است، معترض شده‌اند.

 

او ادامه داد: مسؤول این اتفاق اداره میراث فرهنگی و گردشگری البرز است که بدون هماهنگی با دهیاری دست به اجرای طرح توسعه گردشگری غار یخ مراد زده است. ما این موضوع را به مسؤولان این اداره اطلاع دادیم که سریع‌تر مسأله را پی‌گیری و رفع کنند.

 

اتفاق جدیدی که در «یخ مراد» رخ داده از این منظر قابل هشدار است که به گفته دهیار «کهنه دِه»، این غار به طور غیرمستقیم در تأمین آب روستا نقش دارد.

 

خداکرمی گفت: در پایین دست غار، رودخانه‌ی «آزاد بَر» وجود دارد که به باور محلی غار یخ مراد در کمی و زیادی آب این رودخانه که یکی از سرشاخه‌های رودخانه کرج است، تأثیر دارد. پایین‌تر از غار هم چند چشمه وجود دارد که آب آن به رودخانه می‌ریزد، این در حالی است که فضولات رها شده در غار به خاطر دمای داخل آن، قابل تجزیه نیست و در آینده ناقل بیماری‌های قارچی و عفونی خواهد شد. این اتفاق حتما گردشگران بیشتری را از یخ مراد دور می‌کند.

 

او سپس از بی‌اطلاعی دهیاری برای اجرای طرح توسعه گردشگری یخ مراد سخن گفت‌ و افزود: اردیبهشت‌ماه امسال هیأتی از استانداری، میراث فرهنگی و گردشگری و حفاظت محیط زیست البرز به همراه فرماندار و بخشدار برای بازدید از غار یخ مراد آمده بودند. به آن‌ها پیشنهاد دادیم پیش از انجام هر اقدامی حتما کارشناسی و برگشت هزینه‌ها را بررسی کنند و دهیاری را در جریان قرار دهند، ولی حدود دو هفته پیش متوجه شدیم گروهی از اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز آمده‌اند تا طرحی را در این غار اجرا کنند. مانع آن‌ها شدیم، اما آن‌ها کار خود را انجام دادند، قرار بود نامه‌ای از سوی این اداره به دهیاری ارائه شود، ولی تا امروز متأسفانه نه تماسی گرفتند و نه اطلاعی دادند و با وجود اخطارهای انجمن غارشناسان ایران، عملیات راه‌سازی یخ مراد نیز متوقف نشده و کارگران همچنان مشغول کارند.

به گفته‌ی او، در حال حاضر عملیات توسعه گردشگری به بیرون غار محدود است و فعلا دیوارکشی و پله‌های ورودی ساخته شده است.


 
 
اطلاعات غار روستای میانج زنجان احصا نشده است
نویسنده : payam - ساعت ۸:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٦
 

زنجان- رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ماهنشان گفت: این غار در حدود۱۰کیلومتری روستای میانج از توابع بخش انگوران از توابع شهرستان ماهنشان واقع شده و تا به حال شناسایی نشده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان زنجان رضامیرزایی پوربا بیان اینکه این غار دارای ۴ ورودی دارد که به احتمال زیاد با هم متصل هستند افزود: درون این غار حوضچه های آهکی تشکیل شده که زیبایی های غار را به تصویر می کشد.

وی اظهار کرد: از یکی از  ورودی های این غار آب روان و گوارائی به سمت بیرون غار جاری است، و فعلا اطلاعات دیگری به دلیل بررسی نشدن غار در دست نیست.

میرزایی یادآور شد: این غار دربین مردم محل به «کورپو کوهلو» مشهور است

http://media.mehrnews.com/d/2015/03/01/4/1606746.jpg?ts=1439726424725


 
 
دیوارنگاری غار؛ مستندات اقلیم 500 سال اخیر!
نویسنده : payam - ساعت ٤:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٥
 

دیوارنگاری ‌های منحصر بفردی که در یک غار در چین کشف شده است به همراه آنالیز شیمیایی غارسنگ‌ها، چگونگی تاثیر خشکسالی‌ها بر ساکنین منطقه در 5 قرن اخیر را نشان می‌دهد و اهمیت اجرای راهبردهای مناسب برای تغییرات اقلیمی در سال‌های آتی را گوشزد می‌کند.


یک تیم بین المللی از پژوهشگران، شامل دانشمندانی از دانشگاه کمبریج، دیوارنگاری ‌های (گرافیتی) منحصر بفردی را بر روی دیوارهای غاری در بخش مرکزی چین کشف کرده‌اند، که تاثیرات خشکسالی را بر ساکنین منطقه در بیش از 500 سال اخیر نشان می‌دهد.
نتایج منتشر شده در ژورنال «Scientific Reports» همچنین به امکان کاهش بارندگی در منطقه در آینده نزدیک اشاره دارد.
کتیبه‌های پیدا شده در دیوارهای غار «Dayu»، تاثیرات 7 خشکسالی بین سال‌های 1520 تا 1920 را نشان می‌دهد. آب و هوای منطقه اطراف غار تحت تاثیر بارندگی‌های موسمی تابستانی است به طوری که 70 درصد بارش سالیانه فقط در چند ماه از سال رخ می‌دهد. بنابراین وقتی بارندگی موسمی دیر، زود، کوتاه یا طولانی می‌شود تاثیر بسزایی در اکوسیستم منطقه دارد.
دکتر «Sebastian Breitenbach» از دپارتمان علوم زمین کمبریج: "علاوه بر تاثیر مشهود خشکسالی‌ها، آنها با زوال تمدن‌ها نیز مرتبط بودند – وقتی مردم آب کافی نداشته باشند، سختی و مشقت اجتناب ناپذیر است و مناقشه بوجود می‌آید"، " مدارک پیدا شده در غارها و دریاچه‌ها در دهه گذشته، ارتباط محتملی را بین تغییرات اقلیمی و زوال چندین سلسله در چین را در 1800 سال پیش نشان داده است، مانند سلسله‌های تانگ، یوآن و مینگ"
بر طبق کتیبه‌های غار «Dayu»، ساکنین منطقه در زمان‌های خشکسالی برای بردن آب و نیایش برای باران به غار می‌آمدند.
پژوهشگران ایزوتوپ‌های پایدار غارسنگ‌ها را آنالیز و عناصر داخل آن‌ها را ردیابی کرده‌اند و یافته‌اند که غلظت عناصری خاص با دوره خشکسالی مرتبط است.
برش برخی غارسنگ‌ها مانند استالاگمیت، لایه‌هایی مانند حلقه‌های تنه درختان را نشان می‌دهد. پژوهشگران با استفاده از طیف سنجی جرمی، نسبت ایزوتوپ‌های پایدار اکسیژن، کربن و غلظت اورانیوم و دیگر عناصر را آنالیز و سن یابی کردند. تغییرات در اقلیم، سطح رطوبت و پوشش گیاهی منطقه، همگی بر روی این عناصر تاثیر می‌گذارند، زیرا آبی که به درون غار چکه می‌کند با آب سطحی مرتبط است. پژوهشگران یافته‌اند که نسبت بالاتر ایزوتوپ‌های اکسیژن و کربن نشانگر سطح بارندگی کمتر است و برعکس.
پژوهشگران با استفاده از نتایج بدست آمده، مدلی را برای پیش بینی آینده منطقه ساخته‌اند که نشان می‌دهد در اواخر دهه 2030 خشکسالی دیگری در منطقه خواهد بود.

منبع: غارهای ایران


 
 
احداث تونل شیشه ای برای توسعه غار قوری قلعه در دست مطالعه است
نویسنده : payam - ساعت ۸:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٤
 

کرمانشاه - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه با بیان اینکه احداث تونل شیشه ای در داخل غار قوری قلعه در دست مطالعه است گفت: تاکنون برنامه های ساماندهی در محوطه خارجی غار انجام شده است.
علی فعله گری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به دستور استاندار برای ایجاد تونل شیشه ای در داخل غار افزود: توسعه محوطه داخلی غار قوری قلعه از برنامه های اصلی سال جاری است که در انتظار تامین اعتبار می باشد.
وی ادامه داد: کنده کاری و توسعه محوطه داخلی غار بی شک موجب صدماتی به فضای داخلی آن می شود و احداث تونل شیشه ای در دست مطالعه ارگان های مربوطه قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه در سال های اخیر غار قوری قلعه به حوزه نظارتی شرکت توسعه گردشگری کرمانشاه واگذار شده افزود:
براساس آیین نامه مربوطه ایجاد مناطق گردشگری، همه کارها برعهده شرکت توسعه گردشگری کرمانشاه است.
به گفته این مسوول، تاکنون خدمات توسعه گردشگری در فضای خارج از غار متمرکز بوده و ساماندهی محوطه داخلی باید با هماهنگی همه دستگاه های مربوطه از جمله اداره کل محیط زیست و آب منطقه ای نیز انجام شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمانشاه تصریح کرد: سال گذشته با هشت میلیارد ریال اعتبار آسفالت پارکینگ محوطه غار قوری قلعه انجام شد و توسعه خوبی در زمینه فعالیت های خدماتی و گردشگری در محوطه بیرونی آن صورت گرفت.
استاندار کرمانشاه به تازگی در جلسه کارگروه توسعه گردشگری عنوان کرده بود؛ می توان با استفاده از فن آوری تونل های شیشه ای که نظیر آن در کشورهای حاشیه خلیج فارس ایجاد شده، زمینه توسعه غار و جذابیت بیشتر برای گردشگران داخلی و به ویژه خارجی را فراهم کرد.
اثر طبیعی ملی غار قوری قلعه در ارتفاع یک هزار و 650 متری دامنه کوه شاهو و در بین شهرهای روانسر و پاوه واقع شده است.
این غار یکی از طولانی ترین و زیباترین غارهای کشور می باشد که هر سال هزاران نفر از دوستداران طبیعت داخلی و خارجی را به خود جلب کرده است.

منبع:خبرگزاری ایرنا


 
 
گزارش علمی اولیه زیندگان دو غار کونه دیو و درویش اولیاء
نویسنده : payam - ساعت ۸:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٢
 

گزارش علمی اولیه زیندگان دو غار کونه دیو و درویش اولیاء (کردستان، سنندج ـ مریوان)

 

تیم علمی:
دانشگاه اصفهان، دانشکده علوم، گروه زیست شناسی، بخش های سیستماتیک جانوری و گیاهی
سرپرست: دکتر مجید مرادمند (بیوسیستماتیک جانوری)
به همره دانشجویان دکتری سیستماتیک گیاهی:
خانم شکوه اسمعیل بگی کرمانی
خانم فاطمه معین
خانم شبنم عباسی
خانم مریم احمدی
تیم کردستان (سنندج) آقایان: (گروه کوهنوردی و غارشناسی آرش سنندج)
دکتر محمد رزم کبیر (دانشگاه کردستان – غارنورد)
خبات زمانی (غارنورد)
زانیار امانتی (کارشناسی ارشد زمین شناسی)
پیام رضابخش ( سرپرست- کارشناسی ارشد اگرواکولوژی- غارشناس)
زمان بازدید: 19 خرداد ماه سال 1394
 

 

Geographic coordination
1- (غار کونه دیو) Ghar Kooneh Diw: 35 39 59.21 N, 46 31 19.35 E, 1853 m alt
2- (غار درویش اولیاء) Ghar Darwish Olia: 35 37 14.74 N, 46 37 59.43 E, 2160 m alt

 

غاردرویش اولیاء در ارتفاع تقریبی 2160 متری از سطح دریا در دامنه کوه های سرسبز مابین روستاهای دهبنیا و گوریچه از توابع شهرستان مریوان واقع شده است. غار شکلی افقی با دیواره های عمودی و چشمگیر دارد و پیشروی در آن تجربه بسیار لذت بخشی است. چند متر ابتدایی دهلیز ورودی خشک بوده ولی حدودا 5 متر بعد از گذر از دهانه ورودیدر کف غار آبی سرد و شفاف جریان دارد که همچون چشمهای به بیرون از غار هدایت می شود. خروجی آب از دهانه ورودی رخ نداده بلکه حدودا 10 متر پایین تر از دل صخره ها بیرون می ریزد.
بر دیواره های ورودی اولین دهلیزکفی خشک دارد تجمع فراوانی از گونه ای عنکبوت ناشناخته از خانوادهTetragnatidae مشاهده گردید که در شکاف های دیواره تار تنیده اند. همچنین نمونه های فراوانی از حشرات بال ریشکدارTrichopteraبر دیواره های دهلیز های ورودی غار به چشم می خورند (تصویر 1). با پیشروی بیشتر در غار از تراکم این دو گونه کاسته می شود به صورتی که در طول حدودا 20 متری آثاری از آن ها یافت نشد. با پیشروی به شکاف های بعدی که مانند دو دیواره صاف و موازی به زیبایی کشیده و افراشته اند در حالی که جریان آب بر روی سطح ناهمواربستر غار ساختارهای آبشارگونهی زیبایی پدید آورده به دالان نسبتا مرتفعی می رسیم که محل تجمع گونه ای از خفاش های نعل بینی از جنس Rhinolophus است (تصویر 2). حضور دسته ای خفاش ها باعث انباشته شدن گوانا ها در کنار بستر جریان آب شده که در درون آن تراکم بالایی از لارو نوعی حشره از راسته دوبالان Dipteraبه چشم می خورد (تصویر 3). نمونه های احتمالی حشره های بالغ نیز بر دیواره غار دیده می شوند (تصویر 4). درست بعد از دالان خفاش ها به آخرین تالار می رسیم که حوضچه ای از آب زلال و سرد در بستر خود دارد (تصویر 5). در داخل آب حوضچه گونه ای از سخت پوستان از گروه دوجورپایانAmphipoda شناورند که به صورت جنس های نر و ماده در گروه های دوتایی مشاهده شدند. رنگ این جانوران سفید تا خاکستری رنگ پریده است که احتمالا جهت زندگی در غار سازش یافته اند.
 

تصویر شماره (1)

 

تصویر شماره (2)


 
 
غار «کرفتو»؛ ظرفیتی مناسب برای توسعه گردشگری استان
نویسنده : payam - ساعت ٧:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٠
 

بارانی نیوز – یکی از گزینه‌های مناسب پیش روی علاقه‌مندان به سیر و سفر و گردشگری، غار «کرفتو» در دیواندره و تپه باستانی زیویه سقز است؛ اماکن تفریحی که هرسال پذیرای خانواده‌ها و گروه‌های گردشگری زیادی از نقاط مختلف ایران و حتی خارج از کشور است و می‌توان گفت که گردشگری پیدا نمی‌شود که وارد کردستان شود و سراغ غار کرفتو را نگیرد.
هرچند بی توجهی‌های گذشته به این غار سبب شده است آسیب ببیند، اما در 2 سال گذشته حرکت‌های خوبی برای معرفی و بازسازی محوطه این غار صورت گرفته است. در این باره با «علی هژبری» مدیر پایگاه زیویه و کرفتو به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.

  • با توجه به اینکه غار کرفتو از آثار تاریخی کردستان است، برای معرفی این اثر تاریخی به گردشگران تاکنون چه برنامه‌هایی اجرا کرده اید؟

نصب ۳ تابلو راهنمای جاده‌ای در نزدیک زیویه برای هدایت گردشگران، همکاری با نشر «ایران نگار» در ترجمه و انتشار کتاب «عاج‌های زیویه» که پیش از این در موزه ملی به صورت گزارش در دسترس محققان بود، رسیدگی به وضع بهداشتی پایگاه، ایجاد سایت اینترنتی و راه‌اندازی کتابخانه پایگاه با ۲۴۰جلد کتاب از اقدام‌هایی است که برای گردشگران هنگام ورود به این سایت باستانی، ملموس است. 14 اسفند سال گذشته نیز برنامه ای برای پاکسازی غار کرفتو تدارک دیده شد و قشرهای مختلف مردم در این گردهمایی حضور پیدا کردند که بازتاب رسانه ای خوبی داشت. امیدواریم این فرهنگ در مردم نهادینه شود که وقتی از یک اثر باستانی دیدن می‌کنند، این اثر را منزل خود بدانند، چون این میراث گذشتگان است که باید به آیندگان تحویل دهیم پس باید امانتدار خوبی باشیم.
همچنین در قالب عکس نیز تلاش کرده ایم به معرفی بهتر غار کرفتو بپردازیم. گروه عکاسی پایگاه عکس «چیلیک» در تابستان سال جاری طی سفری 4روزه عازم کردستان شدند و غار کرفتو و زیویه را برای تصویربرداری برگزیدند. این گروه در حرکتی هماهنگ شده با پایگاه میراث فرهنگی و گردشگری زیویه و کرفتو، در روستاهای منطقه نیز حضور یافتند و زندگی، آداب و رسوم، آیین‌ها، طبیعت ناب، مناظر و چشم‌اندازها، چهره‌های اهالی و نماهایی از تغییرات آب و هوایی منطقه را در قاب تصاویر خود نشاندند.

  • برخی معتقدند که بسیاری از قسمت‌های زیویه و غار کرفتو هنوز ناشناخته مانده است. کاوشی در این زمینه صورت می‌گیرد؟

این مناطق بیشتر در معرض تهدید حفاران غیرمجاز قرار دارد. در این مدت 2بار به یک گورستان‌ مانایی سر زدم و متوجه کاوش غیرمجاز گورها شدم. به همین دلیل قبل از اینکه باقی قبرها نیز غیرمجاز حفاری شوند، تلاش کردم سازمان میراث فرهنگی برای کاوش نجات‌بخشی و مطالعات در این محوطه کوچک که تعداد قبرهای آن بیش از ۱۲عدد نیز نیست اقدام کند، اما این سازمان به دلیل کمبود بودجه نتوانست به ما کمک کند. سال پیش که برای ارائه مقاله به لهستان رفته بودم، با دوستان دانشگاه «گدانسک»این کشور و مرکز پژوهش‌های علمی فرانسه مکاتبه کردم تا آنها هزینه کاوش را تقبل کنند و قرار است از نیمه دوم مرداد سال جاری یک هیأت مشترک ایرانی‌ـ  لهستانی به سرپرستی من کاوش‌ها را در این محوطه آغاز کنند و همزمان زیویه نیز مورد کاوش قرار می‌گیرد.


 
 
مرگ غار یخ مراد نزدیک است
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٥/۱٩
 

به مردم محلی وعده داده‌اند "یخ مراد" را شبیه "علی‌صدر" کنند تا مُراد جیب‌شان را بدهد؛ اما غافل از آن‌که "یخ‌ مراد" این روزها به یخچالی خراب با دَری باز شبیه شده که قندیل‌های یخی آن، یعنی تنها دلیل جذابیت گردشگری‌اش، در حال نابودی است.»

 به گزارش خبرنگار گردشگری ایسنا، حدود 10 روز می‌شود که با لودر به جان غار "یخ مراد" افتاده‌اند تا راه را برای آمد و شد بیشتر گردشگران باز کنند. مردم روستا می‌گویند، پیمانکار به آن‌ها گفته می‌خواهند غار را شبیه علی‌صدر کنند، آن‌وقت به این بهانه آن‌قدر گردشگر به یخ مراد بیاید که ندانند با پول آن چه کنند.

غار یخ مراد در نزدیکی دو روستای "آزادبر "و "کهنه دِه" در منطقه گچسر و جاده چالوس و در 65 کیلومتری تهران قرار دارد. مردم محلی زمانی یخ‌های غار را در مراسم عزا و عروسی استفاده می‌کردند و بر این باور بودند که یخ‌های تیره رنگ موجود در اعماق غار، مراد زنان نابارور را می‌دهد؛ اما اکنون مردم محلی دیگر کمتر سراغ قندیل‌های "یخ مراد" می‌روند، چون تعداد قندیل‌ها در حال تحلیل است. 

جواد نظام‌دوست، غارشناسی و غارنورد می‌گوید: «رفت و آمد نسبتا زیاد گردشگران تا 90 درصد از میزان یخ‌های این غار را کم کرده و قندیلی دیده نمی‌شود.» 

او پیش‌بینی می‌کند، با اجرای این طرح توسط اداره میراث فرهنگی و گردشگری البرز برای تبدیل یخ مراد به غار گردشگری، تشکیل قندیل‌های یخی به طور کامل متوقف شود و همان جاذبه‌ای که مسوولان گردشگری در پی تبدیل آن به محصولی گیرا برای گردشگران هستند، از بین برود. 

این غارنورد به دنبال بازدیدی که جمعه - 16 مردادماه - از یخ مراد داشت، آخرین وضعیت آن را برای خبرنگار ایسنا این‌طور شرح داد: «در این غار که تنها جاذبه‌اش تشکیل قندیل‌های یخی فقط در سه ماه از کل سال (بهمن، اسفند و فروردین) است، متاسفانه اخیرا به علت نبود کنترل صحیح ورود و خروج بازدیدکنندگان و به دنبال آن تغییراتی در برخی مسیرها و بازکردن چند راه فرعی، همان مقدار اندک یخ دیگر تشکیل نمی‌شود.»

او به پروژه‌ی تبدیل غار یخ مراد به مقصدی برای جذب گردشگران انبوه اشاره می‌کند و می‌گوید: «چرا و چگونه این غار بدون هیچ گونه تحقیق و پژوهشی هدف اداره میراث فرهنگی و گردشگری البرز قرار گرفته است؟ و چرا حتی به سوابق این کار که چند سال پیش توسط همین اداره به مبلغ 550 میلیون ریال هزینه شد و طرح آن بایکوت ماند! مراجعه نشده و دوباره با تغییر مدیریت این اداره، پرونده‌ بایگانی شده در دست اقدام قرار گرفته است، آن هم بدون این‌که نظرات کارشناسی تیم انجمن غار و غارشناسی ایران که سال‌هاست روی غار یخ مراد فعالیت اکتشافی و تحقیقی می‌کند، گرفته شود؟» 

پیش‌روی لودر تا 10 متری غار

رییس پیشین هیأت مدیره انجمن غار و غارشناسی ایران ادامه می‌دهد: «در دو جلسه به دعوت معاون فرماندار محترم کرج همراه و همگام با دبیر کارگروه غارشناسی البرز دلایل عدم وجود ظرفیت لازم گردشگری دراز مدت برای غار یخ مراد مطرح شده و ظاهرا قرار بود زمان لازم برای ارایه تحقیقات انجام شده داده شود، اما با خبر شدیم 10 روز است که پیمانکاری با لودر و ادوات راه‌سازی به جان این غار منحصربفرد افتاده است!»

نظام‌دوست اضافه می‌کند: عملیات راه‌سازی برای دسترسی آسان به غار یخ‌مراد در مسیری به طول 500 متر در حال انجام است و لودر تا 10 متری دهنه‌ ورودی غار پیش رفته است.

او می‌گوید: «جای تاسف این‌که دستگاه راه‌سازی بی‌اطلاع و بی‌محابا از این‌که یک شعبه از این غار تا قسمت‌هایی از جاده نیز ادامه دارد، لودر را تا 10 متری دهانه‌ی غار پیش رانده و به خاک‌برداری و تسطیح جاده اقدام کرده است، در حالیکه هر آن امکان ریزش فضای خالی زیر آن می‌رود.» 

این غارشناس با بیان این‌که عملیات توسعه گردشگری در غار یخ مراد بدون توجه به نقشه‌های تهیه شده و مطالعات صورت گرفته در حال انجام است، اظهار می‌کند: «تاکنون دو مقاله از این غار و سازند خاص آن تهیه شده و یک پایان‌نامه کارشناسی ارشد درباره‌ی ساختار این غار در حال تهیه است. کارشناس ارشد زمین‌شناسی عضو انجمن درباره‌ی نوع این غار عنوان کرده که این غار از انواع غارهای تکتونیکی است و با سازه ناپایدار و روی گسلی عظیم تشکیل شده و هر گونه جابجایی سنگ‌های مدخل ورودی، ریزش قسمت اعظمی از غار را حتمی می‌کند.»

این مربی غارنوردی متذکر می‌شود: در این غار خبری از تشکیلات زیبای آهکی نیست و طول نقشه‌برداری از این غار 420 متر بوده و دارای چاهک‌هایی به عمق 10 تا 20 متری و معبری مملو از خرسنگ‌های روی هم ریخته شده است. تنگی معابر و قرارگیری این غار در ارتفاع باعث تشکیل قندیل‌های یخی فقط در سه ماه بهمن، اسفند و فروردین‌ماه می‌شود و هر گونه جابجایی و بازکردن معبرهای داخلی و استفاده از نورهای مصنوعی و حضور بازدیدکننده‌ زیاد تنها دلیل قابل گردشگری شدن آن، یعنی یخ‌ها را از بین می‌برد، کما این‌که در چند سال گذشته با همین رفت و آمد نسبتا زیاد تا 90 درصد از میزان یخ‌ها کاسته شده و قندیلی دیده نمی‌شود.»

او ادامه می‌دهد: «دبیر کارگروه غارشناسی و رییس محیط زیست البرز قول داده دستور توقف عملیات توسعه گردشگری در غار یخ مراد را از استانداری بگیرد و همچنین نامه‌ای برای خانم دکتر ابتکار (رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست) نوشته و درخواست کرده است، حریم غارها را مشخص و اعلام کند. 

نظام‌دوست می‌گوید: «در استاندارد جهانی حریم غارها دو کیلومتر تعیین شده، اما با توجه به روند اجرای این پروژه که بدون مطالعه صورت گرفته، هیچ بعید نیست بعد از جاده در حریم یخ مراد سرویس بهداشتی احداث کنند و فاضلاب آن به به آب‌های زیرزمینی نفوذ کند و از آن طریق وارد آب مصرفی مردم روستا شود.»

او معتقد است: «یخ مراد به خاطر تردد زیاد بازدیدکنندگان و ایجاد مسیرهای دسترسی جدید و مدخل‌های گنج‌یابی به یخچالی خراب با دری باز تبدیل شده که اگر شبیه علی صدر هم شود دیگر در آن قندیلی تشکیل نخواهد شد. اگر می‌خواهند یخ مراد گردشگری شود، باید با مطالعه و از راه‌اش اقدام کنند.» 

کوتاه و کم شدن قندیل‌ها
احداث جاده منتهی به یخ مراد
منبع: ایسنا 18 مرداد 1394 

 
 
چاپ کتاب دوره عکاسی غارنوردی
نویسنده : payam - ساعت ٦:٥۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/۱٩
 

پس از پایان دوره عکاسی غار که با مشارکت کارگروه غارشناسی و غارنوردی فدراسیون ایران و فدراسیون غارشناسی کشور فرانسه و توسط فیلیپ کروشیه مدرس فرانسوی در غار نخجیر استان مرکزی در فروردین ماه ١٣٩۴ برگزار گردید کتابی از این دوره به همت مدرسین دوره به چاپ رسیدکه به معرفی عوامل برگزاری، مدرسین و دانش آموختگان دوره پرداخته است. 

لازم به ذکر است میزبانی دوره فوق را هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان مرکزی و همچنین هیات شهرستان دلیجان بر عهده داشتند. 

منبع:فدراسیون کوهنوردی


 
 
جدیدترین خبر از غارنوردان ایران در عمیق ترین غار جهان
نویسنده : payam - ساعت ٦:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٥/۱۸
 

برطبق آخرین اخبار رسیده تمامی نفرات تیم ایران در صحت وسلامت کامل به سرمی برند.پس از حدود یک هفته تلاش نفرات تیم توانسته اند دومرتبه تاعمق ۵۰۰متری غارفرود رفته ومجددا به کمپ اصلی که درخارج غار قراردارد بازگردند.

عصر امروز ۱۷مردادماه کلیه نفرات تیم تلاش ۱۵ روزه خود را برای رسیدن به اعماق این غار اغاز مینمایند

و ۱۵ روز زندگی در این غار را تجربه خواهند کرد.


برای کلیه نفرات حاضر در این برنامه، اقایان: یوسف سورنی نیا، عبدالرضا ابراهیمی، هیوا احمدی، امیر گودرزی ارزوی موفقیت داریم.

منبع خبر: www.iransplo.com


 
 
خفاش‌های غار دهلر‌ان عصای دست کشاورزان
نویسنده : payam - ساعت ۸:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/۱۸
 

غار‌های شگفت‌انگیز‌ی در دل کوه‌های استان ایلام وجود دارند، که غار خفاش در شهرستان دهلر‌ان یکی از آنهاست.  این غار در سه کیلومتری شمال شرقی شهرستان دهلر‌ان واقع شده و به دلیل زندگی هزاران خفاش در آن، به غار خفاش معروف شده است.

غار خفاش که حدود255 متر طول، 30 متر عرض و 50 متر ارتفاع دارد، یکی از غار‌های تاریخی عصر غار‌نشینی است که بعدها به زیستگاه خفاش‌ها تبدیل شد.
 
در این غار، دهلیزهای وسیعی وجود دارند که عمق بعضی از قسمت‌های آن به 400 متر می‌رسد. در این غار بیش از 30 هزار خفاش از گونه‌های مختلف همچون دم موشی، خفاش دم‌دار و خفاش بال پهن زندگی می‌کنند. 
 
کشاورزان این منطقه برای تقویت زمین‌های زراعی خود از توده عظیم فضله خفاش در کف این غار که طی هزاران سال پدید آمده، استفاده می‌کنند.
 
گردشگران بسیاری در فصل تابستان برای دیدن از این پدیده نادر به استان ایلام سفر می‌کنند. بهترین زمان برای دیدن خفاش‌ها هنگام غروب و زمانی است که خفاش‌ها به صورت دسته‌های بزرگ از دهانه غار خارج می‌شوند . این خفاش‌ها پس از پروازی سه کیلومتری تا شهر و کمی گشت و گذار دوباره به غار بر می‌گردند. 
 
خفاش به علت قرار گرفتن در انتهای زنجیره غذایی‌، نقشی مهم در کنترل کاهش حشرات دارد و از این رو در چرخه محیط‌زیست بسیار حائز اهمیت است. 
غار خفاش در فهرست آثار طبیعی ملی کشورمان ثبت شده و مورد حفاظت و مراقبت است.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان 16 مرداد1394

 
 
تسلیت به غارنورد آقای علیرضا بلاغی
نویسنده : payam - ساعت ۸:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/۱۳
 
با خبر شدیم؛ جناب آقای «علیرضا بلاغی» از همکاران و مربیان خدوم فدراسیون به ویژه در کارگروه‌های صعودهای ورزشی، غارنوردی و آموزش، درغم از دست دادن برادر بزرگوارشان عزادار است. ضمن تسلیت به ایشان و خانواده گرامی، از خداوند متعال برای آنمرحوم مغفور علو درجات را مسئلت داریم. مراسم ها به محض اطلاع از طریق پایگاه خبری فدراسیون اعلام خواهد شد.
 
به علیرضا بلاغی؛ دوست، مدرس و غارنورد ارزنده کشورمان و همچنین خانواده محترمشان تسلیت عرض می نمایم روحش شاد یادش گرامی.


 
 
تصاویر دریافتی قبل ورود به غار از تیم ایرانی غار ورونیا
نویسنده : payam - ساعت ۸:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٥/۱۱
 

عکسها و پیام از یوسف سورنیا

کلیه تدارکات ٢٢ روز برنامه رو آب بندی کردیم و در کیسه بارها قرار دادیم.

امروز ساعت ٨ صبح به سمت دهانه غار حرکت می کنیم و به احتمال خیلی زیاد دسترسی به نت نخواهیم داشت . امیدوارم همچنان ما رو از دعای خیرتون بی نصیب نکنید .

از ٢٢ روز ما ١۵ روزش رو داخل غار هستیم.

عکس از بار زدن تدارکات رو ماشین های پر قدرت روسی برای رسیدن به دهانه غار.

غارنوردی استان کردستان آرزوی موفقیت و سلامتی را برای تک تک اعضای تیم دارد.

در همین رابط بخوانید...

تیم عازم عمیق ترین غار دنیا در راه استانبول

اخبار دریافتی از تیم ایرانی، غار ورونیا


 
 
نصب تابلو نقشه و مشخصات غار رئیس نیاسر
نویسنده : payam - ساعت ٦:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/۱۱
 

کاشان - ایرنا - رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان از پایان عملیات نقشه برداری غار رییس نیاسر خبرداد و گفت: نقشه و مشخصات این غار برای استفاده گردشگران در قسمت ورودی آن نصب شد.

به گزارش ایرنا، محسن جاوری روز شنبه در گفت وگو با خبرنگاران افزود: نقشه( پلان و پروفایل) و اطلاعات توصیفی غار رییس نیاسر با هدف معرفی و آشنایی هرچه بیشتر گردشگران با ویژگی ها و قسمت های مختلف غار در قسمت ورودی نصب شد.

وی اظهار کرد: نقشه ( پلان و پروفایل) و اطلاعات توصیفی این غار توسط شهرداری و پایگاه میراث فرهنگی و گردشگری شهر تاریخی نیاسر رییس و با همکاری گروه غارنوردی و غارشناسی نقش جهان اصفهان به دست آمد.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان با اشاره به اهمیت تاریخی این غار، اظهار کرد: غار رییس با 950 متر طول مسیرهای شناسایی شده و 60 متر عمق در کنار آبشار زیبای نیاسر گستردگی اعجاب برانگیزی دارد.

به گفته وی غار شگفت انگیز رییس به عنوان شاهکاری از معماری دستکند بشمار می رود که در قسمت زیرین باغ معروف به تالار و زمین های مجاور آن واقع شده است.

جاوری یادآور شد: این غار بصورت مجموعه ای زیرزمینی و پیچیده در پنج رشته شامل ورودی های متعدد، راهروهای تنگ و طولانی، فضاهای اتاق مانند با تاقچه هایی در دیواره های آنها، سکو و ستون های سنگی در چند طبقه با بهره گیری از ابزار ساده ابتدایی در درون توده سنگی از جنس تراورتن ایجاد شده است.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان تصریح کرد: ارتباط بین طبقات، همچنین تهویه هوای فضاها از طریق چاه ها و کانال های متعددی که در داخل برخی از فضاها حفر شده، بر اعجاب این غار افزوده است.

جاوری با اشاره به اینکه نقشه برداری این غار باستانی در سال 91 توسط گروه غارنوردی و غارشناسی نقش جهان اصفهان انجام گرفت، یادآور شد: تا قبل از این تنها برای معرفی غار کلهرود واقع در شهرستان شاهین شهر و میمه چنین طرحی با این نوع مشخصات توسط گروه مذکور تهیه و نصب شده است.

کهن باغشهر نیاسر با آثار ارزشمند تاریخی همچون چارتاقی، چشمه اسکندریه، آبشار، آسیاب آبی و حمام صفوی، باغ تاریخی تالار، کوشک صفوی و برج چالقاب در 15 کیلومتری کاشان قرار دارد.


 
 
اخبار دریافتی از تیم ایرانی، غار ورونیا
نویسنده : payam - ساعت ٩:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٥/۱٠
 

9/5/94

پس از چند ساعت توقف در فرودگاه ادلر نزدیک شهر سوشی بلاخره موفق شدیم با یوری کازیان تماس بگیرم و حضور خودمون رو اعلام کنیم . دقایقی بعد گنادی از دوستان یوری به فرودگاه امد و ما رو با خودش به محلی که یوری منتظر ما بود ، برد بارها زیاد بودن به همین خاطر مجبور شدیم به همراه دوست جوانمون انتوان که زبان انگلیسی بلد بود با بر داشتن هر یک کوله باری پیاده به مرز ابخازیا برویم که خیلی هم دور نبود . وجود انتوان برای سرعت بخشیدن به کارها خیلی موثر بود . بعد از گذر از پست مرزی همان نزدیکی نهاری خودمان خوردیم و سپس با یک دستگاه ون به محل اسکان در نزدیک ایستگاه قطار ساندریپش آمدیم .  بعد قرا ر دادن بارها کنار ساحل رفتیم و خستگی چند روز مسافرت با بارهای سنگین رو از تن بدر کردیم . روز بعد یعنی شنبه ١٠ مرداد ساعت ٨ صبح به سوخومی رفتیم جهت گرفتن ویزای آبخازیا و تهیه تدارکات برنامه . در برگشت به محل اسکان از یه کلیسا و دهنه یه غار به طول ١۴ کیلومتر که با یک سیفون شروع میشه بازدید کردیم .امروز کارهای عمومی تدارکات رو انجام میدیم و فردا به امید خدا میریم به سمت دهانه

اخبار دریافتی از یوسف سورنیا به وبلاک غارنوردی استان کردستان

 

در همین رابطه بخوانید...

تیم عازم عمیق ترین غار دنیا در راه استانبول


 
 
جشنواره فیلم های مستند کوتاه غارنوردی و غارشناسی 2015
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:۱٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/۱٠
 

نکته قابل توجه این است که این فیلم های مستند باید بین 3 تا 15 دقیقه باشند. آخرین مهلت ثبت نام 13 سپتامبر و آخرین مهلت ارسال 20 سپتامبر می باشد. این فستیوال در تاریخ 26 سپتامبر در شهر کارلواک کشور کرواسی برگزار خواهد شد.

ارسال از سعید هاشمی نژاد 

کمیته برگزاری پنجمین فستیوال غار از تمامی غارشناسان ، غارنوردان، کوهنوردان، زیست شناسان، زمین شناسان و هرکسی که علاقه مند به دنیای زیر زمین است دعوت بعمل می اورد که فیلمهای حرفه ای و آماتور خود را به فستیوال سالانه فیلم غار ارسال نمایند. این فستیوال در تاریخ 26 سپتامبر در شهر کارلواک کشور کرواسی برگزار خواهد شد.

به عنوان یکی از معدود فستیوال هایی که موضوعات مربوط به غار را شامل می شود این فستیوال در حال حاضر به لحاظ کیفیت و ثبات یکی از فستیوال های شناخته شده بین المللی به شمار می اید. این فستیوال با حمایت شهر کارلواک، کمیته غارشناسی انجمن کوهنوردی کرواسی، فدراسیون غارشناسی کرواسی، انجمن غارشناسی زاگرب و باشگاه غارشناسی کارلواک برگزار می گردد. این فستیوال تاکنون فیلمسازانی اهل کرواسی، بوسنی و هرزگوین، مونتنگرو، اسلونی، ایتالیا، اسلواکی، بریتانیای کبیر، برزیل، کانادا، ترکیه، اتریش، ایران، مجارستان، مالزی، پاکستان و ...  را پذیرا بوده است.  

نکته قابل توجه این است که این فیلم های مستند باید بین 3 تا 15 دقیقه باشند.

آخرین مهلت ثبت نام 13 سپتامبر و آخرین مهلت ارسال 20 سپتامبر می باشد.

جهت اطلاعات بیشتر و ثبت نام به سایت فستیوال مراجعه کنید

http://www.speleofilmfestival.eu/index_en.html

ارسال از سعید هاشمی نژاد

با تشکر از غارنیوز


 
 
کشف دندان 560 هزار ساله در فرانسه
نویسنده : payam - ساعت ٩:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/۸
 

دانشجوی باستان‌شناسی دندان یک انسان به قدمت 560 هزار سال را در جنوب‌غرب فرانسه پیدا کرد.

1438148442491_1438073661_tooth.closeup.jpg

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دندانی 560 هزار ساله در غاری ماقبل تاریخی که به تازگی در جنوب‌غربی فرانسه کشف شده، از سوی باستان‌شناسان به عنوان قدیمی‌ترین عضو یافت‌شده از بدن انسان شناخته شد

این دندان به همراه استخوان‌هایی از حیوانات هفته گذشته در «توتاول» یکی از مهم‌ترین مناطق ماقبل تاریخ اروپا پیدا شده است. در این پروژه بیش از 40 داوطلب زیر نظر دانشمندان به حفاری و کاوش می‌پردازند.

به گفته یکی از کارشناسان، این دندان می‌تواند فضای خالی بین کشف فسیل‌های قبلی از انسان‌ها در اسپانیا و آلمان را پر کند و اطلاعات ارزشمندی را در اختیار تاریخ‌دانان قرار دهد. استخوان‌ها و ابزاری درست‌شده از حیواناتی چون اسب، گوزن و بوفالو هم در این غار یافت شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، در این غار که 50 سال است مورد کاوش باستان‌شناسان قرار می‌گیرد، اکتشافات بزرگی صورت گرفته که یکی از آن‌ها پیدا شدن اسکلت‌ انسانی 450 هزار ساله در دهه 1970 میلادی است.

به گفته یکی از پژوهشگرانی که در این پروژه همکاری می‌کند، آزمایش و بررسی این دندان می‌تواند به نوع رژیم غذایی و عادات زندگی روزمره انسان‌های 560 هزار سال پیش بیانجامد.

منبع:خبرگزاری ایسنا


 
 
تیم عازم عمیق ترین غار دنیا در راه استانبول
نویسنده : payam - ساعت ۱:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٧
 

غارنوردان ایرانی که متشکل از 4 غارنورد هستند بامداد روز یکشنبه 4/5/94 ساعت 2 از راه زمینی با اتوبوس حرکت خود را به طرف ترکیه آغار نمودند.

اعضای تیم : یوسف سوری نیا (کرمانشاه) – هیوا احمدی (کردستان) – عبدالرضا ابراهیمی (کرمان) – امیر گودرزی (تهران)

ساعت 4 صبح دوشنبه از مرز رد شدیم از دوبایزید ساعت 7.5 به وقت ترکیه به سمت ترابوزن رفتیم . اونجا بود که متوجه شدیم چند وقتیه سرویس کشتی از ترابوزان به سوشی قطع شده . بعد از بررسی راه های رسیدن بهترین راه رو پرواز از استانبول دیدیم . فرودگاه رفتیم و بلیط رفتن از استانبول به سوشی و برگشت رو گرفتیم .

الان تو اتوبوس به سمت استانبول هستیم . فردا شب پرواز داریم ساعت 00:35 به سمت سوشی در کشور روسیه و انجا به تیم ملحق میشویم. ( پروژه بین المللی 2015)

اخبار دریافتی از یوسف سورنی نیا به غارنوردی استان کردستان

 

با ارزوی موفقیت توام با سلامتی برای این تیم 
 
گردهمایی بین المللی عکاسان غارنورد در ترکیه ۲۰۱۵
نویسنده : payam - ساعت ٩:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/۳
 

در سال ۲۰۱۱ اولین گردهمایی عکاسان غارنورد از سراسر دنیا در شهر اولارگو فرانسه با عنوان La Salle برگزار گردید .

عکاسانی از حدود ۲۰ کشور در آن شرکت نمودند. به گفته فیلیپ کروچه و میشل رندا عکاسان مشهور فرانسوی ، هدفشان از برگزاری این تور عکاسی آشنایی و به اشتراک گذاشتن تجربیات عکاسی غار بود.

دومین گرهمایی عکاسان در سال ۲۰۱۳ در شهر تریسته ایتالیا برگزار گردید. این گرهمایی نیز مانند اولین گردهمایی با حضور عکاسانی از ۱۵ کشور کار خود را آغاز نمود. 

1

 

اعزام تیم ایران به سومین تور عکاسی غارنوردی:

 

اکنون شهر پینارباشی ترکیه خود را برای برگزاری این گردهمایی در مرداد ماه جاری (جولای ۲۰۱۵) آماده میکند.

در این گرهمایی نیز طبق گفته مدیر برگزاری آن ۱۶ کشور حضور دارند. 

از ایران و انجمن غار و غارشناسی ایرانیان نیز ۷ نفر حضور دارند، این تیم متشکل از آقایان:

یونس شریعتمداری (مشهد)، رحمان عباسپور (تبریز) ، محمد خورشیدی (مشهد)، یوسف واقف (تهران)، مجید زرآوندی (اصفهان) و خانمها: فاطمه واقف (تهران)و لیلا کریمی (شیراز) میباشند.

 

اولین گروه از اعضا این تیم ، صبح روز پنجشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۴ از طریق مرز هوایی فرودگاه امام خمینی (ره) عازم کشور ترکیه شدند. نفرات این تیم را آقای یوسف واقف و خانمها فاطمه واقف و لیلا کریمی تشکیل میدادند. سایر اعضا این گروه نیز بامداد شنبه ۳ مرداد ماه ۱۳۹۴ به همین طریق عازم ترکیه خواهند شد. 

برای تمامی این عزیزان آرزوی موفقیت داریم 

 

اسامی کشورهای حاضر در این تور عکاسی:

ایران ، ترکیه ، ژاپن ، برزیل ، آلمان ، ایتالیا ، اسپانیا ، روسیه ، لبنان ، بلژیک ، انگلستان ، آمریکا ، سویس ، مجارستان و فرانسه  هستند.

 

منبع: انجمن غارنوردان و غارشناسی ایرانیان


 
 
شناسایی غار چاهی 75 متری در شاهو
نویسنده : payam - ساعت ٩:۱٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/۳
 

بعد از هماهنگی های لازم با دکتر قربانی (دکترای ژئوموفولوژی)  در تاریخ ۱۸\۴\۹۴ تیم غارنوردان سنندج ساعت 11:50 دقیقه از سنندج به سمت کامیاران حرکت کرده و ساعت 13:30 با دکتر دیدار نموده و از طریق گوگل ارت مسیر و منطقه را بررسی نمود. ساعت 15:25 به زیارتگاه حضرت عکاشه رفته و منتظر اقای دکتر اسکندری مرادی شدند.  بعد از ملحق شدن ایشان به تیم به سمت روستای تنگی ور حرکت نمودیم.  ساعت 18:20 ازتنگه  پشت روستا (تنگه دربند) به سمت چشمه چالابه  (چالاوه ) حرکت نمودیم. دره ای بسیار زیبا با دیواره های بلند و رود خانه فصلی که سنگ های کف رودخانه را آب شسته و صیقل داده است. در مسیر حرکت دکتر قربانی نحوه تشکیل غار ها و مناطق آن و همچنین منطقه ویژه کارستی  شاهو را به دوستان توضیح میداد. بعد از 1:30 دقیقه پیاده روی به یک دوراهی رسیدیم که سمت راست آن به چشمه و هوار مورد نظر(چالابه) میرسد . آن مسیر را در پیش گرفتیم.  ساعت 22:00 به هوار شیخ عزیز رسیدیم. یک تیم دو نفره جهت پیدا کردن چشمه جلوتر از تیم حرکت کردند که درنهایت ساعت20 :23کلیه نفرات به چشمه چالابه رسیدند و از آب گوارای آن بهره مند شدند. کمپ در نزدیکی چشمه بر پا شد و بعد از صرف شام هیوا احمدی زمان حرکت و تجهیزات را اعلام کرد. صبح ساعت 5:50 بیدار باش بود بعد ازصبحانه  و جمع کردن وسایل،  ساعت 7 از شیب نبستا تندی صعود کردیم و پس از یک ساعت سی دقیقه  به دشت موسوم به «بان گوی» رسیدیم.  یک دشت نسبتا هموار کارستی که فروچاله های زیادی در سطح آن تشکیل شده است.  ارتفاع متوسط این سطح 2250 متر است. دکتر قربانی آدرس تقریبی غار را که یک غار عمودی است بلد بود. ایشان قبلاً از این غار بازدید کرده بودند. درمطالعات کارست به این نوع غارهای عمودی که دارای آب هستند چاه طبیعی یا سنوت(cenote) گفته می شود. مردم دامدار محل در گذشته به وسیله طناب و سطل از این چاه طبیعی اب بیرون میاوردند. پیدا کردن دهانه غار نیاز به پیمایش میدانی داشت که برای پیدا کردن آن با تشکیل دو تیم جستجو در حاشیه غربی دشت بان گوی بالاخره ساعت حدود 12:30 دهانه چاه در ارتفاع تقریبی 2350 متری در حاشیه جنوب غربی دشت بان گوی پیدا شد.  پس از مطلع کردن سایر اعضای گروه از موقعیت غار و جمع شدن آنها، هیوا احمدی با آماده کردن وسایل مشغول بستن کارگاه شد و با دو کارگاه طبیعی و یک تک رول 10میلی متر به کف چاه رسید. با کمال تعجب حدود 20 سانتی متر آب در در کف چاه بود.  چاهی  که به گفته مردم محل دارای آب فراوانی بود.  خط آب(داغ آب) بر روی دیواره غار   حدود 15 متر بود که نشان می دهد این چاه طبیعی قبلاً پر آب بوده است. کم آبی و خشک سالی و کم بود ذخایر برفی در سالهای اخیر باعث خشک شدن تقریبی این چاه طبیعی شده است.  بعد از هیوا ، اسرا  عضو دیگر گروه هم از غار بازدید نمود. عمق این چاه طبیعی که به «بیره ئاوداره» به معنای چاه آبدار معروف است  75 متر بود. بعد از گرفتن چند عکس   مشغول جمع کردن طنابها شدیم و ره را به سمت کمپ پیش گرفتیم. در مسیر برگشت دکتر قربانی و مرادی جلوتر ازما حرکت کردند. ما هم  بعد اررسیدن به کمپ و جمع کردن وسایل و خوردن مختصر غذایی به سمت روستا باز گشتیم. 

1

2


چند نکته:

از روستا خارج  شوید و داخل تنگه قرار گیرید آنتن موبایل وجود نداره تا بان گوی. در صورت نیاز به تلفن امدادی باید به یال اطراف صعود کرده که خود 1:30 دقیقه زمان لازم دارد.

در فصل تابستان تنگه بسیار گرم میباشد که مصرف آب را به شدت افزایش می دهد.

با توجه به کارستی بودن منطقه جریان سطحی آب به ویژه درفصل تابستان وجود ندارد و چشمه ها به شدت پراکنده هستند. به طوری که فاصله تا نزدیک ترین چشمه از سمت روستا و در مسیر انتخابی گروه 5 ساعت کوهپیمای  نیاز دارد.

نزدیک ترین پایگاه امدا د و نجات مرکز بهداشت درروستای  کاشتر میباشد 

اعضای تیم : یوسف عبدلملکی (قروه ) احمد رستمی ، داود مفاخری ،اسرا مفاخری،سامان مفاخری،مناف فاتحی،سوما اقا میری (سنندج) هیوااحمدی (سنندج - سرپرست)

دکتر محمد صدیق قربانی (کامیاران) دکتر اسکندر مرادی (سنندج)

گزارش

 احمد رستمی – دکتر قربانی

4

منبع: انجمن غارنوردان و غارشناسی ایرانیان


 
 
غار آفتاب (کرفتو)،‌ ارثیه بلاتکیف تمدن ایران
نویسنده : payam - ساعت ۸:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/۱
 

«کرفتو» در زبان کردی به معنی غار آفتاب است؛ بزرگترین غار دست‌کَند ایران، با 750 متر طول اکتشاف‌شده و تعداد زیادی دهلیزهای کشف‌نشده در استان کردستان بین سقز و دیوان‌دره قرار دارد.خود غار این طور که زمین‌شناسان می‌گویند ‌متعلق به دوره‌های میانی حیات زمین است که بعد از عقب رفتن آب‌ها، از زیر دریا بیرون آمده و تحقیقات نشان می‌دهد که در دوره پیش از تاریخ، محل سکونت انسان‌های اولیه بوده است.

 اگر برای دیدن دست‌نگاره‌های بشر اولیه هیجان‌زده می‌شوید لازم نیست تا اسپانیا و فرانسه بروید؛ غار کرفتو تعدادی از این نگاره‌های باستانی را به صورت حجاری روی دیوارهای خود دارد؛ نقش‌هایی از گوزن و حیوان‌های ناشناخته دیگر.

 

 

کرفتو - غار آفتاب

به غیر از این غار، کرفتو در دوره‌های مختلف کاربردهای جالب دیگری هم داشته است. باستان‌شناسان می‌گویند این غار در دوره‌ای از تاریخ ایران استفاده‌ای به عنوان معبد داشته است. میتراپرستان که قبل از سلطه حکومت زرتشتی بر سرتاسر کشور آزادانه در فلات ایران زندگی می‌کردند، غار کرفتو را به عنوان یکی از عبادتگاه‌های خودشان انتخاب کرده بودند. بعدها وقتی دین زرتشت در سایه حکومت هخامنشی گسترش پیدا کرد،‌ پیروان میترا که مورد قبول نبودند، برای حفظ معبدشان از گزند و حمله، آنها را در پشت سنگچین‌های منظمی پنهان کردند تا حفظش کنند.

در دوره‌های بعدی، این غار موارد استفاده دیگری هم پیدا کرد. ساخت «گور دخمه» که شکل رایج برای دفن مردگان در دوره‌های هخامنشی بوده است،‌ غار کرفتو را به گورستان تبدیل کرد؛ جایی که در آن سالن‌های مختلف به عنوان پیشخوان، ‌نمازخانه و اتاقی که اجساد را در آن قرار داده بودند وجود داشته است.

در سال‌های سلسله سلوکیان ‌که اصالتاً یونانی‌تبار بوده‌اند،‌ غار کرفتو همچنان به صورت یک مقبره باقی مانده است. در ورودی یکی از اتاق‌های این غار که در طبقه سوم آن قرار دارد، نوشته‌ای ‌به زبان یونانی روی سنگ کنده شده که می‌گوید: «در این مکان هراکلیس خفته است»؛ نشانه‌ای از اینکه از گور دخمه‌ها حتی دوره سلوکیان نیز استفاده می‌شد.

این احتمال وجود دارد که غار در دوره ساسانیان هم همچنان به همان صورت گور دخمه مورد استفاده بوده است.

بعد از ورود اعراب به ایران،‌ موارد استفاده غار آفتاب باز هم تنوع بیشتری یافت. ‌این بار نه به‌عنوان زیارتگاه یا مقربه بلکه محلی برای زندگی انسان‌ها ؛ جایی که احتمالا در سده چهارم هجری هنوز هم انسان‌ها با حیوانات اهلی و گله‌های بز و گوسفندشان در آن زندگی می‌کردند یا برای در امان ماندن از بلاهای طبیعی به آن پناه می‌بردند.‌ در سنگ‌های سازنده سالن‌های بزرگ غار هنوز هم کنده‌کاری‌هایی را که برای بستن مهار حیوانات از آن‌ها استفاده شده می‌توان دید.