غارنوردی استان کردستان

غارها میراث گران بهاء هستند که از گذشتگان به ارث رسیده اند و بدون تخریب باید تقدیم ایندگان کنیم

گزارشی از آغاز و روز اول دوره امداد و نجات غار برای غارنوردان ترکیه
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۳/۳٠
 

به گزارش کارگروه غارنوردی و غارشناسی فدراسیون؛ دوره نجات غار ویژه میهمانان از کشور ترکیه توسط کارگروه غارنوردی و غارشناسی فدراسیون به میزبانی باشگاه کاهار کرج و هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان البرز و با مساعدت جمعیت هلال احمر شهرستان کرج در شهر کرج، آغاز گردید. شایان ذکر است روز نخست دوره (جمعه 29 خرداد ماه) به مرور و تدریس تکنیک‌های امداد انفرادی اختصاص دارد . در ادامه تصاویری از این دوره را ملاحظه می‌نمائید.

منبع: فدراسیون کوهنوردی

 
 
اولین مرحله از اردوهای غارنوردی با رویکرد استعدادیابی / غار «هامپوئیل»
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۳/۳٠
 

بنا بر گزارش کارگروه غارنوردی و غارشناسی فدراسیون؛ اولین مرحله از اردوهای غارنوردی با رویکرد استعدادیابی و گسترش سطح کیفی غارنوردی از تاریخ 21 لغایت 22 خرداد ماه در غار «هامپوئیل» برگزار گردید.

این اردو با حضور 31 نفر از 10 استان کشور و در دو بخش مردان و زنان با مرور و تمرین مسائل مختلف در قالب تیم های مجزا و با توجه به سطح توانایی متفاوت نفرات، به تمام اهداف از قبل تعیین شده رسید. لازم به ذکر است نفرات منتخب در اردوی دوم که در غار «سم» برگزار خواهد شد، حضور خواهند یافت.

شایان ذکر است این مرحله با همکاری و مساعدت ستودنی جمعیت هلال احمر شهرستان مراغه و به ویژه شخص ریاست محترم جمعیت این شهرستان همراه بود.

منبع: پایگاه خبری فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی


 
 
موجود ناشناخته در غار علیصدر+عکس
نویسنده : payam - ساعت ۸:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۳/٢٦
 

غار علیصدر تنها غار تالابی ایران و جزو معدود غارهای آبی جهان است. این غار در کبودرآهنگ همدان قرار دارد. ارتفاع غار از سطح دریا 2100 متر است و محوطه درون غار دالان‌های پیچ در پیچ و دهلیزهای مختلفی دارد. همچنین درون غار، دریاچه بزرگی واقع شده است که عمق زیادی دارد.

http://media.isna.ir/content/1434349166517_1.jpg/4

 به دلیل نبود نور در غارها، اصولا موجودات زنده به سختی امکان زندگی را در این محیط ‌را می‌یابند. نه تنها برای جانواران، که زندگی گیاهان هم در غار دشوار است. اما دو سال پیش یک تیم غواصی در زمان کاوش در آب‌های غار علیصدر به یک گونه جانوری سخت‌پوست، برخوردند که به نظر آنها ناشناخته می‌رسد. در آن زمان امکان نمونه‌برداری از این گونه برای این تیم فراهم نشد. بعد از آن‌ها، یک تیم دانشجویی وارد غار می‌شود و اعضا، به جانوری برمی‌خورند که از آن نمونه می‌گیرند و به آن اسم «نیفارگوس علیصدری» را می‌دهند.

 حالا بعد از دو سال، این تیم غواصی دوباره به آب‌های غار علیصدر بازگشته و از این سخت‌پوس نادر نمونه‌برداری کرده است. «سیامک درخشان» غواصی که درون آب‌های غار را کاوش کرده درباره این موجود می‌گوید: «در غار علیصدر به غیر از تک‌سلولی‌ها و جلبک‌ها که به خاطر رفت و آمدها در غار به وجود آمده‌اند، موجود زنده دیگری در غار نیست. ما تقریباً از آب‌ها سطحی تا عمق غار را کاوش کرده‌ایم، مگر بخش‌هایی که برای انسان قابل دسترسی نیست و به گونه دیگری بر نخوردیم جز همین سخت‌پوست که اکنون آن را برای شناسایی به آزمایشگاه‌های کشور و آزمایشگاه‌های خارجی ارائه داده‌ایم که ببینم این موجود چیست و آیا همان نیفارگوس علیصدری است یا خیر».

 او در توصیف این سخت‌پوست هم اضافه می‌کند: «طول این موجود - اگر بدنش را کشیده در نظر بگیریم - دو سانتی‌متر است و به نظر، کور است و نیازی به نور ندارد. این موجود در غار احتمالا از املاح و تک سلولی‌های غار تغذیه می‌کند. فکر می‌کنم این موجود به زندگی سخت عادت دارد. حدود یک ماه است که این سخت‌پوست در یک قوطی زندگی می‌کند و هنوز زنده است.»

http://media.isna.ir/content/1434349166673_2.jpg/4

منبع: خبرگزاری ایسنا دوشنبه 25 خرداد 1394


 
 
زندگی سه هزار خفاش دم موشی در غار کوه بزمان زاهدان
نویسنده : payam - ساعت ۱:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۳/٢٤
 

زاهدان - ایرنا - رییس اداره حفاظت محیط زیست ایرانشهر گفت: بیش از سه هزار خفاش دم موشی در منطقه ای بکر و زیبا به نام کوه میوه بزمان این شهرستان زیست می کنند.

محمدانور هاشمزهی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: غار خفاش های دم موشی به طول 60 متر در 40 کیلومتری بخش بزمان و 140 کیلومتری ایرانشهر واقع شده و حضور این پرندگان چشم هر بیننده ای را به منطقه جلب می کند.

وی گفت: خفاش دم موشی دمی دراز و باریک دارد که یک سوم آن را پرده پوشانده است.

وی اظهار کرد: خفاش دم موشی وقتی که از عقب به داخل شکاف های باریک غار می رود از حس لامسه دم خود استفاده می کند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست ایرانشهر گفت: خفاش دم موشی گوش های بزرگی دارد که به وسیله یک نوار پوستی بالای سرش به هم متصل شده است.

وی افزود: این نوع خفاش بال های باریکی دارد، پروازش مستقیم و سریع است و از حشرات تغذیه می کند.

هاشمزهی اضافه کرد: خفاش دم موشی خواب زمستانه ندارد و در فصل سرما که پیدا کردن غذا دشوار است با سوزاندن چربی های ذخیره در بدن به زندگی خود ادامه می دهد.

ایرانشهر در فاصله 340 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا 23 خرداد 1394


 
 
تبریک به دو انجمن غار و غارشناسی و کوه‌نوردی
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۳/۱٩
 

فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی مراتب تبریک خود را به منظور کسب تندیس و لوح تقدیر دو انجمن «غار و غارشناسی» و «کوه‌نوردی» در زمینه حفاظت از محیط زیست که روز گذشته از سوی «ریاست محترم جمهور» صورت گرفت، به این دو سازمان مردم نهاد و حافظ محیط زیست کوهستان اعلام نماید. امید است تمامی علاقمندان طبیعت با مشارکت و پشتیبانی از طرح‌های زیست محیطی در حفاظت از طبیعت زیبای کوهستان کوشا باشند

 تبریک فدراسیون به دو انجمن «غار و غارشناسی» و «کوه‌نوردی»

منبع: فدراسیون کوهنوردی


 
 
گزارش برنامه اکتشاف غار «جوجار» + کروکی‌ها
نویسنده : payam - ساعت ٧:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۳/٩
 

کارگروه غارنوردی و غارشناسی فدراسیون گزارش برنامه اکتشاف غار «جوجار» در سال 93 را به همراه کروکی مسیرها، به شرح فایل پیوست منتشر کرد ...

فایل پیوست را دریافت، ملاحظه و مورد بهره برداری قرار دهید:

 

   

پیوست

اندازه

754-file-1746657065.pdf

229.81 KB

754-file-912304959.pdf

107.73 KB

مشروح گزارش به همراه عکس

5.14 MB

 منبع: فدراسیون کوهنوردی


 
 
گزارش دوره بین المللی امداد غار بانوان در کشور اسلوونی
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۳/۸
 

کشور جمهوری اسلوونی، واقع در جنوب اروپای مرکزی، امسال میزبان برگزاری اولین دوره امداد در غار برای بانوان بود. این دوره توسط مربی امداد غار اسلوونی، آلش اشتراتزر، از سوی کلوپ غارنوردی دومژل برگزار و از سمت سازمان امداد و نجات غار اسلوونی و اداره امداد بحران و حفاظت شهری اسلوونی، مورد حمایت قرار گرفت.

در این دوره که هشت روز، شامل هشتاد ساعت تمرینات تئوری و عملی را شامل می گردید، بانوان غارنورد از کشورهای آلمان، بوسنی، اسلوونی و ایران، شرکت داشتند که از هر کشور چهار نفر و از اسلوونی پنج نفر حضور بهم رساندند.

اولین دوره امداد غار بانوان از تاریخ 25 آوریل در منطقه کارستی و جنگلی سزنا، کار خود را آغاز نمود و در تاریخ 2 می با اعطا مدارک دوره از سوی سه سازمان برگزار کننده، خاتمه یافت.

محل تمرینات خارج از غار، دره ای در مجاورت محل کمپ بود که کارگاههای آن توسط شرکت کنندگان، رولکوبی و آماده گردید و سپس طی روزهای متوالی، کلیه مباحث شامل امداد انفرادی و نیز مباحث امداد غار شامل کارگاههای امداد، سیستم های بالاکشی افقی و در شیب کم، سیستم های بالاکشی عمودی کانترویت (وزن مخالف)، نصب تیرول و عبور مصدوم بر روی تیرول، آموزش و مورد تمرین قرار گرفت.

دو روز از دوره نیز به عملیات امداد و حمل مصدوم در دو غار عمودی به نامهای آنژه و لوشت یاما اختصاص یافت. در طی این دو عملیات، شرکت کنندگان اقدام به نصب و رولکوبی کارگاههای امداد مورد نیاز در چاهها و طول افقی مسیر کرده و مصدوم را پس از تثبیت در بسکت به بیرون انتقال دادند.

با اتمام دوره، کلیه شرکت کنندگان به کشورهای خود بازگشتند و بانوان غارنورد ایرانی نیز شهر لوبلیانا، پایتخت اسلوونی، را به مقصد ایران ترک نمود.

شرکت کنندگان از ایران:

سارا عدالتیان - مشهد

الهه حمیدی – مشهد

مرجان خاندانی – کرمان

افسانه مینایی – تهران


 
 
غار چال‌نخجیر به علت بی‌تدبیری مدیران در حال نابودی است
نویسنده : payam - ساعت ٦:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۳/٧
 

یک استاد دانشگاه در گفت‌وگو با تسنیم:

غار چال‌نخجیر به علت بی‌تدبیری مدیران در حال نابودی است

خبرگزاری تسنیم: یک استاد دانشگاه گفت: غار چال‌نخجیر به علت بی‌تدبیری مدیران در حال نابودی است چرا که در غار تونل غیرعلمی زدند و هم اکنون به دلیل ورود جریان هوای غلط به آن، این غار زیبا در معرض انقراض است.

غار چال نخجیر دلیجان

حاجی کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، با بیان اینکه غارها بسیار حساس هستند و اینکه ما چه غاری را با چه تمهیداتی در معرض بازدیدکننده قرار دهیم مهم است اظهار داشت: نباید در مورد غارهای کشور مطالعه نشده کار نکنیم؛ گاهی اوقات غارهای زیبایی مانند چال‌نخجیر دلیجان را غیرعلمی باز کردند و در آن تونلی زدند که به همین دلیل جریان هوایی در تونل ایجاد شد و شرایط آب و هوایی داخل غار را به هم ریخت و در حال حاضر این غار در حال نابودی است.

وی اضافه کرد: چرا این کار صورت گرفته است؟ چون افرادی برای آن تصمیم گرفتند که فقط از زاویه جلب توریست و معرفی به آن نگاه کردند در حالی که اگر مطالعه می‌شد و زیست‌شناس، زمین‌شناس، باستان‌شناس و غارشناس با هم در آن تصمیم‌ می‌گرفتند تصمیم جامع و کاملی گرفته می‌شد و با عث می‌شد که بعدها همدیگر را متهم نکنند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اهمیت غارنوردی خاطرنشان کرد: بسیاری از غارنوردان ما از دیدگاه ورزشی یا حس کنجکاوی و شناخت درون زمین به این رشته می‌آیند و ممکن است دانش زیادی در زمینه غارشناسی نداشته باشند لذا غارشناسی و غارنوردان می‌توانند دو بازوی خوب برای هم باشند.

حاجی‌کریمی گفت: ضمن اینکه باید تشویق به ورزش غارنوردی کنیم از آن طرف هم باید مراقب باشیم غارنوردی را با غارشناسی اشتباه نکنیم و فکر نکنیم فقط تهیه نقشه غارها کافی است و مطالعات دیگری نیاز نیست.

  
 
کشف 286 غار و پناهگاه صخره‌ای در کرمانشاه
نویسنده : payam - ساعت ٥:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۳/٧
 

یک باستان شناس برجسته کشور گفت: تاکنون 286 غار و پناهگاه صخره‌ای در استان کرمانشاه کشف شده است.

1428296267594_333.jpg

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، دکتر سامان حیدری گوران در همایش فعالان و دست‌اندرکاران عرصه میراث فرهنگی کرمانشاه که امروز(دوم خرداد) برگزار شد، با ارائه سخنرانی با موضوع «جایگاه کرمانشاه در فلات ایران در دوران پیش از تاریخ»، اظهار کرد: اگر این اصل را قبول داشته باشیم که انسان از غرب به شرق آمده باید اذعان کرد که کرمانشاه جزو اولین مناطقی بوده که در ایران توسط انسان مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در استان کرمانشاه چندین دشت کم ارتفاع مثل دشت بیستون و دشت کرمانشاه داریم که بهترین مکان در فلات ایران برای سکنای انسان‌های نخستین به شمار می‌رود.

این باستان شناس برجسته کشور اظهار کرد: مساحت دشت‌های کم ارتفاع کرمانشاه و بیستون چیزی حدود 5000 کیلومترمربع است که از آن به عنوان یکی از حاصلخیزترین دشت‌های کوهستان زاگرس یاد می‌شود.

حیدری گوران در ادامه با اشاره به این که از حدود سه میلیون سال پیش فعالیت‌های انسان از لحاظ فرهنگی شروع می‌شود که به آن دوران «پارینه سنگی کهن» می‌گویند، گفت: استفاده گسترده انسان از غارها در دوران پارینه سنگی نوین و فراپارینه سنگی یعنی حدود 18 هزار سال پیش دیده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در استان کرمانشاه که بخشی از فلات ایران به شمار می‌رود غارها و پناهگاه‌های صخره‌ای بسیاری کشف شده که حاکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این دیار برای انسان‌های عصر غارنشینی بوده است.

این باستان‌شناس برجسته کشور تصریح کرد: تاکنون 286 غار و پناهگاه صخره‌ای در استان کرمانشاه توسط باستان شناسان کشف شده که برخی از آنها مورد بررسی و کاوش قرار گرفته‌اند.

حیدری گوران گفت: ابزارهای سنگی بسیار ارزشمندی در این غارها و پناهگاه‌های صخره‌ای به دست آمده است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر مشغول کاوش در غار رازآور کرمانشاه هستیم که این غار یکی از ارزشمندترین پناهگاه‌های انسان‌های عصر پارینه سنگی بوده است.

این باستان شناس برجسته کشور گفت: منطقه کرمانشاه دارای بیشترین آثار باستانی مربوط به دوران پارینه سنگی در کشور است.

منبع: ایسنا شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۴


 
 
برگزاری اولین مرحله اردوی غارنوردی
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۳/٤
 

به آگاهی می‌رساند؛ کارگروه غارنوردی و غارشناسی این فدراسیون در نظر دارد با همکاری و تعامل هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان آذربایجان شرقی و قزوین و نظارت این کارگروه، به منظور استعدادیابی غارنوردی در سطح کشور و در راستای برگزاری اکسپدیشن‌های داخلی و خارجی سه مرحله این اردوها را در دو بخش آقایان و بانوان برگزار نماید.

- زمان برگزاری مرحله اول اردو: 21 تا 22 خرداد ماه سال جاری

- محل برگزاری مرحله اول اردو: آذربایجان شرقی، شهر مراغه، غار هامپوئیل

- شرایط و مدارک مورد نیاز:

ـ دارا بودن بیمه ورزشی سال 94
ـ گواهی صحت سلامت
ـ معرفی نامه از هیأت استان
ـ لوازم شب مانی و کمپ
ـ ست کامل غارنوردی
ـ دارا بودن حداقل مدرک کاراموزی غارنوردی
ـ هر نفر 25 متر طناب استاتیک
ـ هر نفر 5 عدد کارابین
ـ ست کامل رول کوبی به همراه 5 عدد رول و صفحه رول
- هزینه: ارائه اصل فیش واریزی به مبلغ 500000 ریال به حساب سیبا شماره 0106008114002 بانک ملی شعبه پیام انقلاب اسلامی کد 98 به نام فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی.

هزینه ایاب و ذهاب و تغذیه به عهده شرکت کنندگان خواهد بود.

شرکت کنندگان تا شهریور ماه 94 فرصت خواهند داشت تا نسبت به اخذ حد نصاب‌ها و پیش‌نیازهای لازم مطابق با دستورالعمل کارگروه غارنوردی و غارشناسی و ویژگی‌های برنامه اقدام نمایند.

آخرین مهلت ثبت نام و ارسال مدارک 16خرداد 94 می‌باشد.

از برگزیدگان این اردوها برای اعزام جهت اکتشاف‌های داخلی و خارجی دعوت خواهد شد.

ـ شرکت کنندگان می‌توانند جهت هماهنگی و حضور در مرحله اول اردو با آقای احمد خاتونی با شماره‌ 09143113113 و یا آقای حسین عبدالعلی زاده به شماره 09143041522 تماس حاصل نمایند.

مقتضی است کلیه هیأت‌های کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان‌ها نسبت به اطلاع‌رسانی مراتب مذکور اقدامات و حمایت لازم را صورت دهند.

شماره نامه 1109 مورخ: 3 خرداد

منبع: پایگاه خبری فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی


 
 
سمینار علمی، اهمیت، محافظت و مخاطرات در غارها در دانشگاه کردستان
نویسنده : payam - ساعت ٩:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۳/٢
 

طبق هماهنگی های قبلی با گروه و انجمن علمی ژئومورفولوژی دانشگاه کردستان و با همکاری گروه کوهنوردی و غارشناسی آرش سنندج در مورخ دوشنبه 28/2/94 این سمینار علمی- آموزشی تحت عنوان " اهمیت، محافظت و مخاطرات در غارها" برای دانشگاهیان و رشته های مربوطه به منظور فرهنگ سازی بیشتر و آموزش های لازم کارهای پژوهشی در غارها در محل آمفی تئاتر دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی (دانشگاه کردستان)  برگزار شد. و در پایان با اهدای لوح و جوایزی به سخنران این سمینار جناب آقای پیام رضابخش، از طرف گروه ژئومورفولوژی دانشگاه قدردانی شد.

تشکر و سپاس از مدیر­گروه محترم ژئومورفولوژی جناب آقای دکتر سعید خضری و انجمن علمی زمین شناسان.


منبع: وب سایت گروه کوهنوردی و غارشناسی آرش سنندج