غارنوردی استان کردستان

غارها میراث گران بهاء هستند که از گذشتگان به ارث رسیده اند و بدون تخریب باید تقدیم ایندگان کنیم

کشف و شناسایی یک غار مربوط به دوره اسلامی در چرام
نویسنده : payam - ساعت ٢:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٢/۳۱
 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد از کشف و شناسایی یک غار مربوط به دوره اسلامی در شهرستان چرام این استان خبر داد

1431855855961_95904.jpg

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه کهگیلویه و بویراحمد، محمود باقری در نشست با خبرنگاران افزود: یک غار مربوط به دوره اسلامی در منطقه گردشگری و سردسیری جوخانه بخش سرفاریاب و واقع در ۵۰ متری جاده ارتباطی باغچه سادات - جلیل - سرفاریاب کشف شد.

وی اظهار کرد: تا کنون نزدیک به 250 متر عمق و ۱۸۰۰ متر طول این غار شناسایی شده است که به‌علت محدودیت‌های امکانات و تجهیزات هیئتی غارنوردی از تهران به استان دعوت شدند تا ادامه کار را انجام دهند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: بر اساس مطالعات انجام شده این غار کشف شده پنجمین غار طولانی و عمیق کشور است که با همکاری هیئت غارنوردی، استانداری و میراث فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد کشف شد.

باقری تصریح کرد: با تکمیل مطالعات و بررسی بیشتر کاوشگران این احتمال وجود دارد که غار کشف شده طولانی‌ترین و عمیق‌ترین غار کشور باشد.

وی ادامه داد: در قسمتی از این غار راه پله‌ها و سفال‌هایی مربوط به ۱۴۰۰ سال قبل پیدا شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: امکان اینکه در یکی از قسمت‌های آن زندگی انسان وجود داشته، دور از ذهن نیست.

باقری گفت: حدود ۸۰۰۰ شیء تاریخی در حوزه میراث فرهنگی در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که از این تعداد ۳۰۰ مورد در موزه یاسوج در معرض دید عموم قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: بیش از ۷۰۰ شیء تاریخی استان تاکنون در فهرست آثار ملی ثبت شده و کار مرمت و مستندسازی ۱۷۰ اثر تاریخی این استان برای ثبت در فهرست آثار ملی نیز در حال انجام است.

منبع: ایسنا 29 اردیبهشت 1394


 
 
کشف شواهدی از آدمخواری در انگلیس در غار «گاف»
نویسنده : payam - ساعت ٤:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٢/٢٥
 

محققان موفق به کشف شواهدی از آدمخواری در انگلیس در حدود 1500 سال قبل شدند.

در شرایطی که محققان اروپایی قصد دارند با برگزاری همایشی در شهر منچستر انگلیس در ماه سپتامبر، تاریخچه آدمخواری در این قاره را بررسی کنند، محققان موفق کشف شواهدی از آدمخواری در انگلیس در حدود 1500 سال قبل شدند.

طبق نتایج تحقیقات انجام شده از سوی محققان موزه تاریخ طبیعی لندن و دانشگاهی در اسپانیا، شواهد زیادی از آدمخواری در غار «گاف» در جنوب غربی انگلیس بدست آمده که نشان می دهد آدمخواری در انگلیس در حدود 1500 سال قبل رواج داشته، این در حالیست که حدود یک دهه از کشف نخستین نشانه ‌های آدمخواری در اروپا می گذرد و تعدادی از محققان با استناد به آثار کشف شده در غارهایی در اسپانیا، تاریخچه آدمخواری در این قاره را به دهها هزار سال قبل برده و عده‌ای نیز بر این باورند که این عمل تا چند هزار سال قبل نیز رواج داشته است.

در سال 2010 نیز باستانشناسان در جریان کاو‌شهای خود در یکی از اتاق‌های غار مشهور «ال سیدرن» در شرق اسپانیا موفق به کشف استخوا‌نهای یک خانواده 12 نفره شدند که در حدود 49 هزار سال قبل توسط دیگر انسانها کشته و خورده شده بودند.

محققان همچنین کشف استخوانهای حیوانات در غارهای ال سیدرن را نشانگر این امر می‌ دانند که انگیزه ساکنان این غارها از آدمخواری کمبود غذا نبوده و تنها بدلیل علاقه‌ به گوشت انسان آدمخواری می‌کرده اند.

منبع: خبرگزاری فارس 23 اردیبهشت 1394


 
 
بشر 148 هزار سال پیش در غار هومیان می‎زیسته است
نویسنده : payam - ساعت ٦:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٢/٢۱
 

یک کارشناس میراث‌فرهنگی گفت: غارهای منقوش و نقوش صخره‎ای لرستان در دنیا بی‎نظیر است.

 «عطا حسن‎پور» در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی لرستان، اظهار کرد: در لرستان غارهای منقوش و نقوش صخره‎ای فراوانی وجود دارد و در این رابطه استان حرف زیادی برای گفتن دارد.

 وی تصریح کرد: در دنیا به جز لرستان تنها دو غار وجود دارد که در آنها نقاشی صخره‎ای ترسیم شده است و آنها در فرانسه و اسپانیا قرار دارند.

 حسن‎پور ادامه داد: اما در لرستان تنها در شهرستان کوهدشت 6 پناهگاه صخره‎ای و غار گوشه در معمولان پلدختر را داریم. سایر پناهگاه‎های صخره‎ای شامل هومیان، میرملاس، سنگ مهرداد، برد اسبی و... است.

 این کارشناس میراث‌فرهنگی اظهار کرد: هم‌چنین نقوش صخره‎ای در رأس کوه سر سورن کوهدشت وجود دارد که مربوط به پیش از تاریخ هستند. طی کاوشی که پیش از انقلاب در پناهگاه هومیان 2 صورت گرانجام شد در لایه‎های باستانی آن یک استخوان انسان به‌دست آمد که مورد آزمایش کربن 14 قرار گرفت و روی آن تاریخ‎گذاری مطلق انجام شد.

 وی خاطرنشان کرد: این کشف عظیم‎ترین تاریخ‎گذاری در غارهای جهان بوده و تاریخی برابر 148 هزار سال سکونت بشر در غار یا پناهگاه هومیان را بیان می‎کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا شنبه ۱۹ اردیبهشت


 
 
تدارک چاپ کتابی در مورد دوره‌ی، آموزش عکاسی غار
نویسنده : payam - ساعت ۸:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٢/۱٩
 

به گزارش کارگروه غارنوردی و غارشناسی فدراسیون؛ بنا بر اعلام اساتید دوره مبنی بر تدارک چاپ کتابی در مورد دوره آموزش عکاسی غار که فروردین ماه در کشورمان برگزار شد، از شرکت کنندگان درخواست می‌شود حداکثر تا 25 اردیبهشت ماه موارد زیر را به ایمیل caving@msfi.ir ارسال نمایند: ...

- عکس شخصی

- معرفی شرکت کننده به زبان انگلیسی

- سه عدد عکس غار (منتخب) که توسط شرکت کننده در آن دوره تهیه شده است (اساتید دو عکس را برای چاپ گزینش خواهند کرد)

شایان ذکر است این کتاب توسط اساتید دوره، در فرانسه منتشر می‌شود و نسخه‌ای از آن برای شرکت کنندگان ارسال خواهد شد.

منبع:فدراسیون کوهنوردی


 
 
گامی جهانی در راه حفاظت از غارها و کارست
نویسنده : payam - ساعت ٩:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٢/۱٥
 

اتحادیه جهانی غارشناسی UIS در نظر دارد سال 2021 را به عنوان سال غارها و کارست به سازمان یونسکو پیشنهاد دهد. در همین راستا چندی پیش ایمیلی از "فادی نادر"، دبیر کل اتحادیه، دریافت داشتم که جلسه فوق العاده مجمع را بصورت آنلاین اعلام نموده بود. در این ایمیل برگ رایی با دو گزینه آری و خیر ارسال شده و از نمایندگان کشورهای فعال در اتحادیه خواسته شده بود که با رای آری پیشنهاد فوق را حمایت نمایند.  ارسال از سعید هاشمی نژاد

از آنجایی که این امر اولین وظیفه کاری من به عنوان نماینده ایران در اتحادیه به شمار می رفت بلافاصله ایمیلی به اقای" نظام دوست"، رئیس انجمن غار و غارشناسی ایرانیان و آقای "رضا زارعی"، رئیس فدراسیون کوهنوردی ارسال کرده و آنها را در جریان ما وقع قرار داده و پس از اعلام نظر شخصی ام مبنی بر جواب آری، ترجمه خلاصه ای از اهداف و همچنین انتظارات پس از جواب آری را ارایه نمودم.
پس از دریافت نظر مثبت روسای انجمن و فدراسیون، رای مثبت ایران را به پیشنهاد فوق اعلام نمودم.
 
ایمیل اینجانب:
 
آقایان نظام دوست و زارعی
روسای محترم انجمن غار و غارشناسی ایرانیان و فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی ایران
طی نامه واصله از دبیر اتحادیه،فادی نادر، خطاب به نمایندگان کشورهای عضو در اتحادیه، درخواست مجوز مجمع عمومی با رای فوق العاده جهت پیشنهاد سال 2021 به عنوان سال بین المللی غارها و کارست به سازمان یونسکو شده است.
بطور خلاصه جهت اطلاع اهم این پیشنهاد حضورتان ارایه می گردد
هدف از این تصمیم به شرح زیر می باشد:
 
اتحادیه جهانی غارشناسی و کشورهای عضو آن بر اهمیت غارها و نواحی کارستی، ارزش آنها برای دنیا و نیاز به حفاظت و مدیریت مناسب  آنها واقف هستند. با این وجود تعداد کمی افراد غیر غارشناس شامل دانشمندان،مدیران، آموزش دهندگان و مسئولین دولتی بر آن وقوف دارند.
هیئت مدیره اتحادیه از مجمع عمومی کسب اجازه می کند که به یونسکو پیشنهاد دهد، سال 2021 به عنوان سال بین المللی غارها و کارست شناخته شود با هدف افزایش آگاهی نسبت به اهمیت غارها و نواحی کارستی تا تحقیق و مطالعه و مدیریت بهتر ترویج گردد. سال بین المللی غارها و کارست توسط کمیته سازماندهی تحت مدیریت اتحادیه راهبری شده و شامل سازمانهای همکار در سراسر دنیا متشکل از سازمانهای غارشناسی و غیر غارشناسی خواهد بود. 
رای پیشنهادی هیئت مدیره به دلیل زیر آری می باشد :
در صورتی که اتحادیه سازمان دهنده سال بین المللی غارها و کارست گردد، فرصتی تاریخی جهت اعلام پیشنهاد آن به یونسکو در پنجاهمین سالگرد تاسیس اتحادیه در ماه ژوئن 2015 فراهم خواهد آورد. از این رو از شما درخواست جواب آری داریم تا از این پیشنهاد حمایت شده و شما با کشور عضوتان جهت رسیدن به انتظارات فوق تلاش کنید. مهلت ارسال رای 15 ماه می می باشد

 
 
فیلم مستند اسرا مفاخری ، کوچکترین غارنورد کشور
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٢/۱۳
 
اسراء مفاخری جوانترین غارنورد استان کردستان و عضو گروه قاجر در سال 1392 فعالیت های چشمگیری در زمینه غارنوردی داشته است.مجموعه فعالیت های اسرا که به قلم خودش نوشته شده را در ادامه می توانید مطالعه کنید.
 
 
اسرا مفاخری متولد 1282/8/24 عضو گروه قاجرقروه کردستان هستم و درسال 92 تعداد31 غار را پیمایش کرده ام.
درسال 1392 فعالیت هایم را با تمرین صعود و فرود بر روی دیواره ی بیستون در زمان تعطیلات عید آغاز کردم و ادامه تمریناتم را در سالن شرکت مخابرات کردستان ادامه دادم. 
علاوه بر پیمایش غارهای زیاد، در اکتشاف غارهای جدید نیز شرکت داشته و تجربه های زیادی آموختم و همچنین با ابزارنقشه برداری غار آشنا شدم و ازهمه اینها مهمتر برایم آشنایی با غارنوردان و پیشکسوتان این رشته ورزشی و حمایتها و تشویقهای این عزیزان و پذیرفتنم به عنوان غارنورد در جمع خود افتخاری بزرگ است.
  •  در سال 1392 موفق شدم 31 غار را پیمایش کنم از جمله:
  • غار صلوات آباد-دیو زندان- گلستانه – خفاش(شته قوره) – بان شلانه – پیره ژن – کوبوار – کولاوا – فرهاد تراش – طلا – سمنگان – غارهای دست کن قزلجه کند(شامل 3غار) – مجموعه غارهای بابا گرگر(شامل 9غار) – حسن خان – غار آتشفشانی محمد صالح – کنه گرگ  (استان کردستان)
  •  دراکتشاف 16 غار(( 1-غار خفاش2-غارپیره ژن3-غارطلا4-غارهای دست کن قزلجه کند (شامل 3 غار)5-مجموع غارهای باباگرگر (شامل9غار)6-غار آتشفشانی محمدصالح)) شرکت داشته ام
  • کمک نقشه بردار چهار غار از مجموعه غارهای باباگرگر را عهده دار بوده ام(تمامی کارهای مربوط به خواندن گرا و شیب و متراژ را با وسایل اندازه گیری را به تنهایی انجام داده ام)
  • شرکت در نفشه برداری غار کتله خور در استان زنجان
  • شرکت در مانور امدادو نجات غار سمنگان(دیواندره)
  •  شرکت در پاکسازی مرحله دوم غار پراو
  • شرکت در کنگره ی بین المللی غارشناسی در همدان

اخیرا فیلمی مستند با نام " اسرا  "در اختیار سایت کوه نامه قرار داده شده  که در آن با خانواده اسرا و بزرگان غار نوردی و غارشناسی ایران مصاحبه شده است. این فیلم مستند توسط "مسعود رخزاد " و " آرش یاسمن پور " در اسفند ماه سال 1393 آماده شده است.

 

<< برای مشاهده این فیلم بر روی متن کلیک کنید >>

منبع: کوه نامه

غارنوردی استان کردستان، آرزوی موفقیت و پیشرفت های روز افزون را برای ایشان دارد


 
 
برگزاری اولین دوره بین المللی نجات غار ویژه بانوان در اسلونی
نویسنده : payam - ساعت ٩:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٢/۱٠
 

اولین دوره بین المللی نجات غار ویژه بانوان این هفته در سزنا در کشور اسلونی در حال برگزاری است.

این دوره هشت روزه که از روز شنبه 25 اوریل آغاز شده تا 2 ماه مه ادامه دارد و توسط گروه غارنوردی دمزل، سازمان نجات غار و اداره امداد بحران و حفاظت داخلی اسلونی سازمان دهی شده است.

این دوره به 80 ساعت آموزش عملی و تئوری تقسیم شده که شامل تمرینات نجات غار داخل و بیرون غار می باشد.

شرکت کنندگان دوره 17 نفر می باشند. 4 شرکت کننده از بوسنی، 4 شرکت کننده از آلمان، 4 شرکت کننده از ایران و 5 شرکت کننده از اسلونی.

] شایان ذکر است گروهی چهار نفره از بانوان غارنورد ایرانی روز پنجشنبه 23 اوریل (3 اردیبهشت) عازم اسلونی شده و در حال حاضر در حال گذراندن دوره می باشند. اعضای شرکت کننده خانم ها: سارا عدالتیان اراسته، مرجان خاندانی، افسانه مینایی، الهه حمیدی هستند.[

ارسال خبر و عکس ها از سعید هاشمی نزاد

منبع: cavingnews.com   29 April 2015 

با تشکر از غارنیوز


 
 
نهمین همایش سراسری غارنوردان و غارشناسان ایران ( استان گیلان - شهر منجیل )
نویسنده : payam - ساعت ٧:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٢/٩
 

با حمایت و همکاری : هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان گیلان شورای شهر و شهرداری  منجیل هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی شهر منجیل و انجمن غار و غارشناسی ایرانیان

تاریخ برگزاری 25 و 26 اردیبهشت 1394

مهلت ثبت نام :  تا سه شنبه22/2/1394

 

اهداف همایش :

 گردهمایی غارنوردان از سراسر کشور وتجدید دیداردوستان

تمرین ؛ آموزش و تبادل نظر درباره فنون غارنوردی وامدادهای انفرادی  

 آموزش و تبادل تجربیات علمی غارشناسی

آموزش مبانی و تجهیزات نوین نقشه برداری از غار

هماهنگی نقشه برداران و کاربا سیستم دیجیتال

 معرفی و آشنایی با غار چشمه باد  

  چگونگی معرفی غارها پس از اکتشاف با نگاه حفاظت از آنها

  بازدید از غار چشمه باد

شرایط شرکت درهمایش :

v     شرکت کنندگان درهمایش می بایست از هیات کوهنوردی گیلان ؛ گروه کوهنوردی فراز رشت و یا انجمن غاروغارشناسی ایرانیان معرفی نامه داشته باشند .

v    داشتن لوازم تخصصی غارنوردی الزامی است .

v     هردونفر میبایست حداقل یک حلقه طناب همراه داشته باشند

v     داشتن بیمه ورزشی سال 1394

v     همراه داشتن لوازم شب مانی درسالن سرپوشیده

سرپرست همایش  :  مسعود حمیدی / تلفن تماس  09113321710

 مسئول ثبت نام :  رضا حیدری / تلفن تماس     09116000469

 مسئول ثبت نام اعضای انجمن :  خانم وجیهه  لایق مهربانی  تلفن تماس  09195072644

محل اسکان شرکت کنندگان : منجیل - سالن ورزشی کارگران

محل برگزاری برنامه های تئوری و عملی : دیواره علی آباد ؛ سالن کارگران و غار چشمه باد  منجیل

هزینه اولیه ثبت نام : بیست هزار تومان

منبع: برگرفته از صحفه شخصی فیس بوک دکتر مسعود حمیدی
 
 
غاری با سنگ‌های "گل‌کلمی" کلهرود
نویسنده : payam - ساعت ٩:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٢/٩
 

کلهرود روستایی محلی از توابع بخش مرکزی شهرستان برخوار و میمه در استان اصفهان است. در این روستا طبیعت بکری وجود دارد و باغات بسیار زیبایی احداث شده است. همچنین این روستا در محور طول یک رودخانه فصلی قرارگرفته و دارای قنات‌ها و آب‌های زیرزمینی است که روستا را بسیار با طراوت و شاداب کرده است.

1430219968285_22222222222.jpg

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه اصفهان،"غار کلهرود" یکی از مکان‌های زیبای گردشگری روستای کلهرود، و یکی از غارهای معروف استان اصفهان است.

 فریدون اللهیاری، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان این غار را یکی از غارهای غیر آهکی ایران دانست و گفت: این غار در فاصله 50 کیلومتری شهر اصفهان قرار دارد و از چند غار تو در تو تشکیل شده است.

 وی افزود: غار کلهرود در یک کوه با سراشیبی تند است و وجود سنگ گل‌کلمی باعث زیبایی بسیار زیاد این غار شده است. سنگ گل‌کلمی از چکه قطرات آب از سقف غار بر روی زمین تشکیل می‌شود.

 مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان با بیان اینکه ورودی این غار 20 متر است، گفت: طول این غار به 1200 متر می‌رسد و دارای عمق 50 متر است که در گذشته در تالار انتهایی این غار آب وجود داشته و امروزه اثری از آب نیست.

 اللهیاری با اشاره به اینکه در غار کلهرود اشیاء و استخوان‌های قدیمی یافت شده است، اضافه کرد: احتمال زندگی انسان‌های نخستین در این غاروجود دارد.

 وی ادامه داد: به احتمال بسیار زیاد این غار در اثر جریان رودخانه‌ای به وجود آمده که به مرور زمان از سطح آن کاسته شده و به شکل رودخانه فصلی درآمده است.

 مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان افزود: طول تالار اول غار کلهرود که تالار کوچک نام دارد، 60 متر و بعد از آن به تالار بزرگی به اندازه 150 متر می‌رسیم که در آن سنگ‌های گل‌کلمی بسیاری وجود دارد و زیبایی خاصی به آن بخشیده است.

 اللهیاری گفت: اصفهان به‌عنوان یک شهر بزرگ گردشگری شناخته ‌شده است و ما می‌خواهیم گردشگری را در شهرستان و روستاهای کوچک‌تر استان گسترش دهیم، چرا که صنعت گردشگری به عنوان یک صنعت مدرن برای روستاییان و شهری‌ها به یک میزان بهره‌وری دارد.

 وی در مورد استفاده از پتانسیل روستاها برای بازدید گردشگران، خاطرنشان کرد: در حال حاضر روستاهای سه، هنجن و ابیانه را در دستور کار قرار داده‌ایم که هر کدام از این روستاها از طبیعت و اماکن تاریخی زیبایی برخوردار هستند و امیدواریم بتوانیم این روستاها را به عنوان مراکز گردشگری به دیگران معرفی کنیم.

منبع:ایسنا سه‌شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۴


 
 
کشف بقایای نئاندرتال در غار شانه‌دَر کردستان عراق
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٢/٧
 

غار شانه‌دَر (به کردی: ئه‌شکه‌وتی شانه‌ده‌ر) غار نه‌چندان بزرگی است که در کوه‌های بَرادوست در شمال غربی زاگرس، در دره رود زاب بزرگ در کردستان عراق واقع شده‌است. محل این غار در بخش بارزان از شهرستان مرگه‌سور استان اربیل است. این غار دارای بقایای باستان‌شناختی غنی از دوره پارینه‌سنگی میانی تا اواخر نوسنگی است. در منابع فارسی ‌زبان نام این غار را به خاطر آوانویسی حدسی از روی انگلیسی به اشتباه شنیدار، شنیدر و شانیدر می‌نویسند.

از لایه‌های استقراری اواخر دوران میان‌سنگی (۱۵٫۰۰۰ تا ۱۰٫۰۰۰ سال پیش) بازمانده‌های ده‌ها اسکلت انسان همراه با هدایای تدفینی پیدا شده است. بیشتر تدفین‌ها به حالت دست و پای جمع شده و متعلق به نوزادان و کودکان بوده‌اند. هدایای تدفینی در این گورها عموماً شامل زیورافزارهایی از جنس سنگ، حلزون، و نیز ابزارهای استخوانی بوده‌اند. سایش زیاد دندان‌های ساکنان جوان‌تر غار، نشان‌دهنده تداول جیره غذایی متکی بر خشکبار و جویدنی‌های سخت بوده است .کشف مجموعه‌ای از اسکلت انسانهای نئاندرتال در لایه موستری غار نقطه عطفی در مطالعات پارینه سنگی زاگرس و خاورمیانه به‌شمار می‌آید.

گورستانی از لایه ب۱ مربوط به دوره آغاز نوسنگی است که طی روزهای پایانی آخرین فصل کاوش (۱۹۶۰) در غار شانه‌در کشف شد. گورستان یادشده در عمق حدود یک متری از کف غار به مساحتی در ابعاد ۶×۶ متر در انتهای غار کاوش و در نتیجه آن تعداد ۲۶ گور با بقایای ۳۵ اسکلت انسان و هدایای متعدد تدفینی یافت شد. تدفینها عموماً به حالت جمع شده و جنینی بوده و اغلب مربوط به نوزادان و بچه‌ها بودند. کلیه تدفینها بر بستری از خاکستر و ذغال قرار داشت و تمام گورستان با لایه‌ای از رسوب رسی-شنی زرد رنگ پوشانده شده بود. نزدیک به نیمی از گورها دارای هدایای تدفینی از قبیل زیور آلات، حلزون، ابزار استخوانی، سنگ ساب و یک آویز مسی بودند. وجود این شئ مسی احتمالاً حاکی از وجود نوعی شبکه تجاری با آناتولی بوده است. مجموعه اسکلتهای انسانی ابتدا در سال ۱۹۶۲ بطور مقدماتی بوسیله خوان مونیزاگا در موزه بغداد مطالعه شدند.

بر پایه مطالعات ساکنان آغاز نوسنگی غار در دوره‌های دچار مضیقه بوده و آثار سوء تغذیه در اسکلت خرد سالان مشهود است. برپایه نتایج بدست آمده، رستنی‌ها، غله خودرو و میوه درصد عمده‌ای از خوراک آنها را تشکیل می داده است. وجود شمار قابل توجه‌ای سنگ‌ساب نیز این رژیم غذایی مبتنی بر گیاهان را تایید می‌کند.


15/4/2015

اربیل، اقلیم کردستان - محققان بقایای نئاندرتال دیگر در داخل غار شانه­در کردستان در شمال اربیل کشف کرده اند. این سومین کشف Shanidar برای رهبری تیم بریتانیا بوده، و فقط آخرین مجموعه ای از انسان باستان باقی می ماند در سایت قدمت آن به اکتشاف در 1950 یافت می شود. باستان شناس بریتانیایی (Graeme Barker)، و تیم کاشف در Rudaw گفت بقایای یافت شده در تاریخ غار Shanidar به عنوان دور برگشت به عنوان 35،000 سال قبل از میلاد، و تیم خود را در حال حاضر تحقیق چرا نئاندرتال ها منقرض شدند. این غار در کوه های زاگرس در منطقه کردستان عراق در نزدیکی مرز ترکیه واقع شده است.

کاوش­های مدرن در Shanidar تحت باستان شناس آمریکایی Ralph Solecki و همکارانش از دانشگاه کلمبیا از سال 1951 به 1960. تیم Solecki بقایای  از فسیل 10 نفر به قدمت بین 65،000 و 35،000 سال پیش آغاز شد.
این یک کشف بزرگ در تاریخ تکامل انسان در نظر گرفته شد. یافته Solecki شواهدی که زندگی نئاندرتال در  Shanidarممکن است تمرین پزشکی اولیه و دفن مراسم، به این مفهوم اعتقاد به زندگی پس از مرگ نشان داد. نئاندرتال دیگر یافت شده توسط تیم Solecki ممکن است به علت زخم چاقو درگذشت، به این مفهوم یک نمونه اولیه از درگیری و استفاده از سلاح های درون انسان است.

منبع: http://rudaw.net/english/kurdistan/150420152 
 
اتمام دوره آموزشی عکاسی غار و بازگشت مربیان فرانسوی
نویسنده : payam - ساعت ٤:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٢/٦
 

به گزارش کارگروه غارنوردی و غارشناسی فدراسیون؛ با اتمام دوره عکاسی غار و دیگر برنامه‌های پیش بینی شده، ریاست فدراسیون غارشناسی فرانسه و گروه مدرسین عکاسی غار بامداد روز جمعه 4 اردیبهشت ماه، تهران را به مقصد کشورشان ترک کردند ...

پس از برگزاری دوره عکاسی غار، بازدید از شهرهای اصفهان و شیراز و چند ملاقات و نشست با فعالان غارنوردی طبق برنامه‌ریزی‌های قبلی، گروه مدرسین فرانسوی، بعد از ظهر پنجشنبه 3 اردیبهشت ماه به تهران بازگشتند و پس از یک برنامه کوتاه تهران‌گردی و نیز نشست سه ساعته با فعالان غارنوردی، در ضیافت شام ریاست فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی کشورمان شرکت کردند.

در پایان این نشست صمیمی که حدود سه ساعت به طول انجامید، «رضا زارعی» ریاست فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی، هدایایی را به رسم یادبود به میهمانان فرانسوی اهدا کردند.

پس از این ضیافت، ریاست فدراسیون غارشناسی فرانسه و گروه مدرسین عکاسی غار عازم فرودگاه امام خمینی شدند و در نهایت، بامداد روز جمعه 4 اردیبهشت ماه، تهران را به مقصد کشورشان ترک کردند.

منبع: فدراسیون کوهنوردی


 
 
در ادامه سفر، حضور رئیس فدراسیون غارشناسی «فرانسه» در «شیراز»
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:۱٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٢/۳
 

رییس فدراسیون غارشناسی فرانسه به منظور آشنایی با غارنوردان فارسی و فعالیت های انجام گرفته توسط آنها به شیراز سفر کرد.

به گزارش روابط عمومی هیئت کوه‌نوردی وصعودهای ورزشی فارس، لورانس تانگی رییس فدراسیون غارشناسی کشور فرانسه به همراه فیلیپ کروچه مسئول بخش عکس اتحادیه جهانی غارنوردی و سه عکاس و غارنورد مطرح فرانسوی دیگر و مصدری مسئول کارگروه غارشناسی فدراسیون در این برنامه حضور داشتند.


رئییس هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی فارس دراین برنامه که با حضور لورانس تانگی و فعالان عرصه غار فارس برگزار شد ، اظهار داشت: این جلسه با هدف آشنایی رئیس فدراسیون غارشناسی و هیات همراه با فعالیت های مرتبط غارنوردی در سطح استان فارس برگزارشد.

محمد حسین جلالی اظهار امیدواری کرد که در پایان این نشست غارنوردان استان فارس بتوانند با استفاده از تجارب هیات فرانسوی در زمینه غار نوردی و غارشناسی گام های موثری را بردارند.

قاسم قادری مسئول کارگروه غارنوردی و غارشناسی استان فارس ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این نشست تصریح کرد: دراین برنامه نمایندگانی از گروه های مختلف کوهنوردی استان فارس شامل انجمن غار وغارشناسی استان فارس، گروه های کوهنوردی استقلال، شیراز جوان، بانک ملی، کوهیاران، بخش زیست شناسی دانشگاه شیراز، بخش زمین شناسی دانشگاه شیراز، غارنوردان شهرستان سپیدان و عکاسان آزاد طبیعت ونیز پیشکسوتان حضور داشتند.


در این جلسه نمایندگان به طور جداگانه به تاریخچه، اهداف و فعالیت های فعلی و آتی غارنوردی گروه خود پرداختند و همچنین فیلیپ کروچه رئیس کمیسیون عکاسی اتحادیه جهانی غار شناسی (UIS) و مدرس عکاسی غار و اسماعیل کشتکار به نمایندگی از عکاسان طبیعت به نمایش و تشریح عکس های منتخب خود پرداخته و با حاضرین تبادل نظر کردند.
بازدید از موزه گنجینه معرفت و اهدا قاب عکسی از کوههای زردکوه مسیر ایل کوچ بختیاری که توسط استاد اسماعیل کشتکار گرفته شده بود به رییس فدراسیون غارشناسی فرانسه ازجمله فعالیت های بود که درحاشیه این برنامه انجام شد
تیم فرانسوی در طی دو روز اقامت خود در شیراز به سیاحت و بازدید از مکان های تاریخی و توریستی شیراز پرداختند.

ارسال خبر و عکس: «نغمه هنردار»؛ روابط عمومی هیئت استان فارس

منبع: پایگاه خبری فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی


 
 
گزارشی از نشست مشترک با رییس فدراسیون غارشناسی فرانسه در اصفهان
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٢/۱
 

به گزارش کارگروه غارنوردی و غارشناسی فدراسیون؛ طبق هماهنگی های قبلی بعدازظهر دوشنبه 31 فروردین جلسه صمیمانه مشترکی ما بین غارنوردان ، دانشگاهیان و مسئولان محیط زیست استان اصفهان با رییس فدراسیون غارشناسی فرانسه و هیات همراه برگزار شد . مفاد جلسه به این شرح است :- آغاز جلسه ساعت 16 با تلاوت آیات نورانی قرآن مجید و سرود ملی

- خوش آمد گویی جناب آقای دکتر یزدان پناه ریاست محترم دانشکده جغرافیای دانشگاه اصفهان و تاکید بر تعامل بیشتر بین دانشگاه و غارنوردان

- معرفی هیات فرانسوی و گزارش مختصری از دوره عکاسی در غار نخجیر توسط جناب آقای بلاغی مسئول آموزش کارگروه غانوردی فدراسیون

- تشریح فعالیتهای غارنوردی چند ساله اخیر در اصفهان از جمله اکتشافات ، حفاظت از غارها ، آموزش ، امداد و نجات و نقشه برداری غارها توسط جناب آقای لطفی زاده مسئول فنی گروه غارنوردی نقش جهان

- تشریح فعالیتهای غارشناسی چند ساله اخیر در اصفهان با نگاه ویژه به غارهای نخجیر و خاصه تراش توسط سرکار خانم سبک خیز دکتری ژئومورفولوژی

- بیان تجربیات و معرفی کتاب غارهای ایران توسط نویسنده این کتاب پیشکسوت ارجمند جناب آقای استاد احمد معرفت

- اعلام همکاری جهت حفاظت از غارها و استقبال از اینگونه نشست ها توسط جناب آقای دکتر یوسف پور معاونت محترم اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

- معرفی فدراسیون غارشناسی فرانسه و فعالیتها انجام گرفته توسط سرکار خانم لورانس تانگی ریاست محترم فدراسیون غارشناسی فرانسه

- نمایش عکسهای منحصر به فرد از غارهای مختلف جهان به همراه توضیحات هرکدام و همچنین عکسهای دوره عکاسی در غار نخجیر توسط جناب آقای فیلیپ کروچه مدرس برجسته عکاسی غار

- جلسه ی پرسش و پاسخ ما بین حضار و هیات فرانسوی

- در پایان هدیه ای به رسم یادبود به فدراسیون غارشناسی فرانسه اهدا گردید

جلسه ویژه ای نیز پس از اتمام نشست در دفتر ریاست محترم دانشکده با حضور تیم فرانسوی ، اساتید ، مسئول محیط زیست و مسئول غارنوردی هیات استان اصفهان تشکیل گردید که در مورد تعاملات آتی رایزنی شد تا انشاالله شاهد رشد کمی و کیفی تمامی رشته های مرتبط با غار باشیم.

تنظیم و ارسال گزازش تصویری «سعادت لطفی زاده»

منبع: وب سایت غارهای ایران