غارنوردی استان کردستان

غارها میراث گران بهاء هستند که از گذشتگان به ارث رسیده اند و بدون تخریب باید تقدیم ایندگان کنیم

اتمام کارگاه آموزش عکاسی در غار توسط مدرسان فرانسوی
نویسنده : payam - ساعت ۸:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/۳۱
 

به گزارش کارگروه غارنوردی و غارشناسی فدراسیون؛ کارگاه آموزش عکاسی در غار توسط مدرسان فرانسوی و با حضور 15 شرکت کننده به پایان رسید .

پیرو گزارش قبلی و در چهارمین روز دوره (جمعه 28 فروردین ماه)، از ساعت 8:30 تا 15:30 شرکت کنندگان به همراه مدرسان به کار عملی و تمرین و مرور عکاسی در غار «نخجیر» پرداختند و از ساعت 17:30 جلسه مرور کارها و پرسش و پاسخ در مجتمع «همای سعادت» برگزار شد.

در پایان این بخش، ریاست فدراسیون غارشناسی فرانسه و اساتید در مورد کل دوره و فعالیت شرکت کنندگان به ایراد سخنانی پرداختند و سپس مراسم اختتامیه با سخنرانی آقایان «دکتر فدایی» فرماندار دلیجان، «توکلی» سرپرست اداره ورزش و جوانان دلیجان و «وحید مصدری» سرپرست دوره اهدای هدایایی به رسم یادبود به اعضای گروه مدرسان فرانسوی، شرکت کنندگان و کادر اجرایی برگزار شد.

در بعد از ظهر همین روز رئیس فدراسیون غارشناسی فرانسه و یکی از مدرسان عکاسی در مراسم سنتی «بیل گردانی» در شهرستان «نیم ور» حضور پیدا کردند.

پس از مراسم اختتامیه و طبق برنامه ریزی انجام شده، گزارشی از اکتشاف غار «جوجار» - دومین غار عمیق ایران – و حضور «علیرضا بلاغی» در اکسپدیشن‌های غواصی غار در فرانسه، فعالیت‌های باشگاه «کاهار» و اکسپدیشن بین المللی «چوکورپینار» ترکیه و حضور غارنوردان ایرانی در اکسپدیشن اتریش بصورت فیلم و اسلاید برای رئیس فدراسیون غارشناسی فرانسه و گروه اساتید ارائه شد.

در روز شنبه 29 فروردین ماه، با عزیمت اساتید و شرکت کنندگان به منطقه گنبدهای نمکی قم، کارگاه آموزشی عکاسی با موضوع استفاده از تکنیک‌های عکاسی در غار و استفاده از فلاش در نور روز برگزار گردید و در نهایت در ساعت 14:30 طبق برنامه ریزی قبلی گروه فرانسوی عازم شهر اصفهان جهت بازدید از این شهر شدند.در پایان لازم است از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان مرکزی، هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی شهرستان دلیجان، اداره کل ورزش و جوانان استان مرکزی، فرمانداری شهرستان دلیجان، فرمانداری شهرستان محلات، شهرداری شهرستان دلیجان، شهرداری شهرستان نراق، مجتمع همای سعادت، شرکت پیمانکارغار «نخجیر»، مرکز آموزش فنی و حرفه ای دلیجان و هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان قم به خاطر حمایت از این برنامه و تلاش بی دریغ در اجرای هر چه بهتر دوره، صمیمانه تقدیر و تشکر نماییم

تهیه و تنظیم گزارش و ارسال عکس: «روشن امین نیا»

منبع: پایگاه خبری فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی


 
 
دومین دوره عکاسی غار با حضورمربیان واساتید فرانسوی به میزبانی فدراسیون کوهنوردی
نویسنده : payam - ساعت ۱٢:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢٦
 

بدنبال عقد تفاهم نامه همکاری میان فدراسیون کوهنوردی و صعود های ورزشی ایران با فدراسیون غارنوردی فرانسه دراولین قدم تیم پنج نفره غارنوردان فرانسوی به سرپرستی خانم لارنس گا کولیه رئیس فدراسیون فرانسه و چهارمربی عکاسی آقای فیلیپه کروچه و همسرش آنی صبح دیروز دوشنبه از طریق فرودگاه امام به کشورما آمده و درآنجا مورد استقبال آقایان هادی صابری دبیرفدراسیون ، وحید مصدری ، روشن امین نیا و جواد نظام دوست قرار گرفتند .


کارگروه غار و غارشناسی فدراسیون با همکاری هیات کوهنوردی استان مرکزی و هیات کوهنوردی شهرستان دلیجان ؛ اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی دوره پنج روزه ای را برای 14 نفراز افراد واجد شرایط تدارک دیده بود که امروز این دوره با حضور مربیان فرانسوی ، آقای رضا زارعی ریاست فدراسیون ، آقای حسینی ریاست اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی ، آقای آجرلو نماینده فرمانداری دلیجان ، آقای رئوفی رئیس هیات کوهنوردی استان مرکزی و آقای رضایی رئیس هیات کوهنوردی شهرستان دلیجان و جواد نظام دوست رئیس هیات مدیره انجمن غاروغارشناسی درمجموعه پذیرایی همای سعادت شهرستان دلیجان رسما" افتتاح شد .
لازم به ذکراست آقای زارعی بهمراه آقای نظام دوست و جمعی ازمیزبانان قسمت توریستی غارنجیر را مورد بازدید قرار داده و سپس با حضور شهردار شهر نراق از برخی نقاط دیدنی این شهر تاریخی بازدید نمودند .

برگرفته از فیس بوک اقای جواد نظام دوست


 
 
غار کرفتو، روی کتیبه‌ یونانی هم یادگاری نوشتند!!!
نویسنده : payam - ساعت ۱:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۳
 

«به طرز غیرقابل باوری روی دیواره‌های غار «کرفتو» یادگارنویسی کرده‌اند و به آثاری مانند کتیبه‌ی یونانی از دوره سلوکی آسیب زده‌اند. نمی‌دانیم چگونه باید موضوع یادگارنویسی و آسیب‌های آن را به مردم گوشزد کرده و فرهنگ‌سازی کنیم.»

عکس: آرشیوی از کمیته غارنوردی گروه کوهنوردی و غارشناسی آرش سنندج

به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، علی هژبری، مدیر پایگاه کرفتو که پیش از نوروز 94 به این سمت منصوب شده، پیشنهادات زیادی برای بهبود وضعیت «غار کرفتو» به عنوان پربازدیدترین سایت تاریخی کردستان دارد، پیشنهاداتی که هرچند بسیار مفید و درصورت برآورده شدن برای استفاده در یک سایت تاریخی عالی و به‌روز هستند، اما ای کاش اعتبار و زمان مناسب به وی برای عملی کردن پیشنهادات کاربردی‌اش در غار «کرفتو» داده شود.هژبری در گفت‌وگو با ایسنا نخست به وجود مشکلاتی که این سایت تاریخی با آن روبه‌روست، می‌پردازد.

عکس: آرشیوی از کمیته غارنوردی گروه کوهنوردی و غارشناسی آرش سنندج

او درباره‌ی ورودی پلکان آهنی غار «کرفتو» می‌گوید: این پلکان بازدیدکنندگان را به تالار «خانیکوف» یعنی ورودی اصلی غار هدایت می‌کند، اما در اصل انتهای این مسیر گردشگران را به ورودی طبقه‌ی اول غار می‌رساند، چون ورودی اصلی، پایین‌تر است. هرچند جای آن مشخص است، اما چون هنوز کاوش در این غار انجام نشده، مشخص نیست چگونه به طبقه‌ نخست می‌رسد، با این وجود این پلکان نمای غار را بر هم زده است، هرچند چاره‌ای از بودن آن نداریم.

مشکل دوم از نظر این باستان‌شناس در غار «کرفتو»، مردمی هستند که در بازدید از این سایت تاریخی، به طرز غیرقابل باوری روی دیواره‌های این غار یادگارنویسی کرده‌اند و آثاری مانند کتیبه‌ یونانی از دوره‌ی سلوکی را در این دست‌کند مورد آسیب قرار داده‌اند.

وی تاکید می‌کند: از یک سو هزینه‌ی زیادی لازم است تا این حجم گسترده‌ی رنگ از روی دیوارهای این سایت تاریخی پاک شوند. ازسوی دیگر امکان وارد شدن آسیب به پوسته‌ی زیر رنگ‌ها در زمان پاکسازی این یادگار نویسی‌ها وجود دارد.

به گفته‌ی هژبری، او و سایر کارشناسان محوطه‌های تاریخی دیگر نمی‌دانند چگونه باید موضوع یادگار نویسی و آسیب‌های آن را به مردم گوشزد کرده و فرهنگ‌سازی کنند تا این اقدام ضدفرهنگی دیگر روی بناهای تاریخی انجام نشود.

وی درباره ایده‌اش برای جلوگیری از یادگارنویسی روی دیواره‌های غارکرفتو اظهار می‌کند: قصد دارم در جاهای مختلف این غار تخته‌هایی به نام «وندال» قراردهم که در کنار آن ابزاری مانند چکش، قلم، اسپری رنگ، ماژیک و گچ قرار گیرد و به گونه‌ای مکان آنها تعبیه شود که امکان بردن این ابزار به محدوده دیگری فراهم نباشد، تا بازدید کنندگان حس جاودانه شدن خود با یادگار‌نویسی را در این تخته‌ها نمایان کنند نه بر در و دیوار غار! اگر این آزمایش نتیجه‌ی مثبت داشت، این طرح را به اداره‌کنندگان اماکن تاریخی دیگر نیز پیشنهاد می‌کنم.

این باستان‌شناس در راستای فرهنگ‌سازی طرحی نیز برای کودکان منطقه درذهن دارد، چون معتقد است: اگر آنها از سنین کودکی با ضرورت حفظ میراث فرهنگی و ارزش داشته‌های طبیعی- تاریخی خود آشنا شوند، به هیچ عنوان در بزرگسالی اجازه‌ی تخریب آن را به خود و دیگران نمی‌دهند و بیش از همه برای حفاظت از این ارزش‌ها دلسوزی می‌کنند.

هژبری برای اجرایی کردن طرح پیشنهادی‌اش برای فرهنگ‌سازی بین مردم و کودکان، با تهیه‌ی پازل‌هایی، آنها را به مدارس منطقه برده و با استفاده از فیلم، عکس و صحبت کردن رودررو با بچه‌های مدارس، آن‌ها را از نزدیک با موضوعات میراث فرهنگی آشنا می‌کند.


 
 
کشف قدیمی‌ترین دی‌ان‌ای نئاندرتال در اعماق غاری در ایتالیا
نویسنده : payam - ساعت ۱:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۳
 

اسکلت رخنمون‌دار کلسیتی یک انسان باستانی که در سنگی در اعماق غاری در ایتالیا قرار دارد، حاوی قدیمی‌ترین دی‌ان‌ای نئاندرتال است که تاکنون کشف شده است.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، این مولکول‌ها که شاید 170 هزار ساله باشند، می‌توانند در آینده به ترسیم پیچیده‌ترین تصویر از حیات نئاندرتا‌ل‌ها کمک کنند.

اگرچه انسان‌های مدرن تنها بازمانده‌های دودمان بشر محسوب می‌شوند، گونه‌های بسیار بیشتری در گذشته روی زمین زندگی می‌کردند. نزدیکترین خویشاوند منقرض‌شده انسان مدرن، نئاندرتال‌ها بودند که در اروپا و آسیا زندگی می‌کردند و حدود 40 هزار سال قبل منقرض شدند.

یافته‌های اخیر نشان می‌دهد که با آغاز گسترش انسان‌های مدرن در خارج از آفریقا، نئاندرتال‌ها با اجداد اروپائیان امروزی ازدواج کردند که در نتیجه آن، 1.5 الی 2.1 درصد از دی‌ان‌ای همه افراد ساکن خارج آفریقا از منشا نئاندرتالی برخوردار است.

در سال 1993 دانشمندان یک اسکلت خارق‌العاده دست‌نخورده از یک انسان باستانی را در میان استالاگمیت و استالاکتیت‌های غار سنگ آهک لامالونگا در نزدیکی شهر آلتامورای ایتالیا کشف کردند.

«فابیو دی وینچنزو» انسان‌شناس دانشگاه ساپینزا در رم اظهار کرد: مرد آلتامورا نشان‌دهنده کامل‌ترین اسکلت یک انسان غیرمدرن است که تاکنون شناسایی شده است.

اسکلت آلتامورا از چند ویژگی نئاندرتالی بویژه صورت و پشت جمجه برخوردار بوده، اما همچنین دارای ویژگی‌هایی است که معمولا در نئاندرتال‌ها دیده نمی‌شود که از آن جمله می‌توان به لبه ابروها اشاره کرد که از نئاندرتال‌ها بسیار بزرگتر است. این تفاوت‌ها باعث شده بود تا تعیین تبار انسانی این اسکلت سخت شود. علاوه بر آن، بخشی از اسکلت آلتامورا در سنگ جای گرفته بود که کار تحلیل آن را سخت‌تر می‌کرد.

اکنون تحقیقات جدید نشان داده که دی‌ان‌ای یکی از تکه‌های تیغه شانه راست این اسکلت، از نئاندرتال بودن این فسیل خبر می‌دهد. شکل این تکه استخوان همچنین شبیه نئاندرتال‌ها است.

علاوه بر آن، دانشمندان تاریخ اسکلت را حدود 130 هزار تا 170 هزار سال قبل تعیین کرده‌اند که آن را به قدیمی‌ترین نئاندرتالی که دی‌ان‌ای آن استخراج شده، تبدیل کرده است. این استخوان‌ها در حقیقت قدیمی‌ترین فسیل‌های نئاندرتال نیستند و قدیمی‌ترین نمونه‌های کشف شده حدود 200 هزار سال سن دارند.

همچنین این قدیمی‌ترین دی‌ان‌ای استخراج شده از یک انسان هم نیست و قدیمی‌ترین نوع آن، یک دی‌ان‌ای 400 هزار ساله است که از خویشاوندان نئواندرتال‌ها جمع‌آوری شده است.

استخوان فسیل آلتامورا بقدری که قدیمی است که دی‌ان‌ای آن برای تعیین توالی ژنوم فسیل، حداقل با فناوری کنونی قابل بررسی نیست. اما به گفته محققان، فناوری‌های آینده تعیین توالی دی‌ان‌ای ممکن است بتوانند این کار را انجام داده و نتایج مهمی در مورد ژنوم نئاندرتال‌ها ارائه دهند.

نتایج این تحقیق در مجله Human Evolution منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا شنبه ۲۲ فروردین 1394


 
 
کشته شدن دو غارنورد اسپانیایی در طی یک برنامه غارنوردی درمراکش
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢٠
 

Morocco's Atlas Mountains.

Morocco’s Atlas Mountains. Photo by calflier/flickr

دو غارنورد اسپانیایی در طی یک رویداد ناگوار در برنامه غارنوردی در مراکش کشته و یک نفر بشدت زخمی شد.

به گزارش روزنامه گاردین سه غارنورد اسپانیایی که عضو فدراسیون کوهنوردی اندلس بودند از گروه 9 نفره جهت کاوش غارهای دیگر رشته کوه اطلس مراکش در روز 29 مارس (9 فروردین) جدا شده بودند.  

هنگامی که آنها در سر موعد مقرر به شهر Ouarzazate  باز نگشتند هم تیمی های آنها به مسئولین امداد خبر دادند.

عملیات تجسس به دلیل مه غلیظ تا صبح 4 آوریل(15 فروردین) به طول انجامید، یعنی 4 روز پس از اعلام مفقودی تیم امداد مراکشی آنها را در اعماق یک دره تنگ به عمق 400 متر یافت.

به طور معجزه آمیزی هر سه نفر زنده بودند.

به دلیل دشواری رسیدن به مصدومین، ساعت طلایی تا زمان دسترسی تیم امداد به آنها بسرعت می گذشت. متاسفانه دو نفر از مصدومین که هر دو 41 سال سن داشتند در گذشتند. یک نفر قبل از اینکه تیم نجات به آنها دست یابد و یک نفر روز 5 آوریل (16 فروردین) در حالی که برای تخلیه آماده می شد. مصدوم سوم که 27 سال دارد به بیمارستانی در شهر Ouarzazate منتقل شد در حالی که دارای چندین شکستگی و ترومای سر بود. البته انتظار می رود که زنده بماند.

بر اساس یک گزارش غیررسمی از سوی تیم امداد مراکشی، یکی از سه نفر برروی توده یخی سر خورده و سه نفر دیگر را با خود به درون دره کشانده است.

خانواده و دوستان دو غارنورد کشته شده و فدراسیون کوهنوردی اندلس بشدت مقامات مراکش را بدلیل تاخیر در عملیات امداد که به فوت غارنوردان انجامید تحت انتقاد قرار داده اند.

اجساد دو غارنورد و غارنورد نجات یافته روز سه شنبه 7 آوریل (18 فروردین) به اسپانیا بازگردانده شد.

منبع: cavingnews   7 آوریل 2015 ( 18 فروردین 1394)

با تشکر از غارنیوز 
 
انفجارهای راهسازی بیخ گوش، مجسمه غار شاهپور و آثارتاریخی این مجموعه
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/۱٩
 

کازرون- راهسازی و انفجارهای ناشی از آن در ۵۰ متری آثار تاریخی شهرستان کازرون فارس، لرزه بر اندام این آثار به ویژه مجسمه ۱۷۰۰ ساله شاپور انداخته است.به گزارش خبرنگار مهر، تنگ چوگان در ۲۰کیلومتری غرب کازرون در استان فارس قرار دارد. این تنگه به لحاظ شرایط خاص جغرافیایی در طول تاریخ به ویژه در دوران ساسانیان مورد توجه ویژه بوده تا آنجا که با ایجاد شش نقش برجسته در فاصله نزدیکی از یکدیگر به نمایشگاهی کم نظیر از نقوش برجسته ساسانی تبدیل شده است. تنگ چوگان در شمال شهر بیشاپور واقع شده و غار شاهپور، چشمه ساسان و چند غار پیش از تاریخ از جمله سایر آثار دیگری است که تا کنون در این محوطه کشف و ثبت شده اند.

اخیرا در این محدوده و در نزدیکی غار شاپور که مجسمه تاریخی شاپور نیز در آن قرار داد برای راهسازی انفجارهایی از سوی اداره راه و شهرسازی فارس انجام شده که دوستداران میراث فرهنگی فارس را از بابت تهدیدات ناشی از این انفجارها و همچنین تبعات منفی راهسازی در این محدوده نگران کرده است.

مجسمه شاپور(بنیانگذار سلسله ساسانی) قدمتی ۱۷۰۰ ساله داشته و دارای هفت متر ارتفاع است و در دهانه غاری به همین نام قرار دارد.

عضو شورای هم اندیشان جوان شهرستان کازرون در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: در حالی که بارها از سوی مسئولان ذی ربط اعلام شده بود که بودجه ای برای تغییر مسیر جاده موجود بر روی شهر تاریخی بیشاپور که مانع از ثبت این شهر در فهرست آثار جهانی شده، وجود ندارد، متأسفانه عملیات احداث جاده ای دیگر در نزدیکی همین محوطه باستانی در اواخر سال گذشته شروع شد که تبعات منفی ناشی از آن برای آثار تاریخی موجود تهدیدی جدید محسوب می شود.

تنگ چوگان کازرونمسیر احداث جاده و موقعیت آن نسبت به آثار کشف شده در تنگ چوگان


 
 
فراخوان جشنواره غارنوردی و غارشناسی
نویسنده : payam - ساعت ٩:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/۱۸
 

به آگاهی می‌رساند؛ پیرو برگزاری نخستین دوره انتخاب برنامه و اکسپدیشن برتر غارنوردی و غارشناسی کشور در سال 93 (همزمان با کنفرانس بین‌المللی غارشناسی)، کارگروه غارنوردی و غارشناسی فدراسیون در نظر دارد دومین دوره این گزینش را برگزار نماید، علاقه‌مندان جهت حضور در این رویداد می‌بایست ... 

... گزارش برنامه یا اکسپدیشن خود را حداکثر تا تاریخ 31 فروردین ماه سال 94 به آدرس پست الکترونیک caving@msfi.ir ارسال نمایند

- توجه:

ـ ذکر مشخصات ارسال کننده (نام و نام خانوادگی و شماره تماس) در ایمیل الزامی می‌باشد.

ـ شایان ذکر است برنامه یا اکسپدیشن باید از اسفند ماه سال 92 تا پایان سال 93 برگزار شده باشد.

ـ زمان و مکان برگزاری جشنواره متعاقباً اعلام خواهد شد.

مقتضی است هیئت‌های کوهنوردی و صعودهای ورزشی نسبت به اطلاع‌رسانی مراتب مذکور اقدامات لازم را انجام دهند.

منبع: فدراسیون کوهنوردی


 
 
فشار مقامات توریسم جهت احداث تله کابین در غار هان سون دونگ، بزرگترین غار جهان
نویسنده : payam - ساعت ٧:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/۱٧
 

مقامات توریسم بر فشار خود جهت احداث تله کابین در غار هان سونگ دونگ، بزرگترین غار جهان ادامه می دهند. به گزارش Thanh Nien News   در طی یک جلسه در هفته گذشته در شهر هوشی مینه جهت ارتقای توریسم در استان، مقامات توریسم استان Quang Binh  عنوان کردند که رسانه ها در مورد تصمیم به احداث تله کابین در غار هان سون دونگ دچار سوتفاهم شده اند!!!

مقامات توریسم بر فشار خود جهت احداث تله کابین در غار هان سونگ دونگ، بزرگترین غار جهان ادامه می دهند.

به گزارش Thanh Nien News   در طی یک جلسه در هفته گذشته در شهر هوشی مینه جهت ارتقای توریسم در استان، مقامات توریسم استان Quang Binh  عنوان کردند که رسانه ها در مورد تصمیم به احداث تله کابین در غار هان سون دونگ دچار سوتفاهم شده اند.

آنها می گویند که این سیستم تله کابین به طول 11 کیلومتر از بالای درختان خواهد گذشت و در 300 تا 600 متری از غار پایان خواهد یافت.

این خبر حاکی از عقب نشینی مقامات توریسم می باشد زیرا در ابتدا قصد پایان مسیر را داخل غار داشتند! و تصمیم بعدی در دهانه غار می باشد.

این پروژه 220 میلیون دلار برآورده شده بود که با اعتراض عمومی مواجه شد و با اعلام پروژه توسعه پانزده ساله پارک ملی    Phong Nha Ke Bang از ایجاد تخریب های جدی در غار جلوگیری شد.

 اما اکنون مشهود است که مقامات توریسم استانی امیدوارند که به هر ترتیبی آن را دوباره به جریان بیندازند.

حتی عنوان شده که هالیوود هم به نوعی جهت فیلم سازی در داخل این غار علاقه نشان داده است: امید واریم این کار به ماجرای غار دوتاشکا در بلغار منجر نشود. در این غار فیلم برداری از یک فیلم موجب آسیب به کلونی خفاشها شده بود

منبع: cavingnews.com 1 April 2015

با تشکر از غار نیوز


 
 
غار(اشکفت) قَمَری در استان لرستان، مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان است
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/۱٧
 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی لرستان، غار تاریخی قَمَری در غرب شهر خرم‌آباد و در سینة سفیدکوه مشرف به این شهر زیبا و تاریخی واقع شده است.

غار قمری از غارهای آهکی دره خرم‎آباد و بر سینه سفیدکوه و مشرف به دره خرم‎آباد است. کاوش رسمی این غار در سال 1343 تا 1348 توسط پروفسور فرانک هول و باستان‌شناسان دانشگاه رایس انجام شده است.

این غار شامل 2 سالن که سالن اول 3 متر لایه فرهنگی داشته و در هر مترمربع 500 قطعه استخوان حیوانات مختلف کشف شده و سالن دوم که بسیار تاریک است.کف سالن دوم صخره ایست و سقف و بعضی قسمت‎ها شامل استلاگتیت و استلاگمیت است. بنا به گفته‌ی فرانک هول این غار محل سکونت انسان از ماه نوامبر تا مارس بوده است.دهانة غار رو به شرق و مشرف به گرداب سنگی است و سطح داخل دهانة آن بیش از 200 متر است.

طول راهروی غار، باریک و طولانی بوده و تاکنون انتهای آن کشف نشده است. دربارة این غار افسانه‌های بسیاری زبانزد مردم محلی است.

پرفسور هول، دره خرم‎آباد را به خاطر وجود غارهای پیش از تاریخ متعدد و به هم فشردگی آن به‌عنوان مرکز تحقیقات و مطالعات دوره پارینه سنگی خویش قرار داد و در این دره موفق به یافتن 17 اقامتگاه انسانی دوره پارینه سنگی شد که از آن جمله می‌توان به غار «کنجی» مربوط به دوره «موسترین» و پناهگاه صخره‎ای «گرارجنه» که دارای ابزار «موستری» و «بارادوستی» و غار «یافته» با ابزار «بارادوستی» و غار «قمری» با ابزار «موستری» و پناهگاه سنگی «پاسنگر» که شامل مواد «بارادوستی» و «زارزی» بود اشاره کرد.

غار(اشکفت) قَمَری مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان است و از محل‎های باستانی دره خرم‎آباد محسوب می‌شود که در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۱۴۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در این غار آثار و شواهدی از زندگی انسان در دوره پارینه‌ سنگی میانی با قدمت حدود ۵۰۰۰۰ سال به دست آمده است.

در سال 1965پروفسور فرانک هول به بررسی غار قمری پرداخت و تعدادی ابزار سنگی دستکاری شده و استخوان‎های حیوانات قابل شناخت بدست آورد و با وجود مواد فراوان قابل تحقیق و بررسی توفیق مطالعه دقیقی را در تغییرات ابزارها در زمان بین « موستری زیرین » ۵۰۰۰۰ سال قبل از میلاد و (زارزی زیرین 12000سال قبل از میلاد) نصیب هیأت ساخت.ابزار به دست آمده از غار قَمَری را به فرهنگ موسترین نسبت می‌دهند آثار موستری خرم‎آباد شاید به اواخر این دوره می‎رسد و ظاهراً از سکونت‌های اولیه در زاگرس حکایت می‎کند. از مشخصات ویژه این دوره ابزار مثلثی شکل سر نیزه‌ها، تیغه‌های جانبی که رواج آنها تقریباً سه برابر سر نیزه‎ها هستند و دیگر ابزار به صورت قلم‎های حکاکی ساده با رواج کمتری دیده می‎شوند.

آثار بررسی شده در غار قمری شامل بقایای ادوات سنگی دوران موسترین هم‌چنین بقایای استخوان حیوانات نیز که به سختی پوسیده شده بود، در اینجا مشاهده شده است.


 
 
وجود ۱۰۰ غار طبیعی در مازندران/ اکوتوریسمی که آغل دام می شود
نویسنده : payam - ساعت ٤:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/۱۱
 

ساری - مازندران ۱۰۰ غار طبیعی و باستانی دارد که دهانه تعداد معدوی از آن بر روز گردشگران گشوده شده، برخی آغل دامهای روستایی شده و مابقی همانند بهشتی ناشناخته و مهجور باقی مانده اند.

به گزارش خبرنگار مهر، نوروز فرصتی است تا غارنوردی نیز در لیست اماکن گردشگری قرار گیرد و تحقق این امر مستلزم، برنامه ریزی متولیان امر و برگزاری تورهای غارنوردی است.

غار کمربند و هوتو بهشهر از معروفترین غارها با شهره جهانی در مازندران است که زیستگاه انسانهای نخستین پارینه سنگی، میانه سنگی و نوسنگی بوده است و این غار در قسمت غربی شهرستان بهشهر و در حاشیه شرقی روستای شهید آباد واقع شده است که دارای ۱۰ متر طول و ۴ متر عرض بوده و از کف تا سقف پنج متر ارتباع دارد.

طی کاوش در این غار ۲۸ لایه ۲۰ سانتی متری شناسایی شده که از نظر گاهنگاری تاریخی حد فاصل ۹۵۳۰ ق. م را شامل می شود و این غار به همراه غار هوتو در اواخر دهه ۴۰ میلیاردی توسط هیئت باستان شناسی دانشگاه پنسلوانیا به سرپرستی پرفسور استانلی کون انجام شد.

در فاصله ۱۰۰ متری شرق غار کمربند واقع شده و مجموعا ۱۷ لایه استقراری از دوره فراپارینه سنگی تا دوره اسلامی در آن شناسایی شده است. ساکنان غار هوتو در دوره فراپارینه سنگی نسبت به دروی غلات و کشت حبوبات آگاهی نداشته و تنها با سیستم تغذیه متناسب با گردآوری، شکار با صید امرار معاش می کردند.

غار نرگسی: در جنوب شرقی روستای گرجی محله و در جانب شمالی دره ای با شیب بسیار تند که در رودخانه نکا از آن می گذرد قرار دارد. این غار دارای دو دهانه نسبتا بزرگ و شگفت انگیز در جهت شرقی  غربی بوده که دستری به تالار اول را به وسعت ۱۳۰ متر مربع میسر می کند و تالار دوم با وسعت تقریبی ۳۰۰ متر مربع در بخش غربی این غار واقع شده است.

غار دانیال : این غار زیبا در ارتفاعات مشرف به سلمانشهر در غرب مازندران واقع شده است و برای رسیدن به این غار باید از روستای چاری و ارتفاعات جنگلی عبور کرد و به دهانه غار رسید.

غار

داخل غار بسیار سرد بوده و آب گوارا و سردی هم در داخل آن جاری است، مواد آهکی چکیده زا سقف غار منظره زیبایی دارد و پهنای غار از دو تا پنج متر متغییر و طول آن نامعلوم است و به گفته بومیان به شش هزار متر می رسد و شباهت های زیادی بین غار دانیال و علیصدر وجود درد و این محل برای اجرای تورهای برای هر گروه سنی جالب و دلپذیر است.


 
 
۱۶ هزار گردشگراز جاذبه های تاریخی غار سهولان مهاباد دیدن کرده اند
نویسنده : payam - ساعت ٩:٥۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/۱٠
 

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: تا هشتم فروردین ماه سالجاری ۱۶ هزار و ۸۰۰ گردشگر از جاذبه های تاریخی غارسهولان مهاباد دیدن کرده اند.

حسین امامی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه این اثر زیبا و دیدنی که یکی از مهمترین و کم نظیرترین غارهای طبیعی کشور و از شگفت انگیزترین جلوه های طبیعت زیبای استان است افزود: روزانه به طور متوسط حدود دو هزار نفر از اقصی نقاط کشور برای دیدن این پدیده طبیعی به مهاباد سفر کرده و زیبایی های این غار آبی را به نظاره می نشینند.

وی با اشاره به استقبال گسترده سالانه گردشگران در طول سال به خصوص نوروز از این اثر بی نظیر تاریخی عنوان کرد: این اثر زیبا و بسیار دیدنی در ۴۲ کیلومتری شمال شرقی مهاباد در محور ارتباطی مهاباد به بوکان که به جاده برهان معروف است در جوار روستای سهولان واقع شده است.

امامی یاد آور شد: این غار دومین غار آبی کشور پس از غار علیصدر همدان است که به عنوان یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری کشور همه ساله پذیرای شمار زیادی گردشگر داخلی و خارجی است.

غار سهولان در ۳۵ کیلومتری شهرستان مهاباد و جاده مهاباد - بوکان واقع شده و از چند حوضچه بزرگ که به وسیله دالانهای آبی به هم متصل شده اند تشکیل یافته است،  ارتفاع سقف غار از سطح آب در حوضچه آخر ۵۰ متر و عمق آب در حوضچه وسط به ۳۵ متر می رسد.

این غار تا اندازه ای شبیه به غار علیصدر همدان است با این تفاوت که قسمت کشف شده آن در حال حاضر چندان طولانی نبوده و قندیل های بسیار زیبا و فراوان موجود در غار علیصدر را به صورت موردی می توان در این غار مشاهده کرد، غار سهولان دارای دو در اصلی است که به هم راه دارند و می توان از هر یک از آنها وارد غار و از در دیگر خارج شد.


 
 
گزارشی از حضور «زمین شناس» و «باستان‌شناس غار» فرانسوی
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٩
 

به گزارش کارگروه غارنوردی و غارشناسی فدراسیون؛ در پی هماهنگی‌های قبلی، صبح روز چهارشنبه 5 فروردین ماه، جلسه‌ای با حضور دکتر «ایو بیلو» زمین شناس و باستان شناس غار فرانسوی و کارگروه غارنوردی و غارشناسی در مجتمع کوهستانی پلور برگزار شد. در این جلسه، طرفین پس از تشریح فعالیت‌های خود، در زمینه پروژه‌ها و همکاری‌های مشترک در آینده به بحث و تبادل نظر پرداختند. شایان ذکر است ایشان در زمینه غواصی و نقشه برداری غار نیز فعال هستند

منبع: فدراسیون کوهنوردی


 
 
غار علیصدر آمادگی بازدید 10 هزار نفر را در روز دارد!!!
نویسنده : payam - ساعت ۱:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٥
 

مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر همدان:

آماده‌سازی بیش از ۱۱۰ سوئیت برای اسکان مسافران نوروزی در غار علیصدر

خبرگزاری تسنیم: مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر همدان از بازدید بیش از ۱۱ هزار نفر از غار علیصدر در روزهای گذشته خبر داد و گفت: بیش از ۱۱۰ سوئیت برای اسکان مسافران نوروزی در همدان آماده است.

بزرگترین غار آبی جهان در همدان+علیصدر

حمید یاری در گفت‎وگو با خبرنگار تسنیم در همدان، با اشاره به اینکه غار علیصدر به‌عنوان بزرگترین غار آبی جهانی در ایام نوروز آماده پذیرایی از مهمانان نوروزی است، اظهار داشت: براساس تمهیدات اندیشیده شده غار علیصدر آمادگی بازدید 10 هزار نفر را در روز دارد.

وی با بیان اینکه غار علیصدر به عنوان تنها غار آبی جهان قابل قایقرانی است، افزود: برای رفاه مسافران نوروزی 55 قایق وارد مدار شده و به مهمانان نوروزی خدمات ارائه می‎کنند که این تعداد در سال گذشته 35 قایق بوده است.

یاری با اعلام اینکه از روز 28 اسفند ماه تا روز گذشته 11 هزار نفر از غار علیصدر همدان بازدید داشته‌اند، تصریح کرد: موج دوم مسافران و مهمانان غار علیصدر از روز 5 فروردین ماه و همزمان با دور دوم مسافرت‌ها آغاز می‎شود.

وی با بیان اینکه ظرفیت اقامتی مناسبی برای اقامت مسافران نوروزی در روستای علیصدر و محدوده غار ایجاد شده است، عنوان کرد: 62 سوئیت اقامتی برای اسکان مسافران نوروزی توسط شرکت سیاحتی علیصدر همدان آماده شده و همچنین خانه‎مسافرهای متعلق به مردم نیز بری اسکان مسافران نوروزی آماده است.

یاری با اعلام اینکه 55 خانه‎مسافر برای اسکان مسافران نوروزی در غار علیصدر ساماندهی و آماده شده است، تاکید کرد: ظرفیت اسکان مسافران نوروزی در این فضاها نزدیک به 220 نفر است.

مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر همدان از ایجاد و آماده‎سازی کمپ اقامتی برای برای مسافران چادرخواب در همدان خبر داد و گفت: با توجه به اینکه بیشتر مسافران و مهمانان غار علیصدر برای اقامت چادر را انتخاب می‏کنند این کمپ در نظر گرفته شده تا بدون مشکل اقدام به نصب چادر کنند.

یاری از افزایش 12 درصدی قیمت بلیت‌های غار علیصدر نیز افزایش 12 درصدی داشته‌اند، بیان کرد: قیمت بلیت‌های غار علیصدر از 18 هزار تومان به 20 هزار تومان افزیش یافته است که با هزینه‌های غار علیصدر تناسبی ندارد.

وی با اعلام اینکه مسیر جدید غار علیصدر برای بازدید مسافران نوروزی نیز بازگشایی شده است، اظهار داشت: این مسیر با عنوان "هزار قندیل" نام‎گذاری شده که قیمت بلیت آن 35 هزار تومان بوده و مهمانان نوروزی می‎توانند بدون ایستادن در صف نسبت به خرید بلیت و بازدید اقدام کنند.

یاری با بیان اینکه سال گذشته مسافران نوروزی از نبود پارکینگ ناراضی بودند، تصریح کرد: امسال با اقدامات انجام شده فضایی به مساحت 6 هکتار برای پارک خودروهای مسافران نوروزی در نظر گرفته شده تا با آرامش به بازدید از غار علیصدر اقدام کنند.

مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر همدان با اعلام اینکه نمایشگاه دائمی صنایع دستی و سوغات همدان نیز در غار علیصدر برپا شده است، تصریح کرد: نزدیک به 65 غرفه برای عرضه و فروش سوغات و صنایع دستی همدان در غار علیصدر پیش‎بینی شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

دوستان غارنورد با این حجم زیاد توریست در این غار بسیار زیبا، حساب کنید چقدر فجایع زیست محیطی و تخریب در این میراث گران بهاء به وجود می آید!!!!!!!!!!!!!!


 
 
شاهکار دست بشر اشکانی در غار نیاسر کاشان+تصاویر
نویسنده : payam - ساعت ۱:٢۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٥
 

خبرگزاری تسنیم: غار نیاسر، یک شاهکار باشکوه در دل کوه‌های کرکس در شهر زیبای نیاسر از توابع شهرستان کاشان در استان اصفهان قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، استان اصفهان آئینه تمدن و هویت ایران است که هر گوشه‌آن هنرهای هنرمندان ادوار مختلف تاریخ خود نمائی می‌کند، در شهرنیاسر کاشان یکی از غارهای مصنوعی ایران بوده که به منظور اهداف مذهبی و انجام مراسم عبادی خاص ساخته شده است.

غار نیاسر یک شاهکار باشکوه در دل کوه‌های کرکس در شهر زیبای نیاسر از توابع شهرستان کاشان در استان اصفهان قرار دارد و روستائیان را غار تالار یا غار رئیس می‌نامند.‏

غار نیاسر کاملاً دست ساز بشر است البته به جز یک یا دو حفره طبیعی نزدیک ‏ورودی‌ها و به احتمال قریب به یقین غار یک معبد میترایی و متعلق به دوره ‏اشکانیان بوده است.