غارنوردی استان کردستان

غارها میراث گران بهاء هستند که از گذشتگان به ارث رسیده اند و بدون تخریب باید تقدیم ایندگان کنیم

فراخوان نخستین دوره آزمون آزمایشی کارآموزی و دوره پیشرفته غارنوردی
نویسنده : payam - ساعت ۳:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۸/٢٥
 

پیرو بخشنامه شماره ۳۳۵۰/۲۶۳ تاریخ ۰۲/مهر/۹۳، به آگاهی می‌رساند؛ نخستین دوره آزمون آزمایشی کارآموزی و همچنین دوره پیشرفته غارنوردی به شرح زیر برگزار می‌شود:

v زمان: جمعه ۰۷/آذر/۱۳۹۳ ـ ساعت ۸ تا ۹ صبح

v مکان: زنجان، مجموعه ورزشی انقلاب، سالن اختصاصی سنگنوردی

v لوازم مورد نیاز: ست کامل SRT

v هزینه شرکت در دوره: واریز مبلغ ۲۵۰۰۰۰ ریال به حساب شماره ۰۱۰۶۰۰۸۱۱۴۰۰۲ بانک ملی، شعبه پیام انقلاب اسلامی، کد ۹۸ (ارائه اصل رسید پرداخت‌کننده)

v توضیحات: ایاب و ذهاب، تغذیه و هزینه صدور حکم به عهده کارآموزان می‌باشد.

v توجه:

ـ ثبت‌نام از طریق پورتال بخش غارنوردی و توسط مربیان غارنوردی انجام می‌شود، متقاضیان جهت ثبت‌نام به مربیان غارنوردی مراجعه نمایند.

ـ لازم است متقاضیان با تسلط کامل بر مباحث عملی و تئوری در روز آزمون حاضر شوند.

ـ افرادی که به دلیل بعد مسافت نیاز به خوابگاه دارند جهت انجام هماهنگی حداکثر تا اول آذرماه با آقای بهزادیان با شماره تماس ۰۹۱۹۲۷۷۰۷۴۹ تماس حاصل نمایند.

مقتضی است هیئت‌های کوهنوردی و صعودهای ورزشی در اسرع وقت نسبت به اطلاع‌رسانی مراتب مذکور در سطح استان اقدام نمایند.

منبع: فدراسیون کوهنوردی


 
 
سالگرد فو ت خلیل عبد نیکویی پیمایش کننده غار پراو
نویسنده : payam - ساعت ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۸/٢٤
 

خلیل عبد نیکویی کوهنورد  

                       دارم به دل هوای یاران رفته را 

           ششمین سال وداع با

                                         خلیل عبد نیکویی

کوهنورد فنی ، هنرمند عکاس و عاشق طبیعت و کوه  
 
برگزاری دوره مربیگری درجه ۳ غارنوردی بانوان + عکس
نویسنده : payam - ساعت ٢:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۸/٢٠
 

بنا بر گزارش بخش غارنوردی فدراسیون؛ پیرو تقویم آموزشی سال ۱۳۹۳ بخش، دوره مربیگری درجه ۳ غارنوردی بانوان با حضور ۱۰ نفر از متقاضیان واجد شرایط از دوشنبه ۵ آبان ماه تا جمعه ۹ آبان ماه، در مجتمع کوهستانی پلور و غار رودافشان برگزار گردید.

مربیان دوره: وحید مصدری، علیرضا بلاغی، سعید کفشگیری

منبع: فدراسیون کوهنوردی


 
 
کشف دومین غار سه هزارساله در غرب گیلان
نویسنده : payam - ساعت ۱٢:٠٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۸/۱٧
 

دومین غار باستانی یا پناهگاه صخره ای ماسال با قدمت عصر آهن در نواحی کوهستانی شهرستان ماسال در غرب استان گیلان شناسایی شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، کارشناس ارشد باستان شناسی این اداره کل میراث فرهنگی صنابع دستی .و گردشگری گیلان گفت: این غار آهکی در دل جنگلهای شهرستان ماسال قراردارد و دارای دو ورودی به صورت طاقدیس و ناودیس است.

مجید کوهی افزود:عرض هر یک از ورودی های غار و پناهگاه صخره ای به طور تقریبی بین 7 الی 10 متر است و ارتفاع دهانه ی ورودی آن بین 3 تا 6 متر است و فضای  داخلی این پناهگاه صخره ای از لبه ی ورودی تا انتهای دیواره ی پناهگاه بین 4 تا 15 متر است.

وی گفت: با توجه به نزدیکی سطح حاشیه و بستر رودخانه و مقایسه تراس های ساحلی رودخانه با ورودی غار می توان گفت که میزان ضخامت لایه های باستانی این پناهگاه بیش از 3 متر است و در سطح بالای این پناهگاه صخره ای آثاری از گورستان باستانی نیز کاملا مشاهده می شود که قدمت این اثر فرهنگی وتاریخی مربوط به 3 هزار سال پیش تخمین زده می شود. کوهی بررسی های تخصصی تر بر روی این غار باستانی را برای تخمین قدمت آن را ضروری دانست و یادآورد شد: این اثر تاریخی را بیشتر می توان باعنوان پناهگاههای صخره ای طبقه بندی و معرفی  کرد.

منبع: خبرگزاری تابناک


 
 
ساخت آیفون غار برای نخستین بار در ایران
نویسنده : payam - ساعت ٢:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۸/۱٥
 

با تلاش و پیگیری ستودنی تیم غارنوردی باشگاه کوهنوردی آفاق گرگان، نخستین آیفون غار در ایران ساخته شد.

هدف از این پروژه ساخت دستگاهی ارتباطی بوده که با توجه به شرایط خاص غار امکان برقراری ارتباط کلامی بین کمپ های درون و بیرون غار را مهیا کند، دستگاه ساخته شده این کار را از طریق دو رشته سیم -که در سراسر غار کشیده می شود- انجام می دهد و به گونه ای ساخته شده که تحمل کار در شرایط سخت غار را دارا می باشد. این دستگاه می تواند نقش مهمی را در ارتباطات عملیات امداد و نجات در غار و همچنین اکسپدیشن های غارنوردی ایفا کند.

تیم غارنوردی باشگاه کوهنوردی آفاق گرگان گزارش مراحل انجام پروژه و نحوه ساخت دستگاه را در اختیار عموم علاقمندان قرار داده که از فایل پیوست قابل دریافت است.

منبع: فدراسیون کوهنوردی

غارنوردی استان کردستان  این موفقیت ارزنده را به تمام عزیزانی که در اجرای این پروژه زحمت کشیده اند صمیمانه تبریک می گوید.


 
 
گفتگویی از کوه نامه با خانم سارا عدالتیان/غار نوردی فراتر از مرزها
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:۱٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۸/۱۱
 

کوه نامه:

و اما «کوه نامه» این بار از بلندای قله ها و سینه کش صخره می  رود به تنگنای غارها و دالان های باریک و تاریک! به سراغ ورزشکارانی که در کنار توان کوه نوردی و سنگ نوردی می بایست شهامت ویژه و خاصی را داشته باشند تا بتوانند بپبچند به هزار توی سنگ ها و صخره ها در دل زمین. زمینی  مملو از ناشناخته ها، نادانسته ها ، دلواپسی ها و ترس ها....

 و این بار به سراغ زنی می رویم با تواناهایی شگرف که توانسته مرزها و محدودیت هایی که دل هر انسانی را به لرزه می اندازد  پشت سر بگذارد و  نه بر بلندی قله ها  که در اعماق غارها در اوج بایستد! زنی که میان غارنوردان چه داخلی و چه خارجی نامی آشناست.

 

«الهه حمیدی» همکار کوه نامه به سراغ «سارا عدالتیان»  رفته و گفتگویی خواندنی با وی انجام داده. این گفتگوی خواندنی در ادامه تقدیم به خوانندگان عزیز

 

کوه نامه: ضمن عرض سلام لطفا خودتان را برای خوانندگان بیشترمعرفی کنید

 

سارا عدالتیان متولد سال 59 مشهد، عضو باشگاه آزادگان مشهد،  عضو هیئت مؤسس و هیئت مدیره انجمن غار و غارشناسی ایرانیان، مسئول بخش دره نوردی هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان، عضو هیئت موسس باشگاه دره نوردی و غارنوردی کاوشگران. کارشناس ارشد فیزیک بوده و در دانشگاه تدریس میکنم. ورزش را از دوران دبستان با ژیمناستیک آغاز کردم. پس از آن دوچرخه، شنا و در نهایت دومیدانی. از سال 73 به ورزش رزمی تکواندو روی آوردم و بشکل جدی آنرا ادامه دادم و تا دان دو پیش رفتم. دو مدال برنز، یک نقره و یک طلا، حاصل مسابقاتی بود که در آنها شرکت می کردم. از سال 77 سنگنوردی، غارنوردی و کوهنوردی را آغاز کردم و به عضویت باشگاه آزادگان مشهد درآمدم و زیر سایه بزرگانی چون زحمتکش، علیان، نظامدوست، زرین، مذهبی، امانی و کاووسی،  و دیگر بزرگان کوهنوردی مشهد، آموختم. در کنار کوه، دوومیدانی یکی از علائقم بود که سعی کردم از آن فاصله نگیرم. از سال 86 به غارنوردی به شکل تخصصی روی آوردم و پس از پیمایش غار پراو به همراه همسرم، دریافتیم که فاصله زیادی با غارنوردی روز دنیا داریم. تنها راه پیشرفت، ارتباط با غارنوردان دنیا و کسب اطلاعات جدید و به روز بود. سال 87 به دعوت «فادی نادر» دبیر کل اتحادیه غارشناسی، به اکسپدیشنی که در ایران برگزار شد، دعوت شدیم و به مدت 15 روز جدیدترین تکنیکهای کار با طناب، SRT ، گشت سطحی و نقشه برداری را زیر نظر مربیانی از کشورهای کرواسی، فرانسه، لبنان، بلژیک و سوئیس، آموختیم. سال 88 با هماهنگی که با دبیر اتحادیه «فادی نادر» انجام دادیم، به سرپرستی همسرم «سعید هاشمی نژاد»  جهت گذراندن مراحل پیشرفته تر غارنوردی به مدت 15 روز عازم لبنان شدیم. از آن زمان تاکنون فعالیتهایم را بر روی غارنوردی و نقشه برداری از غارها متمرکز کرده ام.

کوه نامه: کمی از رشته ی غارنوردی بگویید

غارنوردی یعنی ورود به دنیایی با دهلیزهای بجا مانده از آثار جریانهای گذشته، دیواره هایی با رسوبات میلیونها سال پیش، فسیل های دست نخورده، تزییناتی که اطلاعات اقلیم های پیشین را در خود ذخیره کرده اند، رنگین کمانی از کانی ها، سفره های آب زیر زمینی، جانورانی که با تاریکی مطلق تطابق یافته اند، گیاهانی که بدون نور رشد می کنند، نقاشی انسانهای اولیه، زیستگاه بشر، زیارتگاه ادیان، قلعه های نظامی و موزه های تاریخ طبیعی. غارها برای غارنوردان فراتر از یک میدان ورزشی هستند که تنها حس ماجراجویی آنها را ارضا کند. غارها گنجینه های طبیعی هستند، که تنها غارنوردان قادر به ورود به آنها هستند. زمانیکه که وارد غاری می شویم، می دانیم که مسئولیت حفظ این گنجینه بر دوش ماست. پیش از آنکه رولی بکوبیم، کارگاهی با یک استلاگمیت بزنیم، و گامی بر روی رسوبات بگذاریم، بایستی به عواقب کاری که می کنیم بیاندیشیم. در محیطی که حتی تنفس ما نوعی تخریب محسوب می گردد، بایستی بگونه ای فعالیت کنیم که نه تنها حداقل تخریب را داشته باشیم بلکه بیشترین اطلاعات را از این میراث طبیعی دریافت کنیم.


 
 
آنتونیو باندراس نخستین نقاشی‌های انسان را کشف می‌کند
نویسنده : payam - ساعت ٥:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۸/٩
 

فیلم‌برداری «آلتامیرا» به کارگردانی هیو هادسن و با بازی آنتونیو باندراس، گلشیفته فراهانی و روپرت اورت این روزها در کانتابریای اسپانیا در جریان است.

خبرگزاری آنا: آنتونیو باندراس به‌زودی در نقش باستان‌شناس آماتوری که همراه با دختر کوچکش نقاشی‌های مشهور ماقبل تاریخی غار آلتامیرا را کشف کرد، به‌روی پرده خواهد آمد.

فیلم‌برداری «آلتامیرا» به کارگردانی هیو هادسن و با بازی آنتونیو باندراس، گلشیفته فراهانی و روپرت اورت این روزها در کانتابریای اسپانیا در جریان است. به‌نوشته ورایتی،  باندراس در این فیلم نقش مارچلینو سانز دی سوتولا، حقوقدان و باستان‌شناس آماتور اسپانیایی را بازی می‌کند که  همراه با دختر 9 ساله‌اش تصادفاً غار آلتامیرا را کشف کرد. در غار آلتامیرا تصاویری با زغال چوب و گل اُخرا از گاومیش، اسب، خرگوش و دست انسان ترسیم شده که اولین غار کشف شده مربوط به دوران پارینه‌سنگی با چنین نقشی است.

کشفیات سوتولا تا مدتی مورد تردید بود و تعدادی از کارشناسان فرانسوی، به سرکردگی امیل کارتیلاک، با طرح این ادعا که بشر پیش از تاریخ ناتوان از بیان هنریبوده است، سرسختانه با وی مخالفت می‌کردند.

منبع: خبرگزاری آنا

با تشکر از غار نیوز