غارنوردی استان کردستان

غارها میراث گران بهاء هستند که از گذشتگان به ارث رسیده اند و بدون تخریب باید تقدیم ایندگان کنیم

موفقیت «سارا عدالتیان» در بولتن اخیر اتحادیه جهانی غارنوردی
نویسنده : payam - ساعت ٧:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٢٧
 

پیرو اطلاع رسانی قبلی مبنی بر خبر کسب دیپلم افتخار بین المللی در نقشه برداری غار (برای اولین بار) توسط «سارا عدالتیان» از بانوان فعال در عرصه غارنوردی کشور، در شانزدهمین کنگره بین المللی غارشناسی ۲۰۱۳ برنو –جمهوری چک، این خبر در بولتن اخیر اتحادیه جهانی غارنوردی UIS درج گردیده است.

تصاویر پیوست گویای این موفقیت ارزشمند است.

 

منبع: فدراسیون کوهنوردی

غارنوردی استان کردستان  کسب این موفقیت را به ایشان و جامعه غارنوردی کشورمان، صمیمانه تبریک می گوید.


 
 
امیدهای جدی برای‌اکتشاف‌غارهای‌عمیق‌تر از هزارمتر/کشف دومین‌غارعمیق‌ایران
نویسنده : payam - ساعت ۱:٠٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٢٥
 

به گزارش روابط عمومی فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی؛ با انجام اکتشافات جدید، امیدهای جدی برای اکتشاف غارهای عمیق‌تر از ۱۰۰۰ متر در ایران به وجود آمد و یکی از بزرگترین و مهمترین وقایع غارنوردی کشور در چند روز گذشته رقم خورد.

گروهی از غارنوردان کشور موفق شدند به عمق ۵۶۸ متری غاری در ارتفاعات رشته کوه‌های اطراف کرمانشاه دست یابند و دومین غار عمیق کشور را کشف کنند. این غار با نام J۲.۱ که در محل به «جوجار» معروف است پس از غار «پراو» با عمق ۷۵۲.۵ متر در رده دوم عمیق ترین غارهای ایران قرار گرفت. پیش از این، غار «سم» با ۴۰۶ متر دومین غار عمیق ایران بود.

شواهد حاکی از عمق بیشتر این غار است و اعضای تیم در حال برنامه ریزی برای ادامه اکتشاف هستند. در جریان این برنامه قریب به ۱۰۰ دهانه غار در منطقه بررسی و علامت گذاری شد که بعضا عمقی بیش از ۱۰۰ متر دارند.

مشروح خبر:

گروهی از مشتاقان و فعالان عرصه غارنوردی در کنار یکدیگر قرار گرفتند تا سرزمین عزیزمان ایران را بیشتر بشناسند و در تلاشی گروهی و با طی مسافتی در حدود ۸ ساعت کوهپیمایی طاقت فرسا موفق به اکتشاف غار عمیقی به نام J۲.۱ (که در محل به نام «جوجار» معروف است) در ارتفاعات رشته کوه‌های اطراف کرمانشاه شدند. تیم اکتشافی با چیرگی بر معضلاتی همچون دوری از امکانات شهری، کمبود آب، فقدان جاده دسترسی، بارکشی سنگین و... اولین اکسپدیشن بزرگ ۱۰ روزه کاملا ایرانی و بدون شرکت یا کمک غارنوردان خارجی را در حالی به  اتمام رساندند که موفق شدند تا عمق ۵۶۸ متری نفوذ کرده و این درحالی است که آنها در این عمق به دلیل اتمام تجهیزات و علی رغم استفاده از بیش از ۹۵۰ متر طناب،  بر سر چاهی حدودا ۷۰ متری متوقف شدند. به گفته تیم پیشرو این چاه به یکی از راهرو های اصلی غار متصل شده و صدای مهیب ریزش آب بگوش میرسد و دمای غار بسیار سرد و به حدود ۲ درجه بالای صفر می رسد. متراژ فوق بر اساس نقشه های تهیه شده از غار بدست آمده و نقشه فنی غار نیز برداشت گردیده است.

این غار با ساختاری متفاوت از بسیاری غارهای عمودی موجود در کشور در بیشتر قسمتهای خود نیاز به استفاده از تکنیکهای کار با طناب داشته و حتی در قسمتهایی نیاز به صعود از معابر یخی را دارد. در انتهای بسیاری از فرود ها ، با حوضچه های مملو از آب سرد مواجه می‌شویم که عبور ایمن از آنها تنها با بهره گیری از طناب و تکنیک های تراورس میسر است. از مشخصه‌های دیگر این غار می‌توان به نبود محل مناسب برای برقراری کمپ اشاره کرد که این مهم را با دشواری مواجه می‌سازد.

غارنوردان در اکتشاف این غار از تجربیاتی که در پیمایش  غار «چوکورپینار» ترکیه به عمق بیش از هزار متر و همچنین پیمایش و اکتشاف غار «ایرانیان» در ترکیه و غارهای دیگری در اتریش و... داشته اند نهایت استفاده را نموده و جهت اکتشاف غار همواره از اصول SRT و رول های یکدست هیلتی و متدهای روز دنیا در نقشه برداری و اکتشاف استفاده نموده است.

اما غارنوردان کشورمان علاوه بر غار مذکور قریب به ۱۰۰ دهانه را بررسی و علامت گذاری کرده‌اند که بعضا عمقی بیش از ۱۰۰ متر دارند.

همچنین جهت ادامه اکتشاف در سال‌های آینده، گروه اقدام به بارگذاری برای سال بعد نموده است.

در این  مرحله از این کارگروهی که انجام شد افراد و گروه های زیر شرکت داشته اند (به ترتیب حروف الفبا):

گروه ها و تشکل ها:

آزاد فراز قزوین - آفاق گرگان- پارس شمیران - گروه تهران- خانه کوهنوردان تهران - سمپاد - کاهار البرز - لواسان

افراد شرکت کننده:

سرپرست: علیرضا بلاغی

نازنین بدرخانی - بهادر برومند - حسین بویینی - شهریار بهزادیان - نیما حسینی - میثم خوشقدم - سعید کفشگیری - نرگس کوکبیان - سهیلا صالح زاده - رضا رودنشین - فرنوش رییسی - آمنه  شاهمرادی - محمد رضا  شهبازی - وحید مصدری - حجت مولایی

همچنین تقدیر و تشکر فراوان خود را از اشخاص و نهادهای زیر که مستقیم و غیر مستقیم همواره حمایت خود را از تیم داشتند اعلام می‌نماییم.

منوچهر مرادنژاد و پیمان یاوری (هماهنگی وسیله نقلیه برای حمل بار به کرمانشاه) - شرکت تولیدی یاشیل داغ (تهیه کوله غارنوردی)

این برنامه در پی انجام دو مرحله اکسپدیشن‌های پیشین انجام پذیرفت که گزارش تفصیلی متعاقبا اعلام خواهد شد. خاطر نشان می‌شود تیم در حال برنامه ریزی انجام فازهای بعدی این پروژه اکتشافی است.

فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی این اکتشاف بسیار ارزنده را به غارنوردان حاضر در برنامه صمیمانه تبریک می‌گوید.

عکس ها از: میثم خوشقدم

منبع:پایگاه خبری فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی


 
 
اخباری از اکسپدیشن مشترک گروه‌ها و فعالان غارنوردی
نویسنده : payam - ساعت ٧:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٢٠
 

طی تماس‌های بعمل آمده با تیم حاضر در منطقه، به اطلاع علاقمندان به غارنوردی که خبرهای اکتشافات اخیر را دنبال می‌کنند می‌رساند، تیم‌های اکتشافی علاوه بر اکتشاف غاری عمیق، تعداد قابل توجهی دهانه و غارهای دیگر در منطقه را بررسی نموده‌اند که کار اکتشاف در برخی از آن‌ها تا عمق بیش از ۱۵۰ متر انجام پذیرفته ولی با توجه به لزوم تجمیع تجهیزات و لوازم در غار اصلی ادامه کار بر روی غارهای مذکور به زمان‌های دیگر موکول گردیده است. اخبار جدیدتر در اسرع وقت به اطلاع علاقمندان خواهد رسید.

منبع: فدراسیون کوهنوردی


 
 
جابجایی در رنکینگ غارهای عمیق ایران
نویسنده : payam - ساعت ٥:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۱۸
 

با خبر شدیم در پی تلاش‌های مستمر تعدادی از گروه‌ها و فعالان، غارنوردان حاضر در اکسپدیشن اکتشافی، موفق به اکتشاف غاری عمیق در استان کرمانشاه شدند.
تیم حاضر در منطقه ضمن نقشه برداری این غار تا عمق ۴۴۰- متر همچنان مشغول فعالیت‌های اکتشافی در غار مذکور و منطقه هستند.
لازم به ذکر است پیش از اکتشاف انجام شده، غار «سم» با عمق ۴۰۶- متر دومین غار عمیق ایران بود.
بدیهی است اخبار تکمیلی متعاقبا اعلام خواهد شد.

منبع: پایگاه خبری فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی


غارنوردی استان کردستان یکی دیگر از دستاورد های بزرگ غارنوری کشور را صمیمانه به تک تک این عزیزان تبریک عرض می نماید.


 
 
غارگلستانه به مناسبت دومین سالگرد زنده یاد ابراهیم نصیری
نویسنده : payam - ساعت ۸:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۱٢
 

هدف از اجرای برنامه : گرامیداشت یاد و خاطره زنده یاد ابراهیم نصیری بنیان گذار گروه کوهنوردی و غارشناسی آرش سنندج و ایجاد همکاری بین گروه کوهنوردی و غارشناسی آرش سنندج با دانشگاه کردستان و دانشگاه آزاد ارومیه برای موضوعات علمی غارها از قبیل:

مورفولوژی – اکولوژی – هیدرولوژی - زمین شناسی و سیستماتیک گیاهان و حشرات در غارها

مشخصات غار:

نام غار:غار گل سانه یا گلستانه

نام لاتین : GOOL SSANEH

ارتفاع دهانه غار از سطح دریا : 1810 متر

پیشروی و توسعه غار :1784متر

عمق غار : 153- متر

استان :کردستان

نزدیکترین شهر :شهرستان بیجار

نزدیکترین روستا: روستای قبا سرخ و روستای گل سانه

نشانی محل غار:از جاده اصلی بیجار به طرف سنندج یک جاده فرعی وجود دارد به طول 12 کیلومتر تا نزدیکی غار و جاده خاکی است و از سر مسیر که از ماشین پیاده میشود تا دهانه غار 15 دقیقه پیاده روی دارد.

تاریخ برنامه اجرا شده:93/7/11

هدف علمی:برداشت نمونه های آب و تکه سنگها، استالاگمیت و استالاکتیت های شکسته شده

نفرات شرکت کننده از گروه:

1-هیوا چمنی (سرپرست)

2-خبات زمانی (مسئول فنی)

3-نبی احمد پناه

4-پیام رضابخش

نکات حائز اهمیت در مورد غار گلستانه و شروع فصل سرما: برگشت دوباره خفاش ها به داخل غار به علت شروع فصل سرما، غارنوردان عزیز در رعایت این نکته مخصوصا با شروع فصل سرما حیوانات غارزی مانند خفاش ها که از پستانداران هستند، بعد از ذخیره کردن انرژی کافی به خواب زمستانی خواهند رفت برنامه های خود را در غارهای دارای کلونی خفاش ها یا موجوداتی که به خواب زمستانی می روند، کنسل کرده و یا رعایت لازم را بفرماید.

عدم آموزش کافی برای ...

در حال تهیه نمونه آب

 

اشکال های زمین شناسی تشکیلات جعبه ای Boxwork


 
 
تبریک به خانواده غارنورد مفاخری برای پیمایش غار پراو
نویسنده : payam - ساعت ۱٢:۱٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۱۱
 
غارنوردی استان کردستان این پیمایش را به تک تک این عزیزان و گروه کوهنوردی قاجر قروه تبریک عرض می نماید انشالله در اینده نزدیک شاهد پیشرفت های بیشتر این عزیزان باشیم
خانواده غارنورد آقای مفاخری
بخوانید...

 
 
بزرگترین تالار غاری جهان در چین
نویسنده : payam - ساعت ۱٢:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۸
 

در کنفرانس غارنوردی انگلستان، تالار «میاو روم» (Miao Room) بعنوان بزرگترین تالار غاری جهان اعلام شد، این کنفرانس از 26 تا 28 سپتامبر در «لیک» انگلستان برگزار گردید.
در سال 2013، اکسپدیشنی با هدف اندازه گیری لیزری، در جنوب چین و با سرمایه گذاری نشنال جئوگرافیک و حمایت انیستیتو زمین شناسی کارست در «گیلین» (Guilin) برگزار شد.
حاصل اندازه گیری لیزری دقیق، حجم 10.87 میلیون متر مکعبی این تالار بود که 10 درصد حجم بیشتر از تالار «ساراواک» (Sarawak) در مالزی را نشان می‌داد. هر چند که غار مالزی با 154500 متر مربع هنوز رکورد دار بیشترین مساحت سطح است.
«تیم آلن» یکی از سرپرستان اکسپدیشن در این باره گفته است: "برای من شبیه کشف این است که K2 بزرگتر از اورست است! "
در این اکسپدیشن دو غار دیگر نیز در جنوب چین اندازه گیری لیزری شدند. تالار «میاو روم» در سیستم غاری Gebihe در جنوب چین قرار دارد.
 

 

منبع: بخش اخبار انگلیسی سایت غارهای ایران

National Geographic 
 
ادامه عملیات نجات در پرو – مشکلات مالی و شرایط نامساعد جوی
نویسنده : payam - ساعت ۱٢:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۸
 

علیرغم تلاش حدود 60 امدادگر و گذشت 11 روز، هنوز غارشناس اسپانیایی «سیسیلیو اوپز ترسرو» از غار «اینتی ماچی» در کشور پرو خارج نشده است.
با تلاش‌های انجام شده، این غارشناس به عمق 300 متری غار منتقل شده است، وی بخاطر مصدومیت از ناحیه پا و کمر قادر به حرکت نیست و امدادگران با تزریق مورفین به تسکین درد وی می‌پردازند.
شرایط جوی منطقه نیز مناسب نیست و باران شدید در منطقه ادامه دارد.
یکی دیگر از مشکلات عملیات امداد و نجات، مسائل مالی است، تیم امداد توانسته است از طریق کمک‌های دریافتی 50000 یورو جمع آوری کند ولی این مبلغ با توجه به هزینه‌های انجام شده و مورد نیاز، کفایت نمی‌کند.
خواهر مصدوم نیز به منطقه اعزام شده است و گروهی از غارنوردان، سربازان و آتش نشانان پرویی نیز برای کمک در منطقه حضور دارند.

منبع: غارهای ایران


 
 
2000 غارنورد، صد غار کشور را پاک سازی کردند
نویسنده : payam - ساعت ۱:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٦
 

دبیر کارگروه غارشناسی گفت: به مناسبت دوم مهرماه روز غار پاک با حمایت دبیرخانه غارشناسی مستقر در سازمان حفاظت محیط زیست و مشارکت حدود 2000 غارنورد عضو انجمن غار ایرانیان پاکسازی 100 غار انجام شد.

محمد حدادی دبیر کارگروه غارشناسی در گفتگو با  خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران، گفت: دستور العمل پاکسازی غارها تهیه و به گروه های مشارکت کننده و ادارات کل محیط زیست استانها ابلاغ شد.

وی در خصوص این دستورالعمل اظهار داشت: دستورالعمل ارائه شده حاوی نکات اجرائی برنامه پاکسازی است و به منظور پیشگیری از هر گونه رخداد احتمالی و اجرای درست و منظم برنامه تهیه شده است، این دستور العمل با همکاری مشترک دبیرخانه کارگروه کارشناسی و انجمن غارشناسی ایرانیان به تصویب نهایی رسید.

حدادی در ادامه بیان داشت: برنامۀ پاکسازی یکصد غار طی دو روز گذشته در سطح کشور با پیام معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست اجرایی و به اتمام رسید.

وی در پایان گفت: این برنامه به مناسبت روز غارپاک با حمایت دبیرخانه غارشناسی مستقر در سازمان حفاظت محیط زیست و مشارکت حدود 2000 غار نورد عضو انجمن غارشناسی ایرانیان نیز انجام شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران 5 مهر 1393


 
 
پاکسازی غار دیوزندان در قروه
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٥
 

بمناسبت روز غار پاک مورخه 4 مهر 6 تن از اعضای هیئت و گروه قاجر غار عمودی دیوزندان را در جنوب قروه پاکسازی نمودند 

گزارش برنامه و معرفی غار دیوزندان را در ادامه مطلب بخوانید..... 
دهانه غار
گزارش را بخوانید...

 
 
فراخوان برگزاری دوره عکس‌برداری در غار
نویسنده : payam - ساعت ٤:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٢
 

به آگاهی کلیه علاقه‌مندان می‌رساند؛ بخش غارنوردی این فدراسیون پیرو همکاری‌های فی‌مابین فدراسیون‌های ایران و فرانسه، یک دوره عکسبرداری در غار با حضور گروهی ۱۰ نفره از کشورهای فرانسه، آلمان، ایتالیا، انگلیس و اسپانیا در اوایل بهار سال ۱۳۹۴ برگزار خواهد نمود. لذا از کلیه علاقه‌مندان به عکاسی غار دعوت می‌شود به منظور هر چه بهتر و پربارتر برگزار شدن این برنامه حداکثر تا پایان آذر ماه سال ۹۳ از طریق مراجعه به پورتال بخش غارنوردی به آدرس caving.msfi.ir پیش ثبت‌نام نموده و پیشنهادات خود را در خصوص غارهای مناسب، با بخش غارنوردی فدراسیون در میان بگذارند.

مقتضی است کلیه هیات‌ها، گروه‌ها، باشگاه‌ها و تشکل‌ها نسبت به اطلاع‌رسانی وسیع و سریع به افراد علاقه‌مند، اقدام نمایند.

منبع:فدراسیون کوهنوردی


 
 
اطلاعیه برگزاری آزمون کارآموزی غارنوردی
نویسنده : payam - ساعت ٤:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٢
 

پیرو بخشنامه‌های قبلی در خصوص آزمون کارآموزی غارنوردی به آگاهی می‌رساند؛ کارآموزان متقاضی و واجد شرایط جهت حضور در آزمون می‌توانند، حداکثر تا تاریخ ۲۰/مهر/۹۳ به مربیان و مدرسان غارنوردی مراجعه نمایند.

معرفی متقاضیان جهت آزمون، تنها از طریق پورتال بخش غارنوردی امکان‌پذیر است و دریافت نام کاربری و گذرواژه پورتال برای مربیان منوط به رعایت بخشنامه شماره ۲۶۳/۱۸۰۵ تاریخ ۱۴ تیر ۹۳ در خصوص تکمیل پرونده الکترونیکی می‌باشد.

مربیان گرامی می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر روزهای یکشنبه از ساعت ۱۸ تا ۲۰ با شماره ۰۹۱۲۷۸۷۳۶۰۷، آقای بلاغی تماس حاصل نمایند.

شایان ذکر است آزمون مربوطه در تاریخ ۱۶ آبان ماه برگزار خواهد شد.

مقتضی است کلیه هیأت‌های کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان‌ها نسبت به اطلاع‌رسانی مراتب مذکور اقدامات لازم را انجام دهند.

شماره نامه: ۲۶۳/۳۳۵۰

تاریخ: ۲ مهر ۹۳

منبع:فدراسیون کوهنوردی


 
 
اعلام نتیجه آزمون ورودی دوره مربیگری درجه ۳ غارنوردی بانوان
نویسنده : payam - ساعت ٤:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٢
 

پیرو برگزاری آزمون ورودی دوره مربیگری درجه ۳ غارنوردی بانوان در روزهای پنج‌شنبه ۲۰ و جمعه ۲۱ شهریور ماه ۹۳، نتیجه آزمون مذکور به شرح زیر اعلام می‌شود؛

 

ردیف

نام و نام خانوادگی

استان

نتیجه

۱

نیلوفر افشار

تهران

قبول

۲

نازنین بدرخانی

قزوین

قبول

۳

زهرا مدرس

اصفهان

قبول

۴

گلبرگ هادی سراجی

تهران

قبول

۵

فرنوش رئیسی

تهران

قبول

۶

صفورا دارسنج

اصفهان

مشروط کتبی

۷

سمیرا زارعی

اصفهان

قبول

۸

مینا بهشتیان خباز

اصفهان

مشروط کتبی

۹

سارا عدالتیان آراسته

خراسان رضوی

مشروط  کتبی - عملی

مقتضی است مراتب مذکور در اسرع وقت اطلاع‌رسانی شود.

شماره نامه: ۲۶۳/۳۳۴۴

تاریخ: ۰۲/۰۷/۹۳

منبع: فدراسیون کوهنوردی


 
 
کشف دندان 126000 ساله در چین - نظریه جدید درباره مهاجرت انسان از آفریقا
نویسنده : payam - ساعت ۱٢:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٢
 

کشف دندان‌هایی در سایت غار Lunadong واقع در گوانشی (جنوب چین) این احتمال را تقویت کرده است که مهاجرت انسان مدرن از آفریقا به بیش از 60000 سال پیش باز می گردد.
این دندان‌ها در لایه‌های رسوبی با قدمت 70000 تا 126000 سال پیدا شده‌اند. حداقل یکی از این دندان‌ها به انسان خردمند (Homo sapiens) تعلق دارد.
تخمین سن دندان‌های پیدا شده در Lunadong که شامل دو دندان آسیاب بالا و پایین می‌شود نشان می‌دهد که سن آنها به 126000 سال پیش بازمی‌گردد.
این یافته نشان می‌دهد که برخی جنبه‌های نظریه خروج از آفریقا نیاز به بازنگری دارد. به عبارت دیگر حداقل یک مورد خروج از افریقا قبل از 60000 سال پیش وجود داشته است. این یافته دیرین مردم شناسی بهمراه مطالعات اخیر در غرب و شرق آسیا بیانگر این است که خروج از آفریقا در چند جهت و پیش از 60000 سال قبل بوده باشد.
مطالعات چند سال قبل بر روی ابزارهای سنگی دوران پارینه سنگی در شارجه امارات، نشان داده بود که تکنولوژی استفاده شده با موارد مشابه انسان مدرن در شرق آفریقا شباهت دارد و با ابزار ساخته شده در شام و کوه‌های ایران متفاوت است.

منبع:

بخش اخبار انگلیسی سایت غارهای ایران

Past Horizons 
 
پیمایش غار پراو تا کمپ چاه 15 توسط گروه قاجر قروه
نویسنده : payam - ساعت ۱٢:۱٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٢
 

مورخه 27 شهریور تیم پیشرو (جهت پاکسازی غار پراو)متشکل از 5 تن از اعضای هیئت و گروه کوهنوردی قاجر قروه واعضای دفتر انجمن کردستان به سرپرستی آقای داود مفاخری با هدف آماده سازی مسیر و برپایی کارگاهها و همچنین طناب ریزی تا چاه ۱۵ را پیمایش نمودند.

در این پیمایش اسراء مفاخری جوانترین غارنورد ایران حضور فعال داشت.

 

درسال92 بعدازبرنامه ی پاکسازی غار پراو که توسط انجمن انجام گرفت، پیشنهاد پیمایش غار پراو در هیئت و گروه  قاجر مطرح ومسئولین و اعضای گروه موافقت و آمادگی خود 

را اعلام نمودند.

 

 در مدت یکسال برنامه ریزی ها جهت تمرینات و آمادگی نفرات، تهیه تجهیزات و پشتیبانی انجام گرفت تا اینکه زمان اجرای برنامه پیمایش فرا رسید و این برنامه  همزمان با

 ادامه ی برنامه ی پاکسازی غار پراو  توسط انجمن شد.

با توجه به اینکه  تعدادی از غارنوردان گروه قاجر عضو انجمن نیز می باشند قرار شد که برنامه بصورت کار مشترک و کمک به پاکسازی غار انجام شود.

در نتیجه هماهنگی های لازم با انجمن انجام گرفت و اعضای انجمن چهارمحال بختیاری نیز اعلام امادگی نمودند که در این برنامه شرکت کنند.

 

 

دهانه غار پرآو بعد از ۲۱ ساعت فعالیت


در ادامه بخوانید...