غارنوردی استان کردستان

غارها میراث گران بهاء هستند که از گذشتگان به ارث رسیده اند و بدون تخریب باید تقدیم ایندگان کنیم

روز غارهای پاک
نویسنده : payam - ساعت ٧:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۳٠
 

مدیرکل دفتر امور مجامع و تشکل‌های مردم نهاد گفت: انجمن غارو غارشناسی ایران از سال 1389 بطور خودجوش اقدام به پاکسازی غارها کردند، این برنامه پس از آن همه ساله در روز دوم مهرماه با عنوان روز غار پاک با حضور غارنوردان در سراسر کشور غارها از زباله ها و آلاینده های مختلف پاک و اقدام به ترویج فرهنگ حفاظت از غارها و استفاده پایدار از آنها برگزار شد.

مرتضی رمضانی در گفتگو با میراث آریا(chtn) ادامه داد: با تلاش انجمن غارنوردی که تنها مجموعه غیر دولتی تخصصی در زمینه غارهاست و با حمایت سازمانهای حفاظت محیط زیست، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی یکصد غار هدف پاک سازی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: همچنین با حضور مسئولین سازمانهای فوق غار نخجیر دلیجان به عنوان غار پایلوت بطور نمادین پاکسازی خواهد شد و در همان روز، جمعه چهارم مهرماه ، به طور همزمان یکصد غار در سی و یک استان کشور به وسیله غارنوردان و اعضای انجمن غارنوردی  پاک می شود.

رمضانی یادآور شد: در برنامه پاکسازی غار نخجیر دلیجان ریاست و جمعی از مسئولین سازمان زمین شناسی حضور خواهند یافت و کارگاه آموزشی با موضوع نحوه تشکیل غارها  توسط دکتر حاجی کریمی از دانشگاه ایلام، آسیب شناسی ژئوتوریسم غارها  با نگاه ویژه به غارنخجیر  توسط دکتر فاطمه سبک  خیز دانشگاه خراسگان، غارها و ژئو سایت های میراث جهانی توسط دکتر خوش رفتار دانشگاه زنجان در این منطقه برگزار می‌شود.

منبع: میراث آریا 28 شهریور 1393

با تکر از غار نیوز


 
 
ردیف اعتباری برای حفاظت از غارها اختصاص می یابد
نویسنده : payam - ساعت ٦:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٤
 

تهران - ایرنا - معاون سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه آیین نامه دولت در زمینه حفاظت از غارها ملاک عمل کارگروه غارشناسی ایران است، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست اختصاص ردیف مستقل اعتباری برایحفاظت از غارها را پیگیری می کند.

 

به گزارش ایرنا احمدعلی کیخا در کارگروه غارشناسی ایران که روز دوشنبه در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد اظهار کرد: گزارش توجیهی از اجرای آیین نامه هیات دولت برای معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهور جهت اختصاص ردیف اعتباریبرای حفاظت از غار ها ارسال می شود.

 وی با تاکید بر اینکه انتظاری فراتر از آیین نامه دولت نداریم، گفت: هر یک از دستگاه های عضو کارگروه غارشناسی ایران باید در چارچوب قانون به تکالیف خود عمل کنند.


کیخا با اشاره به کوتاهی های انجام شده در تدوین دستورالعمل های لازم برای مدیریت غارهای ایران گفت: با توجه به اهمیت موضوع بهتر است دستورالعمل ها هر چه زودتر در کارگروه غار شناسی ایران تدوین شود.

 
همچنین فرشاد فتاحی مدیرکل دفتر موزه های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این جلسه با بیان اینکه شناسایی غارها به صورت مقدماتی انجام شده است، گفت: باید مطالعات غارشناسی در جهات مختلف انجام شود.


 
 
فراخوان پاکسازی غار پرآو
نویسنده : payam - ساعت ٥:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٢
 

تاریخ اجراء برنامه :  ۷ الی ۱۳ مهرماه خواهد بود

(جزئیات برنامه متعاقبا اعلام خواهد شد)

ضمن سپاسگذاری از تلاشهای تیمهای مختلف در پاکسازی های غار پرآو و با نگرش به اجرای دو برنامه موفق پاکسازی سال گذشته که منجر به خروج مقدار قابل توجهی از زباله های این غار شد.

انجمن غار و غارشناسی ایرانیان با همکاری سایر تشکیلات غارنوردی کشور ، برنامه دیگری با هدف پاکسازی این غار از انتهای حوضچه ۲۶ به بالا را دارد.

بدینوسیله مراتب جهت اطلاع و اعلام آمادگی نفرات واجد شرایط برای حضور و همکاری در برنامه ارائه میگردد.

تا کنون نمایندگان و اعضاء انجمن در استانهای آذربایجان شرقی، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، کردستان و همدان برای حضور در این برنامه و پیمایش غار اعلام آمادگی نموده اند.

با تشکر

کمیته هماهنگی پاکسازی غار پرآو

کارگروه محیط زیست انجمن غار و غارشناسی ایرانیان

منبع: انجمن غار و غارشناسی ایرانیان


 
 
کشف آثار غارنگاری نئاندرتال ها!
نویسنده : payam - ساعت ٧:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۱٢
 

کشف مجموعه‌ای از خطوط کشیده شده بر روی سنگی در غار می‌تواند دلیلی باشد که نئاندرتال‌ها، باهوش‌تر و خلاق‌تر از آن چیزی بوده‌اند که تصور می‌شده است.
به اعتقاد دانشمندانی که در غاری در گرهام (Gorham) واقع در جبل طارق تحقیق کرده‌اند، خطوط حکاکی شده در این غار نخستین نمونه‌های شناخته شده از سنگ نگاری نئاندرتال‌ها است.


این مطالعه که در ژورنال "Proceedings of the National Academy of Sciences" منتشر شده است به بررسی سنگ نگاره‌هایی پرداخته است که با رسوب پوشیده شده بودند.
پیشتر باستانشناسان مصنوعاتی از نئاندرتال‌ها شامل 294 قطعه را در همین محل کشف کرده بودند که ترتیب قرارگیری نشان می‌دهد، حکاکی‌ها قدیمی‌تر از مصنوعات هستند.
تشخیص سن سنگ نگاره‌ها بطور مستقیم امکان پذیر نیست، ابزارهای سنگی پیداشده، به 30000 تا 39000 سال پیش بازمی‌گردند و با توجه به اینکه حکاکی‌ها قدیمی‌تر هستند احتمال دارد که 40000 تا 45000 سال قدمت داشته باشند.
تاکنون نظرات مخالف و موافقی در مورد این مطالعه ارائه شده است.

منبع:سایت غارهای ایران

 

 

 


 
 
کشف قدیمی ترین جای پای انسان
نویسنده : payam - ساعت ۱٢:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٩
 

مطالعه تازه بر روی جای پای انسان در غاری واقع در رومانی، قدمت آن را از 15000 سال به 35000 سال پیش بازگرداند. اکنون این جای پاها قدیمی ترین مورد شناخته شده متعلق به انسان خردمند (homo sapiens) است.
در سال 1965 حدود 400 جای پای قدیمی متعلق به انسان در غار "Ciur-Izbuc" در کوه‌های "Carpathian" واقع در رومانی کشف شد. با توجه به ارتباطشان با جای پا و استخوان‌های خرس غار (Ursus spelaeus) و این اعتقاد که خرس‌های غار نزدیک به انتهای آخرین عصر یخبندان منقرض شده‌اند، تاریخ این جای پاها به 10 تا 15 هزار سال پیش تخمین زده شده بود.
از آن زمان به بعد، تعداد زیاد گردشگران باعث محو اکثر جای پاها شد.
دکتر دیوید وب انسان شناس دانشگاه "Kutztown" در سال 2012 مجددا غار را مطالعه کرد. این تیم کشف کرد که استخوان خرس غار تنها در زیر برخی از جای پاها دفن شده است.

An exhibit is seen a the Bernard Spitzer Hall of Human Origins at the American Museum of Natural History in New York
آزمایش رادیوکربن بر روی استخوان‌ها نشان داد که جای پاها هزاران سال قدیمی‌تر از تخمین اولیه هستند. در حقیقت محل جای پاها متعلق به انسان خردمند بوده است که 36500 سال پیش زندگی می‌کرده‌اند.
آنالیزها نشان می‌دهد که شش یا هفت نفر که حداقل یکی از آنها کودک بوده است بعد از سیل در حالی که کف غار از گل پوشیده شده بوده است وارد غار شده‌اند.
در سال 2011 دانشمندان مدعی شدند که ردپای 120000 ساله‌ای از انسان در سایت "Engare Sero" تانزانیا یافته‌اند. ولی این اکتشافات تاکنون در مجلات معتبر و مورد داوری منتشر نشده‌اند.
در ابتدای سال جاری، جزر و مد دریا، جای پاهایی قدیمی در ساحلی واقع در "Norfolk"، انگلستان را آشکار کرد که قدمت آنها به 800000 سال پیش بازمی‌گشت که متعلق به انسان پیشگام (Homo antecessor) است.

منبع و ترجمه: سایت غارهای ایران