غارنوردی استان کردستان

غارها میراث گران بهاء هستند که از گذشتگان به ارث رسیده اند و بدون تخریب باید تقدیم ایندگان کنیم

پایان تلاش امدادگران بعد از دو روز و تخلیه مصدوم در غار در عمق 250- متری
نویسنده : payam - ساعت ۸:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٥
 

Update 16-8-2014
بعد از دو روز امداد در غار جک دانیل بلاخره غارنورد مصدوم لهستانی مارک گیزوفسکی که در عمق 250 متری غار بر اثر سقوط 8 متری از ناحیه لگن و دنده سمت چپ بدن چار شکستگی شده بود با حضور بیش از 100 امدادگر از غار خارج شد و بلافاصله با هلیکوپتر به بیمارستان منتقل شد و در وضعت خوبی به سر می برد
 
 
 

 
 
باز هم حادثه در غار جک دانیل در کشور اتریش در استان سالزبورگ
نویسنده : payam - ساعت ٩:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٥
 

15-8-2014

غار 10.220 متر طول و 748- متر عمق دارد

غارنورد لهستانی مارک گیزوفسکی که  برای تعطیلات اخر هفته که در کوههای آلپ اتریش مشغول پیمایش این غار بود به دلیل سقوط هشت متری از صخره به طور جدی در عمق 250- متری زخمی شد و از روز پنج شنبه عملیات امداد اغاز شده در حال حاضر بیش از 100 غارنورد امدادگر شرکت در عملیات امداد و نجات استادانه درست شده: 40 در غار، 20 در ورودی، 20 در مرکز عملیات و 16 نفر - از جمله امدادگران و آتش نشان - در این نزدیکی هست. با توجه به بهبود آب و هوا به طور موقت، یک هلیکوپتر می تواند تجهیزات و مواد غذایی به ارتفاع 1726 mountainhut Laufener متر)ببرد، بسیاری از امدادگران در حادثه که در عمیق ترین غار المان به مدت 11 روز که در ماه ژوئن اتفاق افتاد در این امداد هم مشغول فعالیت و کمک رسانی هستند و مصدوم از آسیب ران، شکستگی دنده و ضربه رنج می برد . ویلفرد رئیس نجات می گوید پیش بینی ما برای نجات غارنورد مجروح لهستانی تا روز یکشنبه خواهد بود.و در حال حاضر تعدادی غارنورد همراه یک دکتر کنار مصدوم هستند برای نجات اولیه...و تعدادی دیگر از غارنوردان مشغول هستند تا معابر تنگ که حمل برانکارد در ان مشکل هست بازتر کنند.

منابع:

http://kurier.at/chronik/oesterreich/tennengebirge-hoehlenforscher-abgestuerzt-rettungseinsatz/80.215.260
http://www.sueddeutsche.de/panorama/unfall-in-den-oesterreichischen-alpen-polnischer-forscher-verunglueckt-in-der-jack-daniels-hoehle-1.2090135
http://www.berchtesgadener-anzeiger.de/region+lokal/salzburg_artikel,-Unfall-in-der-Jack-Daniels-Hoehle-_arid,155176.html


 
 
گزارش عملیات امداد و نجات غار «پریان» + دانلود
نویسنده : payam - ساعت ٦:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۳
 

پیرو بروز حادثه در غار پریان در تاریخ 26 تیر ماه و انجام عملیات امداد و نجات، گزارش کامل این عملیات در اختیار علاقمندان قرار می‌گیرد (فایل پی دی اف از لینک زیر قابل دریافت است).

با سپاس از محمد منصوری جهت ارسال گزارش و زهرا مدرس، سعادت لطفی زاده و مرتضی زینلی جهت تهیه گزارش، با قدردانی از تلاش ارزنده اعضای تیم امداد و نجات و دست اندرکاران  این عملیات، برای کلیه غارنوردان کشورمان آرزوی سلامتی و موفقیت داریم.

دانلود گزارش

منبع: غارهای ایران


 
 
دو انتصاب در بخش غارنوردی/ «علیرضا بلاغی» و «بشیر شریف نیا»
نویسنده : payam - ساعت ۱٢:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱٤
 
 

 

دبیر فدراسیون طی احکام جداگانه‌ای «علیرضا بلاغی» را به عنوان مسئول آموزش بخش غارنوردی کارگروه آموزش فدراسیون و «بشیر شریف ‌نیا» را به عنوان مسئول بایگانی و صدور احکام بخش مذکور منصوب کرد.منبع: پایگاه خبری فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی

 


 
 
برگزاری آزمون ورودی مربیگری درجه ۳ غارنوردی ـ ویژه بانوان
نویسنده : payam - ساعت ۱٢:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱٤
 
 

 

به آگاهی می‌رساند؛ این فدراسیون در نظر دارد جهت بسترسازی و ایجاد زمینه حضور جوانان علاقه‌مند و در راستای اجرای تقویم ورزشی، توسعه کمی و کیفی و ارتقای سطح آموزش، آزمون ورودی مربیگری درجه ۳ غارنوردی ویژه بانوان را براساس آخرین ویرایش‌های طرح‌درس‌های این رشته به شرح زیر برگزار نماید؛

- زمان برگزاری دوره: پنج‌شنبه و جمعه ۲۰ و ۲۱/شهریور/۹۳.
- محل برگزاری دوره: مازندران، پلور، مجتمع کوهستانی پلور.
- زمان ثبت‌نام و پذیرش: ۸ بامداد ـ پنج‌شنبه ۲۰/شهریور/۹۳.
- مدارک موردنیاز:
ـ مستندات پیمایش حداقل ۷۰۰ متر غار عمودی غیرتکراری به همراه CD عکس‌های مربوطه
ـ ارائه رونوشت حکم دوره پیشرفته غارنوردی که یک سال از تاریخ آن گذشته باشد.
ـ ارائه رونوشت آخرین مدرک تحصیلی (حداقل دیپلم)
ـ ارائه اصل کارت بیمه ورزشی سال ۱۳۹۳
ـ رونوشت کارت ملی
ـ ارائه گواهی صحت و سلامت
ـ ارائه معرفی‌نامه از هیأت استان
ـ حداقل سن ۲۲ سال تمام
ـ ارائه اصل فیش واریزی به مبلغ ۹۰۰۰۰۰ ریال به شماره حساب سیبا ۰۱۰۶۰۰۸۱۱۴۰۰۲ بانک ملی بنام فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی حداکثر تا تاریخ ۰۸/شهریور/۹۳.

لوازم و تجهیزات فنی (انفرادی) مورد نیاز:
ـ طناب استاتیک mm ۵/۱۰ (۱ حلقه)؛ ـ دم‌گاوی (۲ عدد)؛ ـ طناب انفرادی؛ ـ بلوک کارگاهی بلند (۱ عدد)؛ ـ کارابین پیچ‌دار (۷ عدد)؛ ـ کارابین ساده (۷ عدد)؛ ـ ست هارنس غارنوردی فردی؛ ـ دستگاه فرود simple و stop؛ ـ شانت ـ یومار؛ ـ پن‌تین؛ ـ قرقره (۱ عدد)؛ ـ کرول؛ ـ هد لامپ؛ ـ کلاه کاسکت استاندارد؛ ـ پوشاک غارنوردی مناسب؛ کمک‌های اولیه شخصی؛ ـ ساک غار؛ ـ نوشت‌افزار.

- توجه:
ـ کلیه لوازم فنی باید دارای استاندارد CE و UIAA باشند.
ـ هزینه اسکان، تغذیه و ایاب و ذهاب به عهده شرکت‌کنندگان می‌باشد.
ـ کلیه شرکت‌کنندگان موظفند با توجه کامل به اطلاعیه فوق در این دوره حضور یابند.
ـ دوره مربیگری در آبان ماه ۱۳۹۳ برگزار خواهد شد و قبول‌شدگان آزمون ورودی تا آن زمان فرصت دارند سایر دوره‌های پیش‌نیاز را شامل پزشکی غار ـ زمین‌شناسی و کارست و نقشه‌برداری غار سپری نموده و مدارک آن را ارائه نمایند.
ـ مقتضی است کلیه هیأت‌های کوهنوردی و صعودهای ورزشی، ضمن اطلاع‌رسانی و حمایت لازم، اسامی واجدین شرایط شرکت در این دوره را حداکثر تا روز شنبه ۰۸/شهریور/۹۳ به این فدراسیون ارسال نمایند. بدیهی است به مدارک ارسال‌شده بعد از تاریخ مذکور ترتیب اثر داده نخواهد شد.

 


 
 
برگزاری مسابقات تکنیک‌های غارنوردی در فضای ایمن
نویسنده : payam - ساعت ٤:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٦
 

به آگاهی می‌رساند؛ کارگروه مسابقات و لیگ این فدراسیون با هدف بالابردن سطح آمادگی و توان فنی در عملکرد، ایجاد انگیزه تمرین، بهره‌وری مناسب از زمان و مکان، آموزش‌های کاربردی و.. در بین غارنوردان، اعم از کارآموزان و مربیان در بخش مردان، برگزاری مسابقات اجرای تکنیک‌ها و تاکتیک‌های غارنوردی را در فضای ایمن (بر روی دیواره‌های سالن)  ـ در پاییز سال ۹۳ ـ در دستور کار خود دارد.

تمامی علاقه‌مندان و کارشناسان می‌توانند نقطه‌نظرات و پیشنهادات خود را به منظور اجرای هرچه بهتر طرح مذکور ارائه نمایند.

مقتضی است تمامی هیأت‌های کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان‌ها نسبت به اطلاع‌رسانی مراتب فوق در سطح استان اقدام نمایند.

منبع: فدراسیون کوهنوردی


 
 
فراخوان یک دوره کلاس پزشکی غار در اصفهان
نویسنده : payam - ساعت ٤:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٦
 

به اطلاع میرساند هیئت کوه‌نوردی وصعودهای ورزشی استان اصفهان در نظر دارد نسبت به برگزاری یک دوره کلاس پزشکی غار در تاریخ ۲۴ مرداد ۹۳ با مدرسی اقای دکتر حمیدی اقدام نماید .

  • زمان شروع کلاس : ساعت ۸ صبح
  • مکان:سالن همایش پایگاه قهرمانی استان اصفهان
  • آخرین مهلت ثبت نام ۹۳/مرداد/۲۰

مدارک مورد نیاز: یک قطعه عکس ۳*۴ - کپی کارت ملی - کپی کارت بیمه ورزشی سال جاری

علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانند با آقای غلامرضا قربانی  با شماره تماس ۰۹۱۳۱۰۲۵۷۶۵ تماس حاصل نمایند.

منبع: فدراسیون کوهنوردی