غارنوردی استان کردستان

غارها میراث گران بهاء هستند که از گذشتگان به ارث رسیده اند و بدون تخریب باید تقدیم ایندگان کنیم

اکسپدیشن مشترک غارنوردی ایران و ترکیه
نویسنده : payam - ساعت ٩:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٤/۳۱
 

باشگاه «کاهار» البرز با هماهنگی بخش غارنوردی فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی برگزار می‌کند:

«اکسپدیشن مشترک غارنوردی ایران و ترکیه»
زمان اکسپدیشن: ۳ الی ۱۳ مرداد ماه ۱۳۹۳
تیم ایران ۲ مرداد ۱۳۹۳ ، ایران را به سمت ترکیه منطقه حفاظت شده آنامور ترک خواهند نمود.

اهداف اکسپدیشن:
۱- ادامه اکتشاف غار «ایرانیان»
۲- نقشه برداری و اکتشاف غار و گشت سطحی
۳- نمونه برداری (زمین شناسی، آب و جانورشناسی)

 

منبع: پایگاه خبری فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی
 

 


 
 
رضا زارع ؛کردستان قطب شاخه غارنوردی در ورزش کوهنوردی کشور
نویسنده : payam - ساعت ٧:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٤/٢٧
 

خبرگزاری تسنیم: رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعود های ورزشی ؛ استان کردستان را با توجه به ظرفیت موجود به عنوان قطب شاخه غارنوردی در ورزش کوهنوردی کشور اعلام کرد.

عکس آرشیوی:سنندج دوره کارست(زمین شناسی) سال 1391

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، رضا زارعی ظهر امروز در مجمع انتخابات رئیس هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی کردستان اظهار کرد: استان کردستان با وجود ظرفیت بالایی که به خصوص در شاخه کوهنوردی دارد هیچ گاه به آن صورت که استحقاق داشته به حق خود نرسیده و در سال های اخیر با وجود اینکه مشکلات مالی فراوانی در ورزش کشور وجود داشته، ورزش کوهنوردی کردستان هم بسان بسیاری از استان های کشور لنگ لنگان موجودیت خود را حفظ کرده است.

وی گفت: خوشبختانه نویدهایی خوبی در وزارت ورزش وجود دارد که امیدواریم بتوانیم با حضور گودرزی که خود از افراد دانشگاهی در شاخه ورزش کشور هستند آغاز خوبی را داشته و در تمامی کشور شاهد روزهای درخشانی در ورزش باشیم.

رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی تصریح کرد: مهمترین توصیه من به کادر جدید هیئت این است که هیچگاه از امر آموزش غافل نشوند.

وی گفت: استان کردستان نشان داده که در زمینه استعدادیابی و پرورش استعدادها در قشر نوجوانان و جوانان رشد خوب و قابل توجهی را در سطح کشور داشته است.

زارعی افزود: در شاخه صعودهای ورزشی استان کردستان با وجود کمبودهای فراوانی که وجود داشته است در سطح کشور جایگاهی نداشته ولی این ظرفیت برای پیشرفت در کردستان وجود دارد و خوشبختانه مجاورت با استان هایی که دارای دیواره های شاخصی هستند کمک کرده تا استان کردستان بویژه شهرستان های استان در بحث دیواره نوردی جایگاه خوبی داشته و در جشنواره های مختلف بیستون همواره از ورزشکاران کردستانی که به عنوان پیشتیبان حضور داشتند یاد می شود.

وی گفت: در بحث برف و یخ استان ظرفیت بسیار خوبی دارد و حیف است که ما به تک مربیان قناعت کنیم این استان باید در جایگاه بسیار بالایی در برف و یخ قرار بگیرد.

رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی افزود: در شاخه غار نوردی با وجود کمبودهای فراوان استان کردستان به عنوان یک قطب در کشور شناخته می شود و باید کمک کرد این قطب در سطح کشور به عنوان یک الگو معرفی شود.

وی در رابطه با مشکلات عدیده در بخش گروه ها، باشگاه ها و نیز ورزش بانوان اظهار کرد: رفع بخشی از این مشکلات بر می گردد به سیاست های کلانی که وزارت ورزش و جوانان در پیش دارد، فدراسیون تغییراتی را در آئین نامه ثبت گروه ها و باشگاه های کوه نوردی انجام داده و در حال حاضر در اختیار کمیسون ماده 5 وزارت ورزش و جوانان قرار گرفته که در صورت تصویب اختیارات بیشتری را به هیئت های کوه نوردی در خصوص نظارت بیشتر و بر فعالیت و کمک به گروه ها و باشگاه های کوه نوردی می دهد.

وی گفت: در بخش بانوان با توجه به سیاست های وزارت ورزش و جوانان حتما نیاز است که از طریق حراست اداره کل ورزش و جوانان دوره های آموزشی برگزار شود تا این کار سبب پیشرفت هر چه بیشتر این رشته ورزشی در بخش بانوان شود. 
 
راهپیمایی فضایی در دل سیاه غار
نویسنده : payam - ساعت ۱:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٤/٢٦
 

فضانوردان ایتالیایی برای آماده‌سازی خود برای رویارویی با خطرات و انزوایی که در ماموریت‌های حقیقی فضایی در پیش رو دارند، به انتهای زمین سفر خواهند کرد.

به گزارش بولتن نیوز به نقل از همشهری آنلاین، بر اساس گزارش گاردینفضانوردان آژانس فضایی ایتالیا برای آماده‌سازی خود برای انجام ماموریت‌های فضایی چندین روز را در غارهای تاریک و عمیق ایتالیا سپری خواهند کرد،‌درحالی که گروهی از غارنوردان و مربیان آژانس فضایی نیز آنها را همراهی می‌کنند.

این گروه که پیش از این در منطقه ساردینیای ایتالیا به غارنوردی پرداخته‌اند و به شیوه مشابه فضانوردان در حین انجام راهپیمایی فضایی، از دیواره‌های این غار پایین رفته‌اند، اکنون ماموریتی طولانی‌تر از همیشه را در پیش رو دارند.

غارنوردی

این دوره تمرینی به فضانوردان کمک می‌کند در حین انجام عملیات اکتشاف در غارها، به تمرین فعالیت‌هایی که در حین فضانوری برایشان کارایی دارد بپردازند. برای مثال پایین خزیدن از دیواره‌های غار در عمق چند‌صد متری زمین با استفاده از ریسمان‌های محافظ شباهت زیادی به راهپیمایی‌های فضایی داشته و بدن فضانوردان را برای قرار گرفتن در شرایطی حقیقی در فضا آماده می‌کند.

در فضا، یک جسم درصورت رها شدن برای همیشه رها شده و ناپدید می‌شود، به همین شکل، درصورتی که در حین غارنوردی جسمی پرتاب شود، امکان یافتن آن وجود نخواهد‌داشت. از این رو در زمان رد‌و‌بدل کردن اجسام، فضانوردان و غارنوردان باید از گرفته شدن جسم توسط فرد مقابل اطمینان حاصل کنند و سپس آن را رها کنند.

غارنوردی

این اولین‌باری است که قرار است فضانوردان از پایگاه اصلی که در فاصله پنج‌کیلومتری بنا شده، از روی نقشه‌ای که از پیش کشیده شده مسیرها را پیموده و شب را نیز در غار سپری کنند. در این ماموریت تجهیزات و تکنیک‌هایی جدید نیز مورد آزمایش قرار خواهند‌گرفت که ممکن است در آینده در ایستگاه فضایی بین‌المللی به‌کار گرفته‌شوند

از آن جمله می‌توان به دوربین‌های سه‌بعدی، رایانه‌های پوشیدنی و لیزرهای نقشه‌برداری اشاره کرد که از آنها برای نقشه‌برداری سه‌بعدی از اعماق زمین استفاده خواهد‌شد. مانند دیگر ماموریت‌های فضایی، این ماموریت نیز علم محور خواهد بود و فضانوردان به محاسبه میزان دی‌اکسید‌کربن و گاز رادون خواهند‌پرداخت و در عین حال نمونه‌های میروبیولوژیکی را از گوشه‌و‌کنار غار جمع‌آوری خواهد‌کرد.

منابع:

 همشهری آنلاین

بولتن نیوز

با تشکر از وب سایت انجمن غار و غارشناسی ایرانیان


 
 
گزارش تصویری آزمون مربیگری درجه ۳ غارنوردی/آقایان در استان کردستان
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:٤٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٤/٢٢
 

به گزارش بخش غارنوردی فدراسیون؛ در پی برگزاری آزمون ورودی مربیگری درجه ۳ غارنوردی ویژه آقایان و مطابق تقویم آموزشی فدراسیون، نهمین دوره مربیگری درجه ۳ آقایان از تاریخ ۲ لغایت ۶ تیر ماه سال جاری در استان کردستان برگزار گردید.

این دوره که به میزبانی هیئت کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی استان کردستان و با حمایت اداره ورزش و جوانان شهرستان بیجار و شرکت مخابرات استان کردستان انجام پذیرفت، شاهد حضور تعداد ۵ نفر از کارآموزان بود که مباحث تئوری و عملی در سالن و غار گلستانه مورد تدریس قرار گرفت.

لازم به ذکر است تعداد ۲ نفر از قبولشدگان آزمون ورودی، آقایان مجید ثقفی و سید میدیا سید هاشمی در دوره غیبت داشتند.

در حاشیه این دوره، مطالبی در مورد نقش بدنسازی در غارنوردی برای شرکت کنندگان ارائه گردید.

بدیهی است نتایج دوره متعاقبا اعلام خواهد شد.


 
 
«کارگروه ملی غارشناسی ایران» به موزه پیوست!
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٤/٢٠
 

غارها گوشه‌ای دنج از طبیعتند که بخاطر نبود متولی مستقل و قوی، مورد بی مهری قرار گرفته‌اند چه آنهایی که کلنگ گردشگری به تن شان خورده و چه آنهایی که درحواشی شهرها مکانی شده‌اند برای حضور معتادان و بی کاران . کمتر غاری است که درنزدیکی شهری بوده باشد و بکرودست نخورده باقی مانده و ساکنان بی آزارشان آنجا را ترک نکرده باشد.

در حالی که توجه جهان به غارنوردی و غارشناسی ایران جلب شده، متاسفانه تفکر صرف بهره برداری از این امانت‌های ارزشمند بدون پشتوانه علمی و کارشناسی، غارها را به نابودی کشانده و بواسطه تفکر صرف بهره برداری، جذابیت این مناطق زیر توده‌های زباله و ... به فراموشی سپرده شده است.

با اینکه درکشورهایی مختلف اروپایی مثل ایتالیا ، انگلستان از سالهای 1904 تشکیلات غارشناسی با هدف شناسایی و حفاظت از غارها تاسیس شده و به دستاوردهای بیشماری نیز رسیده اند ، درایران حدود سه دهه است که ایران اسما" صاحب کارگروهی بعنوان کارگروه غارشناسی ایران شده که می توان دهه اول حد فاصل سالهای 1367 تا 1376 را که به همت زنده یاد دکترعبدلکریم غریب به عنوان نخستین دهه تشکیل کمیته غارشناسی ایران دانست .

ما حصل حضوراستاد و زمین شناسی دلسوز دراین دوره درحد توجیه و شناخت غار بعنوان یک مقوله علمی بود و با تمام زحماتی که دراین دوره کشیده شد کاری برای غارهای ایران انجام نشد ، مهم ترین کارتشکیلاتی انجام شده دراین دوره را می توان به امضا رسیدن تفاهم نامه چهارجانبه ای با ده ماده بین معاونت امورنیروگاه های سازمان انرژی اتمی ایران ومعاونت پژوهشی سازمان میراث فرهنگی ، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان تربیت بدنی دانست.

دبیرخانه این کمیته درموزه تاریخ طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست تعیین شد که عملا توسط هیچ یک از سازمانهای فوق هیچ کار جدی برای غارها انجام نشد و تا دهه دوم این موضوع درحد علایق چند دانشمند دلسوز باقی ماند.

در دهه دوم حدفاصل سالهای 77 تا 86 مدیریت این کمیته براساس برداشتی اشتباه که غارها حاوی گازهای خطرناک رادون و مشتقات رادیو اکتیو هستند مدیریت این کمیته به آقای دکتر نخلی از سازمان انرژی اتمی واگذار شد و دبیری آن برعهده سازمان حاظت محیط زیست و دکتر فاضل افتاد. دراین دوره علایق شخصی آقای دکتر نخلی و پیگیری های مستمرایشان ، بازدید ازچند غار و تصویب آیین نامه تشکیل کمیته غارشناسی استانها را پس از ده سال به همراه داشت و دراین کمیته‌های استانی علاوه بر مسئولان سه سازمان محیط زیست ، میراث و تربیت بدنی یکی از معاونین استاندار اضافه شدند ، علی رغم همه تلاشی که دکتر نخلی درتشکیل جلسات استانی با حضور خویش کشید دراین دوره نیز بغیر از چند استان وهریک چند جلسه کار قابل توجهی انجام نشد .

دردوره سوم که بلاخره با پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست درسال 1386 هیات وزیران درجلسه مورخه 22/01/89 به استناد اصل 138 قانون اساسی آیین نامه مدیریت ، حفاظت و بهره برداری از غارهای کشور را در17 ماده تصویب و جهت اجرا با امضای معاون اول رئیس جمهور به کلیه وزارت خانه ها و سازمانهای تابعه ابلاغ نمود.

طی این آیین نامه اعضای این کمیته که اکنون به کارگروه غارشناسی ایران تغییر نام داده بودند به این شرح اعلام شدند .

الف – سازمان حفاظت محیط زیست (رئیس کارگروه )
ب- سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری
ج – وزارت صنایع و معادن ( سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی )
پ – وزارت جهاد کشاورزی ( سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری)
ت – وزارت نیرو
ث – وزارت کشور
چ – وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
ح – وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ( سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح )
خ – وزارت ورزش و جوانان
د – نماینده معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور ( سازمان نقشه برداری )
ذ – یک نماینده از تشکل های غیردولتی ذی ربط

دراین دوره که از سال 89 شروع شده با همت مسئولین سازمان حفاظت محیط زیست خصوصا آقای دکتر صدوق این کارگروه از موزه بیرون آورده شد و با رنگ و لعابی تازه در معاونت زیست گاه ها و امور مناطق شروع به کار کرد وطی حدود چهارسال فعالیت مجدد هشت جلسه برگزار نمود که نسبت به دو دهه قبل بیشترین فعالیت را از لحاظ جلسه داشته است . حضور نسبتا فعال اعضای کارگروه از نقاط قوت این دوره به شمار می رود اما بازهم علی رغم حضور پررنگ چند عضو فعال تر بازهم غیراز تصویب دستورالعمل تشکیل کارگروه غارشناسی استان و شرح خدمات مطالعات تفضیلی غارها و چند مصوبه مختصر آنچه برایش کاری نشد غارها بود .

از سال 1389 کارگروه چهار رئیس داشته که باهرتغییر مدیریت این تغییر نیز به کارگروه تحمیل شده و اکنون با دستور جدید «علی کیخا» معاون محیط زیست طبیعی طی حکمی محمد مدادی را به دبیری این کارگروه منصوب کرده‌است.
نکته قابل تامل در این حکم آن است که در بخش از این حکم آمده «با فعال نمودن کارگروه در دفتر موزه تاریخ طبیعی ذخایر ژنتیکی، نسبت به انجام امور محوله و وظایف پیش بینی شده در آیین نامه با همکاری سایر اعضا کارگروه اقدام نمایید.»

با حکم جدید کیخا، بار دیگر کارگروه غارشناسی به موزه سپرده شد و طی حکمی ضمن تقدیر از زحمات آقای مهندس هادی دبیر کارگروه ، کارگروه کم کار غار از زیر نظر اداره دفتر زیستگاهها و امورمناطق به دستان پرتوان مدیریت موزه تاریخ طبیعی وذخایرژنیتکی سپرده شد.

امید است با انتخاب جایی مطمئن در موزه به سی سال تلاش آرام و بی اثر این کارگروه خدشه‌ای وارد نشود . این درحالی است که غارها یکی پس از دیگری درحال تخریب و واگذاری هستند و هر روز شاهد خبری جدید از در معرض خطر قرار گرفتن غاری زیبا در کشور هستیم.


منبع: خبرگزاری میراث فرهنگی

با تشکر از غار های ایران


 
 
ارسال مدارک مربیان غارنوردی / تکمیل پروفایل مربیان
نویسنده : payam - ساعت ۱٢:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٤/۱٦
 

به آگاهی می‌رساند؛ با توجه به ایجاد بانک اطلاعاتی بخش غارنوردی کارگروه آموزش و لزوم تکمیل پروفایل مربیان، مقتضی است کلیه مربیان غارنوردی نسبت به تکمیل و ارسال فرم پیوست به همراه مدارک زیر اقدام نمایند:

- مدارک موردنیاز:
۱ـ تکمیل فرم پیوست
۲ـ عکس ۴ × ۳ جدید
۳ـ کارت ملی
۴ـ حکم کارآموزی مقدماتی
۵ـ حکم پیشرفته
۶ـ حکم مربیگری
۷ـ حکم دوره‌های زمین‌شناسی، پزشکی غار و نقشه‌برداری غار
مدارک مذکور می‌بایست به‌طور جداگانه و در قالب فایل‌های تصویری با رزولوشن ۲۰۰ ـ ۱۰۰ dpi ارسال شود.

آخرین مهلت ارسال ارسال مدارک تا تاریخ ۱۵/مرداد/۹۳ از طریق پست الکترونیک به آدرس alirezabalaghi@gmail.com  می‌باشد.
لازم به ذکر است برگزاری دوره‌های آموزشی منوط به رعایت این بخشنامه می‌باشد.
مقتضی است تمامی هیئت کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی نسبت به اطلاع‌رسانی مراتب مذکور در اسرع وقت اقدام لازم به عمل آورند.

دانلود فرم

 منبع: پایگاه خبری فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی

  
 
غار سون دونگ...
نویسنده : payam - ساعت ٦:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٤/٧