غارنوردی استان کردستان

غارها میراث گران بهاء هستند که از گذشتگان به ارث رسیده اند و بدون تخریب باید تقدیم ایندگان کنیم

آخرین وضعیت غارنورد مصدوم، یوهان وست هاوزر نجات یافته از عمیق ترین غار المان
نویسنده : payam - ساعت ۱٢:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٤/۱
 

«صبحِ همهء آنهایی که به من کمک کردند به خیر. بدین وسیله از صمیم قلب از همهء همقطارانم که در نجاتم سهمی داشتند سپاسگزاری می کنم. عملیات عظیمی بود. اما به خوبی نگهداری و مداوایم کردند. حالم کاملاً خوب و رضایت بخش است، فقط هنوز در صحبت کردن مشکل دارم. اما فکر می کنم با گذشت زمان و رفع خستگی از این عملیات بزرگ بهبود خواهم یافت».


Forscher Johann Westhauser in seiner Video-Botschaft

روز جمعه در کلینیک سوانح مورناو (65 کیلومتری مونیخ) کنفرانس خبری ای با حضور پزشکان و از جمله پرفسور دکتر فولکر بوهرن رییس کلینیک دربارهء وضعیت مصدوم ِ غار برپا شد. یوهان وست هاوزر که از ارتفاع 15 متری سنگ بزرگی بر سرش افتاده است، خوشبختانه به خاطر وجود هلمت از آسیب جدی در امان می ماند. اما همین باعث می شود تا حدود دو دقیقه از هوش برود و احتمال ضربهء مغزی با احتمال خونریزی را نیز دارد. وی حدود 36 ساعت قادر به صحبت کردن نبوده و فقط با تکان دادن سر پاسخ می دهد. پس از گذراندن این مرحله، مداوای پزشکی بر روی او آغاز می شود و پس از گذراندن چهار روز، تشخیص بر قابل حمل بودن او می دهند. دکترها تأکید کرده اند که مداوای او در غار، تفاوتی با مداوا در بخش مراقبت های ویژه نداشته است. بیمار را محکم می بندند تا از حرکت او جلوگیری شود و به او داروی ضد لختگی خون می دهند. در ابتدا غذاهایی حاوی کالری را به او تزریق می کنند، اما سپس در طول حمل از راه دهان به او غذا و دارو می رسانند. در خبری آمده بود که او را با خوراک فضانوردان تغذیه می کردند. وی خوشبختانه در طول حمل دچار صدمهء دیگری نمی شود. دو دکتر فوریت های پزشکی و 7 پزشک در داخل غار و 4 دکتر خارج از غار روند سلامت او را زیر نظر می گیرند. پس از انتقال او به بیمارستان و انجام آزمایشات پزشکی علاوه بر ضربه و خونریزی مغزی، شکستگی جمجمه و استخوان سمت چپ گونه در ناحیهء کاسهء چشم را نیز تشخیص می دهند. عمل استخوان گونه به هفتهء دیگر موکول شده است. پس از گذراندن 11 روز و 10 ساعت و 14 دقیقه درون غار، اولین خواهش او پس از انتقال به بیمارستان این بوده است که پس از دوش گرفتن خانواده اش را ملاقات کند. به نظر می رسد که معالجات او دو تا چهار هفته در کلینیک و دو ماه زیر نظر مراقبت های ویژهء پزشکی به طول بیانجامد. رییس کلینیک مورناو معتقد است که فقط معجزه می توانسته او را در چنین شرایط سخت محیطی با چنین جراحاتی زنده نگهدارد. او تأکید می کند که بروز چنین حادثه ای، و دور ماندن چنین بیماری از امکانات خاص درمانی به مدت دو هفته در نمونه های پزشکی بی مانند است!

با سپاس از دوستانم در کلوپ غارنوردی VHO اتریش

 

برگرفته از فیس بوک و تشکر از خانم سارا عدالتیان برای ترجمه


 
 
نقشه فنی غار «پراو» + دانلود
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۳/۳۱
 

سلام، نقشه فنی غار براو در منطقه کرمانشاه را به مناسبت 35امین سالگرد تاسیس خانه کوهنوردان تهران ارائه می‌کنم.
با تشکر از تمامی کسانی که در امر رول کوبی این غار زحمت کشیده اند از جمله: یوسف سورنی نیا، علیرضا بلاغی، سعید کفشگیری، میثم خوش قدم، حسین بویینی و دیگر عزیزانی که در این امر کمک کرده اند.
این نقشه را بر اساس اطلاعات نقشه های فنی اروپایی تنظیم و طراحی نموده ام.
امیدوارم این نقش به بیمایشگران این غار کمک کند.
و با تشکر از علیرضا بلاغی به خاطر راهنمایی های بی دریغش برای طراحی این نقشه.

مهیار کفاش 

دانلود نقشه فنی غار پراو با کیفیت بالا (نسخه پی دی اف) - 4 مگابایت

دانلود نقشه فنی غار پراو با کیفیت بالا (نسخه گرافیکی) - 8 مگابایت

منبع: سایت غارهای ایران

 


 
 
گزاش پیمایش دو غار در اورامان منطقه شاهو
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:٢٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۳/۳۱
 
گزاش پیمایش دو غار در اورامان منطقه شاهو بنامهای ئاوگه (منبع آب – محل جمع شدن آب) و گووه یه خینی (چاله یخی)
گزارش کامل ان...

 
 
اخرین خبر از عملیات امداد عمیق ترین غار کشور المان ،استقرار مصدوم در کمپ 1 +عکس
نویسنده : payam - ساعت ٦:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/٢۸
 

در حال حاضر وضعیت مصدوم با توجه به نظر پزشک ایتالیایی با ثبات می باشد توقف کوتاهی در این عمق 300- متری داشته تا عملیات اورژانسی مصدوم را چک کنند، همچنان عملیات امداد ادامه دارد هر سری حدود 50 نفر از امدادگران در غار هستند و به صورت چرخش عوض می شوند .


حمل مصدوم از صبح امروز مسیر های پر پیچ و خم و طولانی ما بین کمپ یک و دو انجام شده و امدادگران سوئیسی که با تجهیزات انتقال خاص و به روز دنیا امدند در موقعیت تا بتواند مانع خیس شدن مصدوم بشوند چون یکی از سخت ترین مراحله انجام کار می باشد تا مصدوم از خطر هیپوترمی به دور باشد .و بعد از عبور ابشار و مسیر بسیار تنگ در غار سیستم ارتباطیبا بیرون غار برقرار شده. و در
. روانشناس آندریاس مولر که پشتیبانی از تمام کسانی که در این عملیات بزرگ تیمی شرکت کرده اند، گزارش می دهد که تیم در حد قدرت فیزیکی بالایی هستند، واز لحاظ ذهنی آنها در وضعیت بسیار عالی می باشد.کار گروهی بین تمام اعضای نجات از ملیت های مختلف به خوبی پیش می رود.و انتظار دارد که فردا پنجشنبه یا حداکثر جمعه مصدوم را از غار تخلیه کنند.

عبور موفقعیت امیز مصدوم توسط امدادگران از قسمت پر پیچ و خم وابشار
طبق اخرین گزارش ارائه شده به بیرون غار تیم همراه مصدوم در کمپ 1 مستقر شده اند و در حال حاضر توسط دو پزشک ایتالیایی و اتریشی در حال مراقبت های ویژه و کلی از مصدوم هستند تمام معاینات پزشکی برای آماده سازی مصدوم انجام می شود برای آخرین بالاکشش ها و کارهای امدادی ،این اخرین ایستگاه می باشد ، باز هم تعویض های مکرر امدادگران تیم کروات ها وارد عمل شده اند و حدود 60 نفر بر روی مسیر های کمپ یک تا دهانه غار استقرار شده اند مخصوصا چاه بلند 180 متری که باریک و کاملا عمودی که در طول مسیر می باشد.

کمپ یک

اماده سازی کارگاه ها روی دهانه غار

منبع: European Speleological Fédération


 
 
در باره سیستم ارتباطی VLF Cave-Link در غار ها
نویسنده : payam - ساعت ٥:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/٢٧
 

غار لینک سیستم تبادل داده ها و اندازه گیری برای تحقیق غار و معدن استاین اجازه می دهد تا انتقال داده ها امن از طریق صدها متر از سنگ جامدانجام بشود.

 علاوه بر ضبط داده ها و انتقال، آن را نیز میتوان به ارسال پیام های متنی کوتاه است. اگر یکی از ایستگاه های سطح است با یک مودم GSM مجهز شده است، ارسال پیام کوتاه (SMS) را می توان از و به داخل غار فرستاده می شود.

با توجه به امکان از حمل و نقل خودکار بیش از چند ایستگاه غار لینک، حتی فاصله های بسیار بزرگ را می توان تحت پوشش.

برای VLF ارتباطات (فرکانس بسیار پایین) فرکانس استفاده می شود. فاصله تا 1300 متر مورد آزمایش قرار گرفتند اما مسافت های طولانی تر است به احتمال زیاد امکان پذیر است. تست اتصالات در غارها و از غار به رادیو سطح پوشش داده شده. از آنجا که تمام انتقال ها توسط چک سام و پرس و جو به صورت خودکار امن، بدون خطا انتقال امکان پذیر است. (فاصله بزرگ، سر و صدا جوی، تداخل) فقط باعث افزایش زمان های ارتباطی می شود اما باعث خطاهای انتقال نمی شود.

در حال حاضر، غار لینک برای جمع آوری اندازه گیری (ثبت اطلاعات)، نظارت بر کیفیت آب و ارتباطات SMS استفاده می شود.
چندین سازمان امداد و نجات غار در سراسر اروپا خود را غار لینک سیستم های ارتباطات اضطراری خود را در زیر زمین و برای اتصال به سطح.بسته به نوع اتصالات پیکربندی دستگاه در داخل غار، غار سطح و / یا سطح GMS و غیره می تواند ایجاد شود.

جالب است بدانید این سیستم در سال 2009 توسط نوجوانی 16 ساله بنام الکساندر کندریک اهل نیو مکزیکو آمریکا اختراع شد و جایزه اول نمایشگاه بین المللی علوم را به خود اختصاص داد. از همان زمان سوالهایی مبنی بر اهمیت وجود این سیستم مطرح بود که به گمان من اکنون با رخ دادن حادثه در عمیقترین غار المان که نیاز به طی مسافت طولانی جهت ارسال اخبار می باشد این سیستم عملا کارایی خود را به نمایش گذاشته است.(بر گرفته از اطلاعات اقای سعید هاشمی نژاد)

منبع: www.cavelink.com


 
 
اخبار به روز شده از وضعیت امدادگران در عمیق ترین غار bavaria در کشور المان
نویسنده : payam - ساعت ٩:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/٢٦
 

اولین عکس از امداد غار آلمان


انتقال مصدوم بسیار سخت و پیچیده است. در نزدیکی دهانه مناطقی پر خطر و ریزشی وجود دارد. یک قسمت کاملا عمودی با ارتفاع 350 فوت در مسیر هست و مسیرهای باقی مانده از تعدادی حوضچه آب، چاه، چاهک، گربه رو و آبشارهای مختلف تشکیل شده است که انتقال مصدوم را چند روز به عقب می اندازد.
گروه های امداد انتقال مصدوم را از اواخر یکشنبه شب شروع کرده اند. اکنون در عمق 700 متر هستند که توانسته اند در ده ساعت دویست متر انتقال را به انجام برسانند.
اکنون یک استراحت 8 تا 12 ساعته برای امداد گران قبل از شروع عملیات انتقال بعدی سیصد متری در نظر گرفته شده، که از قسمت قبلی صد متر بیشتر است.
راه دراز است و امداد همچنان به زمان نیاز دارد.
عملیات امداد و نجات بسیار بزرگی است:
مصدوم بعد از صانحه ریزش سنگ و ضربه به سر تثبیت شده است، همزمان حدود 8 تا ده نفر مصدوم را همراهی می کنند. در هر لحظه از عملیات انتقال حدود 40 تا 50 امدادگر غار در حال فعالیت داخل این غار هستند، که در چرخش می باشند.
گروه های امداد غار از اطراف اروپا که در حال نجات جان مصدوم هستند. یک گروه 25 نفره هم از جمهوری چک به همراه یک دکتر در راه برای رسیدن به منطقه هستند.

مراحل اصلی بهبود مجروح

منابع:

http://www.euronews.com/2014/06/15/underground-cave-rescue-in-germany-enters-delicate-phase

 /www.itv.com/news/update/2014-06-11/rescue-of-german-man-stuck-in-cave-wont-be-easy

http://www.loscarpone.cai.it/news/items/il-cnsas-in-appoggio-al-soccorso-bavarese.html

با تشکر از جلال زارعی عزیز بابت همکاری در زمینه ترجمه


 
 
اخرین اخبار از عملیات امداد در غار bavaria در کشور المان...
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:٥۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۳/٢٦
 

پرهزینه ترین امداد و نجات در تارخ المان


هفت روز،گذشته که حدود 200 نفر امدادگر مشغول امر امداد رسانی بودند در حال حاضر مصدوم تحت درمان سه تا  پزشکان می باشد امدادگران توانستند که مصدوم را بین کمپ 4و 3 برسانند و مسیر دشواری را طی نموده اند و امدادگران اتریشی در بین کمپ های 4 و 3 را برای حمل مصدوم  و 3 تا 1 یک تیم  ایتالیایی و یک تیم امداد و نجات سوئیسی حمایت میکنند.

یواخیم هرمان وزیر امور خارجه کشور المان "در حال حاضر ما در حال تجربه یک همبستگی بزرگ بین المللی،" او در یک کنفرانس مطبوعاتی که در آن سه نفر از تیم های نجات از سوئیس، اتریش و ایتالیا حضور داشتند توضیح داد. او بسیار با اعتماد به نفس بود، اما همچنین اظهار داشت "که به معنای واقعی کلمه، یکی هنوز بر فراز این کوه نیست."
غارنورد مجروج Johann Westhauser  52 ساله جراحات وارده به سر و قفسه سینه دارد.

عکس مربوط عملیات امداد ما بین کمپ سه البته زیاد از کمپ سه دور نشده اند حدود سه ساعت ....

در همین حال، چندین تیم از کارشناسان فنی در حال کار برای تجهیز راه های عمودی در بالا به منظور آماده سازی آنها برای مانور بهبود برانکار.

منابع:

www.chiemgau24.de

http://www.quibrescia.it


 
 
در تصاویر: غار بایرن المان ادامه عملیات امداد و نجات و اخرین خبر از مصدوم در غار
نویسنده : payam - ساعت ۱:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/٢٤
 
A spelunker explores the Riesending cave near Marktschellenberg, Germany
A rescuer in the cave

A spelunker on a boat inside the cave

A rescuer descends into the Riesending cave
A helicopter delivers rescuers near the entrance to the the Riesending cave
Rescuers at a tent camp near the cave's entrance
محل کمپ ها تیم ها به عنوان دفتر مرکزی عملیات امداد و نجات
رئیس عملیات مداد و نجات می گوید پزشکان OK داده اند که مصدوم را به کمپ های بالاتر منتقل بدهند...حدود 30 مدادگر از آلمان، اتریش، ایتالیا و سوئیس در غار آماده تخلیه می باشد.از ورودی غار تا محل مصدوم حدود شش کیلوتر طول دارد.
خوشبختانه مثل اینکه عملیات انتقال مصدوم آغاز شده است.
هشت تیم امداد و نجات که متشکل از حدود سی  نفر هستند مشغول فعالیت هستند.
بیشتر تیم ها در بخش افقی با طول 4 کیلومتر مستقر شده اند.
سیستم های موازی تلفنی در غار نصب شده است که می تواند به ارتباط تیم ها هم با هم کمک کند.دکترهای قبلی در حال خروج و دکتر جدیدی از مونیخ به سمت مصدم رفته است.پزشکان داوطلب دیگری نیز مثلا از ایتالیا به امداد کمک خواهند کرد زیرا این پزشکان به صورت شیفتی در حال کمک هستند

جمعه باران و طوفان شدید بوده ولی تیم ها در کمپ های مختلف در جای امنی استراحت می کرده اند.
به احتمال در برخی نقاط مصدوم را بدون برانکارد منتقل کنند که بیشتر در مسیرهای تنگ خواهد بود بنابر این برخی به حذف و گشاد کردن این قسمت ها با کندن و حتی انفجارهای کنترل شده مشغول هستند.
مراقبت های ویژهبرای تمامی نفرات حاضر است و هر غارنورد قبل از ورود مشوره روانی خواهد شد.
تقریبا 6000 متر طناب در قسمت های مختلف برای انتقال کار شده است که برخی از سیستم های عبور انفرادی باید تعویض شوند.
منابع:
http://www.chiemgau24.de
http://www.bbc.com/news/world-europe-27809929
http://www.cbc.ca/news/world/german-cave-rescue-of-johann-westhauser-can-begin-doctors-say-1.2673228
با تشکر از اقای جلال زارعی برای همکاری ایشان در امر ترجمه
 

 
 
جلسه مشترک فدراسیون با غارشناسان ایتالیا
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:۳۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۳/٢٤
 

به گزارش بخش غارنوردی فدراسیون؛ عصر روز چهارشنبه ۲۱ خرداد ماه جلسه مشترکی در محل فدراسیون با حضور غارشناسان کشور ایتالیا برگزار شد.

در این جلسه که آقایان رضا زارعی (ریاست فدراسیون)، هادی صابری (دبیر فدراسیون)، محمد فهیمی (مسئول کارگروه روابط بین الملل)، وحید مصدری (مسئول بخش غارنوردی)، عباس توسلی و روشن امین نیا (همکاران بخش غارنوردی فدراسیون) حضور داشتند، دستاوردها و فعالیت‌های بخش غارنوردی برای گروه ایتالیایی تشریح شد و موضوعات متعددی مانند آموزش، امداد و نجات، اکتشاف و ... در ایران و ایتالیا مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. در این جلسه طرفین در مورد آموزش، امداد و نجات، اکسپدیشن‌های اکتشافی مشترک توافقاتی نیز بعمل آوردند. همچنین گروه ایتالیایی از نزدیک با روند کار در بخش غارنوردی آشنا شدند.

در پایان این جلسه رضا زارعی ریاست فدراسیون هدایایی به رسم یادبود به غارشناسان ایتالیایی اهدا کردند.

عکس و خبر از روشن امین نیا

منبع: پایگاه خبری فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی


 
 
اخبار جدید ادامه امداد غار بایرن المان ،ایجاد 5 کمپ در عمق های مختلف غار
نویسنده : payam - ساعت ۱٢:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۳/٢٢
 

عملیات نجات همچنان زمان نیاز دارد، اما باید با توجه به وضعیت مصدوم تا آخر هفته عملیات خارج سازی انجام شود رنجرها برخی درختان نزدیک دهانه را برای فرود هلیکوپتر در نزدیک ترین محل دسترسی قطع کرده اند و منطقه را آماده می کنند پزشک قبلی 36 ساعت در غار بوده و ماندن بیشتر برای او خطرناک است لذا یک پزشک اتریشی جایگزین وی خواهد شد مصدومیت در اثر ریزش سنگ و ضربه به سر و خونریزی است.

پنج کمپ بیواک در بین راه رسیدن به مصدوم دایر شده، یک کمپ هم در مسیرهای بعد از محل حادثه است، سوئیسی ها در کمپ 5 هستند غارنوردان ایتالیایی آماده ف رود هستند، به کروات ها و اسلوونیایی ها اعلام آمادگی داده شده اتریشی ها آماده ورود به منطقه هستند کمپ 1 در حدود منهای 350 متر کمپ 2 در حدود 490 متری کمپ3 حدود 730 متر کمپ 4 در نزدیکی 900 متری و کمپ 5 هم محل حادثه است قرار است مصدوم از محل حادثه به این کمپ ها منتقل شود تا مسایل مختلف بررسی شده و امداد ادامه یابد دکتری که در ابتدا به مصدوم رسیده بود مدت زیادی را در غار گذرانده است و باید جایش را با یک دکتر دیگر عوض کند سیم کشی تلفن فقط تا حدود منهای 400 متر انجام شده است خبر خوش اینست که مصدوم رو به بهبودی است و می تواند روی پای خود بایستد این اتفاق خوبی است زیرا که شخصا می تواند به امر امداد و نجات کمک کند فرمانده عملیات توسط رئیس انجمن نجات غار آلمان آقای نیلز براونینگ انتخاب شده است. وی از نزدیک با انجمن نجات غار اروپا در ارتباط است. انجمن اروپا منابع کمکی را تصویب کرده است.

نقشه غار و محل کمپ ها 

دو گروه از ایتالیایی ها فرود رفته اند برای ایمن سازی مسیر فرود و مهار سنگ های سست با کابل برای بهبود ایمنی و رفت و آمد در داخل غار؛
پزشک اتریشی در کمپ سوم است، یک پزشک دیگر هم با گروه ایتالیایی ها به غار رفته است و به سمت مصدوم فرود خواهند رفت.
اتریشی ها به منطقه رسیده اند و آماده فرود هستند.
یک دکتر از فرانکفورت در کنفرانس مطبوعاتی گفته که با توجه به اطلاعات فعلی از دید بد باید پیش بینی صدمات مغزی مثل اتفاقی که در اسکی برای مایکل شوماخر رخ داد را در نظر بگیریم، البته وضعیت این مصدوم به بدی شوماخر نیست ولی اینگونه ضربه های مغزی تا دو سه روز بعد خطرناک می شوند که متاسفانه فعلا امکانات پزشکی در دسترس بیمار نیست.
در سطح همه چیز برای شروع عملیات آماده است، بنابراین در حال حاظر اطلاعات آب و هوایی و پرواز برای رسیدن به بیمارستان مهمترین مساله است که می گوید 
روز چهارشنبه در منطقه رعد و برق خواهد بود، در روزهای آینده نیز 70 تا 80 درصد احتمال بارندگی می رود که مستمر نیست. علاوه بر این تیم های امداد کمپ های خوبی در غار مهیا کرده اند.

منابع:

http://www.ecra-rescue.org/index.php/en/news-en/generally/467-cave-rescue-in-the-big-thing-next-steps

http://www.rosenheim24.de/news/bayern/bilder-pressegespraech-hoehlenunglueck-untersberg-berchtesgaden-fotos-3620269.html?firstslide=10

http://m.tn.com.ar/internacional/se-accidento-en-la-cueva-mas-profunda-de-alemania-y-necesitaran-una-semana-para-rescatarlo_504843

http://www.itv.com/news/update/2014-06-11/rescue-of-german-man-stuck-in-cave-wont-be-easy/

تشکر از اقای جلال زارعی برای همکاری او و به روز رسانی اخبار امداد و نجات


 
 
حادثه در غار بایرن عمق 1148- در کشور المان
نویسنده : payam - ساعت ٩:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/٢۱
 

یک غارنورد مرد 52 ساله در نقطه ای که با دایره قرمز در پایین سمت راست نقشه زیر معلوم است مصدو م شده است
این غار دارای مسیرهای سخت و چاه های متعدد است. دمای داخلی آن نیز 4 تا 8 درجه سانتی گراد است.
مصدوم هم اکنون تثبیت شده و تیم هایی از آلمان و سوئیس عازم منطقه هستند اما خطر هیپوترمی وجود دارد.
این غار یک سیستم غاری طولانی بین آلمان و اتریش است که 30 کیلومتر از آن در اتریش و 20 کیلومتر از آن در آلمان است.
غارنورد مجروح از مکتشفین این غار است.پیش بینی می شود که 4 روز برای احیای سیستم امداد و نجات زمان لازم باشد
از غارنوردان کشورهای همسایه نیز درخواست کمک شده است

Grotta Bavieraنقشه غار

سایت آلمانی میگه ریزش سنگ و ضربه به سر بوده، یعنی ترومای شدید سر، سه نفر بودند که یکی پیشش میمونه و یکی دیگه صعود میکن

A picture provided by Bavarian Red Cross/Berchtesgaden shows a rescuer entering a cave near Berchtesgaden, Germany, to recover a man stuck deep inside the Riesending cave system.

 دوستش که برای اعلام حادثه بیرون آمده بود

تعدادی از اعضای تیم های نجات از کشور های اتریش و سوئیس

شش صبح به وقت منطقه حادثه
در حال حاظر 6 امداد گر به مصدوم رسیده اند
شانزده غارنورد امدادگر با تجربه از تریست ایتالیا به منطقه رسیده اند.
سیستم ارتباط بیسیم سطحی برقرار شده که امکان ارتباط با لایه های عمیق را به دست میدهد. (البته با تکست، یک چیزی مثل اس ام اس)
چندین کمپ هم در مسیر برای امداد گران دایر شده است.
1843 متر عمق کلی غار است که گمان می رود مصدو در عمق 1148 متری باشد.
طول غار نیز 19.2 کیلومتر است.

cuevas2.jpg

در حال بررسی نقشه

افزون بر دویست نفر برای امداد در غار منهای هزار متر آلمان آماده شده اند با توجه به مسیرهای افقی طولانی با درگیری با آب و دریاچه های مختلف و حدود هزار متر مسیر عمودی رسیدن به محل مصدوم نصف روز زمان می برد و پیش بینی می شود سه هزار متر طناب لازم باشد.

منابع:

http://www.npr.org/

http://www.itv.com/

http://www.smh.com.au/

http://www.cbc.ca/news/world/riesending-cave-rescue-german-man

http://www.loscarpone.cai.it/news/items/il-cnsas-in-appoggio-al-soccorso-bavarese.html

با تشکر فراوان از جلال زارعی برای همکاری و برای ترجمه و بروز رسانی 
 


 
 
سخنرانی علمی آموزشی با موضوع «مطالعه، اکتشاف، حفاظت و پایش غارها»/۲۱خر
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/۱٩
 

به گزارش بخش غارنوردی فدراسیون، سخنرانی علمی – آموزشی با موضوع «مطالعه، اکتشاف، حفاظت و پایش غارها» روز چهارشنبه ۲۱ خرداد از ساعت ۹ الی ۱۲ در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور برگزار می‌شود.

این سخنرانی با همکاری بخش غارنوردی فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور ، کارگروه ملی غارشناسی ایران و مرکز پژوهشی آب و محیط زیست کوثر و همزمان با حضور گروه غارشناسان ایتالیایی در ایران جهت توسعه غارشناسی و بهره‌مندی علاقمندان از آخرین دستاوردها در این زمینه برگزار می‌شود.

دکتر F. Gherlizza از ایتالیا و دکتر احمد افراسیابیان از سخنرانان این برنامه خواهند بود که با سرفصل‌های مزایای شناخت و مطالعات غارشناسی در مطالعات منابع کارست، روش‌های اکتشاف و شناسایی غارها، شرح خدمات مطالعات غارشناسی در آب شناسی، اهمیت شناخت غارها در جذب توریست، تقسیم بندی انواع غارها، تجهیزات مورد نیاز درون غارها، هوا و محیط زیست غارها و حفاظت و بهره برداری از غارها مطالب خود را ارائه خواهند کرد.

شایان ذکر است نمایشگاهی از وسایل و تجهیزات غارشناسی نیز همزمان با این سخنرانی برپا خواهد بود.

حضور عموم در این سخنرانی آزاد است.

منبع:فدراسیون کوهنوردی


 
 
لیستی از غار های شناسای شده استان کردستان...
نویسنده : payam - ساعت ۱:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/۱٤
 

 انشالله با همت و تلاش غارنوردان استان بتوانیم در دراینده نزدیک تمامی غار های استان را به صورت علمی شناسی کرده و این لیست را با شناسی و  توضیحات کامل تر و گزارش های کامل زمین شناسی هر منطقه در اختیار تمامی غارنوردان و دیگر علاقمندان قرار خواهد بگیرد.

توضیحات بیشتر

(لینک)

نزدیک ترین روستا

شهرستان

نام غار

ردیف

بزرگترین غار استان

قباسرخ و گلستانه

بیجار

گلستانه

1

 

صلوات اباد

بیجار

کم تار

2

لینک

قامشلو

بیجار

خفاش

3

لینک

باش قشلاق

دیواندره

سمندر

4

 

گل قواخ

دیواندره

تاتا

5

 

درویش خاکی

دیواندره

درویش خاکی

6

 

تبریز خاتون

دیواندره

هوازو

7

 

تازه ده

دیواندره

لانه بخار

8

 

-

دیواندره

کانی میکائیل

9

 

-

دیواندره

کول بی بن

10

 

قالوچه

دیواندره

قالوچه

11

 

قالوچه

دیواندره

قاضی

12

لینک

باش قشلاق

سقز

سور اباد

13

 

زیویه

سقز

زیویه

14

غار توریستی

کرفتو

سقز

کرفتو

15

 

شوی

بانه

شوی

16

 

گوگجه

مریوان

لانه خفاش

17

 

اگجه

مریوان

لانه خرس

18

 

اگجه

مریوان

لانه قاژ

19

 

بندول

مریوان

بندول

20

لینک

تراق تپه

مریوان

کونا شم شم

21

لینک

گوریچه

مریوان

درویش اولیاء

22

لینک

گلچیر

مریوان

کونه دیو یا لانه دیو

23

 

پلنگان

کامیاران

پلنگان

24

 

لون سادات

کامیاران

پیر زن

25

 

گشکی

کامیاران

لانه کبوتر

26

 

سر شیلانه

کامیاران

حسن بصره

27

 

سراب کام

کامیاران

قمره

28

عمیق ترین تک چاه استان

درویان سفلی (شاهو)

کامیاران

کرگان شاه

29

 

لون سادات (شاهو)

کامیاران

گل سر یا گه له سر

30

 

لون سادات (شاهو)

کامیاران

بام آور

31

 

لون سادادت (شاهو)

کامیاران

غار ابی

32

 

دیوزناو (شاهو)

کامیاران

دیوزناو

33

 

صلوات آباد

سنندج

صلوات آباد

34

 

-

سنندج

بان شلانه

35

لینک

سو

سنندج

تک چاه عمودی سو

36

 

زه نان و کیلانه

سنندج

زندان

37

لینک

حسن خان

قروه

حسن خان یا پیر یوسف

38

 

آقبلاغ و وینسار

قروه

فرهاد تاش

39

 لینک

اوریه

قروه

دیو زندان

40

 

بابا گرگر

قروه

مجموعه غارهای بابا گرگر

41

 

_

قروه

کولاوا

42


 
 
پیمایش غار دودزا(زرینه) و ماجراهای پلیسی آن
نویسنده : payam - ساعت ٤:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/۱۳
 

روز جمعه 9 خرداد 6 تن از غارنوردان هیئت و گروه قاجرقروه جهت  فیلم برداری  وعکاسی از تالار انتهای غار دودزا(زرینه)در زنجان که دارای تزئینات اهکی بسیار زیبایی می باشد، این غار را پیمایش کامل نمودند

گزارش مداخله نیروی انتظامی و هلال احمر استان زنجان را در ادامه مطلب بخوانید....
دهانه غار
در ادامه بخوانید...

 
 
کشف گونه جدید کورماهی در آمریکا
نویسنده : payam - ساعت ٦:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/۱٢
 

زیست‌شناسان موفق شدند گونه جدیدی از کورماهیان را در «غار ماموت» واقع در ایالت کنتاکی آمریکا کشف کنند.

 به گزارش سرویس «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این گونه جدید که جزو گونه‌های در معرض خطرِ کورماهی‌ها محسوب می‌شود اختصارا «کورماهی ایندیانایی» نام گرفته است. این کورماهی با نام علمی Amblyopsis hoosieri نزدیکترین خانواده به گونه A.Spelaea است که در غار طبیعی ماموت ایالت کنتاکی یافت شده است.

 رودخانه «اوهایو» همانگونه که ایالت‌های «ایندیانا» و «کنتاکی» را از هم جدا کرده، این گونه کورماهی را نیز از هم جدا کرده است.

blind cavefish.jpg

اگرچه این دو گونه تفاوت‌های جزیی با هم دارند اما یکی از این دو گونه یعنی گونه A.Spelaea‌ در ژن بینایی خود دچار جهش شده است. این در حالی است که گونه جدید با وجود نداشتن چشم و بینایی شاهد این جهش ژنی نبوده است.

 به گزارش ایسنا به نقل از ساینس‌ورلدریپورت، «کورماهی ایندیانایی» همچنین از نظر ظاهری با کورماهی A.Spelaea متفاوت است. این گونه جدید دارای بدنی با برجستگی‌های کنگره‌ای و باله‌های کوتاه‌تر است. گونه جدید همچنین اندام‌های حسی پوستی کوچکتری دارند. این اندام‌های حسی به آنها کمک می‌کند تا در آب‌های تاریک غار امکان حرکت پیدا کنند.

 گونه جدید کورماهی همچنین نخستین گونه جدید از کورماهی‌هایی به شمار می‌رود که طی 40 سال گذشته در آمریکا کشف شده‌ است. نتایج این کشف که در نشریه ZooKeys‌ منتشر شده نشان می‌دهد با وجود اینکه تصور می‌شود مناطقی از کره خاکی کاملا کنکاش شده‌اند اما هر روز شاهد کشف گونه‌های جدید در آنها هستیم.

منبع: ایسنا


 
 
حفاظت از غارها...
نویسنده : payam - ساعت ٥:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/٧
 

تماشای سنگ های چکنده، چکیده، ستون ها، آبشارهای سنگی، و دیگر پدیده های غیرعادی زیر زمینی که به طور کلی "سنگال" یا "غار نهشته" نامیده می شوند، و پیمودن راه هایی که در هر پیچ، چشم اندازی بدیع فرا روی بیننده قرار می دهند، چیزی نیست که هیچ انسانی مایل به آن نباشد. روشن است که در غارپیمایی هم مانند دیگر شکل های گردشگری، رفت و آمدهای مکرر به ویژه اگر با رفتار غیرمسوولانه همراه باشد، می تواند به تخریب آن زیبایی ها که به قصد بهره بردن از آنها آمده ایم، بیانجامد. با این تفاوت که حساسیت و شکنندگی محیط غار بسیار بیشتر از محیط های بیرونی است، زیرا سازندهای غار وضعیتی تقریبا ایستا دارند و امکان بازیابی آن ها در مقیاس عمر نسل های انسانی وجود ندارد. از این رو، ضرورت دارد که هم شمار بازدید کنندگان کنترل شود و در حدی باشد که از «ظرفیت برد» یا قابلیت تحمل طبیعی غار فراتر نرود، و هم این که هر فرد بازدید کننده نهایت وسواس را در حفظ پدیده های داخل غار به خرج دهد.

برگرفته از فیس بوک