غارنوردی استان کردستان

غارها میراث گران بهاء هستند که از گذشتگان به ارث رسیده اند و بدون تخریب باید تقدیم ایندگان کنیم

اسکلت دختر نوجوانی متعلق به عصر یخبندان در مکزیک کشف شد
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٢/۳٠
 

غواصان در مکزیک، اسکلت دختر نوجوانی را که متعلق به عصر یخبندان است در قعر یک غار کشف کردند.

به گزارش مونیتورینگ اخبار خارجی واحد مرکزی خبر، دانشمندان، این را قدیمی ترین اسکلتِ انسانی بازمانده در قاره آمریکا می‌دانند که ساختار ژنتیکی آن سالم مانده است. کاوشگران هنگام جستجوی جنگل های شبه جزیره یوکاتان در شرق مکزیک، بقایای اسکلت این دختر نوجوان را کنار استخوان های بیش از دوازده حیوان وحشی مانند خرس، ببر و تیره‌ای از گروه خرطوم داران کشف کردند.

اسکلت این دختر که جمجمه و همچنین دی ان اِی او دست نخورده باقی مانده است، برای سالیان متمادی داخل غاری زیر آب قرار داشت، تا اینکه سرانجام کشف شد.

این دختر نحیف و لاغر اندام با یک متر و چهل و هفت سانتی متر قد، احتمالاً هنگام مرگ خود پانزده یا شانزده سال سن داشته است.

کارشناسان روز پنجشنبه به رسانه ها در شهر مکزیکوسیتی اعلام کردند محل دفن دختر نوجوان هنگام مرگ او خشک بوده است، اما حدود ده هزار سال پیش با ذوب شدن یخچال های طبیعی در عصر یخبندان، این غار نیز به زیر آب فرو رفته است. آزمایش ها نشان می‌دهد این دختر حدود دوازده تا سیزده هزار سال پیش روی زمین زندگی می کرده است.

ماریا ترِسا فرانکو، مدیر کل مؤسسه ملی تاریخ و انسان شناسی مکزیک می‌گوید: «این قدیمی ترین بقایای انسانی کشف شده در قاره آمریکا و همچنین کامل ترین و سالم ترین اسکلت یافت شده در این قاره از نظر ساختار ژنتیکی است».

کارشناسان مؤسسه ملی تاریخ و انسان شناسی مکزیک اعلام کردند آزمایش های ژنتیکی بر روی اسکلت این دختر که در سواحل شرقی مکزیک و نزدیک دریای کاراییب پیدا شده است، به بسیاری از سؤالات درباره منشأ پیدایش نخستین انسان ها در نیمکره غربی زمین و رابطه آنها با سرخپوستان امروزی در قاره آمریکا کمک می‌کند. این یافته ها نشان می‌دهد انسان های متعلق به عصر یخبندان که نخستین بار با عبور از خشکی بین سیبری و آلاسکا وارد آمریکا شده بودند، اجداد سرخپوستان بومی در قاره آمریکا هستند.

کارشناسان می‌گویند این دختر نوجوان که به او نام اسطوره ای «نایا» داده شده است، احتمالاً برای جستجوی آب به داخل غارهای تاریک آمده است.

دانشمندان از دیرباز درباره منشأ پیدایش نخستین انسان ها در قاره آمریکا اختلاف نظر داشته اند. اغلب دانشمندان بر این باورند که شکارچیان ابتدایی حدود هجده تا بیست و شش هزار سال پیش با عبور از پل رابط خشکی عبور کرده و سپس از حدود هفده هزار سال پیش در آمریکای جنوبی و شمالی پراکنده شده اند. اما استخوان های باستانی کشف شده مانند اسکلت نایا، دانشمندان را شگفت زده کرده است، زیرا شکل استخوان های جمجمه و دیگر ویژگی های آنها با سرخپوستان امروزی آمریکا هم خوانی ندارد.

منبع: واحد مرکزی خبر

با تشکر از سایت غارهای ایران 
 
تهیه طرح مدیریت جامع زیست ‌محیطی غار علیصدر
نویسنده : payam - ساعت ٧:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٢/٢٩
 

طرح مدیریت جامع زیست‌ محیطی غار علیصدر تهیه شد.
یاری مدیر ‌عامل شرکت سیاحتی علیصدر همدان امروز گفت: در این طرح که پس از شش ماه ارائه شده است داده هایی برای تعیین ظرفیت برد پایدار تعیین می شود.
ظرفیت برد پایدار تعیین تعداد گردشگران از غار است به گونه ای که آسیبی به غار وارد نشود.
پیداکردن گلوگاه ها ، و اثرات آن روی محیط زیست ، باید ها و نباید ها و راهکارها از ویژگی های دیگر طرح مدیریت جامع زیست‌ محیطی است.
غار آبی علی‌صدر تنها غار تالابی ایران و از معدود غارهای شگفت انگیز و آبی جهان است این غار در ارتفاعات ساری قیه نزدیک روستای علی‌صدر شهرستان کبود راهنگ واقع شده است ارتفاع غار از سطح دریا دو هزار و 100 متر است.
از سال 1348 زمان کشف غار علیصدر تا کنون 11 هزار و 440 متر از غار علیصدر شناسایی شده که از این میان 2500 متر قابل قایقرانی و 1300 متر طول محل پیاده روی است .
عمق غاراز نیم تا 14 متر گزارش شده است .

منبع: واحد مرکزی خبر

با تشکر از سایت غارهای ایران

 
 
بدون شرح...
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٢/٢٧
 


 
 
مدیرکل میراث فرهنگی مازندران مخالف واگذاری غار هوتو به بخش خصوصی است
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٢/٢۱
 

به گزارش خبرنگار ایرنا ، ˈ دلاور بزرگ نیا ˈ روز پنجشنبه در جلسه بررسی مشکلات صنعت گردشگری بهشهر که در فرمانداری این شهر برگزار شد اظهار کرد : بهره برداران این محوطه بسیار ارزشمند ، نتوانستند از این فرصت بسیار مناسب برای معرفی جاذبه های این غار به درستی استفاده کنند و با احداث سازه های سیمانی و غیراصولی ، آسیب فراوانی به این بافت تاریخی زده اند.

وی بیان کرد : غارهای ˈهوتوˈ و ˈکمربندˈ بهشهر ، از جمله غارهای شناخته شده تاریخی هستند که برای کاوشگران و تاریخ دوستان ، دارای ارزش و اعتبار فراوانی است و نباید بگذاریم با برخی رفتارهای غلط و نادرست ، از ارزش آن کاسته شود .

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مازندران افزود : احداث ساختمان های بزرگ و تردد فراوان ماشین آلات سنگین ، علاوه بر تغییر چهره این منطقه ، غار هوتو و کمربند را که زیر این بناها قرار دارند ، با احتمال آسیب مواجه کرده است .

بزرگ نیا ادامه داد : نظارت ضعیف بر ساخت و ساز در این منطقه موجب شد ، بر خلاف قوانین و مقررات ، از سازه های سازگار و سبک در این محدوده و محوطه استفاده نشود که بدون تردید ، این وضعیت مورد رضایت و پسند گردشگران و علاقمندان به تاریخ نیست و پاسخ قانع کننده ای برای پرسشگران نخواهیم داشت.

وی با اشاره به ظرفیت های بالای گردشگری بهشهر گفت : دولت قادر به فراهم کردن زیرساخت های مناسب حضور گردشگران نیست و در این راه از سرمایه گذارانی که طرح های کارشناسی شده ای برای احیا و فراهم کردن زمینه جذب بیشتر گردشگران دارند ، استقبال می کند .

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مازندران افزود : به رغم فراهم بودن زمینه پذیرش سرمایه گذاران ، باید دقت لازم در واگذاری محدوه های تاریخی به بخش خصوصی صورت گیرد تا برخی سوء استفاده گران از این فرصت ، برای چپاول و تاراج سرمایه های معنوی کشور استفاده نکنند .

بزرگ نیا ادامه داد: باید با تدوین برنامه دقیق ، سرمایه گذاران را موظف به اتمام طرح ها در زمان وعده داده شده و موعد مقرر کرد که متاسفانه تاکنون توجهی به این مشکلات که می تواند موجب دلسردی مردم از گردشگری کشور شود ، نشده است .

وی بر لزوم آزادسازی عرصه های مورد نظر شهر تاریخی گوهر تپه رستمکلا اشاره کرد و گفت : تاکنون از 50 هکتار عرصه مورد نباز ، فقط 6 و نیم هکتار آزاد شد که کمبود بودجه و اعتبار ، موانع جدی آزادنشدن این عرصه ها و کندی در روند کاوش بخش های جدید است.

مجموعه تفریحی - تاریخی عباس آباد ، باغشاه ، کاخ صفی آباد ، غارهای هوتو و کمربند ، تالاب بین المللی میانکاله ، شهر تاریخی گوهر تپه و چشمه عمارت از جمله مکان های تاریخی و تفریحی شهرستان بهشهر است

منبع: ایرنا

با تشکر از سایت غارهای ایران

 

 


 
 
گزارش اولین جلسه غارنوردی سال93 هئیت کوهنوردی تهران
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:٠۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٢/۱٤
 اولین جلسه نمایندگان غارنوردی مجموعه های کوه نوردی و صعودهای ورزشی استان تهران در روز چهارشنبه 10اردیبهشت1393 با موضوعات ذیل برگزار گردید:


- آشنایی با فعالیت های غارنوردی گروه ها

- بحث در مورد حفاظت غارها

- بحث در مورد مشکلات غارنوردی در گروه ها

- بحث در مورد راهکارهای بهبود فعالیت های غارنوردی در گروه ها

- جمع آوری پیشنهاد برنامه های گروه ها و ارائه برنامه مشترک

در ابتدا نماینده های غارنوردی مجموعه های کوه نوردی استان اقدام به معرفی و اعلام فعالیت های غارنوردی شخصی و گروهی نمودند.

در ادامه آقایان مهیار کفاش مسئول بخش غارنوردی هیئت کوهنوردی تهران ،رضا کفاش دبیر هیئت کوهنوردی تهران و وحید مصدری مسئول بخش غارنوردی فدراسیون کوهنوردی سخنرانی نمودند .

سپس پاورپوینتی در رابطه با حفاظت غارها توسط یونس شریعتمداری ارائه گردیدو بعد از آن مجری در رابطه با راهکارهای حفاظت از غارها از حضار نظر خواستند،که با ارائه نظرات مختلف در انتها تصمیم بر فرهنگ سازی بین علاقه مندان به غارنوردی انجامید، سپس مرتضی نادی پاورپوینتی با موضوع دشواری های غارنوردی ارائه دادند. در ادامه به مسائل و مشکلات غارنوردی پرداخته شد و تصمیماتی در رابطه با ایجاد برنامه های مشترک به شرح زیراتخاذ گردید:

گروه ها و باشگاه ها برنامه های غارنوردی خود را براساس توانایی و نیاز خود تدوین و پیش بینی نموده  و این تقویم را برای مسئول بخش غارنوردی ارسال نمایند. در انتها با ارائه برنامه ی فصلی گروه ها وارائه آن به سایرنمایندگان غارنوردی امکان مشارک اعضای گروه های مختلف در برنامه های غارنوردی یکدیگر فراهم گردد. این روند در جهت رشد، آموزش و تبادل اطلاعات غارنوردی صورت میگیرد.

حاضرین در جلسه:

رضا کفاش دبیر هیئت کوهنوردی استان تهران، وحید مصدری مسئول بخش غارنوردی فدراسیون، مریم ساعی پارسا نایب رییس و مهیار کفاش مسئول بخش غارنوردی هیئت کوهنوردی استان تهران ،افسانه مینایی نماینده باشگاه دماوند و انجمن غارنوردان و غارشناسان ایران، امیر قدری نماینده گروه آسمان، نیلوفر افشار نماینده گروه پارس شمیران، نازنین یغمایی نماینده باشگاه تهران، حامد ارشدی فر نماینده گروه همت شمیران و سعید علایی پور نماینده گروه خانه کوهنوردان تهران

یونس شریعتمداری و مرتضی نادی ارائه کنندگان پاورپوینت ،نسترن گودرزی مجری، بهادر برومند، کیارش نوزاد و حسین رضوان دوست همکاران اجرای جلسه.

منبع: وب سایت هئیت کوهنوردی استان تهران


 
 
برگزاری نهمین دوره مربیگری درجه ۳ غارنوردی آقایان در استان کردستان
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:٥۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٢/٩
 

به آگاهی می‌رساند این فدراسیون در راستای اجرای تقویم آموزشی سال ۹۳ و به منظور توسعه کمی و کیفی و ارتقای سطح آموزش در سراسر کشور در نظر دارد نهمین دوره مربیگری درجه ۳ غارنوردی آقایان را به شرح زیر برگزار نماید.

- زمان ثبت‌نام و پذیرش: دوشنبه ۰۲/تیر/۹۳ ساعت ۸:۰۰

-مکان ثبت‌نام و پذیرش: استان کردستان، سنندج، جنب لشگر ۲۸ پیاده کردستان، مجموعه ورزشی ۲۲ گولان، دفتر هیأت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان کردستان

- زمان برگزاری دوره: دوشنبه ۰۲/تیر/۹۳ ساعت ۹:۰۰

- مکان برگزاری دوره: استان کردستان، سنندج، سالن هیأت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان و غار گلستانه بیجار.

- پایان دوره: جمعه ۰۶/تیر/۹۳ ساعت ۱۴(طول کل دوره: ۵ روز به صورت اردویی)

- مدارک و شرایط موردنیاز:

۱. کارت بیمه ورزشی سال ۹۳

۲. گواهی صحت و سلامت از پزشک به تاریخ حداکثر ۷ روز قبل از برگزاری دوره

۳. تکمیل کسری مدارک درخواستی در آزمون ورودی

۴. واریز مبلغ ۳۳۰۰۰۰۰ ریال به حساب سیبا شماره ۵۲/۷۰۹۴۲۹ بانک ملت، شعبه پاسداران سنندج و ارسال اصل فیش به هیأت کوهنوردی و صعودهای ورزشی حداکثر تا تاریخ ۱۷/خرداد/۹۳

۵. تسلط کامل بر تکنیک‌های پیشرفته غارنوردی


 
 
استخوانهای غار شاهپور همچنان در هاله ای از ابهام
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٢/٩
 

خبرگزاری مهر: پیشینه تاریخی استخوانهایی که چندی پیش در غار تاریخی شاهپور در کازرون فارس کشف شد، هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد و کارشناسان امر اعتقاد دارند با مطالعه علمی بر روی این استخوانها می توان بخشی از ابهامات تاریخی در مورد این غار تاریخی را برطرف کرد.

به گزارش خبرنگار مهر در کازرون، غار شاهپور در فاصله 20کیلومتری شرق کازرون و در استان فارس واقع شده است. این غار در فاصله ای نزدیک از شهر تاریخی بیشاپور و نقوش برجسته تنگ چوگان قرار گرفته است.

در دهانهٔ این غار مجسمهٔ شاپور قرار گرفته‌ و به همین دلیل این غار به نام شاپور معروف شده‌است. مجسمه شاپور با وجود گذشت ۱۷۰۰ سال کماکان پابرجا می‌باشد و تنها مجسمهٔ باقیمانده از دوران باستان است که حدود ۷ متر ارتفاع دارد و حاصل تراشیده شدن ستون سنگی موجود در غار است.

سال گذشته در داخل این غار بقایای اسکلت انسانی نیز کشف شد که با تحقیق در مورد آن شاید لایه های مختلفی ار دورانهای تاریخی این غار مشخص شود اما کارشناسان امر اعتقاد دارند که باید تحقیقات علمی در این خصوص انجام و نتایج آن منتشر شود.

عضو شورای هم اندیشان جوان شهرستان کازرون در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: بیش از یک سال از زمان کشف چند قطعه استخوان در غار شاهپور می گذرد، اما همچنان نتایج مطالعات احتمالی در خصوص پیشینه تاریخی این استخوان ها در هاله ای از ابهام قرار دارد.

محسن عباس پور افزود: کشفی که می توانست به روشن شدن بخشی از تاریخچه این غار باستانی بیانجامد، اکنون و در سکوت، تبدیل به دست آویزی برای ترویج شایعات واهی در خصوص غار شاهپور شده است.

وی گفت: کشف این استخوان ها تا بدان اندازه مهم است که در صورت مطالعه اصولی آنها و همچنین توسعه کاوش ها در محوطه غار شاهپور، می توان بسیاری از ناگفته ها و ابهامات تاریخی در مورد این غار و به ویژه ارتباط آن با بزرگترین مجسمه تاریخ ایران را برطرف کند و فصلی جدید در مطالعات تاریخی در این حوزه را بگشاید.

عباسپور اظهار داشت: اما متأسفانه علیرغم این سطح از اهمیت و با وجود آنکه بیش از یک سال از کشف این آثار می گذرد، هیچگونه اطلاعاتی در خصوص آنها منتشر نشده و هنوز به درستی مشخص نیست آیا واقعاً سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مطالعه ای را بر روی این استخوان ها انجام داده است یا آنکه آنها را نیز مانند بسیاری دیگر از آثار کشف شده در محوطه های تاریخی به گوشه ای گذاشته است.

عضو شورای هم اندیشان جوان شهرستان کازرون ادامه داد: تمام این بی توجهی ها و کم توجهی ها در شرایطی صورت می گیرد که نزدیک به 15سال است که داعیه ثبت بیشاپور در فهرست آثار جهانی را دارند و بدون شک مطالعه بر روی آثاری که از این شهر و محوطه های پیرامونش، همچون غار شاهپور به دست می آید، شانس این شهر تاریخی را برای ثبت در آثار جهانی افزایش می دهد.

وی با انتقاد از کم کاری های بارز و مشهودی در این زمینه بیان کرد: مطمئناً در صورت تداوم سکوت از سوی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در خصوص تاریخچه این استخوان ها، شاهد بروز و ترویج شایعاتی پیرامون آنها خواهیم بود.

وی تاکید کرد: بنابراین سازمان میراث فرهنگی اکنون بیش از هر زمان دیگری موظف است تا هرچه سریعتر نتایج مطالعات صورت گرفته پیرامون این استخوان ها را منتشر کند، یا آنکه اگر تاکنون اقدامی انجام نداده، هرچه سریعتر و با دقت بالای علمی کار مطالعه بر روی این استخوان ها را آغاز کند تا هم پژوهشگران بتوانند استفاده مناسبی از نتایج آن ببرند و هم جلوی گسترش شایعات واهی در این زمینه گرفته شود.

عضو شورای مرکزی انجمن هم اندیشان جوان تصریح کرد: در این خصوص می توان به تشابه این غار با محل دفن پادشاهان هخامنشی در نقش رستم نیز اشاره کرد.

عباسپور تصریح کرد: با توجه به محل کشف اسکلت، باید اذعان کرد که بسیار بعید به نظر می رسد اسکلت های کشف شده متعلق به شاهپور ساسانی باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، استخوان های متعلق به این اسکلت در یکی از دالان های غار شاهپور و در بخشی از دیواره آن سال گذشته کشف شد و فقط بخش کمی از استخوان های این اسکلت نمایان شده و بخش زیادی از آن در زیر رسوباتی مدفون شده که بر اثر گذشت سالیان طولانی بر روی اسکلت انباشته شده اند.

منبع: خبرگزاری مهر

با تشکر از سایت غارهای ایران


 
 
اقدامی کارسازانه جهت عدم توریستی کردن غار قلایچی
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٢/۸
 

 در پی اعلام دوست خوبم وفا سراجی از غارنوردان شهرستان بوکان مبنی بر حفاری در دامنه کوهی که غار قلایچی در ان شکل گرفته . مراتب جهت اقدامات بازدارنده توسط انجمن و  جناب جواد نظام دوست و همفکری دیگر دوستان پیگیری شد و در نهایت با همکاری سازمان محیط زیست دستور بر متوقف شدن این طرح ناپخته و مخرب صادر شد و در گام بعدی به جهت مشاهده و نظارت بر توقف کامل این کار ، همین طور بازگرداندن منطقه به وضعیت قبل ( پر کردن حفره ) قرار بر این شد که جمعی از غارنوردان از انجمن و همین طور از فدراسیون کوهنوردی در معیت کارشناسان سازمان محیط زیست و میراث فرهنگی عازم منطقه شده و از نزدیک پی گیر امور باشند . که دوستان ما در بخش غارنوردی فدراسیون به جمع ما ملحق نشدن .

بر همین اساس تماسی از جانب جواد نظام دوست با من بر قرار شد و  خواستند تیمی فنی را به جهت پیمایش غار تشکیل دهم . با تعدادی از دوستان فعال غارنورد از شهرستان های چهار محال و بختیاری ، کردستان ، اذربایجان شرقی و همین طور تهران تماس گرفته شد و درخواست گردید در برنامه مذکور شرکت نمایند .

روز دوشنبه صبح زود میزبان دوستان خوب و خونگرم شهرکردی ( سعید محمدی ، مهران اسماعیلی و مجید فتح الهی ) بودم بعد مختصر استراحت و جمع کردن وسایل ساعت ۱۱ برای ملحق شدن به باقی تیم به محل قرار که ابتدای اتوبان قزوین بود رفتیم .

در ادامه بخوانید از وبلاک غارنورد یوسف سورنیا


 
 
گزارش دومین برنامه غارنوردی کانون کوهنوردان کردستان
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٢/۸
 
دومین برنامه غارنوردی و  ﺑﯿﺴﺖ ﻭ ششمین ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﻣﺸﺘﺮﮎﮐﺎﻧﻮﻥ ﮐﻮﻫﻨﻮﺭﺩﺍﻥ ﮐﺮﺩﺳﺘﺎﻥ  مورخه 29 فروردین ماه با پیمایش و پاکسازی غار درویش خاکی در بیجار  انجام پذیرفت.
دو کلاس آموزش غارنوردی قبل از اجرای برنامه در سنندج و قروه برگزار گردید. 
در این برنامه 24 تن از غارنوردان سنندج، دیواندره، بانه و قروه شرکت فعال نمودند .
دهانه غار
اعضای شرکت کننده دردهانه غار
در ادامه بخوانید...

 
 
برگزاری دوره امداد و نجات غار توسط انجمن غارنوردان و غارشناسان ایرانیان
نویسنده : payam - ساعت ۱٢:۳۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٢/۳
 

آموزش امداد و نجات تیمی غارنوردی توسط مربیان اتحادیه اروپا از کشورهای بلغارستان و اسلونی

به دنبال نیاز به آمادگی غارنوردان و تمرین و ممارست آموزش تکنیکهای غارنوردی، پس از پیگیری های نماینده ایران در اتحادیه غار و غارشناسی و رایزنی های شخصی ایشان ، قرار بر این شد که ۸ تن از مربیان این اتحادیه از ۲ کشور بلغارستان و اسلونی در بازه زمانی ۱۲ الی ۱۹ اردیبهشت ماه جاری میهمان ما در ایران باشند. قرار است دوره امداد و نجات در غار با ظرفیت محدود ۳۰ نفر از واجدین شرایط برگزار و شرکت کنندگان با تکنیکهای انفرادی (خود امدادی) و امداد تیمی آشنا شوند. بدیهی است که در پایان این دوره به افراد مورد تایید اساتید ، گواهی شرکت در دوره اعطا خواهد شد. 

شرایط شرکت در دوره امداد و نجات تیمی غارنوردی:

۱ دانلود و تکمیل فرم ثبت نام و ارسال آن به ایمیل: rescue2014@iranspeleo.com  یا rescue2014@iransplo.com 

۲ داشتن حداقل مدرک پیشرفته غارنوردی

۳ دارا بودن بیمه ورزشی سال جاری 

۴ واریز وجه کلاس قبل از حضور 

 آخرین مهلت ثبت نام ۱۳۹۳/۰۲/۱۰ میباشد.


تبصره۱: هزینه شرکت در این دوره برای اعضاء انجمن ۳/۵۰۰/۰۰۰ریال و برای سایر شرکت کنندگان در صورت پذیرفته شدن ۵/۰۰۰/۰۰۰ریال میباشد. ( وجه واریزی افرادی که در این دوره ثبت نام اما در آن شرکت نمیکنند مسترد خواهد شد.) 


تبصره۲: دوستانی که تا کنون موفق به دریافت مدرک پیشرفته غارنوردی از فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی نشده اند ، میتوانند با ارسال رزومه کاری و آخرین مدرک غارنوردی خود ، فرصت انتخاب را به کادر اجرایی برنامه واگذار نمایند.


تبصره۳: استانهایی که در آنها این انجمن دفتر رسمی دارد، میبایستی افراد شرکت کننده توسط دفتر فعال در استان خود به دوره فوق الذکر معرفی شوند.


تبصره۴: در استانهایی که این انجمن دفتر فعال ندارد، ظرفیت افراد شرکت کننده ۲ نفر خواهد بود. با توجه به محدودیت زمانی و نفرات ، اولویت با عزیزانی است که زودتر در این دوره ثبت نام نموده اند.


پیوست۱: دفاتر این انجمن در مراکز استانها شامل: ۱.کردستان ۲.اصفهان ۳.مشهد ۴.کرمان ۵. آذربایجان شرقی(تبریز) ۶.تهران ۷.همدان میباشند


پیوست۲: اعضا شرکت کننده در این دوره میبایستی هزینه شرکت در برنامه را به شماره کارت ۶۱۰۴۳۳۷۰۴۶۰۳۴۴۱۷  بانک ملت  و یا  شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۱۴۹۳۶۷۵۲۳۹ بانک ملی به نام آقای جواد نظامدوست واریز نمایند.

پیوست۳: دانلود فرم ثبت نام  

 http://s5.picofile.com/file/8120915834/Registration_Form2.rtf.html

پیوست۴: دانلود فرم ثبت نام در انجمن 

 http://s5.picofile.com/file/8120915984/register_on_ICSA.pdf.html

تذکر: این کلاس مخصوصا آقایان میباشد و این دوره در غار کتله خور و در استان زنجان برگزار و اطلاعات کاملتر در آینده منتشر خواهد شد. 

مسیولین برگزاری:


سرپرست دوره : آقای پیمان یاوری  ۰۹۱۸۳۳۳۶۱۲۵

کمک سرپرست: آقای سعید هاشمی نژاد ۰۹۱۵۵۱۴۷۲۵۳

مسئول امور اجرایی: آقای یوسف واقف ۰۹۱۲۱۳۵۰۴۵۵

مسئول ثبت نام: آقای یونس شریعتمداری 

 

منبع: انجمن غارنوردان و غارشناسان ایرانیان