غارنوردی استان کردستان

غارها میراث گران بهاء هستند که از گذشتگان به ارث رسیده اند و بدون تخریب باید تقدیم ایندگان کنیم

بررسی و مطالعه نقوش صخره ای غار کرفتو، شمال کردستان
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۱/٢٩
 

نام نویسندگان:طاهر قسیمی، آکام قسیمی و سوران قسیمی

یکی از مهمترین موانع در مطالعه نقوش صخره ای در ایران فقدان چهارچوب گاهنگاری است. برخی از محققان قدمت این نقوش صخره ای را مربوط به اواخر دوران پلیستوسن و اوایل هلوسن دانسته اند (ایزدپناه، 1348). مطالعات میدانی اخیر انجام گرفته تاریخ های جدیدتری برای نقوش صخره ای ارایه داده اند. یکی از این مطالعات میدانی که توسط نگارندگان انجام گرفته غار کرفتو در استان کردستان است که می تواند مبنای زمانی نسبی خوبی برای مطالعه نقوش صخرهای در استان کردستان باشد. غار کرفتو یک مجموعه از غارهای طبیعی است که ورودی و تعدادی از راهرو های آن در طول دوران پارتی دستکاری شده است (Bernard 1980; Gall 1978). وجود کتیبه ای یونانی بر سر در یکی از اتاقها دلیلی بر استفاده از غار به عنوان یک معبد برای هرکول خدای یونانی بوده است (Gall 1978). با توجه به شباهت بین نقوش سواران در حال شکار یا رزم غار کرفتو با نقوش حک شده بر روی ظروف زرین و سیمینی دورههای اشکانی و ساسانی و شواهدی دیگر مانند کتیبۀ یونانی، فرم معماری صخره ای، سفال ها و دیگر داده های بدست آمده از کاوش ها می توان احتمال داد که بخشی از مجموعه نقوش (بخصوص نقوشی که در قسمت های دست کند غار ایجاد شدهاند) در دورۀ سلوکی - اشکانی یا ساسانی ایجاد شده اند. ...

دانلود فایل کامل مقاله (فایل پی دی اف)

منبع: پایگاه اطلاع رسانی سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین المللی علوم زمین - غارشناسی

با تشکر از سایت غارهای ایران


 
 
اکتشاف غار 400 متری در استان فارس
نویسنده : payam - ساعت ۸:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱/٢٥
 

غارنوردان باشگاه ورزشی شیراز جوان موفق به کشف یک غار 400 متری در خرمن کوه فسا گردیدند این غار با تشکیلات زیبای استلاگمیت و استلاکتیت ها فراوان و تالارهای عظیم و زیبا با بلندای 40 متردر سه طبقه جدا از هم همراه به دهلیزها وانشعاب ها و تالارهای بزرگ و کوچک با مشارکت و همراهی آقایان حبیب صفار ، ایرج صفار، مسعود روشن ضمیر و صمد مینویی از کوهنوردان شهر فسا طی 2 روز فعالیت اکتشاف گردید و نام رایان برای آن انتخاب گردیده است.با استناد به کتاب کوهها و غارهای ایران ، تالیف پیشکسوت گرامی احمد معرفت که در نظر داشتن تمامی اطلاعات غارها را در کتاب خود ثبت کنند همت کم نگذاشته و این غار را نیز فقط با توجه به گفته افراد محلی به شرح زیر ثبت گردیده است:
غار میمون
این غار در خرمن کوه غرب شهرستان فسا قرار دارد و درون آن گنجایش تقریبا 1000 نفر را دارد
در جلو غار آب گوارائی جاری است
کتاب کوهها و غارهای ایران به تاریخ شهریور 1352
صفحه 419 عنوان 180
قابل توجه می باشد نام میمون بر گرفته شده از نام روستای هم جوار بنام میمک بوده
از دهانه این غار در گذشته توسط ماموران و مسولین محیط زیست بازدید بعمل آمده اما به دلیل نبود امکانات و تجهیزات شناسایی آن هیچ وقت انجام نگردید تا پایان اسفند 1392 .
به دلیل وجود اسکلت در این غار همواره از آن بعنوان یک غار خطرناک و وحشت انگیز یاد شده است.
(البته این اسکلت چند سالی است که دیگر وجود ندارد)
غارنوردان باشگاه ورزشی شیراز جوان در این اکتشاف عبارت بودن از:
شاهپور امرالهی – فریدون خسروی – شرکان شریفی – حسین حسینی – پیمان عزیزی
میثم آقایی - مرتضی سرمست – کورش کرمی و نادر کرمی

منبع: باشگاه فرهنگی ورزشی شیراز جوان


 
 
شناسایی غار هل هل توسط غارنوردان گروه قاجر
نویسنده : payam - ساعت ۱٢:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱/٢٥
 

3نفر از غارنوردان اعضای هیئت و گروه قاجر موفق شدند رور جمعه 22 فروردین ماه 1393 غاری در کوه هل هل از توابع روانسر(کرمانشاه) را کشف و پیمایش نمایند اسراء مفاخری جوانترین غارنورد استان کردستان و عضو گروه قاجر در کلیه برنامه اکتشاف و پیمایش حضور فعال داشتند

در ادامه بخوانید...

 
 
تلاش زمین شناسان برای ثبت جهانی غار نمکدان قشم
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:٥۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۱/٢٤
 

بندرعباس/ واحد مرکزی خبر/ اجتماعی گزارش داد: 35 دانشمند ، زمین شناس و غارنورد ایرانی و جمهوری چک ، جمع آوری اطلاعات مورد نیاز برای ثبت جهانی غار نمکدان را امروز آغاز کردند. این غار با 6 هزار و 580 متر طولانی ترین غار نمکدان جهان است.

35 دانشمند ، زمین شناس و غارنورد ایرانی و جمهوری چک ، جمع آوری اطلاعات مورد نیاز برای ثبت جهانی غار نمکدان را امروز آغاز کردند.
این غار با 6 هزار و 580 متر طولانی ترین غار نمکدان جهان است.
رئیس هیأت مدیریه انجمن غارنوردان و غارشناسان ایران گفت: اطلاعات این غار از جمله طول ، موقعیت جغرافیایی، نقشه و عکس جمع آوری و به صورت پرونده ای کامل به کنوانسیون ثبت آثار جهانی فرستاده می شود.
آقای نظام دوست افزود: ثبت این غار به عنوان طولانی ترین غار نمکی جهان علاوه بر جذب گردشگر ، جذب توریسم تخصصی را هم به دنبال دارد .
به علت ثبت نشدن این غار در فهرست جهانی ، غار quotation mark سدام quotation mark در سرزمین های اشغالی فلسطین با پنج‌هزار و 400 متر طول ، حدود هزار متر کوچکتر از غار نمکدان قشم ، عنوان نخستین غار طویل جهان را به خود اختصاص داده است.
میخاییل فیلیپی زمین شناس و دانشمند اهل جمهوری چک هم گفت : حدود هشت دوره روی این غار تحقیق کرده و نتایج بدست آمده حاکی از وجود مجموعه ای کامل برای مطالعه دانشمندان در زمینه گنبدهای نمکی است. 
وجود 2 پدیده مخروط افکنه ، کانال های مارپیچ رودخانه ای، قندیل های نمکی ، دریاچه نمکی به عمق یک متر ، جوشش دایمی جریان آب زیرزمینی و توریسم درمانی از ویژگی های این غار زیبا در قشم است.
زمین شناس عضو هیات علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان هم گفت : تا سال 79 قندیل های زیبای نمکی در این غار وجود داشت که برخی به علت عوامل طبیعی و بخش زیادی از آن به علت بی مبالاتی بازدیدکنندگان تخریب شده است .
آقای اسدی افزود : ثبت این غار که به علت وجود نمک سست و شکننده است ، برای کمک به مراقبت از آن ضروری است . 
غاردرمانی یکی از حوزه های توریسم درمانی در دنیاست و در درمان بیماریهای پوستی و تنفسی موثر است.

منبع: واحد مرکزی خبر 22 فروردین 1393

با تشکر از غار نیوز


 
 
غار نمکی «نمکدان» ژئو پارک قشم ثبت جهانی می‌شود
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱/٢٢
 

با برگزاری نخستین کارگاه تخصصی بین‌المللی معرفی غار نمکدان قشم به عنوان طولانی‌ترین غار نمکی جهان و با کمک محققان زمین‌شناسی مقدمات ثبت این غار به عنوان میراث جهانی فراهم شده است.

مدیر ژئوپارک قشم در حاشیه نخستین کارگاه تخصصی بین المللی غار نمکدان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در این جزیره اظهار داشت: با توجه به ریزش‌هایی که در زمان بارندگی در غار نمکی نمکدان قشم بوجود آمده بود و احتمال خطر وجود داشت، قبل از تعطیلات ایام نوروز ورود توریست و گردشگر را به غارهای نمکی ممنوع کردیم.

اقبال زبیری افزود: به دلیل اینکه نمک ماده‌‌ای بسیار حلال در آب است و امکان ریزش غار را زیاد می‌کند رفتن در غار نمکی به ویژه در زمان بارندگی کار بسیار خطرناکی است.

وی ادامه داد: غار نمکی به ‌عنوان یکی از ژئو سایت‌ها همچنان مشکل زیرساخت دارد و با توجه به ریزش‌هایی که این غار داشته در حال حاضر صلاح نیست که توریست‌ها و گردشگران از این مکان بازدید داشته باشند و برای اینکه این مکان را به منطقه توریستی تبدیل کنیم نیاز به ایجاد زیرساخت است.

مدیر ژئو پارک قشم اضافه کرد: راه مناسب، ایجاد تابلوهای اطلاع‌رسانی، بیمه، مسئولیت مدنی و پشتیبانی حوادثی نیاز اصلی و اولیه سایت است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به مشکلات تامین بودجه در کشور و خصوصا در ژئو پارک که با آن مواجه هستیم با ثبت غار نمکی نمکدان (3 N) به عنوان میراث جهانی از طرف سازمان یونسکو برای این پدیده، بودجه‌ای مستقل برای نگهداری، حفاظت و در واقع برای بهره‌برداری اختصاص داده خواهد شد.

مدیر ژئو پارک قشم در مورد دلیل تاخیر و ثبت‌ نشدن این غار گفت: ما در کل کشور هنوز هیچ میراث طبیعی به ثبت رسانده‌ای را نداریم و تمام آثاری که در حال حاضر ثبت شده‌اند میراث فرهنگی و تاریخی هستند و این یک اقدام جدیدی در کل کشور است.

زبیری به خارج شدن ژئو پارک قشم که حدود یک سال پیش از شبکه جهانی ژئو پارک‌ها خارج شده اشاره و تصریح کرد: تمام ژئو پارک‌ها تلاش می‌کنند یک میراث جهانی را درون خود داشته باشند، و با وجود غار نمکی نمکدان ارزش ژئو پارک قشم بالا می‌رود، ضمن آنکه یونسکو همواره از میراث جهانی حمایت می‌کند و این برای ژئو پارک‌ها اهمیت دارد.

وی با اشاره به اهمیت ثبت این غار خاطرنشان کرد: امیدواریم با ثبت جهانی غار نمکی قشم به عنوان طولانی ترین غار نمکی جهان و اضافه شدن به لیست میراث جهانی، به ژئو پارک قشم نیز کمک شود.

منبع: خبرگزاری فارس 20 فروردین

با تشکر از غار نیوز


 
 
ایران رکورد اسراییل را می‌شکند؟
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱/۱٧
 

برخی محققان و استادان زمین‌شناسی جمهوری چک پس از شش سال به ایران بازگشته‌اند تا تحقیقات‌شان را درباره‌ی طولانی‌ترین غار نمکی جهان کامل کنند، اتفاقی که به اعتقاد رییس انجمن غارشناسان ایران می‌تواند گامی اثرگذار برای ثبت جهانی این پدیده‌ی کم‌نظیر باشد.

به گزارش خبرنگار سرویس گردشگری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جمعی از محققان زمین‌شناسی و کارست دانشگاه پراگ جمهوری چک حدود شش سال پیش، همراه استادان زمین‌شناسی دانشگاه شیراز در حالی که روی غارهای نمکی ایران بررسی‌هایی را انجام می‌دادند، متوجه غار نمکی قشم به طول شش‌هزار و 580 متر شدند. به اعتقاد آن‌ها و همچنین براساس مستندات موجود، این غار، طولانی‌ترین غار نمکی جهان است، هرچند تا کنون اقدامی برای ثبت آن در فهرست‌های جهانی صورت نگرفته است.

در واقع هم‌اکنون طولانی‌ترین غار نمکی جهان به درازای پنج‌هزار و 400 متر در سرزمین فلسطین است و به نام رژیم اشغالگر اسراییل ثبت جهانی شده است.

با وجود مستنداتی که از سال 2008 میلادی مبنی بر وجود طولانی‌ترین غار نمکی جهان در ایران ارائه شد و همچنین با وجود پیگیری‌های کارشناسان، غارنوردان ایرانی و حتی تأکیدهای کارشناسان وابسته و مرتبط به یونسکو هنوز هم برای ثبت جهانی این غار از سوی دولت ایران رسما اقدامی نشده است. هرچند سازمان‌های میراث فرهنگی و گردشگری، منطقه‌ی آزاد قشم و زمین‌شناسی در این‌باره اظهار تمایل و آمادگی کرده‌اند؛ اما هربار به‌دلیل نبودن بودجه‌ی کافی در آن سازمان‌ها یا تغییر مداوم رؤسای آن‌ها، کار روی زمین مانده است.

اکنون به اعتقاد جواد نظامدوست - رییس انجمن غارشناسان ایران - حضور دوباره‌ی محققان جمهوری چک که در یافتن این غار نقش داشتند، می‌تواند به ایران برای ثبت جهانی طولانی‌ترین غار نمکی کمک کند.

او به خبرنگار ایسنا گفت: این استادان دانشگاهی که با هماهنگی دپارتمان علوم زمین و کارست دانشگاه شیراز، کار خود را روی گنبد نمکی قشم آغاز می کنند، قرار است نخستین نقشه‌ی سه‌بعدی را از این غار تهیه کنند. در کنار انجام تحقیقات تکمیلی و مستندسازی غار، قرار است کارگاهی آموزشی درباره‌ی «چگونگی مدیریت در مواقع بحرانی و ریزش غارهای نمکی» برگزار شود که با توجه به شرایط امنیتی غارهای نمکی، برگزاری این کارگاه آموزشی برای مسوولان منطقه واقعا ضرورت دارد.

نظامدوست سپس درباره‌ی تأثیر این اقدام بر ثبت جهانی این غار نمکی، اظهار کرد: باید پرونده‌ی این اثر رسما توسط دولت و بخش مربوطه که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است، به یونسکو ارائه شود. برای تکمیل پرونده‌ی غار نمکی قشم باید تحقیقات، نقشه‌های مرتبط، امکانات و زیرساخت‌های حفاظتی، مستند و جمع‌آوری شود. در هر حال، این موضوع را معاونت میراث فرهنگی باید پیگیری کند. در این مرحله، معاون گردشگری با ما همراه شده و نامه‌ای را برای آقای طالبیان - معاون میراث فرهنگی - فرستاده تا در جریان و پیگیر این موضوع برای ثبت جهانی غار نمکی قشم به‌عنوان طولانی‌ترین غار نمکی جهان باشد.

او در ادامه، به تمایل و علاقه‌ی محققان کشور جمهوری چک برای شناسایی و معرفی این غار به دنیا اشاره و اضافه کرد: وقتی آن‌ها این غار را یافتند، فیلمی را که تهیه کرده بودند، در کشورشان به نمایش گذاشتند که به‌دلیل خاص بودن این پدیده، با استقبال زیادی روبه‌رو شد. آن‌ها دنبال معرفی کردن این غار هستند و ما در کشور خودمان دو - سه سال است که هنوز نتوانسته‌ایم یک سازمان را مجاب کنیم تا برای ثبت و معرفی جهانی آن اقدام کند.

از سوی دیگر اقبال زبیری - مدیر ژئوپارک قشم - درباره‌ی این اتفاق که در یکی از ژئوسایت‌های این ژئوپارک رخ می‌دهد، به خبرنگار ایسنا گفت: قرار است، تفاهم‌نامه‌ای بین انجمن غارشناسان و ژئوپارک امضا کنیم تا اطلاعات مورد نیاز برای پرونده‌ی ثبت جهانی این غار را جمع‌آوری کنیم. بیشترین هدف ما این است که با توجه به تحقیقات و مستندنگاری‌هایی که انجام می‌شود، پرونده‌ی مورد نیاز را تشکیل دهیم.

او ادامه داد: باید مشکلات این غار را برطرف کنیم، دستورالعملی داریم که بخش اصلی آن تأمین زیرساخت است. غار نمکی به‌عنوان یکی از ژئوسایت‌ها همچنان مشکل زیرساخت دارد، مسیر دسترسی به آن اصلا مناسب نیست و تابلوهای اطلاع‌رسانی هم ندارد.

زبیری درباره‌ی این‌که ثبت جهانی این غار نمکی در فهرست یونسکو چقدر می‌تواند به بازگشت ژئوپارک قشم به شبکه‌ی جهانی ژئوپارک‌ها که حدود یک سال پیش از آن خارج شد، کمک کند؟ گفت: تمام ژئوپارک‌ها تلاش می‌کنند یک میراث جهانی را درون خود داشته باشند، چراکه ارزش آن را بالا می‌برد، ضمن آن‌که یونسکو همواره از میراث جهانی حمایت می‌کند و این برای ژئوپارک‌ها اهمیت دارد. در نتیجه، هنگام تکمیل فرم‌های ارزیابی شبکه‌ی جهانی ژئوپارک‌ها، وقتی به وجود یک اثر میراث جهانی در ژئوپارک قشم اشاره شود، حتما در ارزیابی آن‌ها اثر خواهد داشت.

با تشکر از وب سایت انجمن غارنوردان و غارشناسان ایراینان


 
 
غار مژاره قطعه ای گمشده از بهشت روی زمین-ایلام
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۱/۱۱
 

ایلام- ایرنا- غار طبیعی و منحصر به فرد مژاره یکی از جاذبه های زیبای گردشگری شهرستان آبدانان استان ایلام با وجود ویژگی های خیره کننده تاکنون کمتر معرفی و شناسانده است.

این اثر طبیعی شگرف و پرجاذبه در 25 کیلومتری شمال باختری شهر آبدانان و در کیلومتر پنج مسیر مورموری قرار دارد.

غار چشم نواز مژاره، دارای سه حوضچه آبگیر در فاصله های مختلف و عمق 250 متر است که تاکنون 180 متر آن توسط غارنوردان آبدانانی کشف و مورد واکاوی علمی و فنی قرار گرفته است.

یکی از کار شناسان اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان آبدانان گفت: این غار زیبا و بدیع، در کنار اثر طبیعی شگرف دیگری به نام دریاچه دو قلوی سیاه گاو قرار دارد و به گفته شماری از کارشناسان خبره، می تواند منبع اصلی و سرچشمه این دریاچه رویایی با شد.

ˈمحمد دامیارˈ اظهار کرد: دهانه ورودی غار مژاره آبدانان 5/3 متر و بلندی آن نیز بین 5 تا 12 متر است.

وی افزود: دیواره های غار مژاره از سنگ گچ و سنگ واره های رسی است و حوضچه های درونی آن به ترتیب 35، 18 و 120 متر گستره دارد.

این کارشناس میراث فرهنگی ادامه داد: انتهای غار به یک سخره گلی و لایه های رنگین نرم و چسب ناک منتهی می شود که می تواند سرچشمه بخش ریادی از آب های اطراف و پایین دست تلقی شود.

دامیار بیان کرد: غار مژاره یکی از آثار زیبا و جذاب شهرستان آبدانان است که در آثار ملی و ماندگار استان ایلام ثبت شده است.

بخشدار سرابباغ هم در پیوند با این موضوع گفت: غار مژاره هر سال میزبان شمار زیادی از گرشگران و مسافران نوروزی به ویژه طبیعت گردان استانی و ملی است.

ˈجعفر جیدریˈ افزود: امسال نیز تمهیدهای لازم برای تماشای این اثر طبیعی که نشانی از شکوه و هنرمندی الهی است توسط بخشداری سرابباغ انجام شده است.

وی اظهار کرد: گروه های مردمی از جمله جوانان عضو جمعیت هلال احمر شهرستان آبدانان در مبادی ورودی سرابباغ و راه های شهرستان آبدانان با ارائه و تحویل دفترک های مختلف، آماده راهنمایی مسافران برای دیدن غار مژاره هستند.

حجه الاسلام ˈفتح اله، الله نوریˈ امام جماعت مسجد جامع سرابباغ نیز گفت: در صورت کمک و همت مسوولان شهرستان و استان و آماده کردن زیرساخت های نخستین، اثر شگفت انگیز غار طبیعی مژاره می تواند به عنوان نشانه ای از هنرمندی پروردگار و نقطه ای دیدنی، سالانه هزاران ایرانگرد و جهانگرد را به سمت خود بکشاند.

وی افزود: با وجود گمنامی این اثر طبیعی امسال از همان نخستین روزهای آغاز نوروز هزاران گردشگر و طبیعت گرد بومی و غیر بومی از مناطق گوناگون کشور برای دیدن غار مژاره راهی بخش سرابباغ شده اند.

وی ادامه داد: در صورت ایجاد امکانات رفاهی و اقامتی غار مژاره می تواند به عنوان یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری استان ایلام و غرب کشور معرفی شود.

منبع: ایرنا 10 فروردین1393

با تشکر از غار نیوز


 
 
پیمایش غار سرو توسط گروه قاجر قروه
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱/٩
 

اولین برنامه غارنوردی هیئت و گروه قاجر در سال 1393 با پیمایش غار سرّو واقع در اراک تاریخ 5 فروروردین آغاز شد 

در این برنامه: داوود، سامان و اسراء مفاخری از اعضای هیئت و گروه قاجر قروه و انجمن غارنوردان ایران شعبه سنندج
هیوا احمدی از کانون کوهنوردان کردستان و عضو انجمن غارنوردان ایران شعبه سنندج
محمود محمودی و علی حکی از غارنوردان اراک شرکت نمودند.
گزارش کامل ان سایت گروه قاجر قروه
 

 
 
«هفت‌سین» غواصان نجاتگر در غار علیصدر
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۱/٥
 

غواصان نجات‌گر جمعیت هلال احمر استان همدان در اعماق بزرگ‌ترین غار آبی جهان با هدف احیای سنت‌های عید باستان، سفره هفت‌سین پهن کردند. 

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، یکی از سنت‌های کهن به جای مانده از ایرانیان در استقبال از سال نو، برپایی سفره هفت‌سین است.

سینه به سینه، برکت، نعمت، افزایش روزی، شادابی و سلامتی نهفته در سیر، سرکه، سماق، سمنو، سنجد، سیب و سبزه روایت شده تا آوازه این سنت کهن در سراسر جهان طنین‌انداز شود.

اهتمام در برپایی سفره هفت‌سین فقط اختصاص به انگشتان لبریز از هزار هنر بانوی اصیل ایرانی نداشته و هر ایرانی در هرجای جهان، هفت «سین» را از بر کرده و از چند روز مانده به لحظه سال تحویل، در آب و تاب فراهم کردن نمودهای عینی این هفت‌سین غوطه‌ور می‌شود.

سربازان در سربازخانه‌ها، پرستاران در مراکز درمانی، نیروهای امدادی در پایگاه‌ها، نظامیان در مقرهای حفاظت از کیان کشور و... در حین انجام وظیفه، به صورت گروهی در آستانه لحظه تحویل سال، بساط سفره هفت‌سین بپا کرده و پیرزن تنهای ساکن در اتاقک زیر شیروانی نیز، یک تنه بر این خوان نعمت و برکت نشسته و نظاره‌گر چینش زیبای سفره ایرانی است.

بر کسی پوشیده نیست که حفظ و حراست از این سنت دیرین ایران باستان یک وظیفه همگانی است.

در همین راستا غواصان نجاتگر جمعیت هلال‌احمر استان همدان نیز، در اعماق بزر‌گ‌ترین غار آبی جهان بساط سفره هفت‌سین به پا کردند.

مسئول هیئت غواصی و نجات غریق استان همدان در این خصوص به خبرنگار فارس گفت: گرامیداشت سنت دیرینه عید باستان در برپایی سفره هفت سین آن هم از دریچه‌ای نو، یکی از اهداف تدارک این برنامه در آستانه فرا رسیدن سال نو است.

داود شهدوستی همچنین معرفی تازه‌ای از مرکز تفریحی سیاحتی غار علیصدر همدان را به گردشگران داخلی و خارجی را از اهداف اجرای این برنامه دانست و خاطرنشان کرد: به همین منظور پس از رایزنی با مدیر این مرکز، محیط‌های آبی غار علیصدر را برای برپایی سفره هفت‌سین در نظر گرفتیم.

مسئول کمیته غواصی و نجات در سیلاب جمعیت هلال‌احمر استان همدان با بیان اینکه برای برپایی این سفره هفت‌سین نیاز بود از وسایلی استفاده شود که تحت فشار آب از هم پاشیده نشده و حالت و زیبایی خود را حفظ کنند، ابراز داشت: به همین منظور اقلام هفت‌سین در بلورهای حبابی چیده شد.

این مدرس بین‌المللی غواصی در ادامه از تلاش چند ساعته نجاتگران غواص برای برپایی سفره هفت سین در اعماق آب‌های غار علیصدر خبر داد و افزود: گل‌آلود شدن آب با ورود غواصان و یا کم‌نور بودن محیط انتخابی سبب شد چندین بار اجرای برنامه از سر گرفته شود.

شهدوستی در خاتمه به همکاری صدا و سیمای مرکز همدان در برپایی سفره هفت‌سین اشاره کرد و گفت: با حضور هیئتی از این مرکز، برنامه فرهنگی آموزشی نجات‌گران غواص تصویربرداری و قرار شد ایام نوروز شاهد پخش یک تیزر چند دقیقه‌ای برپایی سفره هفت سین توسط نجات‌گران غواص از شبکه استانی سیمای مرکز همدان باشیم.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان همدان نیز با بیان اینکه از جمله دیدنی‌های استان همدان که گردشگران داخلی و خارجی را به خود جذب می‌کند، محیط‌های آبی مثل سد اکباتان و غار علیصدر است، اظهار داشت: به همین منظور همواره احتمال بروز حادثه غرق‌شدگی در این محیط‌ها باید در نظر گرفته شود.

حسین اشرفی نجات و کشف غریق را از وظایف تیم غواصی و نجات در سیلاب جمعیت هلال‌احمر استان دانست و افزود: توان امدادی و وضعیت آماده باش نجات‌گران سیلاب این تیم، باید در برنامه‌های تمرینی محک زده شود.

وی یکی از اهداف اصلی برپایی سفره هفت سین به وسیله غواصان نجاتگر را افزایش توانمندی، سرعت عمل و مهارت آنان در اجرای طرح امداد نوروزی ذکر کرد و افزود: شش نفر از غواصان نجاتگر تیم غواصی و نجات در سیلاب جمعیت هلال‌احمر استان همدان به سرپرستی داود شهدوستی، شکل تازه‌ای از برپایی هفت‌سین را به نمایش گذاشتند.

سفره هفت‌سین معروف عید باستان در اعماق آب‌های غار علیصدر همدان، میزبان نجاتگران غواص شد تا غوطه‌ور در زلالی آبی چندین هزار ساله، نوید آمدن سالی به زلالی آب را به ایرنیان بدهد.

با تشکر از غارنیوز

 


 
 
طولانی‌ترین غارنمکی جهان به سمت جهانی شدن خیز برداشت
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱/۱
 

رییس انجمن غار وغارشناسی ایران گفت: در نیمه دوم فروردین ماه سال آینده با برگزاری کارگاه تخصصی معرفی غارنمکدان، نخستین گام‌های رسمی برای تهیه پرونده مقدماتی ثبت جهانی غارنمکدان (۳N) برداشته می‌شود.

جواد نظام دوست در گفت و گو با هنرنیوز ضمن اعلام این خبر افزود: انجمن غار وغارشناسی ایران به عنوان عضو فعال کارگروه غارشناسی کشور و نماینده فعالان حوزه طبیعت گردی در معاونت گردشگری با همکاری محققین و اساتید دانشگاه علوم و تحقیقات شیراز، دانشمندان انستیتو زمین شناسی آکادمی علوم و گروه زمین‌شناسی آب و ژئوفیزیک دانشگاه چارلز جمهوری چک و با حمایت معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی و مدیریت منطقه آزاد قشم قرار است درنیمه دوم فروردین ماه سال آینده با برگزاری کارگاه تخصصی معرفی غارنمکدان، نخستین گام‌های رسمی را برای تهیه پرونده مقدماتی ثبت جهانی غارنمکدان (۳N) مشترکا با حضور گروه‌های عنوان شده بردارد. 

وی توضیح داد: غارنمکدان قشم به همراه ۱۹ غار دیگر طی فاصله سالهای ۱۹۷۷ تا ۲۰۰۶ میلادی با همت و تلاش دانشمندانی از دانشگاه علوم و تحقیقات شیراز، محققین انستیتو زمین شناسی آکادمی علوم جمهوری چک و گروه کارست و ژئوفیزیک دانشگاه چارلز پراک، پس از شش سفر تحقیقی و اکتشافی بلند مدت و دو سفر کوتاه مدت کشف و توانست با اختلاف طولی بیش از ۹۰۰ متر از غار مالهام در سدرم فلسطین اشغالی عنوان بزرگترین غارنمکی جهان را از آن خود کند. 

او با اشاره به سفر دکتر ووو - رییس اتحادیه غارشناسی جهان و ارزیاب سازمان یونسکو- به مناسبت سی و دومین همایش زمین‌شناسی و نخستین کنگره علوم زمین به ایران گفت: در این سفر که تقریباً حدود یکماه پیش بود، ایشان با اعضای انجمن غار وغارشناسی دیدار کرد. نکته جالب توجه این دیدار اصرار دکتر ووو به پیگیری پروژه ثبت جهانی غار نمکدان، و قول همکاری برای به جریان انداختن تقاضای ایران بود. 

نظام دوست درباره ضرورت پیگیری این موضوع تصریح کرد: در حال حاضر چند موضوع مطرح است نخست آن که آیاغار نمکی خواهد توانست با اضافه شدن به لیست میراث جهانی،به حذف اخطار داده شده به ژئوپارک قشم کمک کند؟ دوم انعکاس اخبار بین‌المللی حضور کاشفین غار می‌تواند ضمن برانگیختن توجه علاقه‌مندان داخلی و خارجی در سرعت بخشیدن مراحل ثبت جهانی تاثیر داشته باشد؟ 

وی همچنین ابراز امیدواری کرد: با درایت و همکاری سازمانهای ذیربط مانند سازمان میراث فرهنگی و منطقه آزاد در دولت یازدهم سرنوشت قول و قرار‌ها به فرجام دوره‌های قبل دچار نشود. 

او همچنین تأکید کرد: با توجه به خاصیت غارهای نمکی و کلاپس و ریزش ناگهانی آنها ممکن است خطراتی برای بازدید کنندگان آن وجود داشته باشد. آیا فکری برای ایمنی گردشگران و پیشگیری از حوادث و احیانا" عملیات امداد رسانی در این غار شده است؟ این‌ها مشکلاتی است که امیدواریم با دیدگاه جدید نسبت به گردشگری ضرورت حل آن توسط مسئولان احساس شود و گام‌های موثری برای حل آن برداشته شود. 

منبع: هنر نیوز 28 اسفند1392 

با تشکر از غار نیوز