غارنوردی استان کردستان

غارها میراث گران بهاء هستند که از گذشتگان به ارث رسیده اند و بدون تخریب باید تقدیم ایندگان کنیم

گزارش تصویری مراسم تقدیر و گزارش برنامه اکسپدیشن غارنوردی
نویسنده : payam - ساعت ٤:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٩/۳٠
 

در ادامه ببینید...


 
 
بدون شرح...
نویسنده : payam - ساعت ٦:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٩/٢٢
 


 
 
جلسه مرور پیشرفت کار و نحوه برگزاری نخستین کنگره بین المللی «غارشناسی»
نویسنده : payam - ساعت ٦:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٩/۱۸
 

به گزارش بخش غارنوردی فدراسیون؛ در نشست بخش غار فدراسیون با سرپرست و دبیر فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی اهداف، عملکرد و پیشرفت کار در رابطه با سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین‌المللی تخصصی علوم زمین مورد بررسی قرار گرفت.

در این نشست مسئول بخش تحقیق و پژوهش غار فدراسیون و دبیر اجرایی گردهمایی علوم زمین (رویکرد "غارشناسی")، آقای مهندس عباس توسلی به مرور و تشریح فعالیتهای انجام شده، طی دو ماه گذشته پرداختند.

 در این گفتگو مهندس توسلی عنوان کرد که در طی این مدت مکاتبه با مراکز علمی و دانشگاهی داخلی و خارجی، وزارت خانه ها، سازمانها، ارگانها و... و همچنین دعوت از مهمانان ویژه خارجی  انجام شده و افراد مورد نظر برای محورهای کنفرانس آمادگی خود را جهت حضور در این رویداد و کنگره بین المللی اعلام کرده اند که با پایان مراحل اداری، کارهای صدور ویزا در حال انجام است و همچنین ارسال مقالات علمی به دبیرخانه گردهمایی آغاز شده است. با توجه به برنامه ریزی های انجام شده روز اول این گردهمایی به ارائه مقالات علمی که  توسط هیات داوران پذیرفته شده اند، اختصاص یافته و در کنار آن کارگاههای آموزشی برگزار و در روز دوم نیز بازدید علمی از غارعلیصدر انجام خواهد شد.

 نامبرده همچنین عنوان کرد تماسها و گفتگوهایی با اساتید برجسته در گرایش های مختلف علمی با توجه به محورهای همایش، انجام شده و از آنها جهت حضور در کمیته علمی دعوت به عمل آمده است و طی این مدت  کمیته های علمی، اجرایی و داوری مقالات علمی با همکاری دبیر علمی همایش جناب آقای دکتر قریب، انتخاب و تعیین شده اند، آقای توسلی از تلاشهای ارزنده سازمان زمین شناسی، آقای دکتر فریبرز قریب دبیر علمی گردهمایی و همکارانشان و نیز همکاری‌های انجام شده  تشکر و قدردانی کردند .

 در ادامه، آقای مهندس روشن امین نیا از سفر به همدان بهمراهی دبیران علمی و اجرایی گردهمایی و  گفتگوهای انجام شده با ریاست دانشگاه بوعلی سینا، رئیس دانشکده علوم پایه و مدیر گروه زمین شناسی دانشگاه بوعلی و همچنین امضاء تفاهم نامه فی مابین سخن گفت. دیدار و گفتگو با مدیر عامل آب منطقه ای غرب همدان، مدیران شرکت سیاحتی علیصدر، معاونت امور معادن، سازمان صنعت معدن و تجارت همدان و... از جمله ملاقات هایی بود که در همدان انجام و موافقت نامه هایی نیز در همین رابطه امضا شده است.

 در ادامه آقای وحید مصدری مسئول بخش غار فدراسیون، از برنامه ریزی جهت برگزاری کارگاههای آموزشی بصورت عملی و تئوری در طی زمان برگزاری گردهمایی سخن گفت. ایشان همچنین در مورد چگونگی انتخاب اساتید کارگاه‌ها و نحوه اجرای آن توضیحاتی را به حاضرین در این جلسه دادند.

 در پایان این نشست آقای مهندس شعاعی سرپرست فدراسیون کوهنوردی ضمن تقدیر و تشکر از تلاشهای انجام گرفته توسط بخش غار فدراسیون،  دبیران علمی و اجرایی، کمیته های علمی و اجرایی، فعالیتهای انجام گرفته را بسیار مثبت ارزیابی کرد وضمن آرزوی موفقیت برای تمامی برگزار کنندگان، رهنمودهای را جهت برگزاری هر چه بهتر و با شکوه تر این رویداد علمی با توجه به ابعاد ملی و بین المللی به دبیر اجرایی و اعضای کمیته اجرایی متذکر شدند.

 لازم به ذکر است که سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین‌المللی تخصصی علوم زمین در تاریخ ۲۷ لغایت ۳۰ بهمن ماه توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور  در تهران و ۱۲ مرکز منطقه‌ای، با رویکردها و گرایش‌های مختلف علوم زمین شناسی برگزار خواهد شد. از جمله این رویکردها، رویکرد غارشناسی است که با همکاری بخش غار فدراسیون کوهنوردی و سازمان زمین شناسی کشور در همدان برگزار می‌شود.

 در این رویداد سازمان‌ها، مؤسسات و دانشگاه‌های کشورهای صاحب نام در عرصه علوم زمین و کشورهای منطقه آسیای میانه و حوزه کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) مشارکت دارند.

 بخش غار فدراسیون کوهنوردی و واحد تحقیق و پژوهش در راستای تحقق وظایف محوله در قالب آیین نامه‌ها و بخش نامه های داخلی فدراسیون، در جهت انجام پژوهش و بررسی‌های علمی و فنی در حوزه غار شناسی و غار نوردی فعالیت می‌نماید. به همین منظور همکاری با سازمان‌ها ، دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی  و از جمله سازمان زمین شناسی مد نظر قرار گرفته و با دعوت سازمان زمین شناسی کشور، فدراسیون کوهنوردی تصمیم گرفت در برپایی این گردهمایی با رویکرد تخصصی غار شناسی مشارکت فعال داشته باشد. علاقمندان جهت اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت این گردهمایی به نشانی http://cave.conference.gsi.ir مراجعه نمایند.

منبع:فدراسیون کوهنوردی


 
 
گزارش اکسپدیشن غارنوردی «چوکورپینار» ترکیه به همراه گزارش غواصی غار در
نویسنده : payam - ساعت ٢:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٩/۱۳
 

به گزارش بخش غارنوردی فدراسیون؛ ارائه گزارش اکسپدیشن غارنوردی «چوکورپینار» ترکیه به همراه گزارش غواصی غار در فرانسه در تاریخ ۲۷ آذر ماه از ساعت ۱۶ الی ۱۹ در «تالار صلح» برگزار می‌شود.

آدرس: خیابان ولی عصر، بالاتر از میرداماد،خیابان شهید یاسمی،ساختمان توانبخشی هلال احمر.

برای بزر‌گ‌نمائی روی پوستر ذیل کلیک کنید


 
 
فراخوان آزمون ورودی مربیگری درجه ۳ غارنوردی ویژه آقایان
نویسنده : payam - ساعت ۳:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٩/۱٢
 

به آگاهی می‌رساند؛ این فدراسیون در نظر دارد جهت بسترسازی و ایجاد زمینه حضور جوانان علاقمند و در راستای اجرای تقویم ورزشی، توسعه کمی و کیفی و ارتقاء سطح آموزش، آزمون ورودی مربیگری درجه ۳ غارنوردی ویژه آقایان را براساس آخرین ویرایش‌های طرح‌درس‌های این رشته به شرح زیر برگزار نماید؛

- زمان برگزاری دوره: پنج‌شنبه و جمعه ۱۰ و ۱۱/۱۱/۹۲

- محل برگزاری دوره: مازندران، پلور، مجتمع کوهستانی پلور.

- زمان ثبت‌نام و پذیرش: ۸ بامداد ـ پنج‌شنبه ۱۰/۱۱/۹۲.

- مدارک موردنیاز:

ـ مستندات پیمایش حداقل ۵۰۰ متر غار عمودی غیرتکراری به همراه CD عکس‌های مربوطه

 ـ ارائه رونوشت حکم دوره پیشرفته غارنوردی که یک سال از تاریخ آن گذشته باشد.

ـ ارائه رونوشت آخرین مدرک تحصیلی (حداقل دیپلم)

ـ ارائه اصل کارت بیمه ورزشی سال ۱۳۹۲

ـ ارائه اصل و رونوشت کارت پایان خدمت

ـ رونوشت شناسنامه و کارت ملی

ـ ارائه گواهی صحت و سلامت

ـ ارائه معرفی‌نامه از هیئت استان

ـ حداقل سن ۲۲ سال تمام

ـ ارائه اصل فیش واریزی به مبلغ ۰۰۰/۹۰۰ ریال به شماره حساب سیبا ۰۱۰۶۰۰۸۱۱۴۰۰۲ بانک ملی بنام فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی حداکثر تا تاریخ ۰۸/۱۰/۹۲.

- لوازم و تجهیزات فنی (انفرادی) مورد نیاز:

ـ طناب استاتیک mm ۵/۱۰ (۱ حلقه)؛ ـ دم‌گاوی (۲ عدد)؛ ـ طناب انفرادی؛ ـ بلوک کارگاهی بلند (۱ عدد)؛  ـ کارابین پیچ‌دار (۷ عدد)؛  ـ کارابین ساده (۷ عدد)؛ ـ ست هارنس غارنوردی فردی؛ ـ دستگاه فرود simple و stop؛ ـ شانت ـ یومار؛ ـ پن‌تین؛ ـ قرقره (۱ عدد)؛ ـ کرول؛ ـ هد لامپ؛ ـ کلاه کاسکت استاندارد؛ ـ پوشاک غارنوردی مناسب؛ کمک‌های اولیه شخصی؛ ـ ساک غار؛ ـ نوشت‌افزار.

- توجه:

ـ کلیه لوازم فنی باید دارای استاندارد CE و UIAA باشند.

ـ هزینه اسکان، تغذیه و ایاب و ذهاب به عهده شرکت‌کنندگان می‌باشد.

ـ کلیه شرکت‌کنندگان موظفند با توجه کامل به اطلاعیه فوق در این دوره حضور یابند.

ـ دوره مربیگری در فرودین ماه ۱۳۹۳ برگزار خواهد شد و قبول‌شدگان آزمون ورودی تا آن زمان فرصت دارند سایر دوره‌های پیش‌نیاز را شامل پزشکی غار ـ زمین‌شناسی و کارست و نقشه‌برداری غار سپری نموده و مدارک آن را ارائه نمایند.

ـ مقتضی است کلیه هیئت‌های کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی، ضمن اطلاع‌رسانی و حمایت لازم، اسامی واجدین شرایط شرکت در این دوره را حداکثر تا روز یکشنبه ۰۸/۱۰/۹۲ به این فدراسیون ارسال نمایند. بدیهی است به مدارک ارسال‌شده بعد از تاریخ مذکور ترتیب اثر داده نخواهد شد.

منبع:فدراسیون کوهنوردی


 
 
بدون شرح
نویسنده : payam - ساعت ۸:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٩/۱۱
 


 
 
زرین غار توریستی نمی شود؟!
نویسنده : payam - ساعت ۸:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٩/٥
 

 

زرین غار، غاری که از دهه 80 انتظار می رفت به عنوان جاذبه گردشگری مورد بهره برداری واقع شود گویا امکان توریستی شدن برای بهره برداری عموم را ندارد.

 

 

به گزارش ایرنا معاون گردشگری میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان زنجان در رابطه با برنامه هایی که برای زرین غار وجود دارد گفت: کمپ هایی برای استفاده مردم در زرین رود احداث شده است اما فعلا برنامه خاصی برای این غار وجود ندارد. ابوالفضل اجلی خاطرنشان کرد: تشکلی غیردولتی برای معرفی مسیرهای طبیعت گردی در استان زنجان تشکیل شده است که غارنوردان حرفه ای نیز عضو آن هستند و می توانند در معرفی این جاذبه طبیعی موثر واقع شوند.

وی با بیان اینکه جاذبه های طبیعی را باید دسته بندی کرد افزود: همه جاذبه های طبیعی نباید در دسترس عموم قرار بگیرند چرا که آسیب هایی که گردشگران به این آثار وارد می کنند غیر قابل جبران است. معاون گردشگری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: غار زرین رود نیز می تواند جاذبه گردشگری ورزشی و طبیعی برای استفاده غار نوردان باشد.

کارشناس ثبت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان نیز گفت: سال 86 شناسایی اولیه و مطالعات اولیه اکتشاف غار با انعقاد قراردادی با گروه غارنوردی انجام شد پس از آن احداث کمپ های گردشگری عملیاتی گردید اما اکنون برنامه ای برای اکتشاف و گردشگری این غار وجود ندارد. ابوالفضل عالی یادآور شد: طبق گزارش غارنوردان دسترسی به غار زرین رود برای عموم مردم امکان پذیر نیست و فقط غارنوردان امکان بازدید از این غار را دارند.

به گزارش ایرنا غار آهکی زرین غار، یکی از زیباترین غارهای کشف شده استان زنجان است که در ضلع غربی جاده ترانزیت زنجان – همدان و در 35 کیلومتری شهرستان خدابنده مشرف به روستای زرین رود بین روستاهای داش بلاغ و آق بلاق و در طول محور غارهای علیصدر و کتله خور قرار گرفته است، این غار در اسفند سال 1384 بعد از زلزله منطقه فوق توسط مردم روستا شناسایی و به کارشناسان منطقه گزارش گردید.

هیات کوه نوردی به سرپرستی یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان اولین گروهی بودند که در اردیبهشت سال 1385 از غار بازدید و بررسی های اولیه را انجام دادند.

براساس اطلاعات هیات کوه نوردی این غار دارای یک ورودی بوده که ارتفاع این ورودی 1850 متر از سطح دریا می باشد اما ارتفاع درونی آن در نقاط مختلف متفاوت است برخی از قسمت ها تنگ و تاریک می شود که باید به حالت سینه خیز از آن عبور کرد.  قسمت های ورودی این غار کاملاً خشک است که بعد از رسیدن به قسمت های پایین تر با چشمه هایی مواجه می شویم که این چشمه ها رابط بین طبقه فوقانی و تحتانی غار هستند، آبی بسیار سرد و قابل شرب با عمق های متفاوت یک تا 40 متر در آن وجود دارد، هوا در داخل غار جریان دارد و با طی مسافت طولانی تنفس مشکل نمی شود.

این غار دارای چندین طبقه است که دو طبقه آن شناسایی شده و دارای تونل های فرعی و استالاکتیتها و استالاگمیتها و ستونهای بسیار درگذرگاههای اصلی و قندیلهای مخروطی آویزان از سقفها می باشد که بر اثر داشتن ناخالصی رنگهای متنوعی به خود گرفته اند و آنهایی که ترکیباتی به همراه نداشته اند به صورت بلورهای شیشه ای بسیار شفاف خوشه ای و درختی دیده می شوند. از جمله ویژگیهای بارز و اساسی این غار که با غارهای مشابه در منطقه آن را متمایز می سازد این است که غار زرین غار خشکی و آبی است و دریاچه های متعدد در دالانهای آن وجود دارد.

دیگر اینکه قندیل های غار زرین غار زنده و در حال رشد هستندو این خود عاملی است در جهت زیباتر شدن غار چرا که خالص بودن آهک موجب شفافیت و عبور نور از قندیل می طبق نظر کارشناسان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان قدمت این غار هنوزمشخص نیست و در صورت بهره برداری از این غار می توان آن را به یکی از جاذبه های توریستی و گردشگری استان زنجان برای غارنوردان تبدیل کرد.

 ایرنا

با تشکر از وبلاک کلاغ ها


 
 
گزارش اکسپدیشن غار پراو - 24 مهر الی 4 آبان 1392
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٩/۱
 

گزارش اکسپدیشن غار پراو - 24 مهر الی 4 آبان 1392


از 24 مهر تا 4 آبان ماه سال جاری با حضور 20 نفر از غارنوردان کشور، اکسپدیشنی در غار پراو برگزار شد.

اهداف اکسپدیشن:

- تکمیل رول کوبی‌ها و ایمن سازی قسمت‌های باقیمانده غار

- بررسی حوضچه انتهای غار و غواصی آن

- بررسی و صعود فضای چاه 24

- تکمیل پاکسازی

- اکتشاف سطحی در منطقه

گزارش کامل این اکسپدیشن بهمراه تصاویر (گزارش از مهیار کفاش، سرپرست برنامه) از لینک زیر قابل دریافت است که مطالعه آن را به علاقمندان و کسانی که قصد پیمایش غار پراو را دارند (بخصوص جهت آگاهی از رول کوبی‌های اکسپدیشن)، توصیه می‌کنیم.

 

دانلود نسخه پی دی اف گزارش

 

منبع خبر :وب سایت غارهای ایران

عکاس: یونس شریعتمداری