غارنوردی استان کردستان

غارها میراث گران بهاء هستند که از گذشتگان به ارث رسیده اند و بدون تخریب باید تقدیم ایندگان کنیم

بازدیدی از غار ورمقان توسط گروه قاجر قروه
نویسنده : payam - ساعت ٦:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۸/٢٥
 

8 نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر روز جمعه 24 آبان 1392 غار ورمقان را پیمایش نمودند و تولد 11 سالگی اسراء مفاخری عضو گروه قاجر و جوانترین غارنورد استان کردستان را در این غار گرفتند.

روستای ورمقان در فاصله 40 کیلومتری شمال سنقر  از توابع کرمانشاه و در دامنه کوههای بدر و پریشان قرار دارد
دهانه غار
گزارش آن در ...

 
 
شناسایی فنی غار کرگان شاه اولین تک چاه عمودی 90 متری استان کردستان
نویسنده : payam - ساعت ۱:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۸/٢۳
 

گزارش

پیام رضابخش

Payam_rezabakhsh@yahoo.com

دانشجوی کارشناسی ارشد اگرواکولوژی

عضو گروه کوهنوردی و غارشناسی آرش سنندج

 

چکیده (Abstract )

غار (کرگان شاه) در استان کردستان و در 80 کیلومتری جنوب شهر سنندج واقع شده است. این غار در کوهی به همین نام در 15 کیلومتری غرب شهر کامیاران،حد فاصل روستاهای الک،درویان سفلی،الک کهنه قرار دارد.این کوه که همچنان نام باستانی خود را بر تارک خویش دارد،با عظمت تر از گذشته ،همچنان تاریخ مردمان دامانش را به رخ می کشد.این کوه که چون نگینی مشرف بر روستای الک و دشت وسیع کامیاران پر هیبت می نماید.،بر بلندایش معماری آجریی خود نمایی می کند که به مرور زمان دست نامهربان طبیعت در دستان سارقین اشیای عتیقه ،در طول از ازمنه های دور تا کنون ضربات سهمگینی بر پیکره ی آن وارد ساخته است.البته در میان ،سهم سهل انگاری اولیای میراث فرهنگی استان کردستان در خصوص عدم ثبت و نکاویدن آن بی مهری نسبت به حراست از آن نه تنها تاریخ و هویت این اثر را در پرده ابهام گذشته بلکه دست چپاولگر سارقین را نیز بازگذشته که به میل خویش تیشه به ریشه ملت بزنند را نبایدنادیده گرفت.اما هر چند مجهولات ما در خصوص این اثر بیش از معلومات ماست و تاریخش به افسانه ها پیوسته است.لیکن در دامنه شمالی اش غاری نهفته دارد که دهانه ی آن در میان سنگهای آهکی نرم منطقه تشکیل شده و غار فقط دارای یک دهانه می باشد.

 

در ادامه بخوانید گزارش کامل همراه با تصاویر بیشتر

در وب سایت گروه کوهنوردی و غارشناسی آرش سنندج

 

با ارزوی موفقعیت و دستاورد های جدید در زمینه اکتشاف و... برای این عزیزان


 
 
بخش غارنوردی فدراسیون: برگزاری سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین المللی علو
نویسنده : payam - ساعت ٦:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۸/٢۱
 

بخش غارنوردی فدراسیون: برگزاری سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین المللی علوم زمین با رویکرد غارشناسی

 

به گزارش بخش غارنوردی فدراسیون: سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین المللی تخصصی علوم زمین با رویکرد علوم زمین و غارشناسی، بهمن ماه سال جاری در همدان برگزار خواهد شد.

این گردهمایی با همکاری مشترک سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و بخش غارنوردی فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی در ۲۷ بهمن ماه در دانشگاه بوعلی سینا و ۲۸ بهمن ماه در غار علیصدر برگزار می‌شود، محورهای اصلی این همایش شامل؛ زمین شناسی غار، زیست شناسی غار، باستان شناسی غار و زیرمحورهای مرتبط عبارتند از:

کاربرد ژئوفیزیک در اکتشاف غارها، سازندهای کارستی در ایران، کاربرد GIS و RS در اکتشاف غارها، اهمیت زمین شناسی مهندسی غارها، پدیده های کارستی در ایران و جهان، گردشگری، غارنوردی، مطالعات زیست محیطی و حفاظت از غارها، اکولوژی و زیست شناسی غارها، شناخت اکوسیستمهای کارستی، امداد و نجات درغار، مدیریت و بهره برداری از غارها، نقشه برداری غارها، پزشکی غار، دیرینه شناسی غارهای باستانی، غواصی در غار، عکاسی در غار.

در این گردهمایی، مقالات علمی و تخصصی، بصورت سخنرانی‌ و پوستر ارائه خواهد شد و کارگاه‌های تخصصی و بخش‌هایی مانند نمایشگاه عکس غار، نمایشگاه نقشه‌های غار، مسابقه اکتشاف و اکسپدیشن برتر، بازدید علمی از غار، کارگاه‌های عملی و ... نیز برنامه ریزی شده است.

اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ثبت نام در گردهمایی، ارسال مقالات، شرکت در بخش‌های جانبی، کارگاههای آموزشی و ... از طریق پایگاه خبری فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی و پایگاه اطلاع رسانی رسمی گردهمایی (لینک زیر) به اطلاع علاقمندان خواهد رسید.

http://cave.conference.gsi.ir

شایان ذکر است که گردهمایی علوم زمین پر سابقه ترین و معتبرترین رویداد علمی در این زمینه تخصصی در کشور است که سی و دومین دوره آن در سال جاری برای اولین بار بصورت بین المللی و با ۳۱ رویکرد در ۱۴ استان کشور برگزار می‌شود.

در روزهای ۲۹ و ۳۰ بهمن ماه نیز مقالات برتر در رویکردهای مختلف در تهران ارائه خواهند شد.

منبع:فدراسیون کوهنوردی


 
 
حشرات در دنیای غارنوردی
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۸/۳
 

حشرات
(Insects)
 

هیرو علیمیرزانژاد
کارشناس ارشد حشره شناسی
 


به طور کلی در دنیا یک میلیون گونه جانور مختلف وجود دارد که نزدیک به نه صدهزار گونه آن را فقط حشرات تشکیل می دهند. علم حشره شناسی در واقع یکی از شاخه های جانورشناسی است. حشرات از نظر تعداد در بین گروه های جانوری پرجمعیت ترین هستند، حدود 4/3 جانوران را حشرات تشکیل می دهند. حشرات در همه جا هستند، از سردترین تا گرمترین مناطق از مرتفع ترین قسمت تا پست ترین مناطق زمین وجود دارند.

جایگاه حشرات در طبقه بندی جانوری:
حشرات از گروه جانوران پرسلولی و زیر گروه بی مهره گان و جز شاخه بندپایان می باشند. شاخه بندپایان علاوه بر حشرات شامل رده های هزارپایان، سخت پوستان، عنکبوت ها، عقرب ها، رطیل ها و کنه ها و... می باشند.


مشخصات کلی حشرات
حشرات بندپایانی هستند که بدنشان از سه قسمت مشخص تشکیل شده است، که عبارتند از سرHead قفس سینه Thorax شکم Abdomen
بر روی سر حشرات یک جفت شاخک و مجموعه آرواره ها دیده می شود. بر روی هر یک از سه حلقه های قفس سینه یک جفت پا و بر روی هر یک از حلقه های دوم و سوم آن، یک جفت بال وجود دارد و همچنین شکم در حشرات از حلقه های متعددی تشکیل شده است، که حداکثر تعداد آن از 11 حلقه تجاوز نمی کند.