غارنوردی استان کردستان

غارها میراث گران بهاء هستند که از گذشتگان به ارث رسیده اند و بدون تخریب باید تقدیم ایندگان کنیم

نکاتی در مورد برنامه پیمایش غار پراو توسط غارنوردان تبریزی و سنندجی
نویسنده : payam - ساعت ۱:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۸/۱
 

با عرض سلام خدمت تمامی غارنوردان عزیز

با درود و تشکر از دوستان تبریزی به خاطر اجرای برنامه در غار پراو

ضمن عرض چند نکته در خصوص این برنامه که در مورخ 23 الی 27 شهریور ماه اجرا شد

خواهشا در اجرای برنامه های کوهنوردی و چه زیر مجموع های رشته کوهنوردی نهایت تلاش ، واقعیت و شیوه درست نوشتن گزارش برنامه را رعایت کنند تا خوانندگان بهترین استفاده را از شیوه اجرای برنامه حس کنند...

در این مورد خواستم چندین بحث و نکات از این گزارش برنامه و برنامه اجرا شده در غار پراو که منجر به بازگشت ما از کمپ چاه 15 به سمت دهانه غار شد  که هیچ گونه بازتابی و علت آن چی بوده  در وبلاک های و سایت های غار و غارنوردی نداشت بیان کنم ...

1-    عدم حضور سرپرست کل برنامه در لحظه آخر که تیم سنندج (2 نفر) در منطقه بود و اعلام شد که سرپرست به علت ندادن مرخصی اداره در برنامه حضور نداشت.؟؟!!؟؟

2-    حضور خانم سمیرا زارعی در چالابه و در اولین روز برنامه و حمل وسایل غواصی که ایشان از اصفهان اورده بودند و تماسهای تلفنی که من با ایشان در طول سه ماهه تابستان داشتم و هی میگفت دارم تمرین میکنم برای غواصی در حوضچه چاه 26 غار پراو و قبول تیم تبریز برای اجرای این برنامه ولی در لحظه اخر موقعی که ایشان در منطقه حضور داشتند به تصمیم سرپرست جدیدی که انتخاب شده بود نگذاشتند این برنامه را اجرا کند و دوباره او به اصفهان برگشت ؟؟!!؟؟

3-    طبق تماس تلفنی تعداد نفرات حاضر در برنامه که به قول سرپرست برنامه 12 نفر هستن از تبریز  به 6 نفر در منطقه رسید  ؟؟!!؟؟

4-    تصمیماتی که قبل از شروع اجرای برنامه و طناب ریزی داخل غار انجام گرفت با تصمیم سرپرست و مسئول فنی برنامه و قرار شد که تیم اول تا چاه 15 طناب ریزی کنند و تیم دوم حدود 3 ساعت بعد از تیم اول وارد غار بشوند و مابقی کوله طناب چاه 15 به بعد را تا کمپ چاه 15 تیم دوم حمل کنه و هر دو تیم در کمپ چاه 15 به هم محلق بشوند ... و انجا نفرات با صداقت کامل و مردانگی به اینکه آیا میخواهند پیشروی کنند تا انتها یا نه خودشان انجا اعلام بکنند.


 
 
تبریک به اولین بانوی غارنورد استان کردستان
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٧/٢۳
 

در جریان برنامه پاکسازی غار پراو که توسط انجمن غارنوردان و غارشناسان ایران برگزار شد در مرحله اول پاکسازی که در مهر ماه امسال (1392) اجرا شد خانم بهار زنگی بند از غارنوردان با تجربه استان و اولین بانوی غارنورد استان کردستان و عضو گروه کوهنوردی و غارشناسی آرش سنندج بازدیدی از غار پراو تا زیر چاه 10 را داشتند این موفقعیت را به ایشان تبریک می گوییم و آرزوی موفقیت توام با سلامتی و پیشرفت های روز افزون برایشان خواستاریم.

منبع :وب سایت گروه کوهنوردی و غارشناسی آرش سنندج


 
 
تبریک تبریک
نویسنده : payam - ساعت ۱٢:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٧/٢٢
 

پاکسازی و پیمایش کامل غار پراو را به آقای هیوا احمدی عضو کانون کوهنوردان استان کردستان را به خانواده ایشان و جامعه ورزشی ایران تبریک می گوییم و موفقیت روزافزون برایشان خواستاریم 

پاکسازی و پیمایش غار پراو تا ابتدای چاه چهارم را به آقای داوود مفاخری و اسراء مفاخری جوانترین غارنورد استان کردستان و عضو گروه قاجر قروه تبریک می گوییم و آرزوی موفقیت توام با سلامتی برایشان خواستاریم.
همچنین شرکت آقایان: آرش یاسمن پور عضو انجمن غارنوردان و غارشناسان شعبه کردستان و سامان مفاخری عضو گروه قاجر قروه در برنامه پاکسازی غارپراو و پیمایش تا چاه پنجم را به آنان تبریک می گوییم.
آقای هیوا احمدی و اسراء مفاخری در غار پراو
اسراء مفاخری همراه پدرشان آقای داوود مفاخری
منبع خبر:گروه قاجر قروه

غارنوردی استان کردستان تبریک ویژه را به این عزیزان می گوید و ارزوی موفقعیت توام با پیشرفت روز افزون را برای این عزیزان دارد.


 
 
اولین گزارش از عقرب کاذب (شبه عقرب) جنس Megachernes از ایران در غار دهشیخ
نویسنده : payam - ساعت ۱٢:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٧/٢٠
 

اولین گزارش از عقرب کاذب (شبه عقرب) جنس Megachernes از ایران (غار دهشیخ (پاتاوه)، استان کهگیلویه و بویراحمد)


First record of the genus Megachernes (Pseudoscorpiones: Chernetidae)
from an Iranian cave

گزارش: غار های ایران؛ محمد جواد ملک حسینی
جنس Megachernes Beier, 1932 از خانواده Chernetidae Menge, 1855 که از آسیا، استرالیا و بخش اروپایی روسیه گزارش شده بود برای اولین بار از ایران نیز گزارش می شود.
گونه Megachernes pavlovskyi Redikorzev, 1949 که قبلاً از افغانستان، آذربایجان، قرقیزستان، پاکستان، روسیه، تاجیکستان و ترکمنستان گزارش شده بود در غار دهشیخ از استان کهگیلویه و بویراحمد جمع آوری و شناسایی گردید و برای اولین بار از ایران گزارش می شود.
این گونه که در دیگر کشورها غالباً در فضولات خفاش ها یافت شده بود در غار دهشیخ از لانه تشی جمع آوری گردید.
این نمونه توسط دکتر صابر صادقی و محمد جواد ملک حسینی جمع آوری و با کمک متخصصین اروپایی از جمله سرکار خانم دکتر خریستوفورویووا از اسلواکی و جناب آقای پروفسور سلوین داشامیرف از آلمان شناسایی گردید.


این گزارش در مجله Arachnologische Mitteilungen، شماره 46 به چاپ رسیده است.


http://www.arages.de/aramit/pdf/Heft_46/AM46_09_16.pdf


 
 
پیمایش کامل و موفق غار پراو توسط غارنوردان تبریزی و سنندجی
نویسنده : payam - ساعت ۱٢:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٧/٢٠
 

گزارش برنامه پیمایش غار پراو

بسمه تعالی

غار پراو- کرمانشاه

تاریخ اجراء : 23 الی 27 شهریور 92

سرپرست برنامه :داود نور محمد زاده

کمیته فنی :رحیم سعادتی

نفرات شرکت کننده :

داود نورمحمد زاده

رحیم سعادتی

نوروز پورحسن

یحیی برزگری

محمدرضا پور کاظم

احمد شکری

خبات زمانی (کردستان – گروه کوهنوردی و غارشناسی آرش سنندج)

پیام رضابخش (کردستان – گروه کوهنوردی و غارشناسی آرش سنندج)

روز شمار برنامه: غار پراو

جمعه 22 شهریور 92

ساعت

شرح فعالیت

روز برنامه

ردیف

18

حرکت از تبریز به سوی کرمانشاه

جمعه

1

شنبه 23 شهریور 92

ساعت

شرح فعالیت

روز برنامه

ردیف

8

18

حرکت به سمت پناهگاه

رسیدن به پناهگاه

شنبه

1

یکشنبه 24 –دوشنبه 25 شهریور 92

ساعت

شرح فعالیت

روز برنامه

ردیف

ورد به غار :   10 یکشنبه

رسیدن به کمپ چاه 15 : 17 یکشنبه

رسیدن تیم دوم : 19 یکشنبه

شروع فرود از چاه 15 به قصد چاه 26 :     20 یکشنبه

رسیدن به انتهای غار : 2:20 بامداد دوشنبه

شروع صعود از چاه 26 :2:40 بامداد دوشنبه

رسیدن به کمپ 15: 11:30 دوشنبه

شروع صعود از چاه 14: 12:15 دوشنبه

خروج از غار 19 دوشنبه

کل زمان فعالیت : 33 ساعت

پیمایش تا کمپ 15 – استراحت در هم جا و منتظر ماندن برای رسیدن تیم دوم 2-

رسیدن تیم دوم و تشکیل تیم سه نفری برای پیمایش تا انتهای غار –بازگشت به کمپ 15 –جمع آوری طناب ها تا سر چاه  و  15 صعود به طرف دهانه غار – خروج از غار

یکشنبه

و

دوشنبه

1 
 
عزیمت «علیرضا بلاغی» به لهستان و فرانسه جهت شرکت در دوره های آموزشی و
نویسنده : payam - ساعت ٩:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٧/۱٩
 

«علیرضا بلاغی» مدرس ارزنده درجه دو غارنوردی و نقشه برداری غار کشورمان و مسئول واحد غواصی غار بخش غارنوردی فدراسیون بامداد چهارشنبه 17 مهر ماه کشور را به مقصد لهستان و سپس فرانسه ترک کرد. حضور در دوره آموزشی پیشرفته غواصی غار در لهستان، دوره آموزشی و مانور امداد و نجات غار در فرانسه و حضور در چند اکسپدیشن غواصی غار در فرانسه از مهم‌ترین فعالیت‌های او در این سفر خواهد بود. برای «علیرضا بلاغی» آرزوی سلامتی، موفقیت و دستاوردهای مفید داریم.

عکس از :http://www.kaharclub.ir

منبع خبر :سایت غارهای ایران 
 
گزارش تصویری دومین دوره بازآموزی غواصی غار در غار«سهولان»
نویسنده : payam - ساعت ٧:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٧/۱٥
 

اولین دوره غواصی غار در فروردین ماه ۱۳۹۱ توسط مدرس لهستانی، دکتر «یاروسلاو کور» به دعوت بخش غارنوردی فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی برگزار گردید و نخستین دوره بازآموزی در شهریور همان سال در منطقه طالقان انجام شد و در ادامه دومین دوره بازآموزی پس از هماهنگی‌های بسیار در غار سهولان با موفقیت به پایان رسید.

به گزارش بخش غارنوردی فدراسیون؛ در این دوره تمامی تکنیک‌های آموزشی مجدداً تمرین و بازآموزی شده و در پایان هر روز نقاط ضعف و قوت مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گرفت و همچنین پس از اخذ سوابق شرکت‌کنندگان مدارک به آنها تحویل گردید و در ادامه تا عمق ۳۰ متری مورد غواصی و پاکسازی قرار گرفت و مقدار قابل توجهی زباله از زیر آب خارج شد.

ضمن سپاس از مدیریت محترم غار سهولان در این برنامه که ما را صمیمانه یاری نمودند از همکاری ارزنده آقای مرتضی رضائیه‌آزادی، رئیس محترم هیئت استان و همچنین فرماندار محترم شهرستان مهاباد کمال تشکر و قدردانی را می‌نماییم.

برای بزرگ‌نمائی روی تصاویر کلیک نمائید.

منبع:فدراسیون کوهنوردی

غارنوردی استان کردستان ارزوی سلامتی و پیشرفت هرچه بیشتر را برای اقای ارش یاسمن پور دارد


 
 
توضیحات فدراسیون در خصوص مطلب روزنامه همشهری و پاکسازی غار«پراو»
نویسنده : payam - ساعت ۱:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٧/۱٤
 

به گزارش فدراسیون کوهنوردی با عنایت به انتشار خبری با عنوان «وحشی‌ترین غار جهان در ایران پاکسازی می‌شود» در صحفه ۷ روزنامه همشهری در دوم مهرماه سال جاری، توضیحات فدراسیون در قالب متن ذیل و حاوی مواردی جهت آگاهی و درج در آن روزنامه، بارویکرد ارائه اطلاعات صحیح و آشنایی درست جامعه با مسائل مربوط به غار و غارنوردی و حفظ و صیانت از آثار طبیعی و ملی، از جمله «غار پراو» در استان «کرمانشاه» تهیه و ارسال شده است.

این توضیحات که توسط کارشناسان بخش غارنوردی فدراسیون تنظیم شده است؛ به شرح ذیل می‌باشد:

ـ فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی با دریافت اخبار متعدد مبنی بر لزوم بررسی فنی و زیست‌محیطی غار پراو از سوی غارنوردان، با ارسال نامه‌ای به شماره ۳۷۲۸/۲۶۳ تاریخ ۲۲/۰۸/۸۹ به هیئت کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی استان کرمانشاه، ضرورت برنامه‌ریزی و نظارت بر عملکرد تیم‌های غارنوردی و اهمیت زیست‌محیطی آن را تأکید نمود.
ـ در مرحله بعد فدراسیون با اعزام گروهی از غارنوردان زبده، وضعیت کلی غار را بررسی نموده و طی نامه شماره ۳۶۳۲/۲۶۳ تاریخ ۰۸/۰۹/۹۱ گزارش مبسوطی از شرایط غار را به هیئت کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی استان کرمانشاه ارائه نمود تا در جلسه‌ای مشترک با بخش غارنوردی فدراسیون و تبادل‌نظر، راهکار مناسبی برگزیده شود.
این نشست سرانجام منتج به این دستاورد شد که تیم اعزامی غارنوردان جوان ایران به کشور ترکیه در اصلی‌ترین اردوی تمرینی خود در غار پراو، نسبت به ترمیم ادوات و اتصالات فنی غارنوردی موجود در غار (مرمت کارگاه‌ها، رول‌ها و....) جمع‌آوری و حمل کامل زباله از ابتدای چاه ۱۵ تا دهانه غار به‌طور کامل اقدام کرده و تنها بخش کوچکی از غار در ادامه طرح پاکسازی و ایمن‌سازی، طی مهرماه سال جاری عملیاتی خواهد شد. گزارش عملیات اجرا شده مذکور طی نامه‌ای در تاریخ ۰۱/۰۷/۹۲ به سرپرستی هیئت کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی استان کرمانشاه ابلاغ شد. بنابراین تأکید می‌گردد که تمامی اقدامات پاکسازی و ایمن‌سازی غار پراو توسط تیم اکسپدیشن اعزامی به کشور ترکیه صورت پذیرفت که در پی اجرای اردوی تمرینی به این مهم نیز پرداخته و هم‌اکنون زباله‌های جمع‌آوری شده در کیسه‌های متعدد در دهانه غار تجمیع شده‌اند.
اما در خصوص متن منتشره با موضوع «وحشی‌ترین غار جهان در ایران پاکسازی می‌شود» به تاریخ سه‌شنبه دوم مهرماه سال ۱۳۹۲، مواردی ذکر گردید که بعضاً ناپخته و غیرکارشناسانه می‌باشند و ضرورت دارد که توضیحات ذیل ارائه گردد:
۱ـ غار پراو دارای ۲۶ چاه و ۷۵۲ متر عمق است و به کار بردن اصطلاح وحشی‌ترین غار جهان برای آن مناسب نیست زیرا بیش از ۲۰۰ غار عمیق‌تر از آن تاکنون شناسایی و کشف شده است و هم‌اکنون ژرف‌ترین غار جهان ۲۱۹۱ متر عمق دارد و هرکدام از آن غارها دشواری‌های خاص خود را دارند.
۲ـ ارتفاع دهانه غار از سطح دریا، بیانگر دشواری یا اهمیت آن غار نبوده و غارهایی با ارتفاع دهانه بیش از ۴۵۰۰ متر و حتی بالاتر از ۶۶۰۰ متر در جهان وجود دارد.
۳ـ از دست دادن ۵ نفر از عزیزان غارنورد ایران در غار پراو به دلیل عدم رعایت مسائل فنی و استفاده از تجهیزات نامناسب و همچنین ایمن نبودن مسیرهای عمودی غار بوده است.
۴ـ فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی از ۳ سال قبل و حتی قبل از مرگ مرحوم بوچانی ضرورت مدیریت، حفاظت و نظارت توسط هیئت کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی استان کرمانشاه را متذکر شده بود که برخی از مسئولین استان در آن زمان پیشنهاد نصب درب ورودی و بستن غار نموده که میسر نشد.
۵ـ در ۲۵ تیرماه سال ۱۳۹۲ تیم غارنوردی یکی از باشگاه‌های کوه‌نوردی کشور تحت نظارت مستقیم فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی و با همکاری بسیار ارزنده اداره کوهستان سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر اقدام به ایمن‌سازی، رول‌کوبی و اصلاح مسیرهای غار از دهانه آن تا ابتدای چاه ۱۵ نمود و محل اصلی تجمع زباله‌ها در انتهای چاه ۱۵ را پاکسازی کرده و ۱۲ کیسه زباله به بیرون غار منتقل نمودند. همچنین ۳۰ کیسه دیگر را از معابر تنگ عبور داده و در انتهای چاه ۱۰ قرار داده تا در عملیات بعدی در مهرماه سال جاری به بیرون غار انتقال یابد. علاوه بر آن حدود ۵ کیسه زباله در چاه‌های ۱۵ تا ۲۶ به صورت پراکنده وجود داشته که مقرر شد در همین برنامه به بیرون انتقال یافته و ایمن‌سازی مسیرها از چاه ۱۵ تا انتهای غار صورت گیرد.
۶ـ در رشته غارنوردی وظیفه حمل زباله‌ها و پاکسازی مسیرها به عهده غارنوردان می‌باشد، به ویژه آنکه امکان ورود افراد غیرفنی به این غار وجود نداشته و حجم زیاد زباله‌ها به دلیل بی‌توجهی و سهل‌انگاری غارنوردان پیمایش‌های سال‌های گذشته بوده است.
۷ـ برای پاکسازی و ایمن‌سازی غار نیاز به یک تیم کوچک حداکثر ۱۰ نفره آموزش‌دیده و کاملاً فنی بوده و حضور جمعیت زیاد به صورت همزمان می‌تواند موجبات حوادث بیشتری را فراهم آورد.
در پایان اعلام می‌دارد با توجه به اینکه یکی از حوزه‌های فعالیت‌ فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی (با عنایت به نوع فعالیت ورزشی آن) حفظ محیط زیست کوهستان و موارد مرتبط از جمله غار، جنگل و... می‌باشد. موارد اشاره شده در بالا تنها جهت آگاهی صحیح جامعه از فعالیت‌های صورت گرفته توسط این فدراسیون به کمک سایر نهادها از جمله سازمان امداد و نجات هلال‌احمر و... بوده تا افکار عمومی کوه‌نوردی و غارنوردی از جریان فعالیت‌های مذکور مطلع گردند.


 
 
ارسال مدارک لازم جهت بازآموزی مربیان غارنوردی
نویسنده : payam - ساعت ۱:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٧/۱٤
 

پیرو برگزاری دوره مربیگری درجه ۲و۳ غارنوردی، به آگاهی می‌رساند؛ کلیه مربیان غارنوردی اعم از بازآموزی شده و نشده ملزم به ارسال موارد زیر حداکثر تا پایان سال ۹۲ می‌باشند.
- رونوشت گواهی حضور دوره زمین‌شناسی و کارست.
- رونوشت گواهی حضور دوره نقشه برداری غار.
- رونوشت حکم پزشکی غار.
شایان ذکر است مجوز فعالیت مربیانی که تا مهلت مقرر اقدام به تکمیل و تحویل مدارک خود ننمایند، ابطال خواهد شد.
- همچنین به اطلاع می‌رساند مربیان بازآموزی شده به شرح زیر و علاقمندان به شرکت در بازآموزی‌های بعدی در اولیت تکمیل مدارک قرار دارند.

۱ـ مهدی جهانگیری جوان

۲ـ علی حجار زرین

۳ـ محمدحسین مقدم

۴ـ امیر اخلاقی

۵ـ سعید علائی‌پور

۶ـ مجید اسکندری

۷ـ حسین خدادادشرق

۸ـ احسان کنعانی

۹ـ محمدحسین رضواندوست

۱۰ـ علی‌اکبر کفایتی

۱۱ـ محمدصادق حمیدی

منبع:فدراسیون کوهنوردی


 
 
اخبار استان‌ها/برگزاری یک دوره کلاس «کارست» و «زمین شناسی» د
نویسنده : payam - ساعت ۱:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٧/۱٤
 

هیئت کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی استان «خراسان رضوی» در نظر دارد یک دوره کلاس «کارست» و «زمین شناسی» به مدرسی «مهندس توسلی» در تاریخ ۱۹ مهر ماه ۹۲ در استان «خراسان رضوی» برگزار نماید
علاقه‌مندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر با هیئت مذکور تماس حاصل نمایند.

منبع:فدراسیون کوهنوردی


 
 
بیماریهایی که می توانند در یک غار شما را تهدید کنند!
نویسنده : payam - ساعت ۱٢:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٧/۱۳
 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: مجله وایرد در طبقه بندی جدید خود به معرفی تمام اتفاقات ناگواری که  ماجراجویان را در جریان یک اکتشاف و یا بازدید در یک غار تهدید می کنند  پرداخته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، زمانی که برای اکتشاف و یا یک  گردش ماجراجویانه به غار می روید به این وسایل نیاز دارید: چراغ، طناب،  ابزار غارنوردی، آب و غذا به اندازه کافی.

در جریان کاوش در یک غار خطرات بسیاری می تواند شما را تهدید کند. در  این راستا، مجله وایرد فهرستی از این خطرات را تهیه کرده است که بسیار  قطورتر از لیست وسایل مورد نیاز برای سفر به نظر می رسد.

علاوه بر خطر  سقوط، سُر خوردن، شکستگی اندامهای بدن و هجوم خفاشها، خطر حمله ارگانیسمهای میکروسکوپی ساکن غارها که می توانند عامل انتقال بیماریهای مهلکی باشند  بیش از همه خودنمایی می کند.

"ریکارود پریرا اخریا"، استاد بیماریهای  عفونی در دانشگاه فدرال ریو دو ژانیرو توضیح داد: "افراد در تمام دنیا برای کشف طبیعت و اکولوژی شروع به اکتشاف غارها می کنند، فکر می کنم کار خوبی  باشد اما با خطرات بسیاری همراه است."

این خطرات نه تنها بازدیدکنندگان علاقه مند بلکه غارشناسان و معدنچیان را از طریق فضولات حیوانات، تماس با  آب آلوده و گازگرفتگی تهدید می کند.

هرچند با وجود تمام این تهدیدات، همیشه کسانی هستند که این خطرات را می پذیرند و به اکتشاف غارها دست می زنند.

"ماتیو کانز" از انجمن ملی غارشناسی نیز گفت: "غارشناسی به شما اجازه می  دهد که شگفت انگیزترین چیزها را ببنید. آبهای زیرزمینی، اشکال مختلف گچی و  ... . هیجان انگیز است که بدانی به جایی رسیده ای که هرگز کسی به آن نرسیده است."


 
 
تجلیل از اسراء مفاخری در مراسم برترین های حوزه گردشگری طبیعت آبی
نویسنده : payam - ساعت ۱:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٧/۱٠
 
در مراسمی از برترین های حوزه طبیعت گردی کشور در حوزه اکوسیستم های آبی با حضور رؤسای دو سازمان حفاظت محیط زیست و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تجلیل شد. از میان 13 نفر برگزیده اسراء مفاخری جوانترین غارنورد استان کردستان و عضو گروه قاجر قروه معرفی گردید.

 

اسراء مفاخری
اسرا مفاخری در حال گفت و شنود با معاونین رئیس جمهوری
 


 
 
پایان مرحله اول پاکسازی فنی ترین غار ایران پراو
نویسنده : payam - ساعت ٥:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٧/۸
 

 

امروز هفتم مهرماه ساعت 13 خبری از سرپرست برنامه استاد حشمت حیدریان و تیم اجرایی واصل شد که با تلاش بسیار قابل تحسین مرحله اول برنامه پاکسازی را با موفقیت و در زمانی مناسب به انجام رسانده و 36 کیسه زباله با وزن بین 10 تا 25 کیلویی را که زباله های بسیار زننده و آلوده ای  نیز بودند از چاه ده خارج کرده و با مشورت اعضای تیم سرپرست برنامه اتمام مرحله اول را اعلام و با اینکه تیم های مرحله د.وم قرار بود روز هشتم در منطقه باشند ، قرار گذاشته شد برای حضور مجدد نفراتی از تیم اول برنامه بعدی با فاصله ی  حداقل ده روزه انجام پذیرد . لذا به تیم های کردستان  ، کرمان ، سنقر و تهران و دیگر عزیزانی که قصد پیوستن به برنامه را دارند اعلام  میشود که از حرکت بطرف کرمانشاه منصرف و منتظر اعلام برنامه باشند .

 

ضمن تشکر از همه عزیزان شرکت کننده حضور مغتنم استاد حشمت  حیدریان به عنوان سرپرست برنامه ، استاد کیومرث بابا زاده ، آقای منصور خجسته و ...میزبانی و حضور غارنوردان کرمانشاهی و همکاری و پشتیبانی سرپرست محترم هیات کرمانشاه را خالصانه ارج می نهیم .

 

گزارش این برنامه به  محض وصول در اختیار عزیزان قرار خواهد گرفت . 

 

از عزیزان و غارنوردانی که قصد پیمایش غار را دارند تقاضا میشود حداکثر تا 18 مهرماه جاری این اجازه را به تیم پاکسازی بدهند تا کارخویش را تمام کنند .

 

درپایان از تمام تیمهایی که قبل از این برنامه زباله های خویش و دیگران را خارج نمودند از جمله تلاش ستودنی تیم انتخابی باشگاه کهار  را  ارج نهاده و امیدواریم پس از پاکسازی مرحله دوم نیروها جهت ایمن سازی کامل اقدام  و  طرحی برای حفظ و صیانت از این پدیده  منحصر بفرد کشورمان تهیه  وبا تنظیم مرامنامه ای متفق القول به پاک نگاه داشتن این غار و غارهای مشابه فنی نماییم .
 
 
منبع: انجمن غارنوردان و غارشناسان ایران

 
 
فراخوان جهت پاکسازی مجموعه غارهای باباگرگر
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:٢٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٧/۳
 

چند سالی است که غارنوردان و علاقه مندان به کوهستان و غارها در اولین جمعه مهر ماه گرد هم می آیند و با پاکسازی محیط غارها و کوهستان حرکتی نمادین به منظور توجه بیشتر به این بخش از گردشگری را انجام می‌دهند.بدین وسیله از دوستداران غارهای پاک دعوت به عمل می شود به مناسبت روز پاکسازی غارها جمعه مورخه 5 مهر مجموعه غارهای باباگرگر در شمال شرقی قروه را پاکسازی نمایند

پیشاپیش نهایت تشکر را از همکاری کلیه همنوردان داریم.

منبع:وب سایت گروه کوهنوردی قاجر قروه