غارنوردی استان کردستان

غارها میراث گران بهاء هستند که از گذشتگان به ارث رسیده اند و بدون تخریب باید تقدیم ایندگان کنیم

نصب وب کم برای حفاظت از خفاش ها
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٦/۳۱
 

 موسسه بین المللی حفاظت از خفاش (Bat Conservation International) برای جلب توجه عمومی نسبت به وضعیت خفاش‌های غار Bracken یک دستگاه «وب کم» جدید در نزدیکی این غار نصب کرده است.Bracken Cave Webcam.

پروژه ساخت و ساز در نزدیکی این غار واقع در سن آنتونیوی تکزاس، نگرانی‌هایی را از محیط زیست خفاش‌های این غار بوجود آورده است و موسسه بین المللی حفاظت از خفاش تلاشهایی را جهت توقف این پروژه (از جمله نصب این وب کم) آغاز کرده است.

غار Bracken، محل اقامت تابستانی بزرگترین کلنی خفاش‌ها در جهان است که تعداد خفاش‌ها تا بیست میلیون برآورد شده است، خروج شبانگاهی خفاش‌ها در ماه مارس تا نوامبر تا سه ساعت بطول می‌انجامد بطوریکه رادارها هم این گروه عظیم را شناسایی می‌کنند.
پخش زنده تصاویر دهانه این غار از طریق این وب کم (Batcam)، امکان مشاهده ورود و خروج خفاش‌ها را در سراسر جهان فراهم کرده است که می‌تواند باعث ایجاد حساسیت اذهان عمومی نسبت به تخریب محیط زیست این خفاش‌ها شود.

پخش زنده
منبع خبر
غار های ایران 
 
کشف نوعی حلزون شفاف در یکی از غارهای کرواسی
نویسنده : payam - ساعت ۸:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٦/٢۸
 

 دانشمندان موفق به کشف یک حلزون شفاف در عمیق‌ترین غار کرواسی شدند.
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این موجود کوچک که نماینده گونه جدیدی از حلزونها بوده، در یکی از 20 غار عمیق جهان موسوم به Lukina Jama–Trojama کرواسی زندگی می‌کند.
گونه به تازگی کشف شده Zospeum tholussum به گونه‌ای از حلزونهای زمینی ریز با تنفس هوایی تعلق داشته که قادر به دیدن یا شناسایی راههای اطراف خود نیستند و یک غارنشین واقعی محسوب می‌شوند که تنها در غارهای زیرزمینی تاریک زندگی می‌کنند.
این حلزون شکننده از یک صدف شفاف گنبدی مانند زیبا برخوردار است.
دانشمندان دانشگاه گوته در فرانکفورت و انجمن غارشناسی زیستی در کرواسی یک گونه زنده را در طول کاوشهای خود شناسایی کردند.
این حیوان در عمق جالب‌توجه 980 متری در یک محفظه بی‌نام پر از سنگ و ماسه شناسایی شد که رود کوچکی در آن جریان داشت.
همه موجودات شناخته شده از گونه غارنورد Zospeum از قابلیت حرکت محدودی برخوردارند.
آنها سکونتگاههای گلی را ترجیح داده و معمولا در نزدیکی سیستم زهکشی غار در نزدیکی آب جاری زندگی می‌کنند که نشان می‌دهد این موجودات بی‌حرکت نیستند.
به گمان دانشمندان، این حلزونها با سفر در آب یا روی پستانداران بزرگتر انتشار پیدا می‌کنند.
Lukina Jama–Trojama عمیق‌ترین غار کرواسی بوده و برای شکل عجیب عمودی، چاله‌های طولانی و عمق خارق‌العاده 1392 متری آن شناخته شده است.
از منظر زیست‌بومی، این سیستم غار برای برخورداری از سه لایه ریزآب‌وهوایی از جذابیت بسیار زیادی برخوردار است: بخش یخی که ورودی آنرا با دمای حدود یک درجه سانتیگراد شکل داده، بخش میانی با دمای تا دو درجه سانتیگراد و بخش انتهایی که از دمای چهار درجه سانتیگراد برخوردار است.
این شرایط زندگی غیرعادی باعث جذابیت بسیار زیاد این غار برای دانشمندان دارای دیدگاه تنوع زیستی شده است.
این پژوهش در مجله Subterranean Biology منتشر شده است.

منبع: ایسنا

غار های ایران


 
 
پاکسازی غار پراو وارد مرحله اجرایی و ثبت نام شد
نویسنده : payam - ساعت ۱٢:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٦/۱٩
 

 

 

اطلاعیه تکمیلی پروژه پاکسازی غارپراو

 ضمن گرامیداشت یاد و خاطره جانثاران غار پراو این  برنامه زیست محیط  را یاد واره غارنورد و کوهنورد فقید زنده یاد  مسعود مولایی اجرا خواهیم کرد.

اعضای کمیته اجرایی برنامه و تلفنهای تماس

 حشمت حیدریان سرپرست کل برنامه            09128025564 

( استاد حیدریان یکی از سه عضو ایرانی اولین تیم مستقل پیمایش غارپراو درسال 68-70 )

پیمان یاوری  مسئول کمیته فنی                   09183336125

جواد الماسی  دبیر هیات کوهنوردی کرمانشاه هماهنگ کننده تیم ها   09188321288

خانم افسانه مینایی  مسئول روابط عمومی       09125173492                

یوسف سوری نیا                                   09181308364 

جواد نظام دوست                                   09151152549

حسین رضواندوست                                09185615489

یونس شریعتمداری مسئول عکاسی              09153054770 

امیر کودرزی  مسئول  تدارکات                  09126016882

شرایط  شرکت

شرکت برای عموم آزاد است ، فقط مستلزم آمادگی جسمانی برای همکاری در مقاطع مختلف برنامه و اعلام قبل از حضور می باشد .

جهت ثبت نام به قسمت  شرکت دربرنامه ها سایت انجمن  مراجعه و ثبت نام فرمایید .                                            ( لطفا مدت و تاریخ زمان حضورخود را اعلام بفرمایید.)

زمان اجرا برنامه

04/07/92 الی 08/07/92 مرحله اول برنامه خواهد بود ریختن طنابها ، شروع عملیات انتقال زباله ها از چاه 10 به بالا

08/07/92 الی 12/07/92 مرحله دوم برنامه در صورت تکمیل مرحله اول همکاری در انتقال زباله های چاههای پایین تر که توسط تیم های پیمایشی به پانزده منتقل شده و جمع آوری طنابها و بازگشت

این برنامه اسپانسری جز حضور عاشقانه دوستان غارنورد نداشته و همه شرکت کنندگان خود مواد غذایی مورد نیازشان را خود تامین می نمایند .

قرار حضور کرمانشاه ، چالابه ، میدان پراو خواهد بود .

 

منبع:سایت انجمن غارنوردان و غارشناسان ایران


 
 
درخواست نجات مار گیر افتاده در انتهای تالار غار دوسر
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٦/۱٥
 

در جریان بازدید تیم باشگاه شیرازجوان از غار دوسر در مورخ 8/6/1392 اعضاء این باشگاه متوجه وجود یک مار در انتهای تالار این غار شدند که بر روی سنگی در کنار محل فرود قرار داشت. در تمام مدت بازدید از غار و صعود، این مار از کنار تیم دور نشد و از فاصله دو، سه متری نظاره گر تیم بود و هیچگونه مزاحمتی برای تیم ایجاد نکرد. این مار گهگاهی بر روی سنگ های اطراف رفته و به سمت بالا اصطلاحا به حالت سیخ در می آمد. پس از دیدن حالات مار به تمام بچه ها این موضوع القا شد که گویی مار از بچه ها تقاضای کمک و خروج از غار می کند ولی نداشتن ابزار مناسب برای انجام این کار و سختی امداد و نجات در صورت بروز حادثه گزیدگی مانع از این کار شد. پس از خروج از غار و بازگو کردن جریان برای بسیاری از دوستان، آنها نیز توافق بر نجات این مار از کف تالار شدند. از این رو از تمامی دوستان غارنورد که قصد بازدید از این غار را دارند تقاضا می کنیم با بردن ابزار لازم، برای نجات این مار نیز اقدام کنند.

منبع:غارهای ایران


 
 
مقاله ارایه شده در کنگره بین المللی غارشناسی برنو
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٦/٩
 

مقاله ارایه شده در کنگره بین المللی غارشناسی برنو 1392/06/09
 
مقاله ارایه شده در شانزدهمین کنگره بین المللی غارشناسی در شهر برنو، جمهوری چک با عنوان "پیشرفت های غارشناسی و غارنوردی درایران پس از اکسپدیشن بین المللی 2008" بدون تردید اکسپدیشن بین المللی غارنوردی 2008 با حضور 14 غارنورد خارجی و 40 غارنورد ایرانی نقش بسزایی در بیداری و از رخوت برخاستن فعالیت غارنوردی و الحاق آن به اصل خویش یعنی غارشناسی داشت که به قول جواد نظام دوست رئیس انجمن غار و غارشناسی ایرانیان رنسانس غارشناسی و غارنوردی در ایران بشمار می آید. البته این گفته در سخنان دیگران نیز مصداق دارد. به نقل از ارنست گییر، غارنورد اتریشی، که از سال 1991 بارها ایران و برخی غارهای ایران را بازدید کرده و نقشه برخی از آنها را کشیده است پس از اکسپدیشن 2008 انفجاری بزرگ در حجم فعالیتهای غارنوردی و غارشناسی در ایران رخ داد. همینطور به نقل از جابر انصاری رئیس بخش غارنوردی فدراسیون کوهنوردی در تاریخچه غارنوردی ذکر شده روی سایت غارهای ایران پس از سال 2008 بود که فعالیتهای غارنوردی فدراسیون کوهنوردی هم انسچام و سرعت بیشتری گرفت


بدون تردید اکسپدیشن بین المللی غارنوردی 2008 با حضور 14 غارنورد خارجی و 40 غارنورد ایرانی نقش بسزایی در بیداری و از رخوت برخاستن فعالیت غارنوردی و الحاق آن به اصل خویش یعنی غارشناسی داشت که به قول  جواد نظام دوست رئیس انجمن غار و غارشناسی ایرانیان رنسانس غارشناسی و غارنوردی در ایران بشمار می آید. البته این گفته در سخنان دیگران نیز مصداق دارد. به نقل از ارنست گییر، غارنورد اتریشی، که از سال 1991 بارها  ایران و برخی غارهای ایران را بازدید کرده و نقشه برخی از آنها را کشیده است پس از اکسپدیشن 2008 انفجاری بزرگ در حجم فعالیتهای غارنوردی و غارشناسی در ایران رخ داد. همینطور به نقل از جابر انصاری رئیس بخش غارنوردی فدراسیون کوهنوردی در تاریخچه غارنوردی ذکر شده روی سایت غارهای ایران پس از سال 2008 بود که فعالیتهای غارنوردی فدراسیون کوهنوردی هم انسچام و سرعت بیشتری گرفت
.  

در ادامه بخوانید...


 
 
بهره برداری از طرح تجهیز و ساماندهی غار آبی سهولان / غار در آستانه ویرانی!
نویسنده : payam - ساعت ۸:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٦/٤
 

 ارومیه - خبرگزاری مهر: طرح تجهیز و ساماندهی مجموعه گردشگری غار آبی تاریخی سهولان مهاباد امروز به مناسبت هفته دولت در حالی بهره برداری رسید که مدیر قبلی این غار از قرار گرفتن در آستانه ویرانی خبر می دهد.

به گزارش خبرنگار مهر،به مناسبت هفته دولت صبح یکشنبه بهره برداری از طرح تجهیز و ساماندهی مجموعه گردشگری غار آبی تاریخی سهولان مهاباد آغاز شد، این در حالی است که هنوز خطر ریزش تخته سنگها پا برجا بوده و مدیر قبلی غار نیز از برداشت بی رویه آب آن انتقاد می کند. بخشدار بخش مرکزی مهاباد در آیین افتتاح این طرح گفت:طرح تجهیز و ساماندهی مجموعه گردشگری غار آبی تاریخی سهولان شامل احداث پارک در حاشیه غار، احداث پارکینگ و غذاخوری، دیوار کشی حاشیه رودخانه، فاضلاب روستای سهولان و سیستم سپتیک فاضلاب این روستا است.

صلاح کردستانی با بیان اینکه برای احداث این طرح ها در مجموع بیش چهار میلیارد و ۴۰ میلیون ریال هزینه شده، اظهار داشت: امیدواریم با افتتاح این طرحهای رفاهی در این مجموعه گردشگری بر شمار بازدیدکنندگان افزوده شود.

غار سهولان که در قدیم خانه مردم پارتی‌ تبار بوده و بر اساس مطالعات غارشناسان بر اثر فعالیتهاى زمین شناسی اواخر دوره کرتاسه ایجاد و قدمت آن به 70 میلیون سال قبل باز می گردد، بعد از گذر از مشکل زیست محیطی دکل مخابراتی درون غار که مشکلات زیادی برای این اثر طبیعی به وجود آورد در حال حاضر نیز به دلیل خطر ریزش تخته سنگ در مسیر آبی گردشگران خود را از دیدن این زیبایی خدادادی محروم کرده است.

مساحت داخلی غار سهولان 600 مترمربع بوده و محتویات غار سنگهای آهکی است، ارتفاع سقف غار تا سطح دریاچه آن 50 متر و عمق آب در برخی جاها به 32 متر می‌‌رسد، اختلاف دمای درون و بیرون غار بین 10 الی 15 درجه است.

برداشت بی رویه آب از غار آب سهولان مهاباد

غار سهولان دومین غار بزرگ آبی ایران بعد از غار علی صدر در 43 کیلومتری شمال شرقی مهاباد در محور مهاباد - بوکان آذربایجان غربی قرار گرفته که طی سال گذشته به دلیل خطر ریزش تخته سنگ واقع در مسیر آبی آن تعطیل شده و گردشگران تنها از ورودی خشکی غار از این اثر بی نظیر طبیعی بازدید می کنند.

این مشکل در حالی است که مدیر قبلی غار آبی تاریخی سهولان در تماس تلفنی خبرنگار مهر، با اشاره اینکه هم اکنون فرمانداری و بخشداری مرکزی مهاباد مدیریت این مجموعه را در دست گرفته اند، افزود: متاسفانه طرحها و اقدامات انجام شده بر اساس طرح جامع گردشگری سهولان نیست.

محی الدین خالدی با اشاره به اینکه هم اکنون شاهد برداشت بی رویه آب از غار برای مصرف آبیاری فضای سبز هستیم، ادامه داد: بلایی که بر سر دریاچه ارومیه در آینده نزدیک گریبان غار سهولان مهاباد را نیز می گیرد، چون برداشت آب برای آبیاری فضای سبز غیر قانونی است.

وی خواستار ارائه توضیحات بیشتر در خصوص این مجموعه غار آبی طی مصاحبه حضوری شد که در این راستا بزودی گفتگوی مشروح مهر با وی و آسیب شناسی موضوع پیش آمده در اختیار خوانندگان قرار می گیرد.

منبع: خبرگزاری مهر

با تشکر از غارهای ایران


 
 
زمان بازگشت تیم منتخب غارنوردی از اکسپدیشن بین المللی غار چوکورپینار
نویسنده : payam - ساعت ٢:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٦/۳
 

 با پایان گرفتن اکسپدیشن بین المللی غار چوکورپینار ترکیه (با حضور غارنوردانی از ایران، ترکیه، آلمان و لبنان) که با موفقیت و درخشش غارنوردان ایران همراه بود، به اطلاع علاقمندان جهت اطلاع از زمان بازگشت و استقبال از تیم منتخب غارنوردان کشور (باشگاه کاهار) می‌رساند این تیم ساعت 1 بامداد روز دوشنبه 4 شهریور ماه از طریق فرودگاه امام خمینی وارد کشور می‌شود.

 

در همین ارتباط:

اخبار اکسپدیشن بین المللی غار چوکورپینار: پیمایش تا عمق 1196 متر و بازگشت

اخبار اکسپدیشن بین المللی غار چوکورپینار: خلاصه فعالیت ها تا روز هفتم

اخبار اکسپدیشن بین المللی غار چوکورپینار: خلاصه فعالیت ها تا روز پنجم

خبرهایی از تیم منتخب غارنوردی (اکسپدیشن غار چوکورپینار در ترکیه)