غارنوردی استان کردستان

غارها میراث گران بهاء هستند که از گذشتگان به ارث رسیده اند و بدون تخریب باید تقدیم ایندگان کنیم

کشف قدیمی ترین تومور استخوان
نویسنده : payam - ساعت ۱٢:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۳/۳۱
 

 بررسی‌های جدید یک قطعه استخوان 120 هزار ساله انسان نئاندرتال، وجود تومور استخوان را در آن آشکار کرد. این استخوان در غار Krapina کرواسی کشف شده بود.
پژوهشگران با استفاده از سی تی اسکن و اشعه ایکس بر روی این قطعه استخوان، موفق به شناسایی fibrous dysplastic neoplasm (معمول ترین نوع تومور استخوان خوش خیم در انسان مدرن) شده‌اند. این تومور بر روی یک بخش 30 میلیمتری دنده چپ یک نئاندرتال جوان قرار داشت.
با توجه به نمونه‌های قبلی که به 1000 تا 4000 سال قبل بازمی‌گشتند، این مورد یک نمونه نادر است. این اکتشاف، شواهد بیشتری از ارتباط میان نئاندرتال‌ها و انسان‌های مدرن را در اختیار می‌گذارد.
این استخوان 120 هزار ساله که در اوایل قرن بیستم در غار Krapina کشف شد به اشتباه، استخوان حیوان در نظر گرفته شده بود، تا اینکه در سال 1986 به درستی مورد شناسایی قرار گرفت.

منبع

با تشکر ازغارهای ایران


 
 
غار کرفتو غاری دست کن و طبیعی در استان کردستان
نویسنده : payam - ساعت ٩:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۳/٢٦
 

غار کرفتو بزرگترین غار باستانی ایران است که بخش هایی از آن دست کن است. این غار محصول مشترک انسان و طبیعت است و یکی از غارهای صخره‌ای دیدنی و منحصر بفرد است.

غار کَرَفتو به کردی:  ئه‌شکه‌وتی که‌ره‌فتوو، Eşkewti Kereftû)، غاری است که در 31 کیلومتری شمال غرب شهر دیواندره در استان کردستان ایران قرار گرفته‌است. این غار، یک غار آهکی است که در دوران سوم زمین‌شناسی شکل گرفته‌است. بخش‌هایی از این غار، دست‌کَند است و کتیبه‌هایی از دوران پیش از تاریخ دارد. آثار تاریخی موجود در این غار مربوط به سده ۳ هستند. این غار، در بخش کرفتو از توابع واقع شده و در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۱۸ با شمارهٔ ثبت ۳۳۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است

کتیبه‌ای یونانی بر سردر یکی از اتاق‌های طبقهٔ سوم این غار وجود دارد که از این غار به عنوان معبد هراکلس نام برده‌است در معماری این غار علاوه بر ایجاد اتاق‌ها و راهروهای عبوری، سعی شده تا اتاق‌ها با هم مرتبط باشند. نورگیرهایی به سمت بیرون تعبیه شده‌اند و بر دیوارهای غار در بعضی از اتاق‌ها نقوشی به صورت تجریدی از حیوانات، انسان و گیاه حجاری شده‌است.

با توجه به پژوهش‌های به عمل آمده، در دوران میان‌زیستی کرفتو در زیر آب بوده‌است و در اواخر این دوره ارتفاعات آن از آب خارج شده‌است. غار کرفتو از غارهای آهکی و طبیعی است که در ادوار مختلف تغییرات و دگرگونی‌های عمده و دخل و تصرفات بسیار در آن به وجود آمده‌است. در حال حاضر طول غار حدود ۷۵۰ متر است و راههای فرعی متعددی از آن منشعب می‌شود. غار چهار طبقه دارد و حجاران هنرمند، به زیبایی فضاهایی را در مدخلهای غار تراشیده و اتاقها، راهرو و دالانهای متعددی را به وجود آورده‌اند

این غار در سال ۱۳۷۹ گمانه‌زنی شد و با بررسی‌های باستان‌شناختی در محوطهٔ بیرون و داخل غار آثاری از دوران‌های مختلف به دست آمد. کشف تراشه‌های سنگی در طبقهٔ چهارم و محوطهٔ بیرون غار می‌تواند نشانه‌ای از استفادهٔ انسان در دوران پیش از تاریخ از این غار باشد. همچنین نمونهٔ سفال‌ها و اشیای به دست آمده، ادامهٔ سکونت انسان را در طول دوران تاریخی اشکانی و ساسانی و دوران اسالمی یعنی سده‌های ششم تا هشتم هجری را مسجل می‌سازد. اقداماتی در طول سال‌های ۱۳۷۸ و ۱۳۷۹ انجام شده که شامل سامان‌دهی محوطهٔ بیرون غار، پلهٔبندی، سکوهای استراحت، پارکینگ، سرایداری، سرویس‌های بهداشتی و برق‌کشی غار است.


 
 
چهارمین مانور امداد و نجات در غار هامپوییل برگزار شد
نویسنده : payam - ساعت ۱٢:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۳/٢٢
 

مقدمه

تداوم در آموزش و تمرین و ممارست و بروز کردن اطلاعات امدادی روز دنیا ، جزو کارهای جدانشدنی تیم های سازمان یافته امدادی بوده و هست . به خصوص ورزش غارنوردی ، که در کشور ما چندین سال است که به صورت تخصصی دنبال شده و هر لحظه ،خطر در کمین غار نوردان می باشد .

خوشبختانه با ورود غارنوردی نوین به کشور ، امر امداد و نجات ، رنگ جدی به خود گرفته و کارهای امدادی توسط افراد دوره دیده  در خارج از کشور و همچنین ورود مربیان خارجی و تعلیم روشهای امدادی به صورت عملی و تئوری ، همه ساله به صورت مستمر و فرا گیر در نقاط مختلف  کشور اجرا می شود به خصوص انجمن که هر ساله یک برنامه امدادی در برنامه خود دارد .

به هر حال چهارمین مانور امداد و نجات در غار در حالی برگزار شد که غارنوردان تبریز که سه مورد از آن در غار هامپوییل برگزار کرده  و این آمار نشان می دهد که غارنوردان تبریز امر امداد و نجات را به صورت جدی دنبال می کنند .

روز اول ( کلاس های آموزشی ) 14 / 3 / 92 :

با رسیدن اعضای شرکت کننده در برنامه به  مراغه  ، ساعت 8:30 صبح ، به طرف منطقه  ، حرکت کرده و ساعت 9 در منطقه مستقر می شویم و شروع به زدن کمپ و چادرهایی که هلال احمر در اختیار برنامه گذاشته بودند ، می کنیم و همچنین ایجاد توالت صحرایی جزو کارهای صبح امروز بود .

بخوانید گزارش کامل آن را


 
 
فراخوان دوره بازآموزی درجه ۲ غارنوردی / تیرماه ۹۲
نویسنده : payam - ساعت ۱:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۳/٢٠
 

به آگاهی می‌رساند بخش غارنوردی کارگروه کوه‌نوردی این فدراسیون در راستای اجرای تقویم سال ۹۲ به منظور توسعه کمی و کیفی و ارتقای سطح آموزش در سراسر کشور در نظر دارد با توجه به اتمام تاریخ بازآموزی مربیان و مدرسان غارنوردی، دوره بازآموزی درجه ۲ غارنوردی را در تیرماه سال جاری به شرح زیر برگزار نماید.

- مکان و زمان ثیت نام و پذیرش:ساعت۸ صبح سه شنیه ۱۱ تیر ۹۲ – قرارگاه پلور

- زمان برگزاری دوره (مرحله اول): سه‌شنبه ۱۱ تیر تا چهارشنبه ۱۲تیر ۹۲

- زمان برگزاری دوره (مرحله دوم): پنج‌شنبه ۱۳ تیر ۹۲ تا جمعه ۱۴تیر ۹۲

- مکان برگزاری دوره:مرحله اول استان مازندران ـ قرارگاه کوهستانی پلور ، مرحله دوم غار بورنیک

- مدارک و شرایط موردنیاز:

۱. کارت بیمه ورزشی سال ۹۲

۲. گواهی صحت و سلامت

۳. رونوشت کارت ملی و شناسنامه

۴.رونوشت حکم مربیگری درجه ۲ غارنوردی

۵.معرفی نامه هیئت استان

هزینه دوره: ارائه اصل فیش واریزی به مبلغ ۲۰۰۰۰۰۰ ریال به حساب سیبا شماره ۰۱۰۶۰۰۸۱۱۴۰۰۲ بانک ملی شعبه پیام انقلاب اسلامی کد۹۸ به نام فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی و ارائه اصب فیش واریزی تا تاریخ ۲۶/۳/۹۲.

- لوازم و تجهیزات فنی موردنیاز:

ردیف

عنوان

ردیف

عنوان

۱

طناب ۱۰ یا ۱۱ استاتیک (۱ حلقه)

۸

بلوک کارگاهی بلند (۲ عدد)

۲

ست کامل هارنس غارنوردی فردی (۱ ست)

۹

قرقره fix یا Rescue (۱ عدد)

۳

لباس یکسره و پوشاک مناسب (۲ دست)

۱۰

ساک ویژه غارنوردی (۱ عدد)

ردیف

عنوان

ردیف

عنوان

۴

ست کامل رول‌کوبی (۱ ست)

۱۱

کارابین پیچ اضافه (۴ عدد)

۵

هدلامپ، کلاه و ....

۱۲

تغذیه و تنقلات

۶

نوشت‌افزار و کمک‌های اولیه

۱۳

لوازم پخت و پز

۷

کفش مناسب

۱۴

لوازم شب‌مانی وکمپ

لوازم فنی باید دارای استاندارد UIAA  یا CE باشد.

- توجه:

ـ به درخواست‌های ارائه شده بعد از تاریخ ۲۶خرداد ۹۲ ترتیب اثر داده نخواهد شد.

ـ ضروری است هیئت‌های کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی ضمن اطلاع‌رسانی در سطح استان نسبت به ارسال معرفی نامه برای متقاضیان اقدام نمایند.

ـ هزینه‌های ایاب‌وذهاب، تغذیه و اسکان به عهده شرکت‌کنندگان می‌باشد.

منبع:فدراسیون کوهنوردی


 
 
پیمایش غار دوسر با حضور غارنوردان قروه ای
نویسنده : payam - ساعت ٢:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۳/۱٩
 

4 نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر روز 13 خرداد موفق به پیمایش غار دوسر در مهریز (یزد) شدند. در این پیمایش اسراءمفاخری جوانترین غار نورد استان کردستان با 10 سال سن در این پیمایش شرکت نمود.

این گزارش حاکی‌ست؛ «اسراء» از سن ۸سالگی تمرینات غارنوردی خود را با مربیگری پدرشان شروع نمود و در طی یکسال گذشته غارهای فنی قلایچی و دوک چی در بوکان، غارصلوات آباد در سنندج، غار گلستانه در بیجار، غار دیوزندان در قروه که همگی فنی بودند ، پیمایش نموده و قابلیتهای خود را در همه پیمایشها اثبات کرده است.

منبع :گروه قاجر قروه
با تشکر از وبلاک کومالیا
پی نوشت: تبریک و خسته نباشید به غارنوردان خوب و فعال گروه کوهنوردی قاجر قروه

 
 
پتوی نجات چیست؟
نویسنده : payam - ساعت ٢:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۳/۱۸
 

 این پتو جهت موارد اضطرای ساخته شده و دو منظوره می باشد بدین معنی که شخص را در برابر سرما و گرما حفظ می نماید . اندازه آن در حالت جمع شده به اندازه کف دست می باشد و در ابعاد باز شده 215×150 و 210×160 سانتیمتر است . جنس آن کامپوزیت و کوالیت است . کامپوزیت طبق تعریف انجمن متالوژی آمریکا به ترکیب ماکروسکوپی دو یا چند ماده مجزا که سطح مشخصی بین آنها وجود داشته باشد گفته می شود ...

جزییات:

ضد سرما و گرما 

وزن :50 گرم 

ابعاد باز: 160 در 210 سانتیمتر 

عایق برای سرما و گرما حفظ دمای بدن تا سی درجه سانتیگراد زیر صفر ساخته شده از کامپوزیت و کوالیت 

تکنولوژی انگلستان-ساخت چین 

این پتو ضد سرما ، ضد آب ، ضد باد و ضد آفتاب است . سمت نقره ای آن جهت گرما و سمت طلایی آن جهت سرما استفاده می شود . 95% گرمای بدن را حفظ می کند . مدلی از این نوع پتو وجود دارد که در برابر آتش نیز مقاوم است . پتوی نجات را می توان در برنامه های کوهنوردی ، اسکی ، غارنوردی و...  حتی در مسافرت نیز به همراه داشت .

نحوه استفاده از پتو :

1- پتو را کاملاً باز کنید .

2- حدود 30 سانتی متر آن را زیر پای خود قرار دهید .

3- روی بدن کشیده و از پهلوها زیر بدن قرار دهید و مانند کیسه خواب استفاده نمایید .

 یک همراه ضروری برای همه با تکنولوژی فضائی ( ضد سرما ، ضد اب ، ضد باد ، ضد افتاب ) 
 
کشف گونه جدیدی سخت پوست در یونان
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۳/۱٧
 

دانشمندان پس از دو سال تحقیق، موفق به کشف یک گونه جدید سخت‌پوست در غار «ملیسوتریپا الاسونا» در منطقه «لارسیا» یونان شدند.
به گزارش سرویس «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این جانور جدید توسط غارنشینان رومانیایی و آلمانی به سرپرستی مارکوس و اکستوپوسوس غارنورد یونانی و دانشمنده موزه تاریخ طبیعی «وولوس» کشف شد.
این گونه به رده Nighargu‌ها تعلق دارد و بطور خاص در دریاچه کوچک داخل غار ملیسوتریپا زندگی می‌کند. گونه جدید نقش موثری در مطالعات غارشناسان ایفا می‌کند. شناسایی این گونه از روی ریخت‌شناسی بنیادی و تحلیل DNA‌ این جانور صورت گرفته است.
به گزارش ایسنا به نقل از گریک ریپورتر، دانشمندان در این غار که در سال 2007 میلادی کشف شد علاوه بر این سخت‌پوست کوچک، با مناظر زیبایی از قندیل‌ها و خفاش‌ها روبرو شدند.
دمای هوا در این غار از 13 درجه سانتیگراد در قسمت ورودی تا 17 درجه سانتیگراد در نواحی داخلی آن متغیر است. همچنین رطوبت هوا در آن به 100 درصد می‌رسد. در این غار همچنین سه دریاچه وجود دارد که تنها یکی از آنها باقی مانده است.

spi.jpg

منبع: ایسنا

با تشکر از غارهای ایران


 
 
فراخوان مربیگری درجه ۳ غارنوردی آقایان
نویسنده : payam - ساعت ۱٢:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۳/۱٤
 

به آگاهی می‌رساند بخش غارنوردی کارگروه کوه‌نوردی این فدراسیون در راستای اجرای تقویم سال ۹۲ به منظور توسعه کمی و کیفی و ارتقای سطح آموزش در سراسر کشور در نظر دارد دوره مربیگری درجه ۳ غارنوردی آقایان را به شرح زیر برگزار نماید.

- زمان ثبت‌نام و پذیرش: یکشنبه ۱۹/۳/۹۲ ساعت ۱۷

- مکان ثبت‌نام و پذیرش: فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی- کارگروه کوه‌نوردی

- زمان برگزاری دوره: دوشنبه ۲۷/۳/۹۲ ساعت ۸ صبح

- مکان برگزاری دوره: استان مازندران – قرارگاه کوهستانی پلور و غار بورنیک

- پایان دوره: جمعه ۳۱/۳/۹۲ ساعت ۱۴(طول کل دوره: ۵ روز به صورت اردویی)

- مدارک و شرایط موردنیاز:

۱. کارت بیمه ورزشی سال ۹۲

۲. گواهی صحت و سلامت از پزشک

۳. رونوشت مدرک پیشرفته غارنوردی

۴. تسلط کامل بر تکنیک‌های پیشرفته غارنوردی

۵. تکمیل کسری مدارک درخواستی در آزمون ورودی

هزینه دوره: ارائه اصل فیش واریزی به مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۳ ریال به حساب سیبا شماره ۰۱۰۶۰۰۸۱۱۴۰۰۲ بانک ملی شعبه پیام انقلاب اسلامی کد۹۸ به نام فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی.

- لوازم و تجهیزات موردنیاز:

ردیف

عنوان

ردیف

عنوان

۱

ست کامل هارنس غارنوردی انفرادی

۸

لباس یک‌سره غارنوردی و کفش مناسب

۲

طناب استاتیکmm ۵/۱۰                ۵۰ متر

۹

کلاه ایمنی

۳

طنابچه ۵ متری

۱۰

هدلامپ

۴

کارابین پیچ                                ۴ عدد

۱۱

لوازم شب مانی و کمپینگ

۵

ست کامل رول کوبی                     ۱ ست

۱۲

نوشت افزار, تغذیه، تنقلات و...

۶

رول و صفحه                             ۵ عدد

 

 

۷

قرقره رسکیو                              ۱ عدد

 

 

لوازم فنی باید دارای استاندارد UIAA  یا CE باشد.

توجه:

۱-    به درخواست‌های ارائه شده بعد از تاریخ ۱۹/۳/۹۲ ترتیب اثر داده نخواهد شد.

* ضروری است هیئت‌های کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی در اسرع وقت نسبت به اطلاع‌رسانی در سطح استان اقدام نمایند.

۲-     هزینه‌های ایاب‌وذهاب، تغذیه و اسکان به عهده شرکت‌کنندگان می‌باشد.

۳-    جهت اخذ مدرک مربیگری طبق آئین‌نامه ورزشی کارگروه کامل بودن مدارک الزامی بوده و گذراندن دوره های پزشکی غار، تئوری سازمان، نقشه برداری غار و زمین‌شناسی غار الزامی می‌باشد و اعلام نتایج پس از دریافت مدارک صورت خواهد گرفت.

۴-    ۲ روز از دوره به صورت کار عملی در غار می‌باشد.

منبع:فدراسیون کوهنوردی


 
 
تقویم آخرین مرحله اردوهای انتخابی برون مرزی غارنوردی
نویسنده : payam - ساعت ۱٢:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۳/٩
 

به گزارش روابط عمومی بخش غارنوردی فدراسیون؛ هیئت کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی استان البرز با همکاری باشگاه "کاهار" تحت نظارت بخش غارنوردی فدراسیون آخرین مرحله اردوهای انتخابی برون مرزی غارنوردی برگزار می‌نماید.
نفرات منتحب دومین مرحله اردوها می توانند در مرحله پایانی شرکت نمایند.


تقویم آخرین مرحله اردوهای انتخابی برون‌مرزی غارنوردی:

 

هدف

تعداد روز

تاریخ

منطقه

استان میزبان

عنوان

ردیف

امداد در غار

3

۲۲و۲۳و۲۴/۳/۹۲

مراغه

آذربایجان شرقی

امداد و نجات غار(هامپوئیل)

1

غارنوردی استقامتی و بهسازی کارگاه ها

5

۱۴الی۱۸/۴/۹۲

میدان پراو

کرمانشاه

غار پراو

2

مرور تکنیکها و هماهنگی

2

۳و۴/۵/۹۲

شهریار

تهران

سالن هلال احمر

3

پیمایش و اکتشاف

17

۱۵مرداد الی ۶ شهریور ۹۲

Mersin

کشور ترکیه

اعزام تیم

 Expedition (Cukurpinar)

4


منبع: پایگاه خبری فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی


 
 
پیمایش غار های صلوات آباد و گلستانه
نویسنده : payam - ساعت ۱٢:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۳/٩
 

 9نفر از غارنوردان اعضای گروه کوهنوردی پارس شمیران تهران به همراه 5 نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر، غار صلوات آباد در سنندج و غار گلستانه در بیجار را در طی دو برنامه پیمایش نمودند.

غار صلوت آباد مورخه  پنج شنبه 2 خرداد و غار گلسانه 3 خرداد 1392 پیمایش شد 

قابل ذکر است در این دو برنامه اسراء مفاخری جوانتری غانورد استان کردستان نیز حضور داشت.

 
دهانه غار گلستانه در بیجار
در ادامه بخوانید
 
در کومالیا