غارنوردی استان کردستان

غارها میراث گران بهاء هستند که از گذشتگان به ارث رسیده اند و بدون تخریب باید تقدیم ایندگان کنیم

برنامه غوص 60 متری در سهولان و حادثه آن
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٢/٢٥
 با توجه به شرایط طبیعی غار سهولان و نقاط نامکشوف این غار برنامه ای از طرف مدرسه غواصی آذر دلفین تبریز زیر نظر هیئت غواصی استان و فدراسیون غواصی جمهوری اسلامی ایران، جهت اکتشاف در اعماق آبهای غار سهولان ترتیب داده شد.

در گذشته غواصان خارجی به عمق 52 متری از آبهای این غار دست یافته بودند که این تیم با هدف اکتشاف بیشتر و شکستن رکورد قبلی وارد غار شده و در تالار انتهایی غار اقدام به غوص نمودند.

به گفته آقای جواد اصغری سرپرست برنامه با گذشتن موفقیت آمیز از عمق 50 متری و رسیدن به عمق 61 متری در این قسمت دیواره هایی به شکل کنج مانند مشاهده شد که با شیب ملایمی به عمق بیشتر امتداد داشت.

او به مدت 17 دقیقه در این عمق به کاوش پرداخت که متاسفانه به علت سیستم تنفسی محدود، دمای پایین (8 درجه سانتیگراد) و لباس، دچار افت دمای بدن شد و مجبور به بازگشت با روندی سریعتر از حد معمول به سطح گشت.

این کاهش فزاینده دمای بدن غواص باعث شد تا وی در ایستگاه های برداشت فشار توقف کمتری نماید که باعث بوجود آمدن مصدومیت رفع فشار شد. در این زمان غواص که به سطح آب رسیده بود توسط تیم همراه به داخل قایق عملیات برده شده و سریعا از غار خارج شد.

آقای اصغری در مرکز درمانی غواصی نیروی دریایی بندر انزلی بستری شدند که در این مرکز با استفاده از دستگاه برداشت فشار در سه نوبت به حالت طبیعی و نرمال برگشتند.

اطلاعات برنامه:

برنامه توسط گروه آذر دلفین تبریز انجام شده است.

نفرات برنامه: جواد اصغری سرپرست برنامه و غواص، سالار عباسی برهانی: غواص و احد لبیب شتربان: غواص پشتیبان.

محل غوص تالار انتهاییی غار سهولان.

دمای آب 8 درجه سانتی گراد؛ عمق پیمایش شده 61 متر، محاسبه با استفاده از دستگاه داب کامپیوتر.

تجهیزات استفاده شده: لباس 6 میلیمتری غواصی، کپسول هوای عادی، نور دستی.

با تشکر از همکاری صمیمانه مدیریت غار سهولان آقای یوسف محمود زاده و سایر دست اندرکاران غار سهولان.

لازم به ذکر است که در تماس تلفنی که دیشب با آقای اصغری داشتیم، حال ایشان مساعد و رو به بهبود می باشد.

ضمن تبریک این اکتشاف به این تیم، آرزوی سلامتی هر چه زودتر برای این شجاع دل آذربایجانی را داریم و امیدورایم در برنامه های بعدی شاهد موفقیت های روز افزون ایشان و گروه همراه باشیم.

گزارشگر: احمد خاتونی

منبع:سایت انجمن غارنوردان


 
 
اولین حادثه غواصی در غار ایران در غار سهولان اتفاق افتاد
نویسنده : payam - ساعت ٩:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٢/٢٢
 
متاسفانه امروز با خبر شدیم که طی یک برنامه غواصی در غار سهولان که برای اولین بار در ایران در غوصی 60 متری انجام شد آقای جواد اصغری دچار حادثه شده اند؛ خبرها حاکی از این است که ایشان دچار آسیب فلج عضلات شده اند و در بیمارستان نیروی دریایی در انزلی تحت مداوا می باشند.

جواد اصغری دبیر فدراسیون غواصی است و برادر آقای مهدی اصغری قهرمان پارا المپیک است.

ضمن آرزوی شفا برای ایشان خبرهای تکمیلی در آینده منتشر خواهد شد.


 
منبع: سایت انجمن غار و غارنوردی 

 
 
غار علیصدر از وقوع زمین لرزه در امان نیست
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٢/٢۱
 

مسوول مرکز شبکه لرزه نگاری استان همدان تاکید کرد: غار علیصدر از وقوع زمین لرزه در امان نیست.  "عزت الله تیموری"، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران ایسنا)، منطقه همدان،‌ عنوان کرد: در صورتی که زمین لرزه‌ای در منطقه علیصدر اتفاق بیفتد، غار علیصدر نیز تحت تاثیر این زمین لرزه قرار می‌گیرد.

وی اظهار کرد: برخی غارها بر اثر وقوع زمین لرزه و چین خوردگی‌ها در لایه‌های زمین، با ایجاد حفره به وجود می‌آیند که احتمال به وجود آمدن غار علیصدر در این حالت ضعیف بوده و احتمال پیدایش این غار به علت نفوذ آبها در سنگ‌ها با ایجاد حفره است، بنابراین در صورت وقوع زمین لرزه این غار می‌تواند تحت تاثیر قرار بگیرد.

تیموری گفت: این غار در فاصله 75 کیلو متری همدان با مختصات جغرافیایی (48.18 و 35.18 ) واقع شده است که زمان پیدایش غار علیصدر مربوط به دوران ژوراسیک بوده که به احتمال زیاد بر اثر نفوذ آب در سنگ‌های این منطقه به وجود آمده است و با توجه به این که نوع سنگ‌های این منطقه از جنس شیست و سنگ‌های شنی است، در صورت فعال شدن گسل در این منطقه و وقوع زمین لرزه نیز غار علیصدر تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

وی در پایان تاکید کرد: با توجه به اینکه در زمین شناسی به دنبال یافتن شواهد هستیم، بنابراین وجود استالاگمیت و استالاگتیت در غار علیصدر نشان دهنده پیداش غار بر اثر نفوذ آب به سنگ‌ها بوده است.

 

 

ایسنا

با تشکر:از کلاغ ها


 
 
حیات در داخل غار
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٢/۱٥
 

غار کرفتو - عکس از سایمن بروکس

بعضی از موجوداتی که در غار زندگی می کنند، برای پیدا کردن غذا بایستی بیرون بروند، اما بعضی دیگرخود را به شرایط زیستی آن جا عادت داده اند. موجودات زندهٔ هرغار می توانند خود را، به دلیل جدائی هر غار از غار دیگر و از محیط بیرون، کاملاً متفاوت تطبیق و تغییرداده باشند. در زیر با بعضی از موجوداتی که در زیر زمین زندگی می کنند، بیشتر آشنا می شوید

خفاش ها

آن ها بعد از جوندگان، دومین گروه بزرگ پستانداران هستند. از نظر گوناگونی نوع، پنجمین گروه از پستاندارن، با بالاتر از هزار و صد (۱٬۱۰۰) نوع مختلف هستند. معمولًا در تمام طول سال، در غار زندگی می کنند. تنها نوعی از پستانداران هستند که پرواز می کنند. متعلق به گروه کوچکی از پستاندارن هستند که مجهز به سیستم ارتباطی بسیار پیچیده، شبیه رادار می باشند. البته دلفین ها و وال ها هم دارای سیستم امواج صوتی برای جهت یابی و ارتباط می باشند. خفاش ها متعلق به دستهٔ جانداران موسوم به »دست – بال« می باشند. بر خلاف تصور خیلی از انسان ها ، آن ها متعلق به دستهٔ اصلی پستانداران هستند و نه متعلق به جوندگان. اهمیت خفاش ها در حفظ تعادل اکوسیستم است

خیلی از انواع خفاش ها در غارها زندگی می کنند. به غیر از مناطق قطبی، در تمام دیگر نقاط کرهٔ زمین، در طول شب به دنبال خوراک می گردند و در روز می خوابند. محل سکونت آن ها: غارها، معادن، زیر پل ها، ساختمان ها، چاه ها، سوراخ های موجود در درخت ها، خیزران ها وشکاف صخره ها می باشد. خفاش ها فقط سالی یک بار بچه بدنیا می آورند و خفاش ماده از بچه نگهداری می کند. غذاهای متنوع آن ها شامل حشرات، عنکبوت، قورباغه، ماهی، مارمولک، موش، پرنده ها، نوع دیگری از خفاش ها، میوه و گردهٔ گل ها می باشند

خوراک اصلی آن ها حشرات است و به این ترتیب، نقش مهمی درکنترل جمعیت حشرات ایفا می کنند. وجود آن ها برای حفظ محصولات کشاورزی در مقابل حملهٔ حشرات، خیلی مهم است

با خوردن میوه ها ئی که، آن میوه ها باعث افزایش حشرات می شوند، از افزایش جمعیت حشرات می کاهند


 
 
مجمع عمومی سالیانه انجمن غارنوردان و غارشناسان ایرانیان برگزار شد.
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٢/٧
 

عکس از یونس شریعت مداری

در مجمع عمومی سالانه انجمن غارنوردان و غارشناسان ایران سال ۹۲ رخ داد:
تقدیر از پیشکسوتان و فعالان غارنوردی سراسر کشور

به گزارش هنرنیوز، در مجمع عمومی سالانه انجمن غارنوردان و غارشناسان ایران که در هتل شمشک برگزار شد، پس از برگزاری چهار ورک‌شاپ و ارائه گزارش عملکرد توسط نمایندگان استان‌های مختلف از پیش‌کسوتان، اعضای هیات مدیره و افراد موثر در پیشبرد اهداف انجمن غارنوردان و غارشناسان ایران در مجمع سال ۹۲ تقدیر شد.

در این مراسم از پیشکسوتان غارنوردی ایران شامل آقایان چنگیز شیخلی و طاهر زاهدی متولد مشهد، احمد معرفت متولد شیراز، مصطفی سلاحی، نعمت‌الله اخضری، محمد نوری و یوسف نجایی متولد همدان، حشمت حیدریان و کیومرث بابازاده متولد کرمانشاه و علی جوانشاد متولد تهران تقدیر شد.

همچنین از اعضای هیات مدیره شامل آقایان قاسم قادری نایب رییس، یوسف واقف خزانه‌دار، مجید ثقفی، ابراهیم بیرامیان، سعید هاشم‌نژاد و علیرضا بلاغی تقدیر شد.

بازرسین دو سال گذشته انجمن نیز شامل آقایان پیمان یاوری بازرس سال ۸۹، آرش نقافی بازرس سال ۹۰، محمد مهدی پناه بازرس سال ۹۱ و بهروز محمدی بازرس سال ۹۱ قدرشناسی شدند.

در این گردهمایی از روسای دفاتر نمایندگی استان‌ها آرش یاسمین پور دفتر نمایندگی کردستان، ابراهیم بیرامیان دفتر نمایندگی آذربایجان شرقی، لیلا کریمی دفتر نمایندگی فارس و وحید اشرفی دفتر نمایندگی خراسان رضوی هم تقدیر شد.

همچنین از صبا خادمیان، شقایق سلمانی، علی غلامحسنی، افشین یوسفی، حسین رضواندوست، احسان گرس پور، فرهنگ خاتمی، امیر گودرزی، مهندس یوسفی برای تلاش‌های ‌بی‌شائبه تقدیر و تشکر شد.

در این گردهمایی هیات مدیره به سارا جمالیان مسوول امور نمایشگاه‌ها، مریم کتاب‌فروشان مسوول امور بایگانی و پرسنلی، مژگان کیان‌نژاد مترجم و همکاری امور اداری، سهیلا صالح زاده همکار امور نمایشگاهی و اداری و شهربانو احمدی همکار امور نمایشگاه‌ها اهدا لوح تقدیر اهدا نمود.

همچنین از سارا عدالتیان به خاطر تلاش زیاد در تهیه نقشه از طولانی‌ترین غار ایران- کتله خور- ، سمیرا زارعی نخستین بانوی غواص در غار ایران و لیلا مهذب به دلیل تلاش شبانه‌روزی در اکسپدیشن بین المللی گنبدهای نمکی با حضور تیم‌های خارجی قدرشناسی شد.

در پایان نیز از میثم خوش قدم ( امور IT و عکاسی)، رامین نوری ( هماهنگی رسانه‌ای و روابط عمومی) شهریار بهزادیان( هماهنگی گروه غارکتله خور)، احسان ناجی ( تلاش برای اجرای بهترین جشنواره عکس غار)، جلال زارعی( غارنوردی بی‌حاشیه و دقیق و پژوهشی)، حسین بوئینی( تلاش در اجرای برنامه‌های مستمر غارنوردی در باشگاه کهار و تیم کلنی)، یوسف سوری‌نیا ( غارنورد فعال ودلسوز) سعادت لطفی‌زاده ( برای کشف برزگترین تالار در غار دوسر و نقشه‌برداری) تقدیر شد.

به گزارش هنرنیوز، پیش از بریدن کیک سالگرد این گردهمایی توسط احمد معرفت متولد اول فروردین ۱۳۰۶ به عنوان پیشکسوت‌ترین غارنورد، غارنوردان سراسر کشور از رییس انجمن غارنوردان و غارشناسان ایران جوادنظام دوست تقدیر ویژه کردند. 
 
اطلاعیه دعوت به مجمع عمومی
نویسنده : payam - ساعت ٩:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٢/٢
 

بدینوسیله از اعضای انجمن غارنوردان و غارشناسان ایرانیان دعوت میشود جهت شرکت در مجمع عمومی عادی سالیانه و مجمع عمومی فوق العاده شرکت نمایند .

دستورجلسه مجمع عمومی عادی

1- ارائه گزارش هیات مدیره

2- ارائه گزارش بازرس

3- تصویب و تایید گزارش مالی

4- تعیین حق عضویت

5- انتخاب اعضای هیات مدیره جدید و بازرسین

6- بررسی خط مشی کلی انجمن

7- سایر...

دستورجلسه مجمع فوق العاده

1- تصویب تغییرات اساسنامه

2- سایر...تاریخ و زمان برگزاری :

پنج شنبه پنجم اردیبهشت از ساعت 16 تا جمعه ششم اردیبهشت ماه تا ساعت 14

مکان برگزاری :

تهران - لواسانات – هتل شمشک

رئوس برنامه ها :

پنج شنبه – دیدوبازدید با پیشکسوتان و غارنوردان ، گرامیداشت یاد و خاطره عزیزانی که درمیان مان نیسیتند ( لیلا اسفندیاری ، مهدی عمیدی و...) ، استماع بیلان عملکرد نمایندگی های انجمن ، جشن شصت هفتمین سالگرد تشکیل هیات غارشناسی ایران به همت استاد چنگیز شیخلی و تقدیر از همکاران اجرایی وکارگروههای انجمن

جمعه – ساعت 8 صبح ثبت نام ، ساعت 9 صبح شروع مجمع عمومی ورود به دستور جلسات

توضیحات جهت حضوردر برنامه پنج شنبه

اسکان میهمانان درهتل شمشک صورت خواهد گرفت با توجه به ظرفیت محدود اتاقها ، لازم است اعلام حضور به شکل شخصی انجام شده تا بتوانیم میزبان خوبی باشیم .

صبحانه ونهار روزمجمع گروهی سرو خواهد شد. اما شام روز پنج شنبه بعهده خود عزیزان خواهد بود.

داشتن کیسه خواب برای کسانی که برای اسکان هماهنگ نکردند ضروری است .

توضیحات جهت حضور دربرنامه جمعه

- شرکت درمجمع مخصوص اعضا است

- اعضایی که حق عضویت خویش را پرداخت و کارت عضویت 92 را دریافت کرده اند ، دارای حق رای بوده و می توانند برگ رای دریافت نمایند. (صدورکارت عضویت درمحل برگزاری انجام خواهد شد )

- چنانچه دوستانی امکان شرکت حضوری درمجمع را ندارند می توانند با پرداخت حق عضویت حق رای خویش را وکالتا" و اصالتا" به شخص دیگری واگزار نمایند . هرفرد میتواند وکالت یک نفر را قبول نماید .

- اعضایی که یکسال از عضویت رسمی ایشان درانجمن گذشته می توانند بعنوان کاندیدا اعلام آمادگی نمایند. ( این افراد می توانند با گذاشتن کامنت روی همین خبر دوستان خویش را ازآمادگی شان برای عضویت درهیات مدیره مطلع فرمایند)

- دوستانی که ازاستانهای مختلف تشریف خواهند آورد چناچه با وسیله عمومی به تهران می آیند ، اطلاع دهند تا با تهیه وسیله مشکل رسیدن به شمشک نداشته باشند .( ساعت حضورتهران 15 )

مسئول تیم اجرایی مجمع میثم خوش قدم 09127175687