غارنوردی استان کردستان

غارها میراث گران بهاء هستند که از گذشتگان به ارث رسیده اند و بدون تخریب باید تقدیم ایندگان کنیم

گزارش نجات غارنورد محبوس در غار دوسر
نویسنده : payam - ساعت ۱:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٧
 

پس از انتشار خبر اکتشاف غار دوسر و قرارگیری آن در لیست بزرگترین تالارهای غاری جهان، قابل پیش بینی بود که مشتاقان زیادی برای بازدید آن راهی منطقه شوند. با برگزاری دو برنامه موفق اکتشاف ، نقشه برداری و عکاسی توسط گروه غارنوردی و غارشناسی نقش جهان اصفهان ، برنامه سوم این گروه نیز در تاریخ 23 و 24 فروردین 1392 به منظور زمین شناسی غار در حضور اساتید امر با موفقیت به پایان رسید. در حال بازگشت از منطقه بودیم که تیمی سه نفره به همراه یک راهنمای محلی ، به سختی محل دهانه را یافته و به این محل رسیدند.از طرف سرپرست تیم ما شرایط سخت غار برای آنان توصیف و چندین بار سعی بر منصرف ساختن آنها گردید که متاسفانه مقبول نیافتاد و با بیان اینکه تجربه چاههای عمودی را دارند راهی غار شدند. پس از گرفتن شماره تلفن منزل راهنما به دلیل عدم پوشش آنتن تلفن همراه ، منطقه را ترک کرده و حدود 11 شب 24 فروردین به اصفهان رسیدیم. آقای محمد منصوری پس از طول کشیدن پیمایش آنان با منزل راهنما تماس گرفته و می خواهد که هرگونه خبری را به وی نیز اطلاع دهند. در ساعت 2 بامداد 25 فروردین با تماس خانگی اطلاع می دهند که یکی از نفرات دچار مشکل شده و قادر به خروج از غار نیست. همزمان به هلال احمر نیز اطلاع داده شد. در اطلاعات اولیه گفته شد که نفر حدود 6 ساعت است روی طناب گیر کرده ، پس از رسیدن به منطقه مشخص شد این خبر اشتباه بوده است. ( البته به گفته خودشان نفرات تیم ساعت 8 شب به شخص راهنما که بالای دهانه بوده اعلام میکنند احتیاج به کمک دارند و تا ساعت 2 بامداد این اطلاع رسانی طول میکشد!!!)

آقای منصوری طی تماسهای تلفنی ، تیمی 4 نفره را تشکیل و ساعت 3:30 از اصفهان راهی غار میشوند. تیمی 2 نفره هم ساعت 5:30 پس از تهیه دریل شارژی حرکت می نماید. ماشین های هلال احمر یزد نیز به دلیل آشنا نبودن با محل دقیق غار به آنها پیوسته و همگی راهی منطقه شده در ساعت 7 صبح به محل می رسند. پس از رایزنی با فرمانده تیم اعزامی سازمان امداد و نجات هلال احمر مسئولیت کل عملیات و کلیه لوازم مورد نیاز  برعهده آنان و اجرای عملیات فنی به گروه نقش جهان سپرده شد.

ساعت 7:30 صبح شروع عملیات اعلام شد. در همان لحظات اولیه دو نفر تیم که چاه 90 متری را صعود کرده بودند عنوان کردند نفر سوم صحیح و سالم در کف چاه قرار دارد و فقط توانایی صعود این مسیر طولانی را ندارد. پس از برقراری ارتباط صوتی با نفر کف چاه و اطمینان از عادی بودن وضعیت وی، شادی خاصی فضا را پر نمود. از این به بعد دقت حداکثری در دستور کار قرار گرفت.

به دلیل رولکوبی مناسبی که صورت گرفته بود از همان کارگاه دوم چاه که بر روی فضای معلق قرار دارد برای کارگاه امداد استفاده شد و رولی اضافه نگردید. با یک طناب 100 متری یک سیستم بالاکشی کانتر ویت (counter weight) نصب و اجرا شد و با رسیدن نفر به بالای چاه دوم در ساعت 10 صبح پایان عملیات بالاکشی اعلام گردید. فرد مذکور پس از کمی استراحت، خود از چاه 20 متری اول صعود و با سرانجامی خوش و کاملا سرحال، غار دوسر و عظمتش را بدرود گفت.


 
 
بازدید 120 هزار نفر از غار علیصدر (علی سرد) در ایام نوروز!
نویسنده : payam - ساعت ۸:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٥
 

مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر همدان از بازدید 120 هزار مسافر در ایام نوروز از غار علیصدر خبر داد.

"حسن اسلامیان"، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، منطقه همدان،‌ عنوان کرد: از 29 اسفندماه تا 17 فروردین ماه سالجاری 120 هزار مسافر از غار علیصدر همدان بازدید کردند.

وی اضافه کرد: قیمت هر بلیت از آذر ماه سال گذشته 12 هزار تومان بوده و قیمت بلیت در ایام نوروز افزایش نداشت، اما برای رعایت حال مسافران و افزایش رضایتمندی مسافران در روزهای پر رفت و آمد قیمت بلیت به هشت هزار تومان کاهش پیدا کرد.

اسلامیان تاکید کرد: برای رعایت اکوسیستم داخل غار و شرایط زیست محیطی آن نسبت به انتقال غرفه مواد غذایی داخل غار که توسط بخش خصوصی اداره می‌شد، به بیرون غار اقدام کردیم و با اطلاع رسانی‌های جامع و کامل به صورت نوشتاری، دیداری از مسافران و بازدید کنندگان در‌خواست شد از همراه بردن مواد غذایی و هر گونه تنقلات به داخل غار خودداری کنند.

وی خاطرنشان کرد: روزانه دو نفر در امر پاکسازی داخل غار مستقر هستند تا از هر گونه آلودگی داخل غار جلوگیری شود.

اسلامیان بیان کرد: با مجموعه دانشگاه بوعلی سینا و گروه علمی برای حفاظت و نگهداری بهتر غار برنامه ریزی شده تا نسبت به رفع آثار جلبک‌ها و گلسنگ‌ها اقدامات لازم انجام شود که نتیجه نهایی در این زمینه در آینده نزدیک اعلام می‌شود.


منبع: ایسنا

غارهای ایران


 
 
بدون شرح
نویسنده : payam - ساعت ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱٦
 


 
 
غار دو سر یزد در فهرست بزرگترین تالارهای غار جهان
نویسنده : payam - ساعت ۱:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱۱
 

سایت CaverBob در رده بندی بزرگترین تالارهای غار جهان، غار «دو سر» یزد را با ابعاد 365 در 265 متر و مساحت 81500 متر در رده چهارم قرار داده است. در این رده بندی تالارهای غاری در مالزی، چین و اسپانیا در رده های اول تا سوم قرار دارند.
رده بندی را می توانید در لینک زیر مشاهده کنید:
http://www.caverbob.com/rooms.htm

منبع:غارهای ایران


 
 
مدل های جدید تجهیزات غارنوردی ...
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٩
 

کرول (croll)

مدل قدیم                                                      مدل جدید

وزن:130 گرم                                                وزن:90 گرم

 

بسیک (Basic)

 مدل قدیم                                                            مدل جدید

وزن:125                                                              وزن:90 گرم


 
 
دانلود PDF پوشاک و تجهیزات غارنوردی
نویسنده : payam - ساعت ۱:٢٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٧
 

برای دانلود فایل روی عکس کلیک کنید


 
 
جزوه آموزشی نقشه برداری و نقشه خوانی غار
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٥
 

این فایل را از اینجا دریافت کنید

(کلیک راست کرده و گزینه save target as را انتخاب کنید)