غارنوردی استان کردستان

غارها میراث گران بهاء هستند که از گذشتگان به ارث رسیده اند و بدون تخریب باید تقدیم ایندگان کنیم

فراخوان برگزاری دوره آموزش زمین‌شناسی و کارست ـ دی‌ماه ۹۱
نویسنده : payam - ساعت ۳:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٩/٢٩
 

بخش غارنوردی کارگروه کوه‌نوردی این فدراسیون در نظر دارد در راستای اجرای تقویم ورزشی سال ۹۱ و توسعه کمی و کیفی و ارتقاء سطح آموزش یک دوره آموزش زمین‌شناسی و کارست ویژه غارنوردان و علاقمندان به شرح زیر برگزار نماید.

- زمان برگزاری دوره: ساعت ۸ الی ۱۷ ـ چهارشنبه ۲۰ دی ماه ۹۱

- مکان برگزاری دوره: تهران ـ دروازه دولت ـ بعد از خیابان بهار، خیابان خاقانی، روبروی دانشگاه خوارزمی، ستاد سازماندهی تشکل‌های مردم‌نهاد شورای شهر تهران، سالن خاقانی.

- هزینه دوره: واریز مبلغ ۳۰۰۰۰۰ ریال به شماره حساب سیبا ۰۱۰۶۰۰۸۱۱۴۰۰۲ بانک ملی به نام فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی.

- مدارک لازم جهت ثبت‌نام و شرکت در دوره: ۱ـ رونوشت کارت ملی ۲ـ ارائه اصل فیش واریزی هزینه دوره (عنوان دوره روی فیش واریزی قید شود).

- توجه:

ـ ضروریست کلیه علاقمندان تا تاریخ ۱۰ دی ماه ۹۱ آمادگی خود را با ارسال مدارک مذکور به آدرس فدراسیون و یا شماره فکس ۲۲۷۶۴۵۳۱ اعلام نمایند.

ـ بدیهی است به مدارک ارسال شده بعد از تاریخ مذکور ترتیب اثر داده نخواهد شد.

ـ این دوره پیش‌نیاز دوره‌های مربیگری غار می‌باشد و حتی مربیانی که فاقد مدرک فوق می‌باشند نیز ملزم به گذراندن آن می‌باشند.

منبع:فدراسیون کوهنوردی


 
 
رشد سریع سازنده تزئینات آهکی در غار پراو
نویسنده : payam - ساعت ٧:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٩/٢٧
 

در جریان بیرون کشیدن باقیمانده طنابهای خود در آخرین مرحله از پیمایش سال قبل غار پراو که توسط تیم ما انجام گرفت در حال جمع آوری قسمتی از سیم تلفن های داخل غار ( این سیم تلفن ها که به سه رشته قرمز ، قرمز و آبی و مشکی در جای جای از غار به چشم می خورن ، در خیلی از جاها پاره شده و قابل استفاده نیست ، متعلق به تیم های پیشرو انگلیسی ، لهستانی و کانون کوهنوردان کرمانشاه می باشد و اکنون به صورت ذباله در آمده و باید از غار خارج شوند ) بودیم که به چیز جالبی برخورد کردیم .

y5457_001_copy.jpg

در قسمتی از غار روی یکی از این سیم تلفن ها که متعلق به همان سالهای نخست اکتشاف بوده و به حدود 40 سال قبل بر می گردد رسوبات کربنات کلسیم سیم را در بر گرفته و روی ان یک سازه آهکی تشکیل داده بود ، به همین خاطر سیم را از دو طرف قطع کردم و ان قسمت را برای دیدن دیگر غارنوردان باقی گذاشتم .

این نشاندنده اینست که در غار پراو فعالیت های سازنده تزئینات آهکی در مدت چهل سال چقدر می تواند رشد کرده باشد .

منبع خبر:وبلاک غارنورد یوسف سورنی نیا


 
 
معرفی جوان ترین غارنورد
نویسنده : payam - ساعت ٢:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٩/٢٧
 
«اسرا مفاخری» متولد 1382/8/24 شهرستان قروه
عضو گروه کوهنوردی قاجر قروه - کردستان
در سال 1390 با آشنایی با ابزار غارنوردی تمرینات کار با ابزار و طناب را در فضای باز بر روی صخره های کوتاه در اطراف شهرستان سنندج و قروه انجام داد.
 کار با ابزار و طناب را به طور کامل آموخت و برای آشنایی و قرار گرفتن در ارتفاع بلندتر با گرفتن مجوز از شرکت مخابرات کردستان توانست دوبار ارتفاع هفت طبقه ی ساختمان شرکت مخابرات کردستان را صعود و فرود نماید.
در سال 91 با ادامه‌ی تمرینات و جهت آشنایی با محیط غار و با کسب اجازه از برگزار کنندگان کلاس نقشه برداری غار با کارآموزان این کلاس از غار تاتا در دیواندره بازدید و عملا با دنیای زیرزمینی آشنا شد. که این بازدید و پیمایش بدون ابزار فنی و طناب انجام گرفت و بعد از آن جهت بکارگیری از ابزار و تکنیک های آموزش داده شده و استفاده از آن، غار صلوات آباد در نظر گرفته شد که زحمت آن را آقایان محمد مهدی پناه مسئول غارنوردی استان و هیوا احمدی از کانون کوهنوردان سنندج متحمل شدند و اسرا توانست غار فنی صلوات آباد را پیمایش نماید. (چاه اول 4 متر، چاه دوم 37 متر و چاه سوم 27 متر)
بلافاصله غار دیو زندان در قروه را توسط آقای شهرام نعمتی و سامان مفاخری و پدرش پیمایش و در نقشه برداری این غار به اعضای این گروه کمک نمود. (تک چاه 55 متری)
 با توجه به توانایی در اجرای کار فنی توانست در پیمایش غار فنی قلایچی که در برنامه ی گروه قاجر بود شرکت کند و پیمایش این غار فنی را با موفقیت انجام دهد (چاه اول 110 متر و چاه دوم 35 متر)
در تاریخ 26/8/1391 (با دو روز تاخیر) جشن تولد 10 سالگی خود را در غار فنی دوکچی جشن گرفت (چاه اول 12 متر و چاه دوم 18 متر).
 ورود او به ورزش غارنوردی مدیون زحمات و پشتیبانی خانواده اش و همچنین تشویق های مسئولین غارنوردی استان کردستان و مسئولین هیئت و گروه قاجر می باشد که او را در این عرصه یاری می‌نمایند.
امید است با معرفی او بتوانیم گامی در جهت جذب نونهالان و نوجوانان به این رشته ورزشی و همچنین آموزش های صحیح و حرکتهای بنیادی در راستای تربیت غارنوردان جوان و آموزش اصولی در جهت حفظ و نگهداری از غارها به عنوان میراث ملی برداریم.
 کلاهک مسیر قاجر (کولاوا)
غار قلایچی(بوکان)
غار دوکچی (بوکان)
منبع:گروه کوهنوردی قاجر قروه

 
 
تصاویر غاری که سرما هرگز از آن نمی‌گریزد...
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٩/٢٥
 

محققان تصاویر خیره کننده‌ای از زیبایی نفس‌گیر دنیای جدیدی از یخ در زیر کوهستان راکی منتشر کرده‌اند.

این غار به خاطر شرایط اکوستیک فوق‌العاده‌اش "شکاف یخی پرطنین" نام گرفته است. وقتی که سنگها بر روی این غار که 140 متر عمق دارد سقوط می‌کنند صدای منعکس شونده‌ای ایجاد می‌شود.

این یخ بلورین شفاف چندین متر ضخامت دارد و کاوشگران می‌گویند حرکت بر روی آن حس پرواز را برای آنها ایجاد می‌کرده است. با این حال اگرچه این آب موجب می‌شود انسان احساسی مانند پرواز داشته باشد ولی یک لغزش می‌تواند موجب سرخوردن غارنورد شده و او را به دیوار زیرین پرتاب کند.

شرایط انعکاس صدا موجب می‌شود برقراری ارتباط در این شکاف 704 متری دشوار شود و کاوشگران مجبور باشند برای درک حرف یکدیگر چندین ثانیه صبر کنند.


 
 
فراخوان اولین آزمون ورودی مربیگری درجه ۳ غارنوردی / ویژه بانوان
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:٢٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٩/٢٥
 

به اطلاع می‌رساند؛ بخش غارنوردی کارگروه کوه‌نوردی این فدراسیون در نظر دارد در راستای اجرای تقویم ورزشی سال ۹۱ و به منظور توسعه کمی و کیفی و ارتقاء سطح آموزش در سراسر کشور، آزمون وروی مربیگری غارنوردی ویژه بانوان را به شرح زیر برگزار نماید؛

- زمان برگزاری آزمون: پنج‌شنبه ۲۸ تا جمعه ۲۹ دی ۹۱.

- زمان و مکان ثبت‌نام و پذیرش: ساعت ۸ بامداد پنج‌شنبه ۲۸ دی ۹۱ ـ مازندران ـ مجتمع کوهستانی پلور.

- شرایط و مدارک موردنیاز:

ـ داشتن آمادگی جسمانی مناسب

ـ ارائه رونوشت شناسنامه و کارت ملی

ـ ارائه اصل کارت بیمه ورزشی سال ۱۳۹۱

ـ ارائه گواهی صحت و سلامت (از هیئت پزشکی استان)

ـ ارائه رونوشت حکم پیشرفته غارنوردی

ـ ارائه اصل فیش واریزی به مبلغ ۱۰۰۰۰۰۰ ریال به شماره حساب سیبا ۰۱۰۶۰۰۸۱۱۴۰۰۲ بانک ملی به نام فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی.

- توجه:

ـ همراه داشتن کلیه لوازم فنی غارنوردی و یک حلقه طناب الزامی می‌باشد (از متقاضیانی که با لوازم ناقص و یا غیراستاندارد حضور پیدا نمایند، به هیچ عنوان آزمون گرفته نمی‌شود.)

ـ حداکثر زمان ارسال کلیه مدارک و فیش واریزی تا تاریخ ۱۰ دی ۹۱ به آدرس فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی می‌باشد (عنوان دوره حتماً بر روی پاکت قید شود).

ـ هزینه اسکان، تغذیه و ایاب و ذهاب به عهده شرکت‌کنندگان می‌باشد.

منبع:فدراسیون کوهنوردی


 
 
گزارشی از برگزاری نخستین سمینار و کارگاه آموزشی حفاظت از مناطق کارست و غارها
نویسنده : payam - ساعت ۱:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٩/٢۳
 

به گزارش بخش غارشناسی و غارنوردی هیئت کوه نوردی شهرستان اصفهان ؛ نخستین سمینار و کارگاه آموزشی حفاظت از مناطق کارست و غارها به مناسبت 20 آذر روز جهانی کوهستان با حضور 90 نفر از علاقه مندان در سالن پایگاه قهرمانی اصفهان برگزار گردید.

قبل از شروع مبحث تخصصی غار، سمینار خزندگان با موضوعات: مار،عقرب،رطیل،بزمجه و...توسط آقای شکاری مطرح شد.

همچنین در سمینار و کارگاه آموزشی حفاظت از مناطق کارست و غارها مطالبی مانند: میثاق غارنوردان، تعریف کارست و منطقه کارستی، تعریف غار، نحوه تشکیل غارها و انحلال سنگ های کربناته ، تعریف و چگونگی تشکیل غار نهشته ها و تشکیلات غاری، اهمیت غارها و مناطق کارست، تهدیدات غارها و مناطق کارست ، استفاده انسان از غارها، حفاظت از مناطق کارست و غارها، تاثیرات مخرب انسانها بر غارها، غارها آزمایشگاه بزرگ پژوهشی، هنگامی که به آثار باستانی برخورد میکنیم چه باید کرد، چه اقداماتی برای حفظ و نگه داری این آزمایشگاه در حال نابودی باید انجام دهیم، ایجاد نظام نامه غارها و... به همراه تصاویر و اسلاید ها توسط مهرداد حاجی هاشمی مطرح شد.

شایان ذکر است بعد از ایشان سرکار خانم سبک خیز به دعوت هیئت استان نکته هایی درمورد حفاظت از غارها خصوصا غارچال نخجیر اضافه نمودند.

گفتنی است این نخستین سمینار و کارگاه آموزشی حفاظت از مناطق کارست و غارها است و امید است شاهد برگزاری چنین سمینارهایی با وسعت بیشتر در کشورمان باشیم.


گزارش: مهرداد حاجی هاشمی مسئول بخش غارشناسی و غارنوردی هیئت کوهنوردی شهرستان اصفهان

منبع خبر :غار های ایران


 
 
 
نویسنده : payam - ساعت ٧:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٩/٢٢
 

photo by:Robbie shone


 
 
برگزاری اولین سمینار حفاظت از غارها در استان اصفهان
نویسنده : payam - ساعت ٥:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٩/۱٦
 

با درود و ادب

به اطلاع می رساند کمیته محیط زیست هیات کوه نوردی استان اصفهان با همکاری بخش غارشناسی و غارنوردی هیات کوه نوردی شهرستان اصفهان اقدام به برگزاری کارگاه و سمینار آموزشی خزندگان و همچنین حفاظت از غارها و مناطق کارست را به مناسبت روز جهانی کوهستان ( 20 آذر مصادف با 11 دسامبر ) نموده است. لذا باتوجه به اهمیت موضوع علاقه مندان میتوانند با در نظر گرفتن شرایط زیر نسبت به شرکت در همایش اقدام نمایند.

زمان برگزاری: روز دوشنبه 20/9/1391 _ ساعت 15 الی 19
مکان: اصفهان، خیابان هزار جریب، کوی امام جعفر صادق، پایگاه قهرمانی
مدارک مورد نیاز: کپی کارت ملی، یک قطعه عکس 3*4
محل ثبت نام: اصفهان، چهار راه تختی، ورزشگاه تختی، هیات کوهنوردی استان اصفهان
شماره تماس: 22082200- 0311
هزینه ثبت نام : 000/50 ریال
با ارائه گواهی شرکت در دوره

گفتنی است این اولین سمینار حفاظت از غارها و مناطق کارست به این صورت است و امید است این راه پر رهرو ادامه داشته باشد.

منبع:غارهای ایران 
 
اولین همایش "نقشه برداری از غارها" ؛ اسفند ماه ۹۱
نویسنده : payam - ساعت ٤:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٩/۱٥
 

به گزارش بخش غارنوردی فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی: اولین همایش "نقشه برداری از غارها" در روز جمعه ۴ اسفند ماه سال جاری و به مدت یک روز برگزار خواهد شد.
اهداف این همایش، پیشرفت کیفی نقشه‌های ترسیم شده، آشنایی با نرم افزارهای روز و تبادل اطلاعات میان علاقمندان است. اطلاعات تکمیلی همایش متعاقبا اعلام خواهد شد.

منبع:فدراسیون کوهنوردی


 
 
جزئیات شرکت و ثبت نام در دوره نقشه برداری غار (قزوین)
نویسنده : payam - ساعت ٥:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٩/۱٤
 

باشگاه کوهنوردی کاهار با همکاری هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان قزوین در راستای برگزاری تقویم مرحله دوم اردوی برون مرزی غارنوردی و با نظارت فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی دوره نقشه برداری غار را در تاریخ 23 و 24 آذرماه 91 برگزار می نمایند. 

نام دوره: نقشه برداری غار

محل برگزاری: قزوین

تاریخ برگزاری: 23 و 24 آذرماه 91 (دو روزه)

هدف از برگزاری دوره: آموزش نقشه برداری غار

سرپرست: هادی جمشیدی

مدرس: علیرضا بلاغی

هزینه برای اعضای اردو: 55000 تومان

گفتنی است شرکت در این دوره برای عموم آزاد می باشد، (بانوان نیز می توانند در این دوره ثبت نام و شرکت نمایند) هزینه شرکت در دوره به مبلغ 65000 تومان می باشد.

شماره حساب جهت واریز هزینه دوره: ۴۰۰۷۸۷۷۶۹۷۸۱ بانک شهر بنام باشگاه کوه نوردی کاهار  واریز نموده و کد رهگیری به همراه مشخصات فردی جهت تائید ثبت نام به شماره 09126829209 اس ام اس نماید.

وسایل مورد نیاز جهت شرکت در این دوره: هر سه کارآموز به یک دستگاه لپ تاپ و جی پی اس نیاز دارند.

در صورت تمایل جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام در این دوره با شماره 09126829209 (هادی جمشیدی) تماس برقرار نمایید.

شایان ذکر است، مرحله دوم اردوها کاملا به صورت آموزشی می باشد و در صورت دارا بودن مدرک نقشه برداری غار، نفرات می توانند در اردوی نهایی شرکت نمایند.

تاریخ برگزاری آموزش عملی (روز سوم )  متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد

 

منبع:کوه نیوز


 
 
اعلام اسامی نفرات منتخب و تقویم مرحله دوم اردوهای برون مرزی غارنوردی
نویسنده : payam - ساعت ٦:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٩/۱۳
 

http://msfi.ir/images/upload/images/zi2j6nfa4fdvybt7rgwy.jpg

به گزارش بخش غارنوردی کارگروه کوه‌نوردی فدراسیون:‌ با برگزاری شش اردوی برون‌مرزی غارنوردی و با حضور ناظر فدراسیون «وحید مصدری» و با ارزیابی قابلیت های مختلف حاضران در این اردوها در زمینه های آمادگی جسمانی، اصول اس . آر . تی، کار تیمی، آمادگی روحی روانی و ... نفرات نهایی برای شرکت در مراحل بعدی اردو به شرح زیر اعلام شد:

نفرات اصلی تیم:
حسین رضوان دوست - حسین خداداد شرق - محمد  لطفی - سعادت لطفی زاده - مهیار کفاش - ساسان کرم خانی - احمد اصغری خاتونی - میثم خوشقدم  - علی رضا بلاغی - حسین بوئینی - سعید محمدی - سعید کفشگیری  - میثم خوشقدم

نفرات مشروط*:
محمد عطارچی  - روح ا... خسروی  - هادی  جمشیدی - پوریا الهی - ابوذر مراد بیگی  - محسن آبروزن - علی صالح پور - سید موسی هاشمی


* نفرات مشروط به این معناست که از نظر تیم برگزاری و مربیان، دارای کاستی‌هایی بوده‌اند و در صورتی که این کاستی‌ها را در مراحل بعدی اردوها بر طرف نمایند در تیم اصلی قرار خواهند گرفت.

هم‌چنین باشگاه کوهنوردی کاهار با همکاری هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان البرز و با نظارت فدراسیون کوهنوردی برگزار می نمایند.

تقویم مرحله دوم اردو برون مرزی غارنوردی:

ردیف

عنوان

استان میزبان

منطقه

تاریخ

تعداد روز

هدف

۱

نقشه برداری غار

قزوین

قزوین

۲۳و۲۴/۹/۹۱

۲ روز

آموزش نقشه برداری غار

۲

پزشکی غارنوردی

البرز

کرج

۶/۱۱/۹۱

۱ روز

 

۳

امداد و نجات غار

البرز

طالقان

۲۵و۲۶و۲۷/۱۱/۹۱

۳ روز

امداد در غار

۴

زمین شناسی

تهران

تهران

۱۱/۱۲/۹۱

۱ روز

 

مرحله دوم اردو ها کاملا به صورت آموزشی می باشد و در صورت دارا بودن مدرک مورد نظر نفرات می توانند در آن  اردو  نمایند.

تمامی نفرات اصلی و مشروط می توانند در اردوهای مرحله دوم شرکت نمایند.

منبع:فدراسیون کوهنوردی


 
 
پیمایش و بازدیدی از غار پراو
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٩/٧
 

اولین تیم مستقلی که از استان کردستان وارد غار پراو شدند و پیمایشی تا زیر چاه 10 غار داشتند این پیمایش به مناسبت گرامیداشت زنده یاد ابراهیم نصیری (هیئت موسس و سرپرست گروه کوهنوردی و غارشناسی آرش سنندج )بود انجام شد.

دهانه غار پراو

 

پی نوشت:وبلاک غارنوردان استان کردستان این موفقعیت بزرگ به عنوان اولین تیم مستقل استان را به تک تک غارنوردان استان و گروه کوهنوردی و غارشناسی آرش سنندج تبریک عرض می کند.

گزارش کامل این برنامه در سایت گروه کوهنوردی و غارشناسی آرش سنندج


 
 
ادامه جستوجوی تیم نجات هلال احمر استان کردستان
نویسنده : armin - ساعت ۸:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٩/۳
 

در ادامه جستو جوی روز سه شنبه مورخ 30/8/91 که به جستو و جوی مردی که در منطقه صلوات آباد در بین تونل دوم و سوم از ماشین پیاده و در آن منطقه رفته و بعد از 48 ساعات خبری از او نشد. در صبح روز دوم مطابق با روز چهار شنبه 01/9/1391 تیم جستو جو و نجات کوهستان هلال احمر استان کردستان و با اضافه شدن سه نفر دیگر برای پوشش سطح بیشتر جستو جو   کار جستو جوی خود را در مناطق دیگر و مشرف به آبادی های دولت آباد (کور کوره ) و تازآباد کانی گلزار ادامه دادند در ضمن نیز خانواده و یکی از دوستان این گمشده ما را در یافتن همراهی کردند و خود تیم به چند تیم تقسیم شدند و تا ساعت 30/4 بعدازظهر کار خود را ادامه دادند. و فعلا با رضایت خانواده کار جستو جو را به توقف رسانیدیم  ولی همچنان تیم جستوجو و نجات کوهستان مصرانه پیگیر و دنباله رو این گمشده می باشد و در طی این دو روز کار طاقت فرسا نتوانستیم هیچ گونه اثری از رد پا و یا هرگونه اثری که نشان دهد گمشده فوت کرده باشد بدست آوریم و با احتمال زیاد این گمشده هنوز زنده و امکان دارد در خانه باغهای  روستاهای اطراف و یا همراه با وسایل نقلیه به شهر یا جای دیگری رفته باشد .