غارنوردی استان کردستان

غارها میراث گران بهاء هستند که از گذشتگان به ارث رسیده اند و بدون تخریب باید تقدیم ایندگان کنیم

توصیه غارنوردی در فصل سرما
نویسنده : payam - ساعت ٩:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٩
 

همنوردان و غاردوستان عزیز، فصل سرما آغاز می شود، و حیوانات غارزی مانند خفاش ها که از پستانداران هستند، بعد از ذخیره کردن انرژی کافی به خواب زمستانی خواهند رفت.
از شما تقاضا دارم برنامه های خود را در غارهای دارای کلونی خفاش ها یا مجوداتی که به خواب زمستانی می روند، کنسل کرده و وارد غارها نشوید.
این اتفاق در شروع فصل سرما در کشور هایی مثل آمریکا به صورت قانونی در آمده و اجرا می شود.
ایجاد سر و صدا، وجود نورهای مصنوعی و لمس کردن خفاش های خوابیده باعث بیدار شدن آنها و اتلاف انرژی ذخیره شده آنها شده، زنده ماندن تا شروع فصول گرم را دچار اختلال می کند.
سال گذشته نیز در این مورد تذکر داده بودیم که متاسفانه بعضی دوستان رعایت نکردند.
بیایید به طبیعت و زندگی احترام بگذاریم.

منبع:فیس بوک اقای جلال زارعی

 


 
 
گزارش برگزاری اولین دوره پزشکی غارنوردی در خراسان رضوی
نویسنده : payam - ساعت ۳:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٩
 

اولین دوره‌ی پزشکی غارنوردی در استان خراسان رضوی یادواره‌ی زنده‌یاد "سعید امینی" برگزار شد.

بنا بر گزارش ارسالی: این دوره با مدرسی "دکتر مسعود حمیدی" ( مدرس درجه ۲ فدراسیون ) و همکاری مسئول کارگروه پزشکی هیئت خراسان رضوی "دکتر حسین ذوقی" در روز جمعه ۲۸ مهر ماه ۹۱ در واحد آموزش هیئت کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی استان خراسان رضوی برگزار گردید .

سرپرستی این دوره را "محمد خورشیدی" مسئول بخش غارنوردان استان بر عهده داشت.

مشروح گزارش را از طریق فایل پیوست دریافت و ملاحظه نمائید.

منبع:فدراسیون کوهنوردی


 
 
بدون شرح...
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٤
 

عکس از یونس شریعتمداری

غار کتله خور

اولین جشنواره عکاسی در غار


 
 
تشکر و اعتذار
نویسنده : payam - ساعت ٩:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢۱
 

حمد سپاس خالق هستی.آن که زندگی را او می دهد و جان را می گیرد بقاء مختص ذات حضرت اوست.

<<زنده یاد>> 

ابراهیم نصیری و مهوش قادری دوست

اگر غم جانگاه فراق عزیزانمان را بر دل داریم اما اظهار همدردی و حضور پر فیض سروران و همشهریان محترم در کنارمان تسلی خاطر بوده و به حق قلم و زبان جوابگوی این همدردی و همدلی نیست لذا در مقابل این دریای عطوفت سر تعظیم فرود اورده و از فدراسیون کوهنوردی ایران - هیئت کوهنوردی استان کردستان-هئیت کوهنوردی شهرستان سنندج- هیئت کوهنوردی استان البرز(عطاء...رایج)- جمعیت هلال احمر کردستان- کارکنان اداره کل ورزش و جوانان استان کردستان- شرکت گاز استان کردستان-بانک رفاه کارگران استان-بیمارستان توحید-بانک ملی استان کردستان- باشگاه کوهنوردان آرش تهران و تشکر فراوان از گروهای کوهنوردی : آبیدر سنندج- آرارات سنندج- یاران-دنا سنندج-شفق-آبفای کردستان- چهل چشمه – کانون کوهنوردان کردستان- پیام پست کردستان- شهرداری سنندج- معراج- کارکنان دانشگاه ازاد- سخناخ-یافته خرم آباد-قاجر قروه-قندیل-بانوان چیاء-شاهو- انجمن ورزشی فرهنگی زنده یاد محمد اوراز- گروه کوهنوردی فرهنگ آموزش و پرورش ناحیه 2 سنندج- اعضای تیم کوهنوردی مجتمع دخانیات کردستان- انجمن غارنوردان و غارشناسان ایران- اتحادیه عکاسان شهرستان سنندج-اتحادیه نجاران و دکوراسیون-کسبه پاساژسنه- دبیرانجمن پیمانکاران- انحمن صنفی انبوه سازان مسکن استان کردستان- هیئت مدیره کانون بازنشستگان دانشگاه علوم پزشکی- ورزشکاران محله قطارچیان- دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی رادیولوژی ورادیوتراپی و خانواده های: داربوی-معارفی –ناهید-مرادی-کریمی-حجازی-ایوبی-حقیقیان-بیگلری-بابازاده-اقا فریبرز- مدیر محترم سایت قاجر قروه-مدیر محترم سایت کوه نیوز-مدیر محترم وبلاک غارنوردی استان کردستان-مدیر محترم وبلاک کومالیا-مدیر محترم سایت فدراسیون کوهنوردی-مدیر محترم سایت غارهای ایران-مدیر محترم سایت انجمن کوهنوردان ایران که در این مراسم به صورت حضوری یا با استفاده از فکس یا سایت در این مراسم شرکت کرده و ابراز همدردی نموده اند صمیمانه تشکر و سپاس گذاری می نمائیم و چزای خیر طول عمر با عزت سلامت سعادت و شادمانی همه عزیزان را از پیشگاه ذات لایزال الهی مسالت مینمائیم.

 

از طرف گروه کوهنوردی و غارشناسی آرش سنندج


 
 
10 ساعت با تنها بانوی غواص غارنورد ایران
نویسنده : payam - ساعت ۳:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱٩
 

IMG_0031.jpg

قدم به جایی می‌گذاری که بر خلاف همیشه بالای سرت تاریک است و پایین پا پرنور. باور نمی‌کنی که کسی تاکنون پایش را اینجا نگذاشته. حسی آمیخته از ترس، شوق، هیجان تو را فرا می‌گیرد. با غارنوردی وارد دنیای دیگری می‌شوی.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این بار غار دنگزلو سمیرم مکانی است که سمیرا زارعی تنها غواص غارنورد زن ایران، برای غواصی انتخاب کرده است، اما او به تنهایی نمی تواند غواصی دراین غار را تجربه کند. هر غواصی حداقل نیاز به یک گروه شش نفره دارد تا بتواند به مکان موردنظر برسد. بردن کپسول های هوا و وسایل تخصصی این رشته خود کار آسانی نیست. این سختی را این بار خبرنگار و عکاس ایسنا نیز تجربه کردند!

کوهنوردی،‌ صخره نوردی،‌ فوتبال،‌ پاراگلایدر، غارنوردی و حالا غواصی در غار...! بانوان ایرانی ثابت کرده‌اند که ورزش مرد و زن نمی شناسد. این بار بانوی اصفهانی چندین ماه است که غارهای شناخته شده و ناشناس ایران را برای ورزش منحصر به فرد خود انتخاب می کند و با وسایلی سخت غواصی روزها غارنوردی می کند و تن به غواصی در غار می دهد. ورزشی که برایش به جزء هیجان هدفی والا دارد. او می گوید که می خواهد اثبات کند که بانوان ایرانی می توانند در ورزش‌های سخت هم حضوری موفق داشته باشند.

گروهی که در غارنوردی کم‌سابقه نیستند، با سرپرستی سمیرا زارعی بامداد روز جمعه 14 مهرماه، رهسپار این غار می‌شوند. غاری که در فاصله‌ی زمانی پنج ساعته تا اصفهان در نزدیکی سمیرم قرار گرفته است. در کنار رودخانه و باغ های سیب روستای "نوقل" سمیرم بر روی کوهی نه چندان بلند مخفی شده است، حتی اگر بر روی سنگ های بزرگ این کوه هم بروید باز هم این غار را پیدا نمی‌کنید و فقط با گودالی کوچک روبرو می شوید که در واقع ورودی این غار پنهانی است.

سمیرا زارعی 27ساله، تنها زن غواص غار در ایران است. ورزشکاری که در کنار زندگی شخصی خود و شغل غیر مرتبط اش این رشته ورزشی پر هیجان را جزء جدانشدنی زندگی‌اش می داند و هر بار از پاگذاشتن در ناشناخته ترین مناطق این سرزمین بیش از گذشته سر ذوق می آید." از سال 89 غارنوردی را به صورت حرفه‌ای آغاز کرده‌ام و پیش از این زمانی که در مقطع ابتدایی و راهنمایی دانش آموز بودم، در رشته های کاراته و والیبال حضور داشتم. راستش هیچ‌وقت فکر نمی کردم که یک غارنورد شوم یا این که در غار غواصی کنم. من برای مدتی ورزش را کنار گذاشتم و در دوره دبیرستان در تئاتر و موسیقی فعالیت کردم. هرچند این موضوع مقطعی بود و وقتی وارد دانشگاه شدم مسیر زندگی ام دوباره تغییر کرد."

رشته‌ی سخت و دشوار غارنوردی شاید در نگاه اول برای زنان مناسب نباشد اما "شرایط فیزیکی بانوان با آقایان متفاوت است و فکر می کنم که هنوز برای فعالیت در این رشته برای بانوان جای کار دارد، اما اگر بانوان خستگی ناپذیر باشند و بتوانند بدن خود را قوی کنند، می توانند در این رشته فعالیت کنند. پشتکار و قوی کردن روحیه اولین فاکتور فعالیت در این رشته ورزشی است."

غارنوردی قرار بود ساعت 7 صبح آغاز شود. یعنی تنها دوساعت برای استراحت پیش از آغاز غارنوردی وقت بود. درزمان موردنظر گروه از باغ سیب و رودخانه خروشان به سمت کوهی صخره ای می رود و با دریچه‌ای کوچک روبرو می شود. این ورودی شبیه چیزی نیست که در ذهن از ورودی یک غار داشتیم. غارنوردان از این دریچه کوچک وارد می شوند و ما هم به دنبال آن ها به تاریکی غار وارد می شویم.


 
 
جمجمه های مفقود شده غار سم سر از دانشگاه اصفهان در آورد
نویسنده : payam - ساعت ۱٢:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱۸
 

بعد از انتشار مطلبی با عنوان «مفقود شدن جمجمه های غار سم» روزنامه «اصفهان امروز» در نسخه مکتوب چاپی خود در روز 17 مهرماه 91 خبر داد که این جمجمه ها برای بررسی و فعالیت های پژوهشی از غار خارج شده است.

به موضوع جمجمه های غار سم پرداخته است،این مطلب را بصورت پی دی اف می توانید از لینک زیر دانلود نمایید. 

دانلود مطلب

منبع:غارهای ایران

 


 
 
غواصی در غار «دنگزلو» و اکتشاف مسیر جدید
نویسنده : payam - ساعت ۱٢:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱۸
 
 

 

در تاریخهای 31/6/91 و 14/7/91 دو برنامه جهت اهداف نقشه برداری، تحقیقات زمین شناسی، اکسپلورر غواصی و پاکسازی غار برگزار شد.
در جریان این دو برنامه، غار تا انتها نقشه برداری و طی 2 غوص 50 متر به طول غار دنگزلو اضافه شد.
پس از 50 متر غواصی در مسیری که در ابتدا 5 متر عرض داشت و در میانه راه کم عرض و دوباره در انتها عریض می‌گردید و پس از خروج از آب و عبور از مسیری 10 متری در سمت چپ (که از کف آن آب جاری بود) به حوضچه جدیدی رسیدیم که غواصی دوباره شروع می‌شد.
از خصوصیات بخش غواصی، آب بسیار سرد غار (در ابتدای حوضچه دمای آب 14 درجه و در انتها به 6 درجه هم رسید)، وجود کرمهای ریز در کف آب، سیفونی بودن چند متر از مسیر (آب تا سقف) و فشار آب در هنگام غواصی بود.

به علت اتمام زمان ادامه ی جستجو به برنامه ی بعد موکول شد و پس از آماده شدن نقشه گزارش ارائه می‌گردد.
در جریان پاکسازی غار، پنج کیلو زباله نیز از غار خارج شد.
سرپرست برنامه: مهرداد حاجی هاشمی
تیم نقشه برداری: مهرداد حاجی هاشمی، سمیرا زارعی، پگاه فرجیان و احمد ریاحی
تیم غواصی: سمیرا زارعی، شهریار بهزادیان
تیم پیمایش، پشتیبان و زمین شناسی: ابراهیم معینی، علی قائلی، مهری بهزاد فر، مژگان سلیمانی، رامین ملکوتی و آرش سهرابی

گزارش: سمیرا زارعی
منبع:غارهای ایران

 
 
اطلاعیه کانون کوهنوردان کردستان
نویسنده : armin - ساعت ٧:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱٦
 

به نام خالق کوهها

در گذشت نابهنگام شادروان ابراهیم نصیری پیش کسوت کوهنوردی کردستان و همسر محترمه ایشان را به اطلاع همنوردان و دوستان محترم می رساند.به همین مناسبت مجلس ختمی در روز دوشنبه 17/7/1391 از ساعت  14 لغایت 16 در مسجد النبی به آدرس انتهای خیابان کشاورز برگزار می گردد.

حضور شما سروران گرامی موجب تسلی خاطر جامع ورزشی و خانواده های داغ دیده خواهد شد.


از طرف کانون کوهنوردان کردستان


 
 
در گذشت پیشکسوت کوهنوردی استان کردستان و هئیت موسس و سرپرست گروه کوهنوردی و غارش
نویسنده : payam - ساعت ٧:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱٥
 

غروب آفتاب مرگ پایان نیست...

آبیدر امروز نظاره گر وداع مردی بود که هر طلوع با گامهای استوار

می پیمود تا سحرگاهان بر فراز قله به آفتاب سلام بگوید.

اما امروز دیگر از بیستون صدای تیشه فرهاد نیامد و آبیدر طلوع آفتاب را بی او نظاره

گر بود در فراق پیشکسوت ورزش کوهنوردی استان کردستان و هئیت موسس و

سرپرست گروه کوهنوردی و غارشناسی آرش سنندج زنده یاد ابراهیم نصیری و

همسر گرامیشان مهنوش قادر دوست بر اثر ثانحه دلخراش تصادف به سوگ

می نشینیم تا یاد و خاطره اش راگرامی بداریم .

روابط عمومی گروه کوهنوردی و غارشناسی آرش سنندج

 


 
 
اولین دوره رسمی پیشرفته غارنوردی در استان کردستان
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱۱
 

اولین دوره رسمی پیشرفته غارنوردی در استان کردستان به میزبانی گروه کوهنوردی و غارشناسی آرش سنندج

تاریخ برگزاری دوره :3 الی 7 مهرماه 1391

مدرس و مربی دوره :حسن جواهرپور

کمک مربی دوره:محمد مهدی پناه

و کارگاه عملی آن در غار فنی صلوات آباد سنندج برگزار گردید.

 

منبع خبر:گروه کوهنوردی و غارشناسی آرش سنندج


 
 
فراخوان بازآموزی غارنوردی مربیان درجه ۳ ویژه آقایان
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱۱
 

به اطلاع می‌رساند؛ بخش غارنوردی کارگروه کوه‌نوردی این فدراسیون در نظر دارد در راستای اجرای تقویم ورزشی سال ۹۱ و توسعه کمی و کیفی و ارتقاء سطح آموزش یک دوره بازآموزی غارنوردی مربیان درجه ۳ ویژه آقایان را در پاییز سال جاری به شرح زیر برگزار نماید.

- زمان و مکان پذیرش و برگزاری دوره: ساعت ۸ صبح روز چهارشنبه ۳ آبان ۹۱ ـ مازندران ـ شهرستان پلور ـ مجتمع کوهستانی پلور

- زمان برگزاری دوره: چهارشنبه ۳ آبان ۹۱ تا جمعه ۵ آبان ۹۱

- شرایط و مدارک شرکت در دوره:

ـ معرفی‌نامه از هیئت استان

ـ ارائه رونوشت حکم مربیگری درجه ۲ غارنوردی

ـ ارائه گواهی صحت و سلامت

ـ ارائه اصل کارت بیمه ورزشی سال ۹۱

ـ ارائه رونوشت شناسنامه و کارت ملی

ـ دو قطعه عکس ۴´۳

ـ ارائه آدرس و کدپستی و تلفن همراه

ـ ارائه اصل فیش واریزی به مبلغ ۱۰۰۰۰۰۰ریال به شماره حساب سیبا ۰۱۰۶۰۰۸۱۱۴۰۰۲ بانک ملی به نام فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی

- لوازم و تجهیزات فنی انفرادی موردنیاز:

۱ـ طناب استاتیک mm۵/۱۰ ـ mm۵/۹

۱ حلقه

۱۵ـ قرقره FIX

۱ عدد

۲ـ طنابچه کارگاهی بلند

۱ حلقه

۱۶ـ هد لامپ و باطری

۲ عدد

۳ـ کارابین پیچ

۷ عدد

۱۷ـ صندلی غارنوردی کامل

۱ عدد

۴ـ تسمه کارگاهی بلند

۱ عدد

۱۸ـ لوازم پخت و پز

 

۵ـ دستگاه فرود simple

۱ عدد

۱۹ـ لوازم شب‌مانی

 

۶ـ شانت

۱ عدد

۲۰ـ پوشاک مناسب غار

 

۷ـ طنابچه mm۵

۱ عدد

۲۱ـ تغذیه

 

۸ـ انفرادی

۱ حلقه

۲۲ـ کمک‌های اولیه انفرادی

 

۹ـ یومار و پارکابی

۱ عدد

۲۳ـ نوشت‌افزار و دفتر

 

۱۰ـ پن‌تین

۱ عدد

۲۴ـ طناب دینامیک ۱۱ (دم‌گاوی)

۳ متر

۱۱ـ تسمه حمایت کرول (تورس)

۱ عدد

۲۵ـ دستکش مناسب

۱ جفت

۱۲ـ کرول

۱ عدد

۲۶ـ کارابین ساده

۷ عدد

۱۳ـ دستگاه استاپ STOP

۱ عدد

۲۷ـ ساک غارنوردی

۱ عدد

۱۴ـ کلاه کاسکت استاندارد UIAA

۱ عدد

۲۸ـ لباس غارنوردی

۱ ست

- توجه:

ـ هزینه اسکان، تغذیه و ایاب و ذهاب به عهده شرکت‌کنندگان می‌باشد.

ـ مهلت ارسال معرفی‌نامه هیئت و واریز هزینه دوره تا تاریخ ۲۳ مهر ۹۱  می‌باشد.

ـ کلیه شرکت‌کنندگان موظفند با توجه کامل به اطلاعیه فوق در این دوره حضور یابند و همچنین از شرکت‌کنندگانی که از لوازم غیراستاندارد و نامناسب استفاده نمایند بازآموزی به عمل نمی‌آید.

ـ مقتضی است کلیه هیئت‌های کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی، ضمن اطلاع‌رسانی و حمایت لازم، اسامی واجدین شرایط شرکت در این دوره را حداکثر تا روز یک‌شنبه ۲۳ مهر ۹۱ به این فدراسیون ارسال نمایند. بدیهی است به اسامی ارسال شده بعد از تاریخ مذکور ترتیب اثر داده نخواهد شد.

منبع:فدراسیون کوهنوردی


 
 
فراخوان ششمین اردوی آموزشی انتخابی برون مرزی غارنوردی
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱۱
 

باشگاه کوه نوردی کاهار با همکاری هیئت کوه نوردی وصعود های ورزشی استان البرز با نظارت بخش غارنوردی فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی برگزار می نمایند:

ششمین اردوی آموزشی انتخابی برون مرزی غارنوردی - غار پراو

لیست نفرات دعوت شده :

تیم یک :

۱-      عطارچی  ۲- روح ا... خسروی  ۳- هادی  جمشیدی ۴- پوریا الهی ۵- مهدی حسین خانی ۶- علی قیطاسی

تیم دوم :

۱-      ابوذر مراد بیگی  ۲- محسن آبروزن ۳- ایمان حیدرزاده ۴- مهدی محرابی

تیم سوم :

۱-      سعید محمدی ۲- سعید کفشگری ۳- علی صالح پور ۴- سید موسی هاشمی

تیم چهارم :

۱-      حسین رضوان دوست ۲- حسین خداداد شرق ۳-  لطفی ۴- سعادت لطفی زاده ۵- مهیار کفاش ۶- ساسان کرم خانی

۷- احمد اصغری خاتونی ۸- میثم خوشقدم  ۹- علی رضا بلاغی ۱۰- حسین بوئینی

 

زمان :۹ آبان ۹۱  الی ۱۳ آبان ۹۱   ((۵ روز))

آخرین مهلت ثبت نام ۳۰مهر ۹۱

واریزی به مبلغ ۵۰۰۰۰۰ هزار ریال علی الحساب به  شماره حساب۴۰۰۷۸۷۷۶۹۷۸۱ بانک شهر بنام باشگاه کوه نوردی کاهار  واریز نموده و کد رهگیری به همراه مشخصات فردی جهت تائید ثبت نام به شماره ۰۹۳۶۱۰۲۷۶۹۱ اس ام اس نماید.

تذکر:

۱-    افرادی که تا تاریخ فوق ثبت نام ننمایند از اردو حذف می شوند.

۲-    افرادی که در این اردو غیبت کنند از انتخاب در تیم اعزامی محروم می شوند.

۳-    افرادی که بعداز ثبت نام غیبت کنند هزینه عودت داده نمیشود.

۴-     جزئیات کامل برنامه در اطلاعیه شماره ۲ درج خواهد شد.

 

منبع:فدراسیون کوهنوردی


 
 
یاد بود جانباختگان غار پراو
نویسنده : payam - ساعت ۱:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱٠
 

1376سعید امینی از باشگاه آزادگان مشهد - 1381 ویکتوریا کیانی راد و امیر احمدی از باشگاه کوهنوردی و اسکی دماوند - 1387 خلیل عبد نیکوئی پور از همدان - 1389 پدرام بوچانی از کوهنوردان کرند غرب کرمانشاه

یادشان را گرامی می داریم برای همیشه، به همین خاطر برنامه ای تدارک دیده شده از طرف باشگاه دماوند در 13 و 14 مهر

ساعت و محل تجمع: ساعت 5 صبح 13 مهر ابتدای پست محیط بانی تنگ چنوبر ( جاده روستای چالابه ) حرکت به سمت ارتفاعات 6 صبح

بازدید از غار تا سر چاه اول - صعود قله - نقشه کشی غار میراث و مراسم یادبود و نهایتا بازگشت به سمت کرمانشاه و ...

از کلیه دوستان و سروران بزرگوار دعوت می شود جهت شادی روح این عزیزان در برنامه شرکت کنند.

تلفن تماس جهت اطلاع از جزئیات برنامه (09181308364) آقای یوسف سورنی نیا

 

منبع:وبلاک غارنورد یوسف سورنیا

 


 
 
فراخوان دوره کارآموزی مقدماتی غارنوردی ویژه بانوان
نویسنده : payam - ساعت ٩:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٩
 

به اطلاع می‌رساند؛ بخش غارنوردی کارگروه کوه‌نوردی این فدراسیون در نظر دارد در راستای اجرای تقویم ورزشی سال ۹۱ و توسعه کمی و کیفی و ارتقاء سطح آموزش یک دوره کارآموزی مقدماتی غارنوردی ویژه بانوان، در پاییز سال جاری به شرح زیر برگزار نماید.

عکس آرشیوی دوره کاراموزی بانوان غارنورد گروه آرش سنندج

- زمان و مکان پذیرش و ثبت‌نام: ساعت ۸ صبح روز سه‌شنبه ۱۸ مهر ۹۱  ـ مجتمع کوهستانی پلور
-زمان برگزاری دوره: سه‌شنبه ۱۸ تا جمعه ۲۱ مهر ۹۱
- مکان برگزاری دوره: مازندران ـ شهرستان پلور ـ مجتمع کوهستانی پلور
- شرایط و مدارک شرکت در دوره:
ـ ارائه گواهی صحت و سلامت
ـ ارائه رونوشت شناسنامه و کارت ملی
ـ ارائه رونوشت حکم کارآموزی سنگ‌نوردی طبیعت
ـ مطالعه و همراه داشتن جزوه طرح‌درس کارآموزی غارنوردی
ـ ارائه اصل کارت بیمه ورزشی سال ۹۱
ـ ارائه اصل فیش واریزی به مبلغ ۱۱۰۰۰۰۰ ریال به شماره حساب سیبا ۰۱۰۶۰۰۸۱۱۴۰۰۲ بانک ملی به نام فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی


 
 
پیمایش غار قلایچی در بوکان
نویسنده : payam - ساعت ٢:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٩
 

نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر روز جمعه 7 مهر ماه 1391 غار قلایچی در بوکان را پیمایش نمودند. 

 اسراء مفاخری دختر 9 ساله جوانترین غارنورد استان کردستان از گروه قاجر در این پیمایش حضور فعال داشت.
اسراء در دهانه غار در حال فرود 
افراد از راست به چپ: سامان مفاخری- اسراء مفاخری- داوود مفاخری و شهرام نعمتی
منبع خبر:قاجر قروه
پی نوشت :عرض تبریک و خسته نباشید و به دوستان الخصوص اسراء خانم برای همت و تلاش او

 
 
گزارشی از برگزاری پنجمین اردوی آموزشی انتخابی برون مرزی غارنودی
نویسنده : payam - ساعت ۳:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۸
 

http://msfi.ir/images/upload/images/s5e17d0nvez6kupkrwc2.jpg

گزارشی از برگزاری پنجمین اردوی آموزشی انتخابی برون مرزی غارنودی که در منطقه‌ی "نام نیک" و  "غار سم" برگزار گردید را در ادامه‌‌ی مطلب مشاهده نمائید.

مربیان :آقایان وحید مصدری ،دکتر مسعود حمیدی ،حسین خداداد شرق، حسین رضوان دوست، محمد لطفی

سرپرست : حسین بوئینی

نفرات شرکت کننده : ۲۸ نفر

۴شنبه مورخ ۲۹/۶/۹۱

اعضا تیم ساعت ۶.۳۰ صبح در محل باشگاه آفاق گرگان تجمع  و ساعت ۷:۰۰صبح به سمت روستای نام نیک حرکت نموده و در ساعت ۱۳ روستای نام نیک رسیدند وبعد از بارگیری بارها با ۶ دستگاه تراکتور به سمت دهانه اصلی غار حرکت و در ساعت ۱۶ به دهانه غار رسیده و اقدام به برپای  کمپ ها و جمع آوری وسایل گروهی نمودند. ساعت ۱۸ جلسه ی توجیهی در رابطه اجرای برنامه به مدت ۴۵ برگزار گردید.

مربیان و کمک مربیان  نیز طی جلسه ای برنامه ریزی تیم ها نسبت به فعالیت آنان  در غار ،تست های مورد نظر آنان ((روانشناسی – آمادگی جسمانی –مسئولیت پذیری- کار فنی )) و زمانهای داده شده صحبت نمودند و سپس کلیه موارد در جلسه و تیم بندی نفرات در ساعت ۲۱:۴۵ در یک جلسه با کلیه اعضا مطرح شد

۱-      نفرات به ۱۰ تیم تقسیم شده و هرتیم یک سرپرست دارد

۲-      افراد هر تیم جهت هر کار داخل غار با سرپرست مشورت می کنند

۳-      در پایان تایم داده شده در هر نقطه غار تیم موظف به بازگشت است ((حتی ۵ متر مانده به انتهای غار))

۴-      سرپرست تیم ها مجاز به ارتباط با تیم دیگر یا بیرون غار هستند


 
 
مفقود شدن جمجمه های غار سم
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٤
 
در پی برگزاری پنجمین برنامه اردوهای آموزشی انتخابی تیم برون مرزی غارنوردی  مطلع شدیم جمجمه دو اسکلت انسان که سابقا در کف چاه دوم سم غار بود جابجا و از غار خارج شده است.
به گزارش تیم غارنوردی باشگاه کوهنوردی آفاق یکی از شاخصه های غار سم که دو اسکلت انسان بوده از غار خارج و به محل نامعلومی انتقال یافته است.
در پی برگزاری پنجمین برنامه اردوهای آموزشی انتخابی تیم برون مرزی غارنوردی با نظارت فدراسیون کوهنوردی و صعود های ورزشی ج.ا.ا در غار سم که از تاریخ 91/6/28 به مدت سه روز برقرار بود و حضور چند تن از اعضای تیم غارنوردی باشگاه آفاق در این اردو مطلع شدیم جمجمه دو اسکلت انسان که سابقا در کف چاه دوم این غار بود جابجا و از غار خارج شده است.
بنا به نظر آگاهان، این عمل نبش قبر انسان به حساب می آید اما اینکه این عمل سرقت آثار باستانی بوده یا با هماهنگی قبلی مراجع ذیصلاح صورت گرفته دردست بررسی می باشد و هنوز برای اظهار نظر زود به نظر می رسد. از کلیه طبیعت دوستان و فعالین حوزه غارنوردی کشور درخواست داریم چنانچه اطلاعی از وضعیت اسکلت های یاد شده دارند اطلاع رسانی کرده تا ابهامات پیش آمده برای ساکنین روستای نام نیک که امروزه غار سم را بخشی از هویت خود در کشور می دانند و همچنینغارنوردان گلستانی و دیگر علاقمندان برطرف گردد.
همچنین از فعالین زیست محیطی کشور و مراجع ذیصلاح منطقه ای و کشوری درخواست داریم موضوع را با جدیت پیگیری کرده و اطلاع رسانی مقتضی را مبذول فرمایند.
روابط عمومی باشگاه کوهنوردی آفاق

 
 
انعقاد توافق نامه همکاری میان فدراسیون و پایگاه ملی داده های علوم زمین کشور
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۳
 

به گزارش بخش غارنوردی: توافق‌نامه همکاری میان فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی و پایگاه ملی داده‌های علوم زمین کشور منعقد شد.

با توجه به رویکرد و اهداف بخش غارنوردی فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی و فعالیتهای صورت گرفته در زمینه‌های علمی، پژوهشی، اطلاع رسانی، تعامل با سازمان‌ها و مراکز علمی و تخصصی مرتبط با غارنوردی و ... از جمله راه اندازی واحد تحقیق و پژوهش در سال ۸۹، توافقنامه همکاری میان فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی و پایگاه ملی داده‌های علوم زمین کشور منعقد شد، در این توافقنامه موارد مختلفی از جمله اطلاع رسانی، آموزش، فعالیت‌های علمی و ... در نظر گرفته شده است. مفاد این توافقنامه بزودی به اطلاع علاقمندان خواهد رسید.


منبع: پایگاه خبری فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی


 
 
رولکوبی غار صلوات آباد
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۳
 

SRT غار صلوات آباد در نزدیکی شهر سنندج توسط اعضاء کانون کوهنوردان کردستان

این غار در ارتفاع 2230 متر از سطح دریا و در کوه نزدیک به روستای صلوات آباد از توابع سنندج قرار گرفته این غار از 3 چاه به ارتفاع 4 متر، 30 متر و 15 مترتشکیل شده که در سال 83 توسط آقای آرش یاسمن پور برداری شد.
اهالی روستاهای اطراف این غار به دلیل کنجکاوی زیاد به وسیله پله های طنابی و میلگردهای به هم اتصال داده شده به عمق غار دست پیدا کرده بودند که این میلگرد ها در 2 مهر (روز غارهای پاک) سال 89 خارج شد وغار پاک سازی گردید.
روز جمعه مورخ 4/6/91 ساعت 16 با 1 دستگاه خودرو سواری به سمت گردنه صلوات آباد حرکت کردیم بعد از قراردادن ماشین در پایگاه امداد نجات هلال احمر ساعت 30/17 از خط الراس به سمت دهانه حرکت کردیم ساعت 30/18 به دهانه غار رسیدیم بعد از دسته بندی وسایل و آماده کردن تجهیزات رول کوبی ساعت 19 وارد غار شدیم.
چاه 1 از 2 رول و دو لوپ
چاه 2 از 5 رول و سه لوپ
چاه 3 از 2 رول و دو لوپ
ساعت 22 از غار خارج شدیم و بعد از جمع کردن وسایل ساعت 11 به سر جاده رسیدیم و به طرف سنندج راه افتادیم.

افراد شرکت کننده:
میدیا سید هاشمی
محسن محمدی
هیوا احمدی


 با ارزوی موفقعیت و پیشرفت روز افزون برای این دوستان عزیز


 
 
کشف خفاش دم موشی در ایرانشهر
نویسنده : payam - ساعت ٩:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢
 

به گزارش ایسنا:مدیر اداره حفاظت محیط زیست ایرانشهر گفت: با کشف غاری در بخش بزمان شهرستان ایرانشهر زیستگاه خفاش دم موشی در این غار شناسایی شد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه سیستان و بلوچستان، هاشم‌زهی افزود: در این غار که 55 متر طول دارد بیش از 2 هزار خفاش دم موشی زیست می‌کنند.

هاشم‌زهی بیان کرد: این نوع خفاش دمی دراز و باریک دارد که یک سوم این دم را پرده پوشانده و مابقی ان آزاد است.

وی گفت: این نوع خفاش از حس لامسه دم خود در زمانی که از عقب به داخل شکاف‌های باریک می‌رود، استفاده می‌کنند.

مدیر اداره حفاظت محیط زیست ایرانشهر از دیگر ویژگی‌های این پستاندار را بالهای باریک، پرواز مستقیم و سریع و تغذیه از حشرات عنوان کرد.

وی ادامه داد: خفاشهای دم موشی خواب زمستانی ندارند و در فصل سرما که پیدا کردن غذا دشوار است با استفاده از چربی‌های ذخیره شده در بدنش زندگی می‌کند.

وی گفت: غار کشف شده که به نام غار دم موشی نامگذاری شده در دل کوههای بزمان واقع شده که در فاصله 46 کیلومتری مرکز بخش بزمان و 146 کیلومتری شهرستان ایراشهر واقع شده است.

910-2.jpg


 
 
تمرین فضانوردی در غار
نویسنده : payam - ساعت ۱٢:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢
 

مقام رسمی آژانس پروازهای فضائی اروپا در شهر پاریس اعلام کرد:

یک تیم بین المللی از فضانوردان برای تمرین کار گروهی و آموزش مهارتهای سرپرستی برای یک تیم چند فرهنگی  جهت کار در ایستگاه فضائی،  به مدت 6 روز در عار تمرین کردند ، سفینه این تیم از مقر ESA در پاریس به فضا فرستاده خواهد شد .

 خانم لردانا بیسونه طراح این دوره اعلام کرد : " شباهتهائی بین کار در غار و کار در فضا وجود دارد ، عارنورد که او در اینجا آنرا Cavenauts به تاسی ازAstronauts (فضانورد)می نامد باید خود را با محیطی کاملا" جدید وفق دهد ، کار و زندگی در زیرزمین مستلزم هماهنگی بین جسم و ذهن است و در این دوره فرصتی بوجود آمد تا روشهای زندگی در فضا شبیه سازی شود. گامبرداری در غار شبیه به گامبرداری در فضا است ، شما بطور مستمر باید در استفاده صحیح از ابزارها و رعایت نکات ایمنی هنگام پیمایش مسیر و عبور از موانع جوانب احتیاط را درنظر بگیرید که متناظر با "مناطق غیر قابل لمس یا تماس" و "مناطق خارج"  در فضا است که باید از آنها پرهیز کرد"

شرکت کنندگان در این برنامه شش روزه غارنوردی از کشورهای ایالات متحده ، ژاپن ، کانادا، روسیه و دانمارک بودند .

منبع:http://mountainflower.blogfa.com


 
 
حفظ و نگهداری غارها
نویسنده : payam - ساعت ٩:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱
 

غارها مکان های جالبی هستند. هر قدر هم انسان سعی کند که با احتیاط در داخل آن حرکت کند، خیلی ساده و سریع از خود رد پا باقی می گذارد. در غارها مکانیسم »مرمت کردن« وجود ندارد؛ آن چه که شکسته است یا نامی که بر روی دیوار نوشته شده است، همان طور باقی می ماند

غار کرفتو - یوسف نجائی - عکاس سایمن بروکس

انسان ها به دلایل مختلفی از غارها دیدن می کنند، اما برای حیوانات، غار محل زندگی و غذا است. در ضمن غارها یک راه برای حفظ آب های طبیعی است. هر آلودگی می تواند باعث سمی شدن منابع، برای ما انسان ها بشود. این امر کاملا به خود ما بستگی داردکه غارها را، هنگامی که از آن ها بازدید می کنیم، حفظ کنیم. در زیر به طور خلاصه لیستی از کارهائی که می بایستی انجام دهیم که کمتر به غارها صدمه بخورد را، مشاهده می کنید

غارها را به همان وضعیتی که هنگام ورود شما بود، ترک کنید. البته اگر شما آشغال های بازدید کنندگان قبلی را دیدید با خود به بیرون ببرید. قبل از ورود به غار در مورد تمام این نکات با همراهان خود صحبت کنید.تمام فرماسیون ها، سنگ ها، حیوانات، باقی مانده های آثار باستان شناسی و تاریخی و هر چه که متعلق به غار است را بدون دست زدن به آن، همان جا بگذارید. تمام آشغال های خود را به بیرون ببرید، حتی آشغال هائی که در محیط بیرون، در طبیعت قابل تجزیه هستند

ممکن است که برای شما صحبت درین مورد خیلی جالب نباشد، اما مهم است: اگر شما برای دفع ادار و یا مدفوع بایستی به توالت بروید، صبر کنید تا از غار خارج شوید. در غیر این صورت با خود یک دبه یا ظرف در دار ببرید. غارنوردانی که برای

مسیر های طولانی به غار می روند، ظرف خود را همراه می برند. فضولات انسانی برای ارگانیسم های داخل غار، مضر و برای آب های زیرزمینی، ناسالم هستند، -آن آب ممکن است آب آشامیدنی شما یا دیگران باشد- ؛ به آرامی تجزیه می شوند، بدبو هستند و تا زمان خیلی طولانی همان طور باقی می مانند

از آسیب زدن به جانوران داخل غار پرهیز کنید. غارها محل سکونت بعضی از انواع خفاش ها هستند. اهمیت این موضوع در کنترل حشرات و گرده افشانی گل ها می باشد. آن ها، بویژه در مقابل دخالت های انسانی، در هنگام خواب زمستانی و در هنگامی که بچه بدنیا می آورند، آسیب پذیر هستند. بهترین کار این است که مواقعی که غارها توسط خفاش ها مورد استفاده قرار می گیرند، وارد آن ها نشوید. در خیلی از کشورهای اورپائی و در ایالات متحده امریکا، هم اکنون قانونی تصویب شده که ورود غارنوردان و یا بازدیدکنندگان معمولی به این گونه غارها را، از اول اکتبر تا آخر فروردین هر سال، ممنوع کرده اند

هنگامی که در غارراه می روید، فقط برروی یک مسیر روی کف غار، حرکت کنید تا آسیب را به حداقل برسانید. راه رفتن و صخره نوردی در داخل غار، می تواند به اجزاء ظریف غار، صدمه بزند. همچنین کفش شما می تواند گِل را بر روی صخره های تمیز و یا گل سنگ ها ببرد. مواردی که غارنوردان آگاه، به علت حساسیت فرماسیون های غار، فقط یک بار، آن هم یک نفر و فقط با جوراب تمیز، به قسمتی وارد شده و با گرفتن چند عکس، برای همیشه آن جا را ترک کرده اند، کم نیست. در این موارد به هیچ گروه دیگر، اجازهٔ ورود به آن قسمت یا به کل غار داده نمی شود

از دست زدن به فرماسیون های داخل غار خودداری کنید. حداقل این کار باعث می شود که گِل موجود برروی دستکش، کفش یا لباس شما، به آن ها منتقل نشوند. اگر شما بایستی بر روی یک سنگ رسوبی بروید، از دستکش و لباس تمیز استفاده کنید و کفش خود رادربیاورید. به این ترتیب از کثیف شدن آن ها توسط شما جلوگیری می شود

aبا دقت مسیرحرکت خود را انتخاب کنید. با این کار از تخریب و شکستن فرماسیون ها و از گذاشتن آثار پای گلی خود بر روی آن ها خودداری خواهید کرد. به نظر خیلی ساده می رسد، اما محیط غار پر از شگفتی است

در غار مواظب سلامتی خود باشید. با دقت از خود مراقبت کنید و از پیش آمدن حوادثی که در داخل غار منجر به آسیب زدن به شما می شوند، جلوگیری کنید

منبع:غارنوردی در ایران