غارنوردی استان کردستان

غارها میراث گران بهاء هستند که از گذشتگان به ارث رسیده اند و بدون تخریب باید تقدیم ایندگان کنیم

عمیق ترین غار مخوف جهان
نویسنده : payam - ساعت ٩:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۳۱
 

این غار عمیق و خوف انگیز یکی از مرگبار ترین حفره های زمینی به شمار می رود که تا به حال تعداد اندکی از افراد موفق به فرود در عمق آن شده اند. عکاسان انگلیسی و فرانسوی برای نخستین بار توانستند از دنیای اعجاب انگیز نخستین غار عمیق کشف شده جهان در فلات ورکاس فرانسه تصویربرداری کنند

این غار با عمق 1113 متر در سال 1953 میلادی کشف شده است.از آنجا که این غار جدید را نخستین بار جوزف برگر فرانسوی پیدا کرده به نام او به غار برگر شهرت یافته است.

این غار عمیق و خوف انگیز یکی از مرگبار ترین حفره های زمینی به شمار می رود که تا به حال تعداد اندکی از افراد موفق به فرود در عمق آن شده اند. طبق آمار تاریخی یک گروه انگلیسی در سال 1953 میلادی برای نخستین بار برای کاوش این غار اسرارآمیز فرود به آن را تجربه کردند، اما به دلیل سستی دیوار ها و بارش باران 6 تن از این گروه جان خود را از دست دادند.

از همان زمان فرود به عمق این غار غیرممکن به نظر می رسید تا این که شماری عکاس جسور با ارزیابی چند ماهه آن توانستند در عمق این غار فرود آیند و عکس های جالبی به ثبت برسانند.

منبع:فیس بوک مجله تصویری سفر


 
 
فدراسیون در تقابل با انجمن غارنوردان و دیگر هیچ!!!
نویسنده : payam - ساعت ۸:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۳٠
 

در ابتدای سخن جهت جلوگیری از ایجاد هرگونه شبهه به نظرات شخصی ام در مورد فدراسیون و سپس به مسایل مربوط به غارنوردی می پردازم و در مورد انتقادات وارد به فدراسیون در حیطه کوهنوردی و صعود های ورزشی بحثی نمی کنم و این موضوع را به علمای فن وا می گذارم.

از تضعیف نهادی بنام فدراسیون کوهنوردی پشتیبانی نمی کنم زیرا در آن سودی نمی بینم. فدراسیون نهادیست که وظیفه رفق و فتق امور ورزشهای کوهستانی را بعهده دارد و دیگر هیچ!!! نهادی که هر از چند گاهی با تغییر مدیریت و جو حاکم در برخورد با امور جاری تغییر رویه می دهد پس درست نیست بدلیل اینکه هیئت حاکمه وقت فدراسیون دچار سو هاضمه فکری در مورد برخی امور است کلیت فدراسیون را به اخیه بکشانیم و تضعیف کنیم. مشکل روسای وقت است نه خود نهاد و دیگر هیچ!!! همه کسانی که درگیر یکی از ورزشهای کوهستانی هستند به نوعی با فدراسیون در تعامل بوده و اساتید و دوستان زیادی در بدنه آن دارند که همگی قابل احترامند.

شاید عده ای از دوستانی که این مطلب را می خوانند به دلیل نگارش آن واقف نباشند و ربط موضوع تعلیق انجمن غارنوردان به فدراسیون را خارج از بحث بدانند. حتی برخی دوستان به علت اعلام حکم تعلیق انجمن غارنوردان از سوی وزارت کشور در نهایت ساده لوحی و خوش خیالی به نوعی فدراسیون را بری می دانند! در جواب فقط می گویم: زهی خیال باطل...

از آذر ماه 1386 که نام من هم در لیست شرکت کنندگان در اکسپدیشن بین المللی غارنوردی 2008 در ایران منظور شد به نوعی بطور غیر رسمی در جایگاه مسئول روابط بین الملل تیم غارنوردان ایرانی قرار گرفتم و از نزدیک در جریان شکل گیری این حرکت خالص و ناب غارنوردی و غارشناسی در ایران بودم که به ایجاد انجمن غارنوردان و غارشناسان ایرانیان ختم گردید. از این رو به خوانندگان محترم اطمینان خاطر می دهم حرفهای عنوان شده مستند بوده و کذب نخواهد بود.

اولین تقابل فدراسیون با جریان خود جوش و ناب غارشناسی از آنجایی آغاز شد که برگزاری اکسپدیشن مهم و بین المللی غارنوردی 2008 بخاطر خصومت شخصی!!! و حضور کاظم فریدیان بایکوت شد.

 با رجوع به خاطرات بیاد می آورم که سال 1386 به نوعی سال شکوفایی سایت کوهنوردی همطناب بود که من هم یکی از مدیران اصلی اش بودم. در جریان برگزاری مسابقات کشوری سنگنوردی آبان 1386 یکی از دوستانی که با روابط عمومی فدراسیون همکاری می کرد( در حال حاضر یکی از هیمالیانوردان قابل نسل جدید بشمار می آید) جهت پنل خبری آقای شعاعی از سایت ما هم دعوت به عمل آورد. در همان زمان بود که صحبت از کاظم فریدیان بمیان آمد و کاملا شاهد موضع گیری غیر دوستانه او بودم! چند ماه بعد کاظم فریدیان و لیلا اسفندیاری جهت برنامه نانگاپاربات عازم منطقه شدند و کلیت روابط بین المللی به عهده من قرار گرفت. باز هم بخاطر دارم که در اولین صحبت هایم افشین یوسفی بارها از انجام کار با همراهی فدراسیون سخن راند اما با شانه خالی کردن فدراسیون و عملا تنها گذاشتن این حرکت بود که حرکت خود جوش غارنوردانی مصمم همچون جواد نظام دوست و دیگر دوستان، اکسپدیشن 2008 را به ثمر نشاند. پس از بازگشت تیم نانگاپاربات و موضوع ناپدید شدن سامان و باز هم موضعگیری فدراسیون علیه کاظم و لیلا( دو عضو اصلی ایرانی اکسپدیشن) عملا حضور فدراسیون با خواسته خود و علیرغم دعوت های مکرر منتفی شد. با وجود اینکه سرپرستی به جواد نظام دوست سپرده شد و عملا کاظم و لیلا صرفا به عنوان دو عضو در برنامه شرکت کردند با وجود علم بر حضور غارنوردان و غارشناسان عضو اتحادیه بین المللی غارشناسی، فدراسیون حتی از اعزام نماینده ای جهت خوشامد گویی ابا نمود و مربیان شرکت کننده فدراسیون هم صرفا با انگیزه و هزینه شخصی حضور پیدا کردند!

اواخر سال 1387 پس از برگزاری موفق اکسپدیشن بین المللی غارشناسی در ایران بود که مطلع شدیم فدراسیون به دنبال ارسال تعدادی از مربیان به کشور لهستان جهت گذراندن دوره می باشد. از آنجایی که این حرکت برایم مشکوک بنظر می آمد و احساس می کردم که هدفهای دیگری هم بجز ارتقای سطح مربیان در نظر می باشد مقاله ای با عنوان " آیا فدراسیون کوهنوردی می تواند متولی غارنوردی باشد؟" نوشتم که با سوالات زیر شروع می شد:

"-آیا  اعزام مربیان غارنوردی ایران به لهستان را می توان به فال نیک گرفت؟!

- آیا هدف فدراسیون از این عمل  ارتقاء غارنوردی نوین  در ایران  است یا بدست آوردن دست آویزی جهت جلوگیری از اقدامات جدیدی که غارنوردان آزاد تاکنون انجام داده اند؟!

-چرا فدراسیون تا قبل از برگزاری اکسپدیشن بین المللی غارنوردی به این رشته همانند رشته ای حاشیه ای می نگریست و هیچگونه تلاشی جهت اعتلای آن نمی کرد؟!

-چرا فدراسیون کوهنوردی قبل از برگزاری اکسپدیشن بین المللی با وجود اینکه  این برنامه ابتدا جهت برگزاری به آنها پیشنهاد شده بود از هر گونه همکاری سرباز زد؟

-دلیل مذاکرات کنونی فدراسیون با سازمان منابع طبیعی بر سر به عهده گرفتن مسئولیت غارها چیست؟

-آیا فدراسیون کوهنوردی که در حال حاضر مسئولیت  تمامی ورزشهای که در ارتفاع انجام می شود (حتی ورزشهای هوایی!!!) را به عهده دارد در مورد ورزشهای زیر زمینی هم محق است؟

-آیا فدراسیون کوهنوردی که عضو UIAA   اتحادیه جهانی کوهنوردی می باشد می تواند عضو UIS اتحادیه جهانی غارنوردی و CMAS   اتحادیه جهانی غواصی شود؟

-آیا فدراسیون کوهنوردی در آینده فعالیت غارنوردان مستقل را به رسمیت خواهد شناخت یا آنان را به چشم رقیبانی مداخله گر خواهد دید؟

-آیا فدراسیون کوهنوردی ایران همانند دیگر کشورهایی که صاحب غارنوردی حرفه ای هستند می تواند حضور انجمنی از غارنوردان حرفه ای را تحمل کند؟

و بسیاری اما و اگر دیگر که ذهن من و دیگر غارنوردان را به خود مشغول داشته است؟..."


 
 
بدون شرح...
نویسنده : payam - ساعت ۱٢:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢٩
 

غار کتله خور

عکس از :میثم خوش قدم

اولین جشنواره عکاسی در غار


 
 
اطلاعیه صدور گواهی شرکت کننده گان در دوره های مختلف نقشه کشی در غار
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢٥
 

بنا بر اعلام بخش غارنوردی کارگروه کوه نوردی: پیرو برگزاری دوره های مختلف نقشه کشی در غار که در استان های مختلف برگزار گردید، به اطلاع هیئت های مربوطه می رساند؛ گواهی حضور شرکت کننده گان صادر گردیده است. لذا مقتضی است آن دسته از متقاضیانی که پروژه های عملی خود را به پایان رسانده اند با مراجعه به دبیرخانه نسبت به دریافت گواهی حضور خود اقدام نمایند.

لازم به یادآوری است، صدور گواهی فقط پس از ارسال پروژه های عملی که توسط مدرس تأیید می گردد و امکان پذیر خواهد بود، ضمن این که یکی از پیش نیازهای دوره های مربیگری غار نیز محسوب می شود.

منبع:فدراسیون کوهنوردی


 
 
فراخوان روز غارهای پاک
نویسنده : payam - ساعت ۱:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢٥
 

 

دست به دست هم دهیم به مهر

امسال به رسم دو سال پیشین ،

در آغازین روزهای مهر ماه با همت و تلاش همه غاردوستان ایران زمین روز غارهای پاک را به پاکسازی دنیای زیر زمین می پردازیم .

باشد که در اینده ای نزدیک غارهایمان بی نیاز از پاک سازی باشند.

در دوسال گذشته روز غارهای پاک به همت انجمن غارنوردان و غارشناسان ایرانیان و با کمک و حمایت سازمان محیط زیست برگزار می گردید.

اگر چه این روزها نامهری و ناسپاسی پاداش انجمن ، گشته است ولی این ناملایمات هر گز موجب دلسردی عاشقان این مرز و بوم ، از کرد و بلوچ ازترک و فارس از جنوب تا شمال واز خاور تا باختر ، نخواهد شد

 

روز غارهای پاک امسال را باحمایت سازمان محیط زیست و به یاد زبزرگ بانوی غارنوردی ایران "زنده یاد لیلا اسفندیاری " با شکوهتر از هر سال برگزار می کنیم.

برگرفته از فیس بوک خانم فاطمه واقف


 
 
نهمین دوره کلاس نقشه برداری غار در استان کردستان برگزار شد
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢٤
 

این دوره با حضور 15 نفر از علاقمندان به این رشته در مدت 3 روز از تاریخ 22 الی 24 شهریور ماه 91 در سنندج با حضور مدرس دوره آقای علیرضا بلاغی و کمک مدرس آقای آرش یاسمن پور برگزار گردید و گارگاه عملی آن در غار تاتا از توابع دیواندره برگزار شد. 
 
گزارش غواصی در غار «سورآوا»
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱٩
 

دهانه غار سورآوا در استان کردستان، روستای باشماق از توابع شهرستان سقز در ارتفاع 2297 متری قرار گرفته و غواصی را در این ارتفاع با قوانین و محاسبات خاص خود مواجه کرده است. غار سورآوا در جولای 2009 توسط باستان شناسان میراث و همکاری غارنوردان استان مورد بازدید قرار گرفت و نقشه غار تهیه و اکتشافاتی در آن صورت گرفت اما دریاچه موجود در غار به صورت سوالی برای باقی ماند. در سالهای اخیر به همت آقای بلاغی و همراهی فدراسیون کوهنوردی دوره غواصی غار در فروردین ماه 1391 برگزار گردید و راه را برای غواصی غار در ایران مهیا کرد. استان کردستان در اولین دوره غواصی تک ستاره و دوره غواصی غار که به همت فدراسیون کوهنوردی برگزار گردید از این رشته مکمل غارنوردی استقبال خوبی کرده است، همین امر دلیل آن شد که به سوال باقی مانده در دریاچه غار سورآوا پاسخ دهیم. (گزارش نهایی از غار سورآوا در آینده نزدیک تقدیم حضور می شود)

 


دمای آب: 8 درجه سانتیگراد
آخرین عمق ثبت شده: 7 متر
زمان غواصی: 25 دقیقه
ارتفاع محدوده غواصی: 2297 متر
نفرات:
نبی احمد پناه
محمد مهدی پناه (غواص)
آرش یاسمن پور (غواص)

در ادامه...

 


 
 
بدون شرح...
نویسنده : payam - ساعت ٦:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱۸
 

غار قلایچی

عکس از :یوسف واقف
منبع :اولین جشنواره عکس در غار


 
 
جلسه کارگروه ملی غارشناسی ایران: ایمنی، حفاظت و بهره برداری غار نخجیر
نویسنده : payam - ساعت ۸:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱٥
 

به گزارش روابط عمومی بخش غارنوردی کارگروه کوه‌نوردی: جلسه کارگروه ملی غارشناسی ایران صبح روز دوشنبه 13 شهریورماه در محل معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و با موضوع ایمنی، حفاظت و بهره برداری غار نخجیر برگزار شد.

پیرو تصمیمات جلسه قبلی کارگروه و بررسی مسائل ایمنی غار و آزمایشات مرتبط  توسط کارشناسان سازمان زمین شناسی (طی بازدیدی 4 روزه)، مهندس بلورچی (نماینده سازمان زمین شناسی) گزارش بازدید و پیشنهادات کارشناسی را بصورت اسلاید و به تفصیل ارائه کردند.

در ادامه جلسه، اعضای کارگروه و مسئولین محیط زیست و میراث فرهنگی استان مرکزی نقطه نظرات خود را مطرح کردند و در نهایت با توجه به گزارش کارشناسی و لزوم ایمنی در غار مقرر شد در شش ماهه دوم سال جاری غار نخجیر بسته شده و موارد ایمنی و حفاظتی غار شامل لق گیری، نگهدارنده‌ها، ایجاد دستک‌ها و پایه‌های بتنی - فلزی، ایمن سازی قسمت ورودی، نصب ابزارهای پایش، رفتار سنجی بلوکها، امکان ارتباط صوتی و تصویری در بخش‌های مختلف غار، ایمنی بازدیدکنندگان، ... انجام و غار نخجیر در ابتدای سال 92 برای ورود گردشگران بازگشایی شود.

در ادامه این جلسه احداث مجموعه طبیعت گردی در حریم غار نخجیر و تغییرات آئین نامه کارگروه‌های استانی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

کارگروه ملی غارشناسی ایران با یازده عضو و با مصوبه هیئت وزیران مسئولیت مدیریت، حفاظت و بهره برداری از غارهای کشور را بر عهده دارد و فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی از شروع به کار این کارگروه در سال 1367 (و مقاطع بعدی فعالیت آن) بطور مستمر عضو این کارگروه بوده است.

منبع: پایگاه خبری فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی


 
 
فراخوان پنجمین اردوی برون مرزی غارنوردی
نویسنده : armin - ساعت ۱٠:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱۳
 

باشگاه کوهنوردی کاهار با همکاری هیئت کوهنوردی وصعود های ورزشی استان البرز تحت نظارت بخش غارنوردی فدراسیون کوهنوردی برگزار می نمایند:

پنجمین اردوی غارنوردی غار سم

زمان :31-30-29/6/91

سرپرست اردوی پنجم : آقای حسین بوئینی

مکان : استان سمنان – روستای نام نیک       روز 29/6/91 ساعت 10 صبح

افرادی که تمایل دارند 28/6/91  وارد گرگان شوند جهت استفاده از خوابگاه تا تاریخ 26/6/91  با آقای سعید کشفکیری 09119659592  تماس بگیرید.

جهت اطلاعت بیشتر با تلفن 09361027691 تماس بگیرید

((لوازم انفرادی اجبار))

1- کارت بیمه سال جاری

2- ست کامل غارنوردی

3- پتوی نجات

4- قرقره

5- لوازم شب مانی (کامل)

6- تغذیه

7- کارابین پیچ 5 عدد

8- کارابین ساده 5 عدد

9- هر 2 نفر 50 متر طناب استاتیک

10- هر 2 نفر اوازم رول کوبی کامل

11- هر نفر 7 عدد رول 10 بولت هیلتی

12- کوله غار اضافه 1عدد

13-  هر نفر 7 عدد صفحه رول

 

تذکر : در صورت کسر لوازم از افراد و فنی ثبت نام  به عمل نمی آید.

 

 

اصل فیش واریزی به مبلغ 000/500 هزار ریال به  شماره حساب 95-1445-167 بانک ملت بنام هئیت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان البرز واریز نموده و کد رهگیری را به شماره 09361027691 اس ام اس نماید.


منبع: پایگاه خبری فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی


 
 
تعلیق پروانه فعالیت انجمن غارنوردان و غارشناسان به مدت 3 ماه
نویسنده : armin - ساعت ۱٠:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱۳
 
تعلیق پروانه فعالیت "انجمن غارنوردان و غارشناسان" به مدت 3 ماه PDF چاپ  
 

نظر به نامه ارسالی وزارت کشور به فدراسیون و به استناد بند پ ماده 28 تصویب نامه شماره ه/31281 ت/27862 مورخ 84/5/8 هیات وزیران، به اطلاع می رساند؛ پیرو ابلاغیه 4 شهریور 91 وزارت کشور، پروانه فعالیت "انجمن غارنوردان و غارشناسان" به مدت 3 ماه تعلیق شده است.
شایان ذکر است: بر مبنای این ابلاغ؛ هیات مدیره ی انجمن مذکور می بایست ظرف مدت 3 ماه، با مراجعه به وزارت ورزش و جوانان نسبت به موارد مربوطه، اصلاح وضعیت و اقدام مقتضی معمول نمایند.

منبع: پایگاه خبری فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی


 
 
بدون شرح...
نویسنده : payam - ساعت ۸:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱۱