غارنوردی استان کردستان

غارها میراث گران بهاء هستند که از گذشتگان به ارث رسیده اند و بدون تخریب باید تقدیم ایندگان کنیم

کشف نخستین عنکبوت «هانتسمن» بدون چشم جهان
نویسنده : payam - ساعت ۱٢:٢٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱
 

محققان آلمانی موفق به کشف نخستین عنکبوت «هانتسمن» فاقد چشم در غاری در منطقه لائوس شدند.
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بیش از یک هزار و 100 گونه مختلف عنکبوت «هانتسمن» تاکنون شناسایی شده اند.
محققان موسسه تحقیقاتی سنکنبرگ آلمان در مطالعات خود در منطقه لائوس در جنوب شرق آسیا نخستین گونه عنکبوت هانتسمن بدون چشم موسم به Sinpoda scurion را درون یک غار کشف کردند.
«پتر یگر» از محققان این مرکز تأکید می‌کند: انواع مختلفی از عنکبوت هانتسمن Sinpoda درون غار زندگی می‌کنند که همگی دارای چشم هستند، اما به نظر می‌رسد که این گونه عجیب به دلیل تاریکی مطلق به مرور زمان خود را با این شرایط تطبیق داده است، بطوری که می توان نمونه هایی با هشت، شش، چهار، دو و فاقد چشم در این غار مشاهده کرد.
اندازه طول پای عنکبوت شش سانتی متر و طول بدن 12 میلی متر است و در بین سایر هم خانواده ها گونه چندان بزرگی محسوب نمی شود.
محققان در اکتشافات خود درون این غار نمونه هایی از ماهیان، عقرب ها و خرچنگ هایی را مشاهده کردند که خود را با شرایط و تاریکی این محیط تطبیق داده اند.
موسسه تحقیقاتی سنکنبرگ تاکنون 9 گونه جدید عنکبوت هانتسمن از دسته Sinpoda را در مناطق مختلف جهان شناسایی کرده اند.
نتایج این کشف جدید در مجله Zootaxa منتشر شده است.

264-5.jpg

منبع: ایسنا


 
 
عمیق ترین غار جهان عمیق تر شد!
نویسنده : payam - ساعت ٩:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢٢
 

یک گروه بین المللی از غارنوردان در چند روز گذشته (آگوست سال جاری میلادی) موفق شدند به رکورد جدیدی در عمیق ترین غار جهان Krubera-Voronya (واقع در آبخازیا – گرجستان) دست یابند.

طبق خبرهای رسیده، غواص غار اوکراینی Gennadiiy Samokhin موفق شد با پیمایش بخش جدیدی در این غار، شش متر به عمق 2191 متری غار اضافه کند و عمق ورونیا را به 2197 متر برساند.

این اکسپدیشن در زمانی انجام شد که حجم آب داخل غار زیاد بود و مشکلات فنی متعددی از جمله قطع ارتباط در ابتدای برنامه پیش آمده بود.

غار ورونیا تنها غار با عمق بیش از 2000 متر در جهان است و دومین غار عمیق جهان یعنی Sarma (واقع در گرجستان) 1760 متر عمق دارد.

منبع

غارهای ایران

File:Arabika Massif map LR.jpg


 
 
چهارمین اردو برون مرزی غارنوردی
نویسنده : payam - ساعت ۱:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢٠
 

باشگاه کوهنوردی کاهار با همکاری هیئت کوهنوردی وصعود های ورزشی استان البرز با نظارت بخش غارنوردی فدراسیون کوهنوردی برگزار می نمایند:

 

شهرکرد - غار تانا و جهانبین

سرپرست اردوی چهارم : علی صالح پور 

تاریخ : 28و29و30 مرداد 91

مکان : شهرکرد – میدان امام حسین – سالن تختی – دفتر هیئت کوهنوردی شهرکرد

زمان ثبت نام: 20 روز 28 مرداد 91

جهت اطلاعت بیشتر و ثبت نام در دوره کاراموزی غار با تلفن 09361027691 و 32218502-026 تماس بگیرید

لوازم انفرادی

1-  کارت بیمه سال جاری

2-  ست کامل غارنوردی

3-  پتو نجات

4-  کوله غار

5- لوازم شب مانی (کیسه خواب – زیر انداز - چادر)

6- تغذیه برای دو روز

7-5 عدد کارابین ساده یا پیچ اضافه جهت ابزار گروهی

8- هر 2 نفر 50 متر طناب استاتیک

9- کسری مدارک ثبت نام

در صورت نداشتن کاربین اضافه و طناب هزینه استهلاک لوازم از دوستان دریافت می گردد

آخرین مهلت ثبت نام 26 مرداد 91 می باشد

در صورت کسر لوازم از افراد ثبت نام به عمل نمی آید.

اصل فیش واریزی به مبلغ000/550 هزار ریال به شماره حساب 59-4514-67 بانک ملت بنام هئیت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان البرز واریز نموده و کد رهگیری را به شماره 09361027691 اس ام اس نماید.

منبع:باشگاه کاهار

 


 
 
اولین جشنواره عکاسی در غارهای ایران
نویسنده : armin - ساعت ۱٢:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۱۸
 

فراخوان مسابقه عکاسی در غارهای ایران

گروه کوهنوردی پلی اکریل ایران و انجمن غارنوردان وغارشناسان ایرانیان برگزار مینمایند : اولین جشنواره و مسابقه عکس غارهای ایران

1 - شرکت در مسابقه برای عکاسان و غارنوردان سراسر کشور آزاد است.
2 - هر عکاس می توانند حداکثر 5 قطعه عکس ارسال ودر سایت آپلود نماید.
3 - کلیه عکسهای د یجیتال با مشخصات نام ومحل عکسبرداری حتما بر روی نام عکس نوشته شود.

4-عکس ها باید تنها با فرمت JPEG حداقل ۳۰۰dpi ارسال شود و نام آن به صورت لاتین و به عنوان نام عکس ذخیره شود:

 ehsan naji-nakhjir

5-برگزار کننده ارسال کننده را صاحب اثر میشناسد اما در صورتی که خلاف آن ثابت شود کلیه امتیازات متعلقه باطل و اثر مربوطه از نمایشگاه حذف می گردد.
6 - تقاضای شرکت در مسابقه منوط به عضویت در سایت و پذیرفتن شرایط مسابقه است.
7 - برگزارکننده حق استفاده از عکسهای پذیرفته شده رادر کتاب نمایشگاه باذکر نام عکاس برای خود محفوظ می دارد وحق نشر برای عکاس در بقیه موارد محفوظ خواهد بود.
8 – در صورت راهیابی هر فرد به بخش مسابقه اصلی باید عکس اصلی ارسال شود.
9 - کلیه عکسهای راه یافته به مسابقه ،به نمایش درآمده ودرقالب کتاب یا CD منتشرخواهدشد و یک نسخه به کسانی که آثارشان به مسابقه راه پیدا کرده اهداء خواهدشد.
10- عکسهای پذیرفته نشده عودت داده خواهد شد , شرایط عودت متعاقبا اعلام خواهد شد.
11 - شرکت درمسابقه به معنای پذیرفتن تمام شرایط آن می باشد.

12-از ارسال عکسهائی که با قوانین جمهوری اسلامی ایران و شعائر مذهبی مغایرت دارد خودداری شود.

13 - تصمیم گیری در موردمسائل پیش بینی نشده به عهده برگزار کننده می باشد.


دبیراجرایی :

احسان ناجی

 


گاه شمار مسابقه

آخرین مهلت ارسال آثار:17 شهریور 1391

داوری و اعلام نتایج پایان شهریور ماه


آئین گشایش نمایشگاه و اهدا ءجوایز:2 مهرماه به مناسبت روز غارهای پاک

دبیرخانه نمایشگاه:اصفهان چهارراه آبشار ساختمان پی اکریل

مشاهده و دریافت پوستر جشنواره

 

منبع:عکاسی در غار


 
 
فراخوان اولین گردهمایی و بازآموزی غواصی غار
نویسنده : armin - ساعت ۱٢:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۱۸
 

پیرو برگزاری نخستین دوره غواصی غار در فروردین ماه سال جاری توسط بخش غارنوردی فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی و با حضور مربی مطرح لهستانی «یاروسلاو کور»، اولین گردهمایی و بازآموزی در روزهای 26 و 27 مرداد ماه در طالقان برگزار می‌شود.

شرکت کنندگان در دوره غواصی غار و نیز غارنوردان علاقمند که مدرک رسمی غواصی در آبهای آزاد را دارند می توانند در این دوره شرکت نمایند.

وسایل غواصی، وسایل شب مانی و تغذیه بر عهده شرکت کنندگان است. علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام می‌توانند با شماره تلفن 09127873607 "علیرضا بلاغی" تماس حاصل نمایند. مهلت ثبت نام 20 مرداد ماه خواهد بود.


 
 
نگاهی به حوادث غار جهانی پراو
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۱٦
 


مقدمه

کوهنوردی پر تلفات ترین ورزش کشور ما است و روز به روز بر تعداد این تلفات افزوده می شود . متاسفانه دیگر ما و جامعه به مرگ کوهنوردان عادت کرده ایم و این از خود تلفاتی که می دهیم دردناک تر و خطرناک تر است . و باز از همه اینها دردناک تر این است که از حوادث نه تنها درس نمی گیریم بلکه آنچنان به دنبال مقصر می گردیم و انگشت اتهاممان را به سوی هم نشانه می رویم که در هیاهوهای خود ساخته اصل ماجرا و از دست رفتگان را فراموش می کنیم و البته چشمان اشک باری را هم که دیگر پدر ، همسر و یا فرزندشان را نخواهند دید.و باز دو باره حادثه ای دیگر و باز مرگی دیگر و باز جنجالی دیگر . هیچ گاه از حوادث درس نمی گیریم گرچه برای هر حادثه بهایی بس گزاف داده ایم . اینچنین است که حادثه ها باز تکرار می شوند . بارها و بارها ولی ما باز با هیاهو و جنجال به دنبال مقصریم . غافل از اینکه هیچ کس بی تقصیر نیست. همه گناه کاریم . کوهنوردان ،مطبوعات ، وبلاگ نویسان ، مسئولین. همه و همه .هیچ کس نمی تواند مدعی شود که تمام تلاشش را کرده است و شبها به راحتی سر بر بالین نهد و خود را بی گناه بداند .
باید همه با هم تلاش کنیم . کوهنوردان با رعایت اصول ایمنی مطبوعات و وبلاگ نویسان با تلاش در آموزش و فرهنگ سازی، مسئولین با قانونمند کردن فعالیت ها ، آموزش کوهنوردان و سامان دهی و ضعیت اسف بار امداد و نجات . نباید نا امید شویم و نباید از پا بنشینیم تا ورزشمان را به ورزشی ایمن و سالم تبدیل کنیم. این وظیفه ماست و کوتاهی در این راه گناهی است نا بخشودنی.
جنجالهای بوجود آمده بعد از حوادث نه چندان کم تعداد کوهنوردی در ماههای اخیر .باعث شد که جایی برای نقد اصولی و آموختن و درس گرفتن از حوادث (که بر این باورم تنها راهی است که می توانیم بگوییم خون همنوردانمان به هدر نرفته است)باقی نگذاشت و به همین دلیل است که گزارش حوادث اخیر را که آماده کرده بودم هیچ وقت منتشر نکردم و نخواهم کرد.
اما در این مطلب می خواهم حادثه غار پراو را که منجر به در گذشت غارنورد همدانی خلیل عبد نکویی بر اثر سرما زدگی شد بررسی کنم . این حادثه را بررسی می کنم تا جایگاه عدم توجه به آموزه های پزشکی کوهستان نزد کوهنوردان ما آشکار گردد. در این گفتار به این حادثه از دید پزشکی می نگرم و قصد بررسی فنی این حادثه را ندارم و این کار را به اهل فن می سپارم.قصد محکوم کردن یا مقصر جلوه دادن کسی را هم ندارم . فقط می خواهم به نحوه برخورد با یک بیمار سرما زده بپردازم به بررسی کارهایی که انجام شده و آنچه انجام نشده و کاش انجام می شد.در این بررسی به مطالب مقاله سرمازدگی قاتل خاموش اشاره می کنم تا ضمن مستند بودن حرفها ببینید که آموزش و خواندن واهمیت دادن به دانسته ها چه قدر می تواند مهم و حیاتی باشد . به این امید که شاید از دست دادن خلیل باعث شود تا بیاموزیم دیگر خلیلها را به این سادگی از دست ندهیم.
خواندن مطلب سرما زدگی قاتل خاموش و این گزارش شما را از آموزشی بهرمند می کند که شرکت در ساعتها کلاس نمی تواند این بهره را به شما برساند.آموزشی که کاش بهایش اینهمه گران نبود.

 
 
اکران مستند پنجمین قربانی غار پراو
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۱٦
 

مستند "پنجمین قربانی غار پراو" ساخته یوسف سورنی نیا در روز سه شنبه 17 مرداد ساعت 18 در خانه هنرمندان (خیابان ایرانشهر) اکران می‌شود.

شرکت برای عموم آزاد و رایگان است.

 


 
 
کشف غاری پر از فسیل در استرالیا
نویسنده : payam - ساعت ٩:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۱٤
 

 

غارنوردان استرالیایی یک سیستم غاری در کوئینزلند کشف کرده‌اند که مملو از فسیل است.

برآورد می‌شود نمونه‌های موجود در غار تا 500000 سال قدمت داشته باشند. تعداد فسیل‌های این غار بقدری زیاد است که در یک نمونه 125 کیلوگرمی از رسوبات، مقدار فسیل‌ها بیشتر از خاک بوده است.

تعدادی از گونه‌هایی که تاکنون شناسایی شده‌اند شامل هزاران جونده و قورباغه تا حیوانات بزرگتر نظیر یک کانگوروی 2.2 متری بوده است.

دکتر "گیلبرت پرایس" (دیرینه شناس) که بر روی این یافته تحقیق می‌کند، معتقد است این فسیل‌ها اطلاعات مهمی از چگونگی سازگاری جانوران با تغییرات اقلیمی و رسیدن به شکل موجود را در بر دارند.

منبع

غارهای ایران


 
 
پیشگامان غار جهانی پراو دهه (1350)
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۱۳
 
بدون تعارف پیشگامان واقعی غار پراو به معنای اخص کلمه انگلیسی ها بودند که توانستند در شهریورماه سال 1350 (1971 میلادی )به کشف غار پراو تا عمق 751 متری به سرپرستی جان میدلتون نائل آیند . اما به تصور آن که ادامه عملیات اکتشاف نیازمند وسایل و تجهیزات بیشتری از جمله ؛ لباس غواصی است به سال بعد یعنی 1351 موکول گردید . اهمیت این اکتشاف تا حدی بود که انجمن غارشناسی بریتانیا سال 1972 را سال غار پراو نامید و شعار آن را بالای فرم های اداری خود به چاپ رسانید ، اما در سال 1351 انجمن غارشناسان بریتانیا مسئولیت سرپرستی تیم را به نام دیوید جادسون صادر نمود که در همان ایام این تغییر سرپرستی
سر و صدایی نیز به همراه داشت .لذاطبق اطلاعات به دست آمده گفته شده که جان میدلتون پس از موفقیت و بازگشت از غار پراو مدارک و اطلاعاتی برخلاف قوانین استعماری انگلستان در اختیار مقامات ایرانی قرار داده که این امر موجب برکناری وی از سرپرستی تیم سال 1972 میلادی گردید .

منبع:http://hadimirzapoor.blogfa.com


 
 
مصاحبه اختصاصی پیرامون غارنوردی بانوان
نویسنده : payam - ساعت ۱:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۱٠
 

یک چهارم اعضای انجمن غارنوردان کشور را زنان تشکیل می‌دهند

3 مرداد 1391 ساعت 15:18
کلاس یا برنامه منسجم خاصی از طرف فدراسیون کوهنوردی برای حمایت و تمرین بانوان غارنورد وجود ندارد.


 

به گزارش هنرنیوز، غارنوردی یکی از شاخه‌های طبیعت‌گردی است که ما را با شگفتی‌های فراوانی در دل زمین آشنا می‌سازد.از این رو با موضوع غارنوردی بانوان با خانم افسانه مینایی مسوول بخش اداری انجمن غارنوردان و غارشناسان در برنامه چراغ رادیو تهران به گفت و گو نشستیم. 

خانم مینایی درباره لیلا اسفندیاری( کوهنورد ایرانی  که سابقهٔ صعود به قله دشوار نانگا پاربات را به عنوان اولین زن ایرانی در کارنامه داشت. صعودی که از سوی فدراسیون کوه نوردی  هرگز پذیرفته نشد. وی سال گذشته در صعود به گاشربروم ۲  جان خود را ازدست داد )توضیحات بیشتری بفرمایید؟
همیشه دوست داشتم این را به خودش بگویم در عالم خلقت شایستگی خود را به نمایش بگذار زیرا تو تصویری هستی از جاودانگی‌ای. لیلا نوع نگاهش به زندگی خیلی متفاوت بود همانی بود که باور داشت و در واقع تفاوت بین ممکن و غیر ممکن را با اراده‌ای که داشت به نمایش گذاشت. لیلا اسفندیاری معجزه‌ای بنام اراده را کاملاً درک می‌کرد و قشنگ‌ترین چیزی که می‌توان در موردش گفت این است که او زنی با اراده بود که اعتقاد داشت زن ایرانی می‌تواند.

غار نوردی از کجا برای زنان شکل گرفت؟
در دهه ۴۰-۵۰ مرحومه پروین نوری بُد از شیراز به غارنوردی پرداخت.اگر ایشان نخستین زن غارنورد ایرانی نباشند در این عرصه جزو اولین زنانی هستند که با آقایان وارد غار شدند. خانم نوری بُد از حادثه جویانی است که نگاه جدی به عرصه غار نوردی داشت. زندگی‌شان از چتربازی، آتش نشانی، امداد و نجات، عبور از راپل‌ها و طناب‌های معلق جاده چالوس.
در ارتباط با نقطه عطف فعالیت خانم‌ها در این عرصه می‌توان به غارنوردی در سال ۱۳۸۰ در غار پَرو توسط دو تن از بانوان کشور لیلا اسفندیاری و ویکتوریا کیانی راد اشاره کرد. نوع نگاه و تفاوتی که این دو با تمام خانم‌ها داشتند در تلاش و علاقه آنها برای کشف رمز و رازها بود. 

چه عاملی سبب جذابیت چنین کارهای سختی برای خانم‌ها می‌شود؟
زندگی همه ما پازلی است با تکه‌های مختلف که باید کنار هم چینش شود. هر تکه ما یک جاست. یک تکه‌ی من در غار است، تکه دیگر در کوه و.... من باید تکه‌هایم را پیدا و پازلم را تکمیل ‌کنم. حس‌ها فرق می‌کند. شاید این قضیه حسی باشد، شاید هم یک فلسفه علمی پشت سر آن باشد.

محدودیت پوششی یا توان جسمی خاص در قضیه غار نوردی بانوان مانعی ایجاد نمی‌کند یا نیاز به یکسری تمرین و آمادگی برای فائق آمدن دارد؟
لیلا اسفندیاری کسی بود که ثابت کرد هیچ تفاوتی بین خانم‌ها و آقایان وجود ندارد. خانم‌ها به برخی قسمت‌های غار که حتا آقایان نمی‌توانند، ورود پیدا کردند. با تمام محدودیت‌هایی که برای بانوان هست اعم از پوشش و ... آنها نشان دادند که حداقل در عرصه غارنوردی هیچ چیز سر راهشان نیست. 

چه مرجع‌هایی در کشور در حوزه غار و غارنوردی می‌تواند به بانوان در این زمینه راهکار ارائه دهد؟
فکر می‌کنم فدراسیون کوهنوردی در بخش بانوان خیلی محدود عمل کرد چرا که تعداد علاقمندان بانو در بحث غارنوردی بیش از کلاسهای آموزشی است که فدراسیون در نظر گرفته است. در واقع آمار بانوان علاقمند بیش از کلاسهایی است که برگزار می‌شود.

آیا آماری درباره تعداد متقاضیان شرکت در این کلاس‌ها وجود دارد؟
متغییر است. یک چهارم اعضای انجمن غارنوردان و غارشناسان خانم هستند. افراد فعال خارج از انجمن هم هستند. از این یک چهارم ۳۰ درصد کلاس کارآموزی غارنوردی را گذراندند و حدود ۲۰ درصد کلاس پیشرفته غارنوردی. اما کلاس یا برنامه منسجم خاصی از طرف فدراسیون برای حمایت و تمرین وجود ندارد.
انجمن غارنوردان و غارشناسان بستری مناسب برای بازدید این اعضا است. ضمن اینکه اکنون به غارها با رویکردهای متفاوت چون نقشه‌برداری، عکاسی و ... نگریسته می‌شود. همچنین در دانشگاه‌های ما رشته‌هایی مثل زمین‌شناسی، زیست‌شناسی، آب‌شناسی، باستان‌شناسی و فسیل‌شناسی دانشجویان علاقمندی دارد که برای ارائه پژوهششان باید به غار رو بیاورند.
با ارتباطی که ما با دانشگاه‌ها مخصوصاً دانشگاه شیراز داریم همچنین با توجه به برگزاری همایش‌های اخیر تعداد زیادی دانشجو که بیشترشان خانم بودند در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری جذب انجمن شدند.

در دوره‌های آموزشی مربی حرفه‌ای خانم هم داریم؟
ما فعلاً مربی خانم نداریم. هیچ برنامه و کلاسی در این چند سال اخیر برای بانوان نبوده است. از استان خراسان رضوی سارا عدالتیان، استان کرمان مرجان خاندانی و استان اصفهان سمیرا زارعی در حد یک مربی اطلاعات لازم را دارند. اما کلاس گذاشته نشده است و همچنان این نیاز وجود دارد.
در واقع مرجعی که می‌تواند این کلاس‌ها را بگذارد تا غارنوردان زن حمایت شوند، فدراسیون کوهنوردی است که متأسفانه تا کنون این مهم محقق نشده است.

حضور بانوان ایرانی در مجامع بین‌المللی چگونه است؟
با ارائه مقالات علمی توسط خانم‌های زمین‌شناس عضو انجمن و پذیرش آن امکان راهیابی بانوان غار نورد به مجامع بین‌المللی فراهم شد.از در جمله سومین سمپوزیوم غار نوردی خاورمیانه در سال ۲۰۱۱ مقالاته مهندس فاطمه واقف و مهندس لیلا کریمی پذیرفته شد و به مجمع بین‌المللی راه پیدا کردند. البته این دو نفر بدون هیچ حمایت مالی و معنوی این کار را انجام دادند. حتی لیلا اسفندیاری هم صعود آخرش را با هزینه شخصی خودش انجام داد. 

فعالیت در غار شامل چه زمینه‌هایی است و آیا بانوان در این زمینه‌ها فعال هستند؟
در غار مباحث مختلف از جمله عکاسی و نقشه برداری، بحث فنی امداد و نجات و ... وجود دارد که غار نورد نیاز به حمایت دارد، که چه بهتر این حمایت مشترکاً با یک خانم و آقا باشد.
در بحث عکاسی خانم رجبی همسر آقای یوسفی صالح زاده و آقای خوشقدم زوج‌های غار نوردی هستند که کارشان را به خوبی انجام می‌دهند. آقای بنیادی و همسرشان در بخش نقشه برداری که به صورت حرفه‌ای فعالند. فاطمه واقف، سارا عدالتیان، سارا جمالیان، میترا معصومی، محبوبه شایان، الهه حمیدی، سمیرا زارعی و ... همه بانوانی هستند که در شاخه های مختلف فعالند.
در بخش فنی غار و امداد سارا عدالتیان و از خراسان رضوی خانم مدرسی و زکی. این طور نیست که کسی که در بخش امدادی فعال باشد و مثلاً نتواند در بخش عکاسی فعالیت کند.

در قسمت عکاسی غاز چون شرایط با عکاسی طبیعت متفاوت است طبیعتاً کار سخت‌تر است. چند خانم عکاس با توجه به این شرایط در حوزه عکاسی غار فعالند؟
در این مبحث هر کس علاقمند باشد می‌تواند کار کند،اما واقعاً سخت است.
در پیمایش غاز ۳N یا نمکدان در قشم من حدود یکساعت برای عکاسی دستیار آقای واقف بودم که با توجه به این که غار آبی بود، عکاسی کاری فوق‌العاده سنگین بود. باید یک ساعت بی حرکت داخل آبی که فوق اشباع از نمک است تکان نمی‌خوردم. قطره‌های آبی که از استلاکتیک‌ها می‌ریخت و روی آب موج ایجاد می‌کرد امکان عکاسی را سختر می‌نمود.

در یک کلام شرایطش با بیرون از لحاظ تاریکی، حرکت و حساسیت کاملاً متفاوت بوده و قابل مقایسه نیست. به عبارتی نوعی تخصص است و جالب این که عکس‌های خیلی زیبایی از غارهای ما توسط همین خانم‌ها گرفته شده است.

غار نوردی تکنیک است یا تاکتیک؟
کلاً غارنوردی هم تکنیک است هم تاکتیک، تکنیک است به دلیل این که ما می‌گوییم SRT (سیستم تک طناب). این تکنیک باید آموزش دیده شود و مجهز به یکسری ابزار و لوازم شویم که غارنوردی را آسان می‌کند. تاکتیک است به جهت اینکه هر کدام از برنامه‌ها در غار‌نوردی یک سرپرست و مسئول فنی دارد و رهبر گروه یک تاکتیکی را ایجاد می‌کند برای اینکه افراد گروه به چه ترتیب وارد غار شوند. چینش و نفراتی که باید وارد غار شوند با توجه به شرایطی که خود رهبر گروه در نظر می‌گیرد متفاوت است گاهی ۴، ۳، ۲ ، ۱ هم وارد غار شدیم.

در غارنوردی حداقل و حداکثر برای ورود به یک غار وجود دارد؟
بله، با توجه به سختی کار در غار، تعداد نفرات و زمانبندی بستگی به نوع غار و هدفی که دنبال می‌شود، تفاوت دارد. ممکن است ابتدای مسیر رهبر گروه یک تاکتیک داشته باشد که بین مسیر عوض شود، گروه پشتیبانی هم داریم که می‌توانند هر لحظه وارد غار شوند و حتی ممکن است افرادی از گروه تعویض گردند.

و در پایان صحبتی دارید؟
دوست دارم از خانم‌های فعال در استان‌های مختلف خانم بهار زنگی بند (کردستان)، جمالیان و کیان نژاد (البرز)، سالاری لطف الله زاده (تبریز) خاندانی(کرمان)، لیلا کریمی، بانشی (شیراز)،مدرسی و زارعی (اصفهان) احمدی، نورالهی، خادمیان پریسا حسین زاده، ساجدی صبا (تهران) یاد کنم.
دوست دارم بگویم در زندگی چیزی را اگر پیدا کنیم که حاضر باشیم به خاطرش بمیرم از آنجا زندگی ما شروع شود. این را حقیقتاً در فردی به نام لیلا اسفندیاری به عینه دیدم و یکی از عواملی بود که من به این ورزش روی آوردم.همچنین از زحمات آقای جواد نظام دوست (رییس انجمن غارنورادان و غارشناسان) که مثل پدر مهربان تمام خانم‌ها را در این انجمن حمایت می‌کنند تشکر ویژه دارم.
 
تهیه و تنظیم: رامین نوری و مریم اطیابی
منبع:انجمن غارنوردان ایران


 
 
پیش خوان غار و غارنوردی
نویسنده : payam - ساعت ٢:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۸
 

برگزاری نخستین آزمون ورودی مربی گری «غار» در خراسان رضوی

نایب رئیس هیات کوه نوردی و صعود های ورزشی خراسان رضوی از برگزاری آزمون مربیگری غار برای نخستین بار در کشور در بخش بانوان خبر داد.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران  مشهد: "سعیده وفائیان" با بیان این مطلب افزود: بر این اساس آزمون های ورودی مربیگری درجه 3 برف و یخ و صعودهای ورزشی و همچنین آزمون ورودی مربیگری غار برای نخستین بار در کشور در بخش بانوان اجرا خواهد شد.

وی با اشاره به بازدیدهای این هیئت از شهرستان های محروم استان اظهار داشت: برگزاری کلاس کوه پیمایی به صورت رایگان توسط هیئت کوه نوردی و صعودهای ورزشی نیز به منظور آشنایی افراد علاقه مند با تجهیزات کوه نوردی برای کاهش آسیب پذیری در راستای اهداف این هیأت در حال انجام است.

"وفائیان" برگزاری کلاس داوری سنگ نوردی برای بانوان، اضافه شدن 4 داور دیگر به 2 داور قبلی فعال در استان طی سال گذشته و آموزش مربیگری سنگ نوردی داخل سالن به 5 نفر از بانوان را از دیگر فعالیت های کارگروه بانوان این هیئت برشمرد. وی در ادامه گفت: با برنامه ریزی انجام شده از 22 مربی کوه پیمایی بانو تعداد 7 نفر از آنان به درجه مدرسی ارتقاء یافتند و هم اکنون 7 نفر از بانوان این هیئت در حال گذراندن پایان نامه مربیگری سنگ نوردی طبیعت می باشند. نایب رئیس هیئت کوه نوردی و صعودهای ورزشی استان ادامه داد: اجرای طرح استعدادیابی رده سنی نوجوانان در سال های اخیر از دیگر اقدامات انجام شده این هیآت می باشد.

فاز نخست نقشه برداری و طراحی راه دسترسی به غار «یخ مراد» انجام شد

خبرگزاری مهر:‌ معاون سرمایه گذاری و طرح های اداره کل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری استان البرز از انجام فاز نخست نقشه برداری و طراحی راه دسترسی به غار "یخ مراد" خبر داد.

"احمد ترکاشوند" در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: با توجه به اینکه غار "یخ مراد" یکی از آثارهای ثبت شده ملی است در حال حاضر فاز نخست نقشه برداری و طراحی راه دسترسی به غار "یخ مراد" در حال اجرایی شدن است.

وی ادامه داد: این غار یکی از جاذبه های مهم گردشگری استان البرز است و تورهای البرزگردی معمولاً بازدید از این غار را در برنامه البرزگردی خود قرار می دهند.

معاون سرمایه گذاری و طرح های اداره کل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری استان البرز افزود:‌ عملیات اجرایی این طرح به زودی آغاز می شود و هدف از این کار این است که در واقع ایمن سازی مسیر مهیا و راه دسترسی به غار آسان شود."ترکاشوند" گفت:‌ اعتبار نقشه برداری این طرح 17 میلیون تومان بوده است و همچنین حدود 70 میلیون تومان برای اجرای آن در نظر گرفته شده است.

معاون سرمایه گذاری و طرح های اداره کل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری استان البرز اظهار داشت:‌ مدت زمان اجرایی شدن این طرح تا آخر شهریور ماه سال جاری است.


«مزدوران» طولانی ترین غار «خراسان»

غار «مزدوران» یا «مزداوند» در 95 کیلومتری مشهد قرار دارد و یکی از قدیمی‌ترین غارهای خراسان لقب گرفته که با یک کیلومتر طول، یکی از بی نظیرترین غاری افقی ایران است.

سرتاسر این غار با ستون‌ها و تشکیلات آهکی جالبی مثل استالاگمیت ها پوشیده شده و از همه مهم تر این غار کاملا امن و بی خطر است.

این غار در سال 1335 توسط دو غارنورد (زنده‌یاد منوچهر مهران و زنده‌یاد خورشیدی) کشف شد که در آن زمان یکی از بزرگ‌ترین غارهای کشف شده در ایران به شمار می رفت ... متن کامل در باشگاه خبرنگاران


 
 
گزارش تصویری سومین اردوی برون مرزی غارنوردی
نویسنده : payam - ساعت ٢:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۸
 

سومین اردوی برون مرزی غارنوردی، ۴ تا ۶ مرداد ۹۱ به میزبانی هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان البرز و به سرپرستی گروه کوهنوردی کاهار در شهریار برگزار شد. گزارش تصویری این اردو را در قسمت زیر می توانید مشاهده نمایید.

IMG 8343

منبع:کوه نیوز


 
 
تصاویر شگفت انگیز غارهای اتریش/
نویسنده : payam - ساعت ٩:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٧
 
شکلگیری صخره ها و غارهای بی نظیر در شرق اتریش و همچنین تابش نور روی آنها که جلوه های زیبایی ارائه داده تداعی کننده یک دنیای بیگانه است که حتی کارشناسان نیز از دیدن این صحنه ها ابراز شگفتی کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، این غارهای شگفت انگیز در شرق اتریش در منطقه Obir Tropfsteinh واقع شده اند.

 ساختارهای ناب دست نخورده در غارهای شرق اتریش


 
 
گزارش دوره بین المللی امداد غار در کشور تونس
نویسنده : payam - ساعت ۱۱:٢٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٥
 

تونِس نام کشوری در شمال آفریقا و جنوب دریای مدیترانه است که از غرب با الجزایر و از شرق و جنوب با لیبی هم‌مرز است. پایتخت این کشور شهر تونس است. زبان اکثر مردم این کشور عربی و فرانسوی و مذهب بیشتر آنان اسلام است. فنیقی‌ها که مردمانی دریانورد و بازرگان بودند، در سال ۱۱۰۱ پیش از میلاد به کرانه‌های تونس کوچ کردند. دولت شهر کارتاژ توسط مهاجران فنیقی در ۸۱۴ پیش از میلاد بنیان نهاده شد.گزارش دوره بین المللی امداد غار

این دوره با حمایت فدراسیون غارنوردی اروپا به سرپرستی الکسی ژالوف غارنورد بلغارستانی در شهر زغوان، تونس برگزار گردید. اهمیت این دوره به علت حضور غارنوردانی از سه قاره اروپا، آفریقا و آسیا بود.

کشورهای شرکت کننده

بلغارستان 6 نفر

تونس 12 نفر

مراکش 4 نفر

الجزایر 3 نفر

ایران 2 نفر (سعید هاشمی نژاد، یونس شریعتمداری- اعضای انجمن غارنوردان و غارشناسان ایرانیان)


 
 
کاوش در غار «ملاورد» کرمانشاه
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢
 

سرپرست جدید معاونت میراث فرهنگی استان کرمانشاه از انجام کاوش در غار ملاورد کرمانشاه خبر داد.

فهیمه روشن گفت: غار ملاورد یکی از صدها غار پیش از تاریخ استان کرمانشاه است که در منتهاالیه کوه طاق بستان شهر کرمانشاه قرار دارد.

روشن گفت: کوه طاق بستان دارای دو غار تاریخی و ارزشمند است که یکی از آن ها همین غار ملاورد بوده و دیگری غار دواشکفت می باشد.

سرپرست جدید معاونت میراث فرهنگی استان کرمانشاه، گفت: با توجه به در دست تکمیل بودن پرونده مجموعه تاریخی فرهنگی طاق بستان برای ثبت جهانی شدن، انجام این کاوش و گمانه زنی در غار ملاورد نیز در راستای تکمیل کردن همین پرونده می باشد.

روشن تصریح کرد: مجوز انجام این کاوش و گمانه زنی از سوی پژوهشکده باستان شناسی کشور اخذ شده و در حال حاضر این کاوش به سرپرستی علیرضا مرادی بیستونی از کارشناسان ارشد باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی استان و مدیر پایگاه طاق بستان و همچنین دکتر سونیا شیدرنگ متخصص دوران پیش از تاریخ از دانشگاه بوردو فرانسه در حال انجام می باشد.

وی خاطرنشان کرد: در پی انجام این کاوش به دنبال دیاگرام های ارتباطی در این پناهگاه صخره ای با دیگر نقاط استقراری پیش از تاریخ در حوزه زاگرس هستیم.

سرپرست جدید معاونت میراث فرهنگی استان کرمانشاه، گفت: امیدواریم که نتایج بدست آمده از این کاوش بتواند در تکمیل تر کردن پرونده ثبت جهانی شدن طاق بستان کمک نماید.

منبع:غارهای ایران


 
 
تزریق 259 میلیارد تومان به محور گردشگری زنجان - غار کتله خور!
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢
 
به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، سعید عباسی ظهر امروز در نخستین کارگروه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان ایجاد محور گردشگری زنجان، سلطانیه، قیدار غار‌کتله خور را از مصوبات خاص سفر هیئت دولت به استان زنجان اعلام کرد و اظهار داشت: برای این طرح 10 میلیارد تومان از اعتبارات استانی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: اعتبار در نظر گرفته شده برای طرح گردشگری زنجان، سلطانیه، قیدار غار کتله خور در طول برنامه پنجم توسعه کشور هزینه می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی استاندار زنجان با اشاره به اینکه معاونت برنامه‌ریزی راهبردی رئیس جمهور منتظر طرح تهیه شده در استان برای عملیاتی‌کردن آن است، اضافه کرد: طرح محور گردشگری زنجان، سلطانیه، قیدار غار کتله‌خور در جلسات کارشناسی آمایش سرزمینی محیط زیست تصویب شده و برای عملیاتی‌شدن باید در جلسه کارگروه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هم به تصویب برسد.

وی بودجه در نظر گرفته شده در طول برنامه پنجم برای محور گردشگری زنجان، سلطانیه، قیدار غار کتله‌خور را 259 میلیارد تومان اعلام کرد که باید در طول چهار سال آینده به این طرح تزریق شود.

عباسی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه برخی افراد ساکن در مرکز اشتغالزایی روزبه زنجان کارمند هستند، اضافه کرد: در آن محل کارهای اقتصادی هم انجام نمی‌شود.

وی ادامه داد: در مجموعه روزبه فقط شش یا هفت نفر کار اقتصادی انجام می‌دهند که محلی برای اسکان آنها در نظر گرفته شده است.

معاون برنامه‌ریزی استاندار زنجان تاکید کرد: طرح ساماندهی در نظر گرفته شده در مجموعه اشتغالزایی روزبه با دید حمایتی انجام می‌شود.

وی تخریب محل روزبه را منوط به هماهنگی بین دادگستری و اداره کل راه و شهرسازی اعلام کرد.

در ادامه این جلسه مشکلات طرح مجموعه دهکده نور و همچنین درخواست طالبی یکی دیگر از سرمایه‌گذاران بررسی شد.

منبع: فارس

 
 
کلاس آشنایی با غواصی در غار
نویسنده : payam - ساعت ٥:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۱
 

ورزشکاران با بهتر بگوییم ماجراجویانی که به رشته غواصی در غار یا غواصی در کشتی های غرق شده می پردازند باید از هوش بالایی برخوردار باشند. در تست sensual میزان هوش شما ارزیابی می شود تا شما دریابید که آیا شما مناسب این ورزش هستید یا خیر، یا به عبارتی اگر اقدام به انجام این ورزش نمایید زنده خواهید ماند یا نه.
کلاس تست اسنشوال و آشنایی با رشته غواصی در غار به شرح زیر برگذار می گردد
کلاس در روز 4 شنبه مورخ 4/5/1391
زمان : ساعت 6 بعدظهر 
مکان : پارک شیان
مدرس : آقای بهرمند : مدرس رشته های غواصی (غواصی در آب های عمیق- عکاسی در غواصی - مدرس غواصی در غار و Caven و  غواصی با سیتم های مداربسته و ...)
الزامات: نیاز به هیچ گونه لوازم فنی نمی باشد تنها هدلامپ.
هزینه برنامه : رایگان می باشد.
ساعت 6 بعدظهر کلاس شروع شده  همچنین می توانید ساعت 5 در دفتر انجمن نیز حضور بهم رسانید.
کلاس  تا افطار ادامه پیدا کرده و ادامه کلاس بعداز صرف افطار تا پاسی از شب ادامه خواهد داشت.
تدارکات افطار بر عهده شرکت کنندگان می باشد.
در صورت وجود هرگونه سوال با سرکار خانم احمدی 09122886130 تماس حاصل فرمایید.

منبع:انجمن غارنوردان ایران