غارنوردی استان کردستان

غارها میراث گران بهاء هستند که از گذشتگان به ارث رسیده اند و بدون تخریب باید تقدیم ایندگان کنیم

معرفی غارحسن خان قروه (پیریوسف)
نویسنده : payam - ساعت ۱:٢٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٤/۱
 
نام غار:حسن خان (HASN KHAN)

جنس دهانه غار:آهک (ترورتن)
مختصات جغرافیایی:

N 35.453773
E47.674441
ارتفاع دهانه غار:1856 متر

غار حسن خان ( پیریوسف) در 30 کیلومتری قروه کردستان و در روستاهای حسن خان واقع شده است

این غار برای اولین بار سال 1362 توسط دو نفر از اعضای گروه قاجر به نامهای طیب صالحی و داریوش الهیاری شناسایی می شود.

طیب صالحی در دالان سوم  غار حسن خان سال1362

غارنوردان گروه قاجر (فردین صالحی-محمود مرادی- کامران اقدامیان- فردین طاهری)1368

همراه برادرم طیب و اعضای غارنوردان گروه آرش سنندج دی ماه

دی ماه سال 1390 افتخار داشتم همراه برادرم( طیب صالحی) و تعدادی از غارنوردان گروه آرش سنندج قسمتی از این غار بسیار زیبا را پیمایش کنم .

منبع خبر:کومالیا


 
 
مرگ غواص بلژیکی
نویسنده : payam - ساعت ٢:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/۳۱
 

Alexandre Chowdhry غواص غار بلژیکی، روز شنبه این هفته در جریان غواصی و ظاهرا بخاطر حمله قلبی جان خود را از دست داد.

این غواص چهل ساله به همراه یک گروه 13 نفره در یک معدن متروک که آب آن را پر کرده بود، مشغول غواصی بودند، الکساندر در فاصله کمی از ورودی و در عمق 4 متری آب، پیغام “No-air” را اعلام می‌کند. همراهان به گمان مشکل ابزاری، یک رگولاتور به او می‌رسانند ولی بعد از یکبار استفاده، تنفس او قطع می‌شود.

غواصان گروه او را به سطح آب می‌رسانند و CPR را شروع می‌کنند ولی این عملیات و رساندن وی با آمبولانس به بیمارستان بی نتیجه ماند و این غواص جان خود را از دست داد.

این معدن بخاطر تونلهای متعدد و دید خوب یکی از مکان‌های متداول برای غواصان جهت آموزش است ولی ورود به آن چند سال پیش بخاطر سقوط سنگ و حادثه مرگ برای یکی از غواصان ممنوع اعلام شد

منبع

غار های ایران


 
 
مسائل زیست محیطی «علیصدر» و دو نظر مختلف
نویسنده : payam - ساعت ٢:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/۳۱
 

قائم مقام شرکت سیاحتی علیصدر:فاضلاب‌ اماکن اطراف غار ارتباطی با آب داخلی ندارد

قائم مقام شرکت سیاحتی علی‌صدر وجود جلبک جدید در دیواره‌های غار را تکذیب کرد.

"سیداحمد حسینی" در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه همدان، عنوان کرد: در اطراف دیواره‌های غار هیچ گونه جلبکی وجود نداشته و تنها میزان محدودی گلسنگ به صورت طبیعی از گذشته در دیواره‌های غار وجود دارد.

وی تأکید کرد: وجود گلسنگ‌ها بسیار محدود بوده و وجود آنها مربوط به زمان‌های قدیم است و با توجه به اینکه گلسنگ‌ها در حد محدود بوده و بسیار کوچک و ذره‌بینی هستند در صورت تماس با دست از بین می‌روند.

وی افزود: از زمان بهره‌برداری از غار و تبدیل شدن آن به مکان بازدید و ورود مسافران به درون غار و نیاز به محیط نور برای ورود به این مکان گلسنگ‌ها شروع به رشد کردند بنابراین رشد گلسنگ‌ها در غار پدیده تازه‌ای نیست.

حسینی یادآورشد: نور یکی از مهمترین فاکتورهای رشد گیاهان است که با نصب طیف‌های نور، شرایط رشد گلسنگ‌ها در غار فراهم شده است.

وی تأکید کرد: وجود این میزان محدود گلسنگ برای دیواره غار که در ابعادی بسیار ضخیمتر است هیچ آسیبی وارد نمی‌کند، اما برای مطالعه دیواره غار در حد میکرون زمینه تخریب دیواره فراهم می‌شود.
 
 
در زیر زمین سالم بمانیم
نویسنده : armin - ساعت ٥:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢۸
 

تألیف: شراره غازی و سایمن بروکس

منابع: جامعهٔ غارنوردی دربی شایر-انگلستان، بولتن غارنوردی – اتحادیهٔ غارنوردی اطریش

مترجم: شراره غازی

 

 

اصول مهم و بنیادی که هر غارنورد بایستی بداند. طرحی ساده برای برای حفظ تندرستی خود در غارها

 

بهتر است که با برنامه ریزی درست، از بروز حادثه جلوگیری کنید. این کار راحت تر از طراحی برای نجات افراد است.

هر برنامهٔ اکتشافی بایستی توسط یک مسئول تیم با تجربه و با احساس مسئولیت، به طور کامل از قبل برنامه ریزی شود، تجهیزات کامل فراهم گردد و لیست افراد شرکت کننده در آن مشخص شود


 
 
طریقهٔ نجات مجروح
نویسنده : armin - ساعت ٥:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢۸
 

گردآورنده : مجید کاشیان

امداد و نجات در غار

مرحله نخست


پیشگفتار: تمامی تمرینهای مرتبط با عملیات امداد در غار پیش از هر گونه اقدام باید بر اساس استراتژی خاصی از پیش طراحی شده و در مکانهای ایمن و در فضایی خارج از غار بارها تمرین گردد تا نفرات مهارت لازم را در امر نجات بدست آورند . نگارنده هیچ گونه مسئولیتی را مستقیم و غیر مستقیم در قبال حوادث احتمالی برای کسانی که از این مجموعه استفاده می کنند بر عهده نمی گیرد. مطالب فوق تنها به منظور نشان دادن اهمیت و لزوم کسب دانش و پژوهش در امر بسیار پیچیده و مهم امداد و نجات در غاراز منابعی همچون طرح درس و دستورالعمل امداد و نجات فدراسیون غارنوردی وغارشناسی فرانسه و همچنین تجربیات بدست آمده تیمهای امدادی ایالت متحده گردآوری شده. لازم به ذکر است که فایل فوق تنها گوشه کوچکی از این مهم را به نمایش درآورده و به مرور و با کمک دوستان علاقمند سعی در تکمیل تدریجی آن خواهیم کرد.

درست کردن کمپ اضطراری در غار

در بسیاری از مواقع انتظار برای رسیدن کمک از خارج از غار به درازا می کشد. در چنین مواقعی با ایجاد یک کمپ شرایط را در جهت فراهم کردن ایمنی و آسایش وهمچنین جلو گیری در وارد شدن آسیب بیشتر بوجود می آوریم.

چهار توصیه عمومی در رابطه با مجروح داخل کمپ اضطراری

الف - فراهم کردن شرایط آسایش

ب – گرم نگه داشتن مجروح

ج – دادن روحیه به مجروح

د – دادن مواد غذایی و آب با توجه به وضعیت جسمانی مجروح


 
 
قدیمی ترین نقاشی های داخل غار در اروپا
نویسنده : payam - ساعت ۱:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢۸
 

یک تیم بین المللی متشکل از پژوهشگرانی از انگلیس، اسپانیا و پرتغال، قدمت سنگ نگاره های پارینه سنگی غار El Castillo در شمال اسپانیا را 40800 سال تخمین زدند، بدین ترتیب سن سنگ نگاره های داخل غار در اروپا بین 5000 تا 10000 سال پیشتر از برآوردهای قبلی می شود.

دانشمندان در قسمتی از این تحقیق، قدمت تعدادی از نقاشیهای 11 غار در شمال اسپانیا شامل سایتهای میراث جهانی یونسکو (Altamira ، El Castillo و Tito Bustillo) را نیز محاسبه کردند.

بعلت استفاده نشدن از رنگ دانه های ارگانیک در برخی نقاشی‌ها، تیم پژوهشگران نمی‌توانست از روش سن یابی رادیوکربن استفاده کند لذا روش Uranium-Series Disequilibrium بر روی کلسیت نازک روی تشکیلات غاری (بر روی نقاشی‌ها) معیار محاسبه قرار گرفت، در این روش میزان کاهش رادیواکتیویته اورانیوم مبنای سن یابی است. استفاده از این روش نه تنها دقت سن یابی را بالا می‌برد بلکه میزان خسارت به نقاشی‌ها را به حداقل می‌رساند.

در نتیجه سن نقوش دست بر روی دیواره غار «ال کاستیلو»، 40800 سال محاسبه شد این در حالی است که عمر نقاشی‌های غار آلتامیرا 35600 سال محاسبه شده است.

  منبع

غار های ایران

 


 
 
گزارش افتتاحیه نمایندگی انجمن غارنوردان استان خراسان رضوی
نویسنده : payam - ساعت ۳:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢٧
 

http://www.pic1.iran-forum.ir/images/up6/94740934679751992071.jpg

مراسم افتتاح چهارمین دفتر استانی انجمن غارنوردان و غارشناسان ایرانیان در روز چهارشنبه ۲۴ خرداد ماه ۱۳۹۱ از ساعت ۱۷ الی ۲۰ در محل هتل آلما مشهد با حضور بیش از ۱۰۰ تن از پیشکسوتان و ورزشکاران کوهنوردی و غارنوردی کشور و استان برگزار گردید. پیش از این در سال ۱۳۹۰ دفاتر استانهای کردستان، آذربایجان شرقی و فارس افتتاح شده بود.

ابتدا آقای امیر زرین از مربیان غارنوردی استان به بیان گوشه ای از تاریخ غارنوردی استان طی قرن گذشته پرداخت. سپس اهم فعالیتهای غارنوردان خراسانی عضو انجمن طی سالهای ۱۳۸۷ الی ۱۳۹۱ توسط وحید اشرفی عنوان گردید. پس از آن آقای سعید هاشمی نژاد مسئول کارگروه روابط بین الملل انجمن غارنوردان و غارشناسان ایرانیان گزارش کوتاهی از دوره بین المللی امداد و نجات غار که در اردیبهشت ماه سالجاری در تونس برگزار شده بود و وی به همراه آقای یونس شریعتمداری در آن شرکت نموده بود را به حاضرین ارائه کرد.

در ادامه آقای دکتر ولایتی و آقای دکتر زمردیان از اعضای هیئت علمی دانشگاه فردوسی درخصوص نقش اشکال کارستی در تامین منابع آبهای زیر زمینی و نگرشی بر شرایط و ویژگی های کارستی فیکاسیون در ایران سخنرانی نمودند.

آقایان حسین امانی - رئیس هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان خراسان رضوی، کیومرث بابازاده - پیشکسوت و عضو انجمن کوهنوردی و غارنوردی ایران، و جواد نظامدوست - رئیس هیئت مدیره انجمن غارنوردان و غارشناسان ایرانیان، از دیگر سخنرانان این مراسم بودند.

http://www.pic1.iran-forum.ir/images/up6/69670840017123553518.jpg

از راست : حمید نظامدوست - جواد نظامدوست - افسانه مینایی - یوسف واقف - کیومرث بابازاده - احمد رفیعی - وحید اشرفی

در پایان نیز از سخنرانان، پیشکسوتان و فعالان غارنوردی استان با اهدای لوح یادبود و هدیه تقدیر به عمل آمد.

در خاتمه از سوی اعضای هیئت مدیره انجمن غارنوردان و غارشناسان ایرانیان حکم ریاست نمایندگی انجمن در استان خراسان رضوی به وحید اشرفی اعطا گردید.

 

منبع:انجمن غارنوردان و غارشناسان خراسان رضوی


 
 
غار جهان بین
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢٦
 

 غارنوردی پیمایش غارها نیست بلکه گشتن بدنبال غار های جدید است. مروری دیگر بر گزارش برنامه غار جهان بین خواهیم داشت.
جهت مشاهده گزارش به نرمافزار Adob Reader نیاز خواهید داشت .
گزارش برنامه را می توانید از اینجا دانلود بفرمایید.

 

منبع:سایت انجمن غارنوردان و غارشناسان ایران


 
 
گردش مجازی و سه بعدی در غارهای فرانسه
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢٦
 

ک شرکت فرانسوی (JPHD360) بر روی سایت خود امکان گردش مجازی و سه بعدی (با امکان چرخش 360 درجه) را برای 6 غار زیبا در فرانسه فراهم کرده است.

 

پیش از اینGoogle Street View برای غار Akiyoshi-do در ژاپن این کار را انجام داده بود ولی کار شرکت فرانسوی مزایای مشاهده سه بعدی (دکمه سمت چپ و بالای صفحه) و مشاهده نقشه غار (پایین صفحه و سمت چپ) را نیز دارد.

 

اسامی غارها و لینک به صفحه نمایش:

L’aven de la Grande Salamandre

L’aven des Oublis

Le gouffre de La Morgne

La grotte du Crochet Supérieur

La grotte Nouvelle de Vallon

La grotte du Burlandier

 

منبع

غار های ایران


 
 
نجات دو نفر از غاری در «هشترود»
نویسنده : armin - ساعت ۱٢:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢٥
 

نجات دو نفر از غاری در «هشترود»

امدادگران جمعیت هلال احمر هشترود موفق شدند در یک عملیات امدادی 2 نفر را از غار نجات دهند.

احمدپور رئیس جمعیت هلال احمر هشترود صبح روز چهارشنبه (24/3/91) در گفتگو با خبرنگاران گفت: امدادگران جمعیت هلال احمر هشترود طی یک عملیات امدادی 4 ساعته 2 نفر را که در غاری در 60 کیلومتری هشترود نزدیکی روستای لک لر گرفتار شده بودند نجات و به مراکز درمانی انتقال دهند.

وی افزود: برابر تماس تلفنی پلیس 110 ساعت 1 بامداد روز چهارشنبه (24/3/91) تیم امداد و نجات جمعیت هلال احمر هشترود بلافاصله به محل اعزام و بعد از 4 ساعت عملیات مداوم و نفسگیر موفق شدند مصدومین را ازغار بیرون بیاورند.

احمد پور در تشریح حادثه گفتند: یک نفربه روستای لک لرمراجعه و از اهالی روستا برای نجات 2 نفر از دوستان خود که مدت 5 ساعت درغار گرفتارشده اند درخواست کمک می کند که اهالی روستا مراتب را به مبادی ذیربط اطلاع می دهند.

رئیس هلال احمر هشترود ادامه داد: دهانه تنگ غار که بیشتر به چاه شباهت داشت باعث کندی عملیات و کمبود هوای کافی در غار موجب شده بود یکی از مصدومین بیهوش گردد.
 
 

 


 
 
شش دهانه غار در «گرمی» مغان شناسایی شد
نویسنده : armin - ساعت ۱٢:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢٥
 

 مسئول مرکز تحقیقات زیست محیطی گرمی از شناسایی شش دهانه غار طبیعی در این شهرستان خبر داد.

رامین جمشیدی روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: پنج مورد از این غارها در بخش انگوت و یک مورد در بخش مرکزی گرمی واقع شده است.

وی غارهای شناسایی شده در بخش انگوت را مربوط به روستاهای دمولی ، گلین بلاغی و قاسم کندی دانست و گفت: مختصات ، مشخصات و موقعیت غارها بررسی و ثبت شده است.

وی با اشاره به این که بررسی چگونگی استفاده انسان های پیشین از غارها و ارزش تاریخی آنها مربوط به دستگاههای مرتبط است افزود: مرکز تحقیقات زیست محیطی گرمی ، غارهای شناسایی شده را از منظر محیط زیست طبیعی بررسی می کند.

وی گفت: بررسی و مطالعه محیط زیست گرمی همچنان ادامه دارد و احتمال می رود غارها یا محیط های مشابه دیگری نیز شناسایی شود.

http://www.irancaves.com/images/gallery/IranCaves_1_1_2560_(www.IranCaves.com).jpg

منبع:ایرنا


 
 
قلایچی، غاری با عمیق ترین چاه ایران
نویسنده : armin - ساعت ٤:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢۳
 

 

 

غار قلایچی در 9 کیلومتری شمال شرقی شهرستان بوکان و در مجاورت محوطه باستانی قلعه قلایچی یکی از مراکز تمدن ماننایی ها قرار گرفته و از دسته غارهای طبیعی به حساب می آید که در اثر نفوذ آب در طبقات آهکی شکل گرفته و از نظر ساختار غار و کلاس غارنوردی می توان آن را از جمله ی غنی ترین غارهای مکشوف ایران به به شمار آورد.
تیمی از غارنوردان هیئت کوهنوردی شهرستان بوکان با تلاش هایی که در چند سال اخیر انجام داده اند موفق به کشف 16 غار طبیعی در این منطقه شده اند که کونه کوترقلایچی یکی از دستاوردهای تلاش این عزیزان است.
دهانه غار با قطر 8 متر در ارتفاع 1750 متری کوهی به همین نام قرار دارد. عمق غار تا رسیدن به کف تالار اول 110 متر می باشد که مستلزم فرود بر روی تپه ای 20 متری انباشته شده از سنگ ،فضولات و لاشه ی کبوترانی است که تا عمق 40 متری غار لانه کرده اند.
جالب است بدانید که تا شعاع 20 متری دهانه ی غار هیچ سنگی یافت نمی شود و تمامی این سنگ ها را در کف تالار اول می توان یافت.
عمیق ترین چاه ایران با نام دریا در شهر رفسنجان به عمق 83 متر ثبت شده است واین در حالی ست که با کشف این چاه می توان آن را با عمق 110 متر عمیق ترین چاه طبیعی کشف شده ایران نامید. 
 
زیرزمین آسیب پذیر
نویسنده : armin - ساعت ٢:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢۳
 

غارها پرت ترین و آسیب پذیرترین مناطق دست نخورده ی جهان هستند. آن ها زیستگاهی غیر قابل جایگزین را برای گونه های نادر گیاهان و حیوانات فراهم می کنند که بعضی از آنها تمام زندگی شان را در تاریکی کامل به سر می برند. آب در مسیر تامین ذخایر ما، اغلب در غارها درون چاه ها، چشمه ها، و سفره های زیرزمینی، که منبع بسیاری از آب های قابل شرب ماست، حرکت می کند. گذرگاه های پیچیده ی غار و تشکیلاتِ زمین شناختی چشمگیر، منظره ای بدیع و فرصت هایی دل انگیز را برای کاوش و نقشه برداری عرضه می کند. همچنین بسیاری از غارها سوابقِ زود از بین رونده ی تاریخی و ماقبل تاریخی را برای هزاران سال حفظ می کنند.

 

به هر حال، غارها توسط فعالیت های انسانی در زیر یا روی زمین، تهدید می شود. مسامحه و جهل، همچنین خرابکاریِ[1] عمدی می تواند به سرعت و به طور دائم به یک غار : آرایش آن، محیط زیستِ آن، و به گیاهان و جانورانی که در آنجا زندگی می کنند، آسیب برساند.

 


 
 
غار«کرفتو» ثبت جهانی می‌شود
نویسنده : payam - ساعت ۱٢:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢۳
 

جام جم آنلاین: سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان با اعلام خبر ثبت جهانی غار کرفتو در سال جاری گفت: با وجود آثار تاریخی بسیار در استان کردستان هیچ اثری به ثبت جهانی نرسیده است.
امیر الهی شب گذشته 21 خرداد در شورای فرهنگ عمومی استان کردستان که در دفتر نماینده ولی فقیه برگزار شد، اظهار کرد: هر اثر تاریخی باید دارای ویژگی‌های خاص بوده تا شناسایی، بررسی، مستند سازی و به ثبت برسد.

وی افزود: پس از ثبت هر اثر معنوی دیگر نباید نوآوری‌های جدید به عرصه آن وارد شود چراکه در این صورت به اصل این اثر معنوی لطمه وارد می‌شود.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان با اشاره به آثار مادی و معنوی و تفاوت این دو عنوان کرد: آثار معنوی قابل لمس نبوده و بیشتر جهت معنایی آن که حاکی از آداب، سنن و رسوم یک منطقه است، حکایت دارد.

وی با بیان این‌که در دو سال اخیر در کردستان 20 اثر معنوی شناسایی و ثبت شده، بیان کرد: با توجه به این‌که کردستان یک استان فرهنگی است، لذا باید به این مهم بیشتر توجه شود.

به گفته الهی، کردستان از نظر ثبت آثار فرهنگی جزو استان‌های پیشرو کشور بوده و تا کنون 750 اثر تاریخی در این استان شناسایی و ثبت شده است.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان، در ادامه گفت: احداث موزه میراث معنوی در کردستان برای اولین بار در کشور در دستور کار قرار گرفته و این اقدام جلوه‌ای زیبا از میراث معنوی است که در قالب موزه به تصویر کشیده می‌شود. (ایسنا)


 
 
گزارش اکسپدیشن امداد و نجات هامپوییل
نویسنده : armin - ساعت ٤:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢٢
 

غار هامپوئیل مراغه در تاریخ 13 و 14 خرداد 91 میزبان جمعی ازغارنوردان آذربایجانی به همراه مهمانانشان از استانهای تهران و البرز بودتا در مانور امداد در غار، نقاط ضعف وقوت خود را در حمل یک مجروح فرضیبیابند.طبیعت زیبا، اما نه چندان سبز، و رودخانه دلنشین،اما نه چندان خروشان، نشانه خشم طبیعت بود بر دستکاری بی رویه انسان، و
چنان می نمود که آواز شبانه غوکان تمنایی است بر بینندگان که زیستگاهشان رامحترم تر بدارند که در صورت ادامه این وضعیت، به قول شیخ اجل "نه پای رفتن از این وادیه، نه جای مقام" باقی می­ماند و نفرین بیشتر طبیعت بر ما!

 


 
 
پیمایش غار قلایچی
نویسنده : payam - ساعت ۱٢:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢٢
 

به مناسبت آغاز فعالیت سی پنجمین سالگرد گروه کوهنوردی و غارشناسی آرش سنندج برنامه با حضور تعدادی از غارنوردان این گروه در غار قلایچی بوکان انجام شد.

در 12 کیلومتری شمال شرقی شهرستان بوکان و درنزدیکی تپه باستانی قلایچی که محل حکومت و زندگی یکی از تمدنهای بزرگ بنام ماناهاست ، غاری است بزرگ و عمیق به همین نام (قلایچی)
این غار عظیم با دهانه ای بزرگ به قطر 8 متر ، سالها با داستانهای فراوان پر رمزو رازترین مکان نامشکوف بوکان بود تا اینکه در سال 1381 نخستین تیم منتخب از کوهنوردان بوکان با جسارت و از جان گذشته گی زیاد موفق به فرود از چاه نخست این غار به طول 110 متر شده و توانستند حس کنجکاوی اهالی را تا حدودی ارضا نمایند ، سپس در سال 1384 تیم مجهزتری به سرپرستی زنده یاد مقبل هنرپژو کوهنوردی عضو تیم ملی توانست سه تالار عظیم این غار را بعد از چاه مورد شناسایی و طول مسیر پیمایش شده این غار را به حدود 300 متر برساند .
ازآن سال به بعد تیم هایی وارد این غار شده و هرکدام مقداری از آن را بازدید کردند تا بالاخره تیمی از باشگاه سنگنوردان بوکان موفق به پیشروی بیشتر و نقشه برداری حدود 400 متر ازاین غار برای اولین بار شدند.


شرح برنامه:این برنامه که در مورخ روز پنج شنبه 18/3/91 با حضور 4 نفر از غارنوردان گروه و 1نفر مهمان (از هلال احمر سنندج) ساعت 22 شب به طرف بوکان با یک دستگاه مینی بوس حرکت کردند.و ساعت 2 نصف شب در بوکان بودیم حدود 15 دقیقه منتظر دوستان بوکانی بودیم که به ما ملعق شدند و حرکت خود را به طرف منطقه باستانی قلایچی شروع کردیم و حدود 20 دقیقه با ماشین رفتیم و ساعت 2:45 نصف شب بود که کنار چشمه ای زلال و دلنشین ایستادیم و چادر ها را در انجا برپا کردیم و شب را در انجا سپری کردیم این چشمه در دامنه غار قلایچی واقع است.

گزارش کامل تر در سایت گروه کوهنوردی و غارشناسی آرش سنندج

 


 
 
معرفی غار دیو زندان (قروه)
نویسنده : payam - ساعت ۱٢:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢٢
 

گزارش غار دیوزندان

ساعت 5 صبح روز سه شنبه 1368/2/12 به همراهی آقایان کامران اقدامیان- پیمان زارعی- ساسان مودتی- فردین صالحی- مسعود فریدونیان و جواد آئینی به مقصد غار تسخیر ناپذیر دیوزندان که تا این تاریخ هیچ گروه غارنوردی و کوهنوردی موفق به شناسایی آن به علت حالت عمودی بودن آن نشده بودند، روانه شدیم.

دهانه غار

طیب صالحی در حال فرود به داخل غار


 
 
انیمیشن غار «کرفتو» ساخته می‌شود
نویسنده : payam - ساعت ۱٢:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢۱
 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان از ساخت انیمیشن تبلیغاتی غار تاریخی کرفتو خبر داد.

«امیرالهی» در گفت‌و‌گو با میراث آریا، با بیان این مطلب افزود: این انیمیشن به منظور آشنایی جهانگردان با مسیر‌های دسترسی از شهر سنندج به این غار تاریخی در حال تهیه است.

وی در ادامه تصریح کرد: در قالب این انیمیشن، فضای داخلی غار به صورت ۳‌بعدی تصویر می‌شود و به ۲ زبان فارسی و انگلیسی توضیحاتی در خصوص آن به مخاطبان داده خواهد شد.

منبع: میراث آریا


 
 
عوامل مخرب اکوسیستم های کارستی
نویسنده : payam - ساعت ٢:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢٠
 


عباس توسلی، کارشناسی ارشد زمین شناسی، مسئول واحد تحقیق و پژوهش بخش غارنوردی کارگروه کوه‌نوردی فدراسیون atavassoli88@yahoo.com


چکیده :
غارها سالهاست که توجه زمین شناسان، باستان شناسان، زیست شناسان و بوم شناسان و غارنوردان را بخود جلب کرده اند. چگونگی تشکیل غارها توسط زمین شناسان بررسی شده و اهمیت آنها بعنوان نخستین سکونت گاه های انسان و مشخص کننده سیر تکامل و پیشرفت بشر مورد توجه باستانشناسان قرار گرفته است. همچنین وضعیت زیستی این مکانها توسط زیست شناسان مطالعه می شود. در سالهای اخیر افزایش جمعیت و توسعه مناطق شهری و فعالیتهای صنعتی آسیبها جدی و فشارهای فراوانی را به این مناطق وارد آورده است. سازگاری موجودات غارزی طی میلیونها سال روند تکاملی ادامه داشته و دارد اما شتاب منابع مخرب و آلوده کننده محیط های کارستی بگونه ای است که فرصت تطابق محیطی را از غارزیان گرفته و ترمیم و بازسازی طبیعی این محیط ها را به حداقل رسانده است. حساسیت موضوع آنچنان است همگان را بر آن داشته تا چاره اندیشی کنند و در فکر حفظ و نگهداری آن برآیند.

کلید واژه ها: کارست، غارنوردان، زمین شناسان، باستانشناسان، بوم شناسان، انسان


 
 
غار و غارنوردی
نویسنده : armin - ساعت ۱:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢٠
 

طبیعت، سراسر آکنده از ناشناخته ها و پدیده های پر راز و رمز است؛ بسی سادگی است که بپنداریم زمین و محیط زیست خود را خوب می شناسیم، و یا بد تر از آن، بر این پندار اشتباه آمیز باشیم که می توانیم بر این محیط چیره گردیم. آدمی، حداکثر توان آن را دارد که به این لایه ی نازک و شکننده ی حیات که بر پوسته ی زمین رنگ های خیره کننده ی بی شمار زده است، آسیب های کاری بزند و با این کار، پیش از هر چیز خویشتن را از نعمت تنوعی که در دوران معاصر ما احتمالا غنی ترین تنوع زیستی تاریخ زمین بوده، محروم و محروم تر کند. و در ثانی (به علت همان ندانم کاری) زیست خود را بر این کره ی کوچک آبی و سبز که در تمامی فضای شناخته شده تا امروز بی مانند است، سخت و سخت تر کند. همین زمین کوچک، در قیاس با لایه ی زنده ی سطح آن- که بشریت با تمامی ساخت و سازهای خود تنها بخشی از آن به شمار می رود- بسیار عظیم است؛ برای آن که تصویری از کوچک بودن خودمان و شکنندگی کل حیات داشته باشیم، می توان یک متال آورد: فرض کنید که از مرکز زمین، با سرعتی بالا می آیید که سه ماه طول می کشد تا به سطح زمین برسید. در این حال، فقط در پنج دقیقه ی آخر سفر، نخستین نشانه های حیات را (که مربوط به گونه های زنده ی اقیانوس ها است) و بیشترین گونه گونی را تنها در چند ثانیه آخر خواهید دید. آیا این کافی نیست که خودخواهی و خود بزرگ بینی را کنار بگذاریم و بر پهنه ی آفرینش فروتنانه تر گام بگذایم؟!


غارها، جلوه گاه های دیگری از تنوع ساختاری زمین، و مکان هایی متفاوت با محیط مانوس سطح سیاره هستند که می توانند ما را به شناختی دیگرگونه از این جهان راز آمیز رهنمون شوند. از روزنه ی غارها است که می توانیم به حفره ها و دالان های پیچ در پیچ لایه های زیرین زمین راه یابیم و پدیده های شگفت انگیز ژرفاهای آن را ببینیم. غارپیمایی، فرصتی است برای کشف؛ امکانی برای شناخت؛ و راهی برای کاوش جهان تاریک درون این سیاره که دانسته هایمان از آن بسیار کم تر از آن چیزی است که از آسمان و کهکشان ها می دانیم.

غار؛ سکونتگاه، پناهگاه، و نهانگاه آدمیان


 
 
فراخوان برگزاری هفتمین دوره پزشکی غارنوردی
نویسنده : payam - ساعت ۱٠:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/۱٧
 

http://msfi.ir/images/upload/images/nblm17zkdh5svl5xrrp.jpg

 

هفتمین دوره پزشکی غارنوردی در روز جمعه 2 تیر ماه در سنندج برگزار می‌شود.
بخش غارشناسی و غارنوردی هیئت کوه‌نوردی استان کردستان در نظر دارد جهت بالابردن سطح اطلاعات پزشکی غارنوردان با توجه به اهمیت امداد و نجات در برنامه‌های غارنوردی و همچنین با توجه به حوادث سالهای گذشته با همکاری کارگروه پزشکی کوهستان فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی، اقدام به برگزاری دوره پزشکی غارنوردی نماید، لذا علاقه مندان می توانند با درنظر گرفتن شرایط زیر نسبت به شرکت در دوره فوق اقدام نمایند.

ثبت نام در این دوره برای غارنوردان، کوهنوردان، طبیعت گردان و دیگر علاقه‌مندان (آقایان و بانوان) آزاد است.

عناوین و موضوعات آموزشی:

1- هیپوترمی و خطرات ناشی از آن در غارنوردی
2- سندرم هارنس در غارنوردی
3- تروماها و ضربه مغزی در غارنوردی
4- بررسی بیماری ها و مشکلات غارنوردان، بهداشت در غارنوردی

زمان برگزاری: روز جمعه 02/04/1391 – ساعت 8 صبح

مکان: سنندج، خیابان پاسداران، خیابان شهید تعریف، اداره کل ورزش و جوانان استان کردستان

مدارک مورد نیاز: یک قطعه عکس 4*3، رونوشت شناسنامه و کارت ملی

شرایط ثبت نام: پرداخت مبلغ: 000/300 ریال به شماره 52/709429 بانک ملت به نام هیئت کوهنوردی استان کردستان تا تاریخ 01/04/91 و شماره فیش را به شماره تلفن 09188733405 با پیامک ارسال نموده و از ارسال آن اطمینان حاصل فرمائید.

توجه: به علت محدودیت نفرات الویت با کسانی است که زودتر ثبت نام کرده اند.

مزایای دوره: دریافت گواهینامه رسمی از فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی

شایان ذکر است براساس مصوبه فدراسیون کوهنوردی کشور دوره‌های: پزشکی غارنوردی، زمین شناسی و کارست و نقشه برداری غار پیش نیاز دوره مربیگری غارنوردی هستند و برای دوره مربیگری غار، شرکت در آنها الزامی است.

مدرس: دکتر مسعود حمیدی (مربی بخش غارنوردی)

لوازم مورد نیاز: نوشت افزار

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 09188733405 محمد مهدی پناه تماس حاصل فرمائید.


 
 
نگاهی گذرا بر چگونگی شکل گیری تزئینات داخلی غارها
نویسنده : payam - ساعت ٦:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/۱٧
 

غارها از جمله محیط ها و فضاهای نسبتا با ثباتی هستند که تغییرات در آنها بسیار کند صورت می‌گیرد. شرایط فیزیکو شیمیایی مختلف باعث شده اند تا غارها و پدیده های داخلی آنها طی گذشت میلیونها سال، شکل گرفته و بوجود آیند. در این میان تغییرات اندک و جزیی در شرایط ذکر شده می تواند تنوع پدیده ها را بیشتر سازد. ترکیب شیمیایی آب، فشار، دما، رطوبت، جریان هوا، شرایط زمین شناسی و زمین ساختی و... مهمترین عوامل تغییر شرایط فیزیکو شیمیایی هستند.


کوچکترین تغییر در ترکیب شیمیایی آب و وجود ناخالصی های گوناگون محلول در آب، می تواند بلورها و رسوبهای متفاوتی را به رنگهای گوناگون پدید آورد. همچنین میزان رطوبت و دمای آب و حرارت محیط هم بسیار مهم هستند. جریان هوا حتی بصورت بسیار خفیف نیز می‌تواند تزئینات ظریف و زیبایی را شکل دهد. در این میان کانیهایی مانند کلسیت CaCO3) Calcite)، آراگونیت CaCO3) Aragonite)، دولومیت CaMg(CO3)2 Dolomite، هالیت NaCl) Halite)، سیلویت KCl) Sylvite)، کارنالیت KCl,MgCl,H2O) Carnallite)، ژیپسCaSO4,H2O) Gypsum) و آنهیدریت CaSO4) Anhydrite) که در بوجود آمدن تزئینات داخلی غارها نقش دارند بسیار اندک و تعدادشان از انگشتان دو دست نیز تجاوز نمی کند اما تغییرات فیزیکو شیمیایی باعث گردیده تا تنوع فراوانی از شکل و فرم را در آنها شاهد باشیم.


روند شکل گیری تزئینات داخلی غارها از گذشته های بسیار دور ادامه داشته و خواهد داشت در مواردی این روند آنچنان کند است که عمر آدمی برای دیدن رشد و تکامل آنها کافی نیست. به عنوان مثال مدت زمان لازم برای رشد یک سانتیمتر استالاگمیت و یا استالاکتیت زمانی بین 100 تا 1000 برآورد شده است.

 

در شکل : ناخالصیهای ناچیز در آب غنی از بیکربنات کلسیم می تواند شکلهای ظریف و متنوعی را به رنگهای مختلف بسازد.

در اینجا ناخالصیهایی از اکسید آهن محلول، تزئینات پرده ای و استالاگمیت های نارنجی رنگ را بوجود آورده اند.


در این نوشتار سعی شده است تا ضمن معرفی تعدادی از تزئینات داخلی غارها، عواملی متفاوتی را که منجر به تشکیل آنها شده است را معرفی و نحوه تشکیل آنها را به اختصار توضیح دهد.


امید است همگان با آگاهی از این روند، در نگهداری از محیط های کارستی کوشا بوده و از هر گونه تغییر در این محیط ها، شکستن، جدا کردن، و خارج ساختن غارسنگها از محیط و جایگاه واقعی شان بپرهیزند و در حفظ و حراست از این پدیدهای بی نظیر طبیعی کوشا باشیم.


 
 
خفاش خون‌آشام
نویسنده : armin - ساعت ٥:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/۱٧
 

خفاش خون‌آشام یا خفاش وَمپایر نامی عمومی برای خفاش‌هایی است که خون دیگر حیوانات را می‌مکند، تنها سه گونه از این خفاش‌ها فقط از خون تغذیه می‌کنند که هر 3 آن‌ها بومی آمریکای مرکزی و جنوبی‌اند.

افسانه‌ها و اسطوره‌ها در تمام جهان، خفاش‌ها را به عنوان اهریمنان خون‌آشام به تصویر می‌کشند.

طول بال این خفاش‌ها (متعلق به طبقهٔ دسمودوس روتوندوس) حدود هشت اینچ و بدن آن‌ها به اندازهٔ انگشت شست آدمی بزرگسال می‌باشد. اگر نوع تغذیه و برنامهٔ غذایی آن‌ها نبود، مردم توجه زیادی به این جانوران کوچک نداشتند. خفاش‌های خون‌آشام از خون پرندگان بزرگ، گله‌ها، اسب‌ها و خوک‌ها تغذیه می‌کنند.

خفاش خون‌آشام، دسمودوس روتوندوس


 
 
گودال آبی
نویسنده : armin - ساعت ٥:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/۱٧
 

به غارها و گودال‌های زیردریایی که در دریاهای برخی کشورها وجود دارد گودال آبی یا آبی‌چال (به انگلیسی: blue hole) گفته می‌شود. این پدیده‌ها را غارهای عمودی نیز نامیده‌اند.

بیشتر گودال‌های آبی در باهاما و بلیز وجود دارد. ژرف‌ترین گودال آبی جهان گودال آبی دین نام دارد که در خلیجی در غرب کلیرنس تاون در لانگ‌آیلند در کشور باهاما قرار دارد. گودال‌های عمیق بعدی تنها ۱۰۰ تا ۱۲۰ متر عمق دارند یعنی ژرفایی به اندازه نصف ژرفای گودال آبی دین دارند.

گودال آبی بزرگ واقع در نزدیکی جزیرهٔ امبرگریس کی، کشور بلیز.

از ویکی پدیا


 
 
آراگونیت
نویسنده : armin - ساعت ٤:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/۱٧
 

ویکی پدیا

آراگونیت (Aragonite) با فرمول شیمیایی CaCO3، کانی کربناتی و یکی از دو گونهٔ معمول بلورهای کربنات کلسیم که به صورت طبیعی تشکیل می‌شود. (گونهٔ دیگر کانی کلسیت است.) این کانی در اثر فرایندهای زیستی و فیزیکی در محیط‌هایی که آب یا دریا در آن‌ها موجود باشد، تشکیل می‌شود.

ساختار بلوری آراگونیت با کلسیت متفاوت است و به شکل راست‌لوزی می‌باشد. آراگونیت به شکل‌های توده‌ای و الیافی دیده شده‌است گروه‌هایی از آن که به شکل چکنده تشکیل می‌شوند را «گل‌های آهن»[۱] می‌نامند؛ این نام گذاری به دلیل آمیزیش آن‌ها با کانی اور[۲] در معدن آهن کارنتیا[۳] بوده‌است.


 
 
چکیده
نویسنده : armin - ساعت ٢:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/۱٧
 

چکیده یا استالاگمیت (Stalagmite) (نام‌های دیگر: دنگاله، کلفهشنگ وارونه) ستونی از مواد معدنی است که از کف غار بالا آمده باشد.

چکیده در زیر قندیلی به نام چکنده به‌وجود می‌آید و این دو به مرور زمان به هم می‌رسند و ستون واحدی را تشکیل می‌دهند.

چکیده‌ای به نام "انگشت جادوگر" (Witch's Finger) در غارهای کارلس‌باد، نیومکزیکو، آمریکا.

منبع:ویکی پدیا


 
 
چکنده
نویسنده : payam - ساعت ٢:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/۱٧
 

چکَنده یا استالاکتیت (Stalactite) (نام‌های دیگر: دنگال، کلفهشنگ) ستونی از مواد معدنی است که به صورت قندیلی از سقف غار آویخته باشد.

در زیر چکنده ستونچه‌ای به‌وجود می‌آید که چکیده نامیده می‌شود. این دو به مرور زمان به هم می‌رسند و ستون واحدی را تشکیل می‌دهند.

چکنده کربنات کلسیم که از سقف غارهای آهکی می‌آویزد از متداول‌ترین انواع آن است.

چکنده‌ای در غار کرگ (Crag) در ایرلند.

منبع:از ویکیپدیا


 
 
اتفاقات ناگواری که می توانند در یک غار شما را تهدید کنند!
نویسنده : armin - ساعت ۱:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/۱٧
 

مجله وایرد در طبقه بندی جدید خود به معرفی تمام اتفاقات ناگواری که ماجراجویان را در جریان یک اکتشاف و یا بازدید در یک غار تهدید می کنند پرداخته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، زمانی که برای اکتشاف و یا یک گردش ماجراجویانه به غار می روید به این وسایل نیاز دارید: چراغ، طناب، قلاب، آب و غذا به اندازه کافی.

در جریان کاوش در یک غار خطرات بسیاری می تواند شما را تهدید کند. در این راستا، مجله وایرد فهرستی از این خطرات را تهیه کرده است که بسیار قطورتر از لیست وسایل مورد نیاز برای سفر به نظر می رسد.

علاوه بر خطر سقوط، سُر خوردن، شکستگی اندامهای بدن و هجوم خفاشها، خطر حمله ارگانیسمهای میکروسکوپی ساکن غارها که می توانند عامل انتقال بیماریهای مهلکی باشند بیش از همه خودنمایی می کند.

"ریکارود پریرا اخریا"، استاد بیماریهای عفونی در دانشگاه فدرال ریو دو ژانیرو توضیح داد: "افراد در تمام دنیا برای کشف طبیعت و اکولوژی شروع به اکتشاف غارها می کنند، فکر می کنم کار خوبی باشد اما با خطرات بسیاری همراه است."


 
 
غار یخچالی
نویسنده : armin - ساعت ۱:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/۱٧
 

از ویکی پاکوب

 

غار یخچالی، غاری است که درون یک یخچال تشکیل می‌شود. غار یخچالی را گاهی به اشتباه غار یخی می‌نامند.

درون یک غار یخچالی

بیشتر غارهای یخچالی با جریان آب درون و یا از زیر یخچال تشکیل می‌شوند. منشا این آب اغلب از سطح خود یخچال است که به تدریج و با تغییر دما ذوب می‌شود و در لایه‌های زیرین یخچال جریان می‌یابد و بیرون می‌زند. انتقال دما می‌تواند یخ را آن‌قدر ذوب کند که حفره‌ی را ایجاد کند که هوا در آن جریان یابد.حرکت هوا با ذوب تدریجی یخ در تابستان و متصاعد شدن در زمستان، به بزرگ شدن حفره کمک می‌کند.

بعضی از غارهای یخچالی بر اثر گرمای درون زمین و حفره‌های اتش‌فشانی یا چشمه‌های داغ زیر یخچال‌ها تشکیل می‌شوند، یکی از مثال‌های بارز این پدیده غار یخچالی Kverkfjöll در یخچال Vatnajökul در ایسلند است که در دهه ۱۹۸۰ اندازه‌گیری شده است و ۲/۸ کیلومتر طول و عمقی در حدود ۵۲۵ متر دارد.


 
 
غارشناسی - بخش 2
نویسنده : armin - ساعت ۱:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/۱٧
 

غارهای مصنوعی

این نوع غارها به غارهای دست کن معروفند که تعداد آنها در ایران بسیار است و معمولا برای اهداف خاصی حفر شده اند که عبارتند از:

الف- برای اسکان و زندگی حفر شده اند مانند مجموعه غارهای دست کن در میمند شهر بابک که شهر کوچکی در نزدیکی شهر بابک قرار دارد. در حال حاضر بیش از 5 هزار نفر در این شهر باستانی که از دوره ساسانیان بنا شده زندگی می کنند. محل های سکونتی که در این منطقه در لایه های رسوبی فشرده دوره سوم زمین شناسی ( کرتاسه ) حفر شده اند شامل اتاقها، انبارها، آغل، آشپزخانه و... است.

ب - برای دفاع حفر شده اند که این غارها در مناطق مختلف کوهستانی یا زیرزمینی جهت دفاع حفر شده اند.

ج - غارهایی که جهت برگزاری آئین های مذهبی حفر شده اند و این غارها معمولا در دل کوه ها قرار دارند.

د - غارهایی که خود به خود با استخراج یک معدن و برداشت محصولات معدنی به وجود می آیند.


 
 
غارشناسی - بخش 1
نویسنده : armin - ساعت ۱٢:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/۱٧
 

تعریف غار

غار حفره ای نسبتا بزرگ بر روی زمین یا در زیر آن است به ویژه زمانی که طبیعی باشد و در زمین دهانه یا مدخلی داشته باشد.


غارها به 2 نوع طبیعی و مصنوعی تقسیم می شوند.

 

غارهای طبیعی

غارهای طبیعی در اثر عوامل مختلفی چون نفوذ آب در طبقات آهکی، وقوع زمین لرزه یا چین خوردگی زمین، اثر آبشارها و امواج دریا، وجود آتشفشان یا گدازه های حاصل از آن و انواع غارهای بادی و یخی به وجود می آیند.

غارهای طبیعی بیشتر در اثر نفوذ آب در طبقات آهکی به وجود می آیند و به فراوانی در دنیا یافت می شوند. تعداد اندکی از آن ها در سنگ های گرانیتی، آتشفشانی و یا سنگ های شنی وجود دارند.


بنابراین اکثر غارهای طبیعی از سنگ های آهکی تشکیل شده اند که ارتباطی مستقیم با تشکیلات سنگ های رسوبی دارند. منشاء این سنگ ها در اصل شیمیایی یا بیوشیمیایی است و تشکیل دهنده عمده آنها کربنات کلسیم Caco3 می باشد. مهمترین خاصیت سنگ های اهکی انحلال آنها در آبهای محتوی دی اکسید کربن CO2 است.

این گاز ترکیبی از دو عنصر کربن و اکسیژن است که به فراوانی و به صورت گسترده در سطح زمین وجود دارد و همواره در فعل و انفعالات بیولوژیکی شرکت می کند. (عناصری چون اکسیژن، نیتروژن، هیدروژن و کربن در تمامی موجودات زنده وجود دارد و موجودات برای حفظ انرژی خود با مصرف ترکیب عناصر کربن دار به حیات خود ادامه می دهند).


 
 
غار نوردی
نویسنده : armin - ساعت ۱٢:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/۱٧
 

غارشناسی (Speleology) و غارنوردی در دنیا به دو بخش مجزا تقسیم گردیده است:

غارنوردی آماتور

غارنوردان آماتور کسانی هستند که به این فن بیشتر از جنبه ورزشی نگاه می کنند. امروزه تعداد این غارنوردان از غارنوردان حرفه ای بیشتر است و اکثر غارهای جدید توسط این افراد کشف می شود. به طور کلی غارنوردی آماتور بیشتر در میان کوهنوردان رایج است. بسیاری از غارنوردان آماتور به خاطر علاقه خاصی که در طی سال ها غارنوردی به این فن پیدا می کنند تبدیل به غارنوردان حرفه ای می شوند و در بعضی از رشته های آن تجربه های زیادی کسب می کنند.

از نگاه غارنوردان آماتور غارنوردی ورزش تفریحی نوردیدن و اکتشاف غارهاست.


 
 
میراث 12 هزار ساله محو می شود!
نویسنده : payam - ساعت ۳:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۳/۱٧
 


 
     
 

 

 

"غار میرملاس" که در کوه سرسرخین شهرستان کوهدشت واقع شده نخستین غاریست که بر روی دیوار آن رنگین نگاره هایی را یافتند که امروز این میراث 12 هزار ساله بشر در مسیر نابودی و نیستی قرار دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، نقاشی های میرملاس روی دیواره ای سنگی در کمرکش کوه "سرسورن" بر فراز دره میرملاس و در حدود 15 کیلومتری شمال غربی کوهدشت قرار دارند. بر سینه ستبر این دیواره شکوهمند نگاره های شکار، شکارچیان و میدانهای جنگ اقوام بدوی نقش بسته که پیشینه 12هزار ساله دارند.

در کتاب "لرستان در گذر تاریخ" در مورد این غار آمده است: پاره ای از آثار و شواهد غار از جمله نقاشی های بدنه آن قدیمی تر از دوره نئولیتیک و بسیاری از تصاویر و شواهد مکشوفه اش به دوره ی نئولیتیک برمی گردد.

این در حالیست که نقش های میرملاس که هزاران سال است از گزند باد، بوران، آفتاب و آفات با شکوه بر جای مانده اند و رنگ نباخته اند؛ امروز می روند تا برای همیشه از گردونه روزگار محو شوند.

 
 
چاه غار Vrtoglavica
نویسنده : payam - ساعت ۳:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۳/۱٧
 

تیمی از غارنوردان کشور های مختلف قصد پیمایش عمیق ترین چاه غار طبیعی جهان را دارند.

 

 

این برنامه که به صورت غیر رسمی و با اجماع غارنوردان از سراسر دنیا انجام می شود و انتخاب نفرات منوط به آشنایی آنها با نفرات تیم و داشتن تجربه قبلی است برای تابستان آینده در دست تدوین است.

 

 

قسمتی از چاه غارVrtoglavica